bifikirbifikir
Mutfak Aletleri

Mutfak Aletleri

Mutfak Aletleri

Electrolux Explore 6 E6AF1-6ST AirFry

Tavuk, balık, et, sebze, kızartma ve hamur işi gibi birçok farklı tarifi çok az yağ...

Yasomi Y99 Yemek Robotu

Mutfakta en sık yaptığınız eylemler hangileri? Doğrama ve karıştırma mı, pişirme ve ısıtma mı, öğütme...

Electrolux EKM3700 Mutfak Şefi

Kekler, kurabiyeler, ekmekler, taptaze burger köfteleri, nefis salatalar, smoothie’ler, pizzalar… Electrolux EKM3700 Mutfak Şefi ile...

Arzum AR1050 Freshmix Slow Juicer Meyve Ve Sebze Presi

Bol vitaminli meyve ve sebze suları tüketmeyi seviyor, mümkün olduğunca taze ve doğal karışımlar hazırlamak...

Cookplus Quick Chef 1001 Stand Mikser Mutfak Şefi

Cookplus Quick Chef 1001 Stand Mikser Mutfak Şefi ile artık mutfakta çırpma, yoğurma ve karıştırma...

Yasomi SM 1504BML Led Ekranlı Mutfak Şefi

Mutfakta daha az ve çaba harcayarak birbirinden nefis lezzetlere imza atmak istiyorsanız Yasomi SM 1504BML...

Emsan Bella Gusto Stand Mikser Mutfak Şefi

Mutfağınızda sıklıkla hamur işleri hazırlıyorsanız çırpma ve yoğurma işlemlerinin bol zaman ve efor gerektirdiğini de...

Korkmaz Tostkolik A328-05 Tost Makinesi

Nefis tostlar, sıcak sandviçler, panini’ler, köfteler, kebaplar, şiş tavuklar, ızgara sebzeler, balıklar, suyu içinde kalarak...

Karaca BakeXL Reçel, Yoğurt, Hamur Yoğurma ve Ekmek Yapma Makinesi

Mutfağınızda hem ekmek, çörek ve kek gibi hamur işlerini hem de reçel ve yoğurt çeşitlerini...

Bosch VitaExtract Yavaş Sıkım Katı Meyve Sıkacağı

Soğuk pres ya da yavaş sıkım olarak da adlandırılan soğuk sıkım teknolojisi, meyve ve sebzelerin...

Philips HD9867/90 Premium Airfryer XXL

Philips HD9867/90 Premium Airfryer XXL “Maksimum lezzet, minimum yağ. Zahmetsiz kullanım.” sloganıyla satışa sunuldu. 7,3...

Evde yemek yapmayı sevenlerin mutlaka sahip olması gereken aletlerden bir tanesi kesinlikle elektrikli makarna makinesi....

Beko EY 5021 Floral Ekmek Yapma Makinesi

Yemek kültürümüzün en temel ve vazgeçilmez unsurlarından birini oluşturan ekmeğin, günümüz çağında envai farklı çeşidi...

Fakir Guvech Çok Amaçlı Pişirici

Mutfağınızda en sık hangi yemekleri pişiriyorsunuz? Çorbalar mı, güveçler ve tandırlar mı, pilavlar mı, pizzalar...

Tefal Juice & Clean Digital Meyve Sıkacağı

Katı meyve sıkacağı modelleri arasında araştırma yapıyorsanız, kararınızı vermeden önce mutlaka soğuk pres/yavaş sıkım teknolojisinden...

Fakir Vitaly Yavaş Sıkım Meyve ve Sebze Sıkacağı

Slow juicer olarak da adlandırılan yavaş sıkım ya da diğer ismiyle soğuk sıkım meyve ve...

