bifikirbifikir
Teknolojik Ürünler

Teknolojik Ürünler

Teknolojik Ürünler

Electrolux Explore 6 E6AF1-6ST AirFry

Tavuk, balık, et, sebze, kızartma ve hamur işi gibi birçok farklı tarifi çok az yağ...

Xiaomi TruClean W10 Pro Islak Kuru Dikey Şarjlı Süpürge

Xiaomi TruClean W10 Pro Islak Kuru Dikey Şarjlı Süpürge, sert zeminleri tek seferde süpürmenize, silmenize...

Amazon Kindle E-Kitap Okuyucu

Teknoloji geliştikçe insanların kitap okumaya ayırdığı vakit giderek azalıyor. Özellikle sosyal medya ve online film...

Bose Sport Earbuds

Spor yaparken müzik keyfinizden mahrum kalmamak, bu esnada gelen aramaları kolayca yanıtlamak ve konforunuzdan ödün...

Kobo Elipsa 2E E-Kitap Okuyucu

Kobo Elipsa 2E E-Kitap Okuyucu, kütüphanenizi dilediğiniz her an cebinizde taşımanızın yanı sıra, onu bir...

Yasomi Y99 Yemek Robotu

Mutfakta en sık yaptığınız eylemler hangileri? Doğrama ve karıştırma mı, pişirme ve ısıtma mı, öğütme...

Apple Watch Ultra

Apple Watch Ultra, 2022 yılında piyasaya sürülmüş bir akıllı saattir. Apple’ın “şimdiye kadarki en dayanıklı...

Onyx Boox Nova Air C E-Kitap Okuyucu

Hem kitaplarınızı hem de farklı formattaki dosyalarınızı dilediğiniz an ve zahmetsizce yanınızda taşımak, okumak ve...

Jabra Elite 85t

Ses teknolojilerinde iddialı olan markalardan Jabra, Elite 85t modelinde yarı-açık bir tasarıma eşlik eden İleri...

Xiaomi 14

Xiaomi 14 serisinin tanıtımının Çinli dev tarafından 2023 Ekim ayı sonunda ya da Kasım ayı...

Huawei Nova 11 Pro

Huawei, Huawei Nova 11 Pro modelini Huawei Nova 11 serisindeki diğer cihazlar ile birlikte 2023...

iPhone 13 Pro

Apple tarafından, 2021 yılında piyasaya sürülen iPhone 13 serisinin en donanımlı ikinci modeli olan iPhone...

Tecno Camon 20 Pro 5G

Tecno Camon 20 Pro 5G ile birlikte Tecno Camon 20 serisi şirket tarafından 2023 Mayıs...

iPhone 15 Pro Max

Akıllı telefon pazarının lider markalarından Apple yeni iPhone serisini 12 Eylül 2023’te tanıttı. iPhone 15...

Samsung Galaxy Z Fold 5

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un artık bir klasik haline gelen “Galaxy Z Fold” serisinin yeni...

Oppo Find X6 Pro

Çin menşeli akıllı telefon devi Oppo 2023 yılının Mart ayında yeni amiral gemisi akıllı telefon...

Daha Fazla Göster

Teknolojik Ürünler

Teknoloji pek çok kez bahsedildiği gibi aslında insanın alet yapmaya başladığı zamandan bu yana uzanan bir işleyiş, hatta bir üretim kültürü. Ancak günümüzde teknolojik ürünler söz konusu olduğunda genellikle son teknoloji ürünlerinden bahsediliyor. 

Teknolojik ürünler sektörel olarak büyük farklıklar gösteriyor. Örneğin rüzgar enerjisi üretim tesisinde kullanılan bir rüzgar paneli sistemi de teknolojik ürünken hemen her an elimizin altında duran kahve makineleri, buzdolabı veya akıllı telefonlar da teknoloji ürünleri sınıfına giriyor. Tıp, inşaat, enerji, bilişim, eğlence, iletişim, havacılık, gıda gibi sektörler başta olmak üzere teknoloji insan hayatının hemen her alanında kullanılıyor. Bu da teknolojik ürünlerin son derece çeşitli hale gelmesini ve kalabalık gruplar oluşturmasını sağlıyor.

Teknolojik ürünler bireysel kullanıma uygun ürünler ve iş alanında kullanılan ürünler olarak iki gruba ayrılabilir. Bu gruplama da tam olarak yeterli olmamasına rağmen yine de pek çok grubu iki başlıkta toplamak adına önemli bir hamle. Sanayi ve iş alanında kullanılan teknolojiler ile bireysel kullanıma uygun teknolojik ürünlere göz atmadan önce teknoloji nedir sorusuna bir cevap bulmak da anlaşılabilirlik adına daha iyi bir sonuç verebilir.