Daha Fazla Göster

Mutfak Aletleri

Mutfak aletleri oldukça geniş bir ürün grubunu temsil ediyor. Bu ürün grubunun çok geniş olması nedeniyle mutfak aletleri genellikle çeşitli alt gruplara ayrılıyor ve bu alt gruplar başlığında inceleniyor. Yoksa mutfaklarda kullanılan hemen her araç gereç mutfak aletleri kategorisine dahil edilebilir. Örneğin profesyonel bir mutfakta çalışan bir şefin giydiği bir mutfak önlüğü de mutfak aletlerine dahil olabilir, tam teşekkülü bir fırın veya bir adet yemek çatalı da mutfak aletleri içinde sınıflandırılabilir. Bu nedenle mutfak aletleri ya da mutfak ekipmanları genelde özelleşmiş alt grup isimleri ile temsil ediliyor. Bunlara örnek verecek olursak ise; elektrikli küçük ev aletleri, pişirme üniteleri, çatal-bıçak setleri, mutfak yardımcıları vs. diye uzayan bir liste sıralamak mümkün.

Mutfak denildiğinde ise ilk olarak akıllara elbette ev mutfakları geliyor. Tabi ki hizmet sektöründe, restoran ve lokantalarda çalışan kişilerin ise işinden dolayı akıllarına endüstriyel mutfakların gelmesi de gayet normal. Ev mutfağı ile endüstriyel mutfağı ayıran birkaç önemli detaydan biri de bu mutfaklarda kullanılan mutfak aletlerinin farklılığı. Endüstriyel mutfaklarda profesyonel işleyişe uygun ve daha çok kişiye yiyecek içecek servis etmeye yardımcı olacak nitelikte mutfak ekipmanları kullanılırken ev mutfaklarında veya benzer mutfaklarda ise daha çok bireysel kullanıma yönelik ya da az kişiye servis yapacak kapasitede mutfak ürünleri kullanılıyor. Endüstriyel mutfak ürünlerinin ev mutfaklarında pek sık kullanılmamasına ise bu ürünlerin spesifik ihtiyaçlara yönelik üretilmesinden dolayı üzerlerinde olan yüksek fiyat etiketi neden gösterilebilir. Bunun yanında bazı endüstriyel ürünler ev mutfağında kullanılmaya uygun olarak da üretilmiyor. Bu nedenlerle bir mutfak ekipmanı alırken ihtiyaca ve kullanım amacına yönelik seçimler yapılması büyük önem taşıyor.

Küçük Mutfak Aletleri

Küçük ev aletleri ya da küçük mutfak aletleri olarak adlandırılan grup genellikle mutfaklarda kullanılan pratik elektrikli mutfak eşyalarını temsil ediyor. Bu küçük ev aletleri zaman zaman elektriksiz formda da olabiliyor. Yine de çoğunlukla elektrikli küçük mutfak ekipmanlarını tasvir etmek için bu ifade kullanılıyor ve dilimize bu ifade net şekilde yerleşmiş durumda.

Küçük ev aletleri olarak tanımlanan grup arasında daha çok; mutfak robotları, mikserler, el blenderleri, mini fırınlar, airfryer, fritöz ve benzeri yemek pişirme ekipmanları, tost makineleri, ekmek kızarma makineleri, mutfak tartıları, ketle, çay makineleri, kahve makineleri, katı meyve sıkacakları, öğütücüler, doğrayıcılar, smoothie makineleri gibi ekipmanlar yer alıyor. Elbette bu saydığımız ekipmanlar dışında daha birçok küçük mutfak aleti mutfaklarda iş akışının sağlanması ve pratiklik kazanılması için kullanıcılara hizmet veriyor. Küçük ev aletleri birçok zaman mutfaklarda hayat kurtarıcı rol oynuyor ve bu nedenle de sıklıkla tercih ediliyor.

Elektronik Mutfak Aletleri

Mutfak aletleri söz konusu olduğunda akla ilk olarak küçük mutfak aletleri ve bunların içerisinden de genellikle elektronik olanlar geliyor. Elektronik mutfak aletleri hem ev mutfaklarının hem de endüstriyel mutfakların vazgeçilmez yardımcıları konumunda bulunuyor. Elektronik mutfak aletleri, günümüzde pratikliği artıran ve mutfakta bir şeyler hazırlamayı kolaylaştıran en başarılı ekipman grubu olarak kabul ediliyor.

Elektrikli mutfak ekipmanları kategorisinde beyaz eşyalar dışında kalan kategoriler yer alıyor. Buzdolabı, dondurucu vs. gibi ekipmanlar ise mutfakta kullanılmasına rağmen beyaz eşya statüsünde listeleniyor. Elektronik mutfak ekipmanlarından öne çıkanlar ise;

Airfryer ve Fritözler: Airfryer ismi verilen az yağ ile çalışan ve multifonksiyon yemek pişirme makineleri bugünlerde epeyce revaçta. Bunun yanında airfryer’ın atası olan fritözler ve az yağlı fritözler de halen mutfaklarda kullanılmaya devam ediyor.

Kahve Makineleri: Kahve makineleri birçok farklı formda olabiliyor. Espresso bazlı kahve makineleri, filtre kahve makineleri ve Türk kahvesi makineleri gibi alt kollara ayrılan kahve makineleri yalnızca mutfaklarda değil, işletmelerde, iş yerlerinde ve daha birçok yerde karşımıza çıkabiliyor.

Çay Makineleri: Günümüzde klasik çaydanlıkların yerini mutfaklarda çay makineleri almaya başladı. Uzun süre ve sıkça çay tüketilen evlerde veya iş yerlerinde çay makineleri adeta hayat kurtarıcı olabiliyor.

Blender ve Mikser: Blender ve mikser ürünleri manuel formlarda da olabiliyor. Mutfağın en çok iş yapan ürünlerinden olan Blender ve karıştırıcı mikserin elektronik versiyonları ise çok daha popüler.

Ekmek Makineleri: Günümüzde, özellikle de Covid-19 pandemisi sonrasında evde ekmek yapımı oldukça popüler hale geldi. Ekmek makineleri ya da ekmek yapma makineleri de evde kolayca ekmek yapabilmeye olanak kılıyor.

Fırınlar: İster evde olsun ister endüstriyel mutfaklarda olsun fırınlar tüm mutfakların vazgeçilmez parçası olmayı sürdürüyor. Her geçen gün farklı bir elektronik pişirici piyasaya çıkmasına karşın fırın modelleri popülerliğini asla kaybetmiyor.

Mutfak Şefleri: Daha çok hamur karıştırma, karma işlevleri için kullanılan elektronik mutfak aletlerine mutfak şefi adı veriliyor. Yeni nesil mutfakların vazgeçilmez parçalarından olan bu cihazlar gün geçtikçe popülerliğini artırıyor.

Çok Amaçlı Pişiriciler: Bu mutfak ekipmanlarının airfryer ürünlerinden farkı birçok farklı pişirme tekniği ile pişirme yapabiliyor olması. Çok amaçlı pişiriciler, örneğin sulu yemek yapabiliyor, bazı modeller 3 farklı yemeği aynı anda pişirebiliyor. Ya da buharla pişirme yapabiliyor.

Yoğurt Makineleri: Günümüzde çok yaygın kullanmaya başlanılan elektronik mutfak ekipmanlarından biri de yoğurt makineleri. Pratik ve her zaman stabil şekilde yoğurt mayalamak için ideal olan bu makineler sıklıkla tercih ediliyor.                           

Tost Makineleri: Tost makineleri uzun yıllardır mutfakların vazgeçilmez yardımcılarından. Tost makineleri tost yapmanın yanında farklı işlevleri nedeniyle de mutfaklarda sıklıkla tercih edilen ekipmanlar arasında yer alıyor.