Teknoloji Nedir?

Teknoloji bugün kavramsal açıdan genel olarak elektronik ve bilgisayar destekli bir sistemler bütünü gibi görünüyor olsa da aslında temelinde oldukça farklı bir kavram. Teknoloji insanların alet kullanmayı öğrenmesiyle başlayan oldukça köklü bir süreç. İnsan alet yapmayı ve işine yarayacak aletleri kullanmayı başardığı zaman teknolojinin de ilk fitili yakılmış oldu. O günden bu yana geliştirilen aletler, araçlar, sistemler ve uygulamaların tamamı teknoloji kavramının içerisinde yer alıyor. 

Teknoloji insan hayatında kullanılabilen beceriler, yöntemler, işlemler, teknikler ve bilimsel araştırmaların tümü olarak da tanımsal olarak nitelendirilebilir. “Teknoloji hayatın her yerinde” klişesi bu tanımlara bakılınca tamamen gerçek görünüyor. Çünkü teknoloji hayatın her yerinde ve insanın gelişmişliğini temsil ediyor. İnsan - teknoloji ilişkisi pozitif bir korelasyon sergiliyor ve insan geliştikçe teknoloji, teknoloji geliştikçe de insan doğru orantılı şekilde gelişiyor.

Teknoloji kavramı genel olarak oldukça kapsamlı olduğu için bu kavramı daraltmak ve spesifik hale getirmek için alt başlıklara indirgenmesi gerekiyor. Bu nedenle de ortaya, örneğin tarım teknolojileri, bilişim teknolojileri, havacılık teknolojileri, üretim teknolojileri gibi birçok alt kavram ve başlık çıkıyor.

Teknolojik Ürünlere Örnekler Nelerdir?

Teknolojik ürünlere örnek vermek gerekirse, belki de ardı ardına on binlerce ürün sıralanabilir. Teknolojik ürünler hayatımızın her yerinde ve farklı alanlarda, kategorilerde insanların hayatını kolaylaştırmak adına çalışıyorlar. Aynı zamanda bu ürünlerin üretim amaçları da genel olarak insan hayatını kolaylaştırmak üzerine.

Teknolojinin en çok kullanıldığı alanlar bilişim, haberleşme, iletişim, sağlık, havacılık ve uzay sanayi, gıda, eğitim, otomotiv gibi sektörler olsa da örneğin iklimlendirme, tarım, denizcilik, ev teknolojisi gibi daha birçok önemli alanda da teknolojik ürünler ve sistemler yaygın olarak kullanılıyor. Bu nedenle teknolojik ürünlere çok sayıda örnek vermek mümkün. Günümüzde en çok kullanılan araçlardan olan bilgisayarlar da teknolojik ürünken bir tarlada kullanılan ve tohum ekimi sağlayan mibzer de bir teknolojik ürün olarak kabul ediliyor. Hatta ve hatta birçoğumuzun aklına bile gelmeyecek elektronik market tabelaları da teknolojik ürünlere örnek gösterilebilir. Yani, teknolojik ürünlere örnekler saymakla bitmez ve bu teknoloji çağında ürün çeşidi ve sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

Hayatımızı Kolaylaştıran Teknoloji Ürünleri

Teknoloji ürünlerinin hemen hemen tamamı insan hayatını kolaylaştırmak için üretildiği ve tasarlanıyor. Bu nedenle hayatı kolaylaştıran teknoloji ürünleri birçok sektörde insanlara hizmet veriyor. Fakat bu tanımlama günümüzde daha çok hayata pratiklik katan ve günlük hayatta insanları pratik şekilde işlerini halletmelerini sağlayan teknoloji ürünleri için kullanılıyor. Ya da insanların en çok önem verdiği sağlık, gıda gibi sektörlerde iyileştirici yönde kullanılan teknolojiler insan hayatını kolaylaştırıyor.