Katı Meyve Sıkacakları: Katı meyve sıkacakları da tıpkı tost makineleri gibi uzun yıllardır mutfakların vazgeçilmezleri arasında. Taze meyve suyu hazırlamak için ideal olan bu elektrikli mutfak aletleri popülerliğini koruyor.

Elektronik Mutfak Aleti Markaları

Mutfak aletleri arasında elbette doğrama tahtaları, bıçak setleri, saklama kapları gibi birçok elektronik olmayan mutfak aleti yer alıyor. Fakat mutfak aleti markaları söz konusu olunca akla elektronik aletleri üreten markalar geliyor. Diğer grupta ise genellikle endüstriyel mutfaklarda kullanılan araç-gereçlerde marka isimleri ön plana çıkıyor. Ev mutfaklarında ise manuel mutfak aleti markaları çok ön planda değil. Bu nedenle ilk olarak akla elektronik mutfak aleti markaları gelmesi çok doğal.

Ülkemizde hem yerli hem de yabancı oldukça popüler elektronik mutfak aleti markası mevcut. Elektronik mutfak aletlerinde markaların öne çıkmasında temel neden bu markaların kalitesi, bilinirliği ve uyguladığı fiyat politikası gibi etmenler başrolü oynuyor. Elbette bu durumlar markadan markaya farklılık da gösterebiliyor. Ülkemizde piyasada yer alan en popüler elektronik mutfak aleti markaları şöyle sıralanabilir;

Altus, Arçelik, Ariete, Arnica, Arzum, Beko, Bosch, Braun, Cosori, Delonghi, Dijitsu, Electrolux, Emsan, Fakir, Goldmaster, Grundig, Homend, Karaca, KitchenAid, Kiwi Home, Korkmaz, Krups, Kumtel, Moccamaster, Moulinex, Nespresso, Philips, Samsung, Schafer, Siemens, Sinbo, Smeg, Tchibo, Tefal, Vestel, Weewell, Xiaomi, Yasomi ve Yui.

Elbette bu ünlü markalar dışında da elektronik mutfak ekipmanları üreten farklı markalar da piyasada yer alabiliyor.

En Önemli Mutfak Aletleri

Özellikle endüstriyel ve profesyonel mutfaklarda, mutfaktaki en küçük ve önemsiz görünen bir malzeme bile bazen tırnak içinde hayati bir önem taşıyor. Evlerde ise bu tarz malzemelerin eksikliği bir şekilde, daha rahat tolere edilebiliyor. Ya da o malzemenin kullanıldığı basamak işleyişten çıkarılıyor ve tarif değiştiriliyor. Ancak profesyonel işletmelerde bunu yapmak mümkün olmadığı için hemen her malzemesi, kullanım yerine göre büyük önem taşıyor. Ancak, elbette tüm mutfaklarda bazı ekipmanlar ve mutfak aletleri önem sırasına göre ön plana çıkabiliyor. Mutfakların olmazsa olmaz ekipmanları sıralandığında akla ilk olarak doğrayıcılar, bıçaklar, pişiriciler ve soğuk saklama üniteleri geliyor. Bu ürün gruplarını biraz örneklendirmek gerekirse mutfağın en önemli ekipmanları ya da en önemli mutfak aletleri şöyle sıralanabilir;

Tencere - tava takımları, fırınlar, pişirme ekipmanları, bıçak setleri, doğrama setleri, doğrama üniteleri, doğrama tahtaları, kaşık - çatal - bıçak setleri, buzdolapları, dondurucular, ocaklar, küçük mutfak aletleri, gastronomik küvetler, saklama kapları, bardak setleri, tabak setleri.

Bu ürün grupları dışında da birçok önemli mutfak ekipmanı evlerde ve iş yerlerinde yer alıyor.

Sıra Dışı Mutfak Ekipmanları

Mutfak eşyaları ya da mutfak aletleri söz konusu olduğunda akıllara elbette birçok farklı ürün geliyor. Ancak bu ürün grupları genellikle mutfaklarda sıklıkla kullanılan ürünlerden oluşuyor. Bunların dışında da mutfak aletleri olduğunu bilsek de bazen bu mutfak aletleri akla gelmiyor. Ya da daha önce hiç görmediğimiz, birçok kişinin haberi dahi olmayan bazı mutfak aletleri ile de karşılaşıyoruz.

Bu tarz mutfak aletleri sıra dışı mutfak ekipmanları şeklinde genel olarak adlandırılıyor. Bu araçların işlevsellik bakımından her zaman verimli olmadığını söylemek de mümkün. Sıra dışı mutfak aletleri genellikle aynı işlevi yapan klasik mutfak ekipmanlarından türetilerek tasarlanıyor. Ancak zaman zaman tamamen sıra dışı ve özgün tasarımları da mutfaklarda görmek mümkün oluyor.

  • Mutfak aletleri oldukça geniş bir ürün grubunu temsil ediyor. Bu ürün grubunun çok geniş olması nedeniyle mutfak aletleri genellikle çeşitli alt gruplara ayrılıyor ve bu alt gruplar başlığında inceleniyor. Yoksa mutfaklarda kullanılan hemen her araç gereç mutfak aletleri kategorisine dahil edilebilir. Örneğin profesyonel bir mutfakta çalışan bir şefin giydiği bir mutfak önlüğü de mutfak aletlerine dahil olabilir, tam teşekkülü bir fırın veya bir adet yemek çatalı da mutfak aletleri içinde sınıflandırılabilir. Bu nedenle mutfak aletleri ya da mutfak ekipmanları genelde özelleşmiş alt grup isimleri ile temsil ediliyor. Bunlara örnek verecek olursak ise; elektrikli küçük ev aletleri, pişirme üniteleri, çatal-bıçak setleri, mutfak yardımcıları vs. diye uzayan bir liste sıralamak mümkün.

  • Mutfak aletleri söz konusu olduğunda akla ilk olarak küçük mutfak aletleri ve bunların içerisinden de genellikle elektronik olanlar geliyor. Elektronik mutfak aletleri hem ev mutfaklarının hem de endüstriyel mutfakların vazgeçilmez yardımcıları konumunda bulunuyor. Elektronik mutfak aletleri, günümüzde pratikliği artıran ve mutfakta bir şeyler hazırlamayı kolaylaştıran en başarılı ekipman grubu olarak kabul ediliyor. Elektrikli mutfak ekipmanları kategorisinde beyaz eşyalar dışında kalan kategoriler yer alıyor. Buzdolabı, dondurucu vs. gibi ekipmanlar ise mutfakta kullanılmasına rağmen beyaz eşya statüsünde listeleniyor.

  • Mutfak aletleri birçok alt kategoriye ayrıldığı için “Mutfak aletleri nereden temin edilebilir?” sorusu biraz askıda kalıyor. Mutfak aletlerinin türlerine göre nereden temin edilebileceğine bakmak daha makul bir yol olacaktır. Ancak hipermarketler, mutfak eşyaları ve mutfak aletleri üzerine özelleşmiş mağazalar, dükkanlar gibi yerlerden hemen her mutfak aletini bulmak mümkün olabiliyor. Aksi durumda ise örneğin endüstriyel mutfak ekipmanları almak için endüstriyel ürünler satan mağazalarla iletişme geçmek en doğru çözüm. Basit mutfak aletleri ise mini marketler, pazarlar dahil birçok yerde tüketici ile buluşuyor.

İlgili İçerikler

Airfyer, son yıllarda mutfaklarda popülerlik kazanan bir pişirme aletidir ve temel işlevi, yiyecekleri kızartmak, pişirmek veya ısıtmak olan bu cihaz,...

Yemek yapmak bazılarımız için büyük bir keyif, bazılarımız için de mecburiyet. Ancak her koşulda modern çağın yoğun temposu gereği, mutfakta...