Hayat kolaylaştıran teknolojik ürünler denilince; akla ilk olarak insanların evlerinde, ofislerinde kullandığı ürünler, giyilebilir teknoloji ürünleri ve bilgisayar, bilişim - iletişime yönelik teknoloji ürünleri akla geliyor. Yani evlerde kullanılan buzdolabı, elektrikli süpürgeler, robot süpürgeler, fırınlar, ütü ve nice ürün bu kategoriye dahil edilebilir. Yine sürekli olarak artık insan hayatında olan akıllı telefonlar, bilgisayarlar, tablet bilgisayarlar ve benzer bilişim ürünleri de hayatımızı son derece kolaylaştırıyor. Giyilebilir teknoloji tarafında ise akıllı saatler, akıllı bileklikler gibi ürünler ön plana çıkıyor. Yine bluetooth kulaklıklar, kablolu kulaklıklar ve bluetooth hoparlörler gibi ses üniteleri de insanların hayatını kolaylaştıran ve günlük kullanılan teknoloji ürünleri arasında başı çekiyor.

Günlük Kullanılan Teknoloji Ürünleri

Günlük kullanılan teknoloji ürünleri, teknoloji ürünleri grubunun alt gruplarından biri. Elbette birçok alt grupta olduğu gibi bu gruba da birçok ürünü dahil etmek mümkün. Çünkü teknoloji ürünleri o kadar geniş ve çeşitli bir grup ki kategorize etmeden tüm ürünleri sıralamak mümkün değil. Ancak günlük kullanılan teknoloji ürünleri içine birçok teknolojik araç dahil edilebilir olsa da bu kavram genel olarak günlük hayatta insanların pratik olarak kullandığı teknoloji ürünlerini temsil ediyor. İnsan en kısa mesafede, yani kendi yaşam alanında hangi teknolojik ürünleri kullanıyorsa günlük kullanılan teknoloji ürünleri daha ziyade bu ürünlerden meydana geliyor.

Günlük kullanılan teknoloji ürünlerine akla ilk gelen bilgisayar, akıllı telefon, akıllı saat, televizyon gibi ürünler dışında örnekler de verilebilir. Aslında her gün göz önünde olan ancak teknolojik ürün denince akla ilk olarak gelmeyen de birçok ürün var. Örneğin; Asansör, kapı zili, su ısıtıcı, şarj aleti, yiyecek-içecek otomatları, toplu taşıma araçları, otomobiller, okullarda kullanılan akıllı tahtalar, mikroskoplar ve böyle birçok teknolojik alet hemen her gün kullandığımız ürünler arasında yer alıyor.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Giyilebilir teknoloji ürünleri tamamen ismiyle uyumlu bir ürün grubunu temsil ediyor. Giyilebilir teknoloji ürünleri genel olarak insanların üzerine giyebildiği, takabildiği teknoloji ürünlerini niteliyor. Özellikle son yıllarda çok hızlı gelişen bir teknoloji alanı olan giyilebilir teknoloji ürünleri ailesine her geçen gün yeni ürünler hatta ürün grupları ekleniyor.

Giyilebilir teknoloji ürünleri akıllı saat, vücut sensörü gibi oldukça popüler ürünleri bünyesinde barındırdığı gibi son derece ilginç ve sık rastlanmayan giyilebilir teknoloji ürünleri de mevcut. Ya da bazı giyilebilir teknoloji ürünlerinin seri üretimi henüz yapılmıyor. Yakın gelecekte, eski bir tabirle “uzay çağı” kabul edilen döneme yönelik tasarlanan giyilebilir teknoloji ürünlerinin seri üretiminin yapıldığına ve piyasada çok daha fazla sayıda giyilebilir teknoloji ürünü olduğunu görebiliriz.

Bugün ise giyilebilir teknoloji ürünleri akıllı saatler, akıllı bileklikler, akıllı çocuk saatleri, vücut sensörleri, elektronik temelli giyilebilir eşyalar, akıllı gözlükler, giyilebilir kayıt cihazları, kişisel video kayıt cihazları gibi temel gruplardan oluşuyor. Bu gruplar dışında ise sağlık, uzay teknolojisi, havacılık ve savunma sanayi teknolojisinde farklı türden giyilebilir teknoloji ürünleri mevcut. Bu ürünler daha çok iş odaklı ve kurum veya kuruluşlara özel olarak üretiliyor. Daha önce de bahsettiğimiz üzere yakın gelecekte giyilebilir teknoloji ürünleri hemen herkesin ulaşabileceği kadar yaygın şekilde kullanılmaya başlayabilir. Bunun bir örneğini akıllı saatler ve akıllı bileklikler de görmek mümkün. Bu akıllı zaman ölçerler insanların hayatına girdikten sonra hızla yayıldı ve bugün son derece yaygın şekilde kullanılıyor.