Eğer meyve suyu, detoks içeceği ve sebze suyu karışımı gibi içecekleri tüketmekten hoşlanıyorsanız muhtemelen bugüne dek bir katı meyve sıkacağı...

Filtre kahve demlemek ilk etapta göze çok basit bir iş gibi görünebilir. Ancak aslında ortaya her defasında kusursuz sonuçlar çıkması...

Dünya genelinde en çok tüketilen içeceklerin başında elbette kahve ve çay geliyor. Biz hem çay hem de kahve tüketiminde oldukça...

Yılın en sevilen zamanı sonunda geldi! Her yerin rengarenk ışıklarla ve çam ağaçlarıyla süslendiği, 31 Aralık gününe geri sayım yapmaya...

Kahve dendiğinde aklımıza yalnızca Türk kahvesi ve granül kahve gelen günler epey geride kaldı. Öyle ki, yaşı henüz çok genç...

Zaman ve efor tasarrufunun gitgide daha önemli hale geldiği günümüz çağında, mikrodalga fırın modelleri giderek daha sık ihtiyaç duyduğumuz cihazlara...

Yoğurt ve kefir, özellikle sağlıklı beslenme programlarının vazgeçilmez temel besinleri arasında. Hele ki yoğurdu kahvaltıdan akşam yemeğine kadar her öğünde...

Tost makinesi modelleri oldukça geniş bir seçenek yelpazesine yayılıyor. Bunlar içinde hem çok uygun fiyatlı ve daha kısıtlı özelliklere sahip...

Taze sıkılmış, katkı ya da koruyucu maddesi içermeyen, bol vitaminli meyve ve sebze suları tüketmeyi seviyorsanız elinizin altında mutlaka bir...

Kökeninin Antik Yunan ile Roma dönemlerine kadar uzandığı düşünülse de esas olarak Orta Çağ döneminde Belçika mutfağından doğan waffle, günümüzde...

Ekmek yemek kültürümüzde gerçekten de çok önemli bir yere sahip. Genellikle öğün fark etmeksizin tüm sofralarda mutlaka kendine yer buluyor...

Stand mikser, hamur yoğurma makinesi ve mutfak makinesi isimleriyle de bildiğimiz mutfak şefi modelleri gerçekten de hayatı kolaylaştıran fonksiyonlara sahip....

Zaman ve efor tasarrufunun giderek daha kıymetli hale geldiği günümüz çağında, mutfakların en vazgeçilmez aletleri arasında blender modelleri de yer...

Doğrama, karıştırma, parçalama, ezme, çırpma, öğütme, dilimleme, rendeleme… En az birini ya da birkaçını mutfakta genellikle her gün yaptığımız bu...

Popüler İçerikler
En İyi Yavaş Sıkım Meyve Sıkıcılar: 9 Slow Juicer Tavsiyesi Katı Meyve Sıkacakları
En İyi Yavaş Sıkım Meyve Sıkıcılar: 9 Slow Juicer Tavsiyesi

Eğer meyve suyu, detoks içeceği ve sebze suyu karışımı gibi...

En İyi Ekmek Yapma Makineleri: Evde Ekmek Yapmak İçin En İyi 10 Ekmek Makinesi Tavsiyesi Ekmek Makineleri
En İyi Ekmek Yapma Makineleri: Evde Ekmek Yapmak İçin En İyi 10 Ekmek Makinesi Tavsiyesi

Ekmek yemek kültürümüzde gerçekten de çok önemli bir yere sahip....

En İyi Espresso Makineleri: En Leziz Kahveler İçin 14 Espresso Makinesi Tavsiyesi Espresso Makineleri
En İyi Espresso Makineleri: En Leziz Kahveler İçin 14 Espresso Makinesi Tavsiyesi

Kahve dendiğinde aklımıza yalnızca Türk kahvesi ve granül kahve gelen...