Teknolojik Ürünlerin Yararları - Zararları

Teknolojik ürünlerin genel olarak insanlara bir zararı yoktur denebilir. Ancak bazı teknolojik ürünler uzun süre kullanımda ya da farklı şekillerde kullanıldığında insan sağlığını tehdit edebilir. Teknolojik ürünler insana direkt zarar değil insan sağlığına zarar verebilir. Ya da başka bir açıdan teknolojik ürünler insanlara maddi zararlar verebilir denebilir. Dolandırıcılık, sahtekarlık için veya düşmanca kullanılan teknoloji insanlara önemli zararlar verebilir. Bu durum ise teknolojinin insana zararlı olduğunu değil teknolojinin kötü emelli kullanımının insanlar için zararlı olabileceğini işaret ediyor. Teknolojinin iyi yönde kullanılması ise insanlar için oldukça faydalı demek mümkün. Çünkü insanlar alet kullanmaya başladığı günden bu yana teknoloji üretmeye devam ediyor ve bu gelişen teknolojiler insanlığın bu günlere ulaşmasını sağladı.

Teknolojinin insanlara, doğaya ve dünyaya belirli zararları olduğu gözlemlense de teknolojinin başta insan olmak üzere dünyaya ve çevreye de olumlu yansıyan birçok yönü var. Teknolojinin hayatımıza kattığı pozitif şeylerin sayısı negatiflere bakıldığında oldukça yüksek. Örneğin bu bilgilere ulaşmanızı ve bu metni okumanızı sağlayan şey bile bir teknolojik gelişmenin ürünü. Duruma böyle bakıldığında teknolojinin gelişimi çok daha önemli ve başarılı bir adım olarak görünüyor.

  • Teknoloji insan hayatında kullanılabilen beceriler, yöntemler, işlemler, teknikler ve bilimsel araştırmaların tümü olarak da tanımsal olarak nitelendirilebilir. Teknoloji bugün kavramsal açıdan genel olarak elektronik ve bilgisayar destekli bir sistemler bütünü gibi görünüyor olsa da aslında temelinde oldukça farklı bir kavram. Teknoloji insanların alet kullanmayı öğrenmesiyle başlayan oldukça köklü bir süreç. O günden bu yana geliştirilen aletler, araçlar, sistemler ve uygulamaların tamamı teknoloji kavramının içerisinde yer alıyor.

  • Teknoloji pek çok kez bahsedildiği gibi aslında insanın alet yapmaya başladığı zamandan bu yana uzanan bir işleyiş, hatta bir üretim kültürü. Ancak günümüzde teknolojik ürünler söz konusu olduğunda genellikle son teknoloji ürünlerinden bahsediliyor. Teknolojik ürünler sektörel olarak büyük farklıklar gösteriyor. Örneğin rüzgar enerjisi üretim tesisinde kullanılan bir rüzgar paneli sistemi de teknolojik ürünken hemen her an elimizin altında duran kahve makineleri, buzdolabı veya akıllı telefonlar da teknoloji ürünleri sınıfına giriyor. Tıp, inşaat, enerji, bilişim, eğlence, iletişim, havacılık, gıda gibi sektörler başta olmak üzere teknoloji insan hayatının hemen her alanında kullanılıyor. Bu da teknolojik ürünlerin son derece çeşitli hale gelmesini ve kalabalık gruplar oluşturmasını sağlıyor.

  • En çok kullanılan teknolojik aletler adı altında bir liste yapılsa bu liste muhtemelen çok uzun olur. İnsan hayatında, günümüzde teknolojinin önemi oldukça yüksek. Bu sebeple sık kullanılan teknolojik ürünlerin sayısı da oldukça fazla. İnsanların günlük hayatında en çok kullandığı teknolojik ürünler ise genelde bireysel kullanıma yönelik olanlar denebilir. Elbette teknoloji kavramına bakış açısına göre bu ürünlerin sayısı ve çeşidi artırılabilir. Örneğin toplu taşıma için kullanılan metro, tramway, hızlı tren veya bireysel taşıma için kullanılan elektrikli otomobil gibi ürünler de teknolojik alet-ürün statüsüne dahil edilebilir. Ancak teknolojik alet veya ürün söz konusu olduğunda daha çok kişisel bilgisayarlar, akıllı telefonlar, giyilebilir teknoloji ürünleri, akıllı ev sistemleri gibi temel gruplar akıllara ilk olarak geliyor. Bu elektronik aletler genelde en çok kullanılanlar listesinde üst sıralarda yer alıyor.

  • Teknoloji ve teknolojinin getirisi olan teknolojik ürünler insanlar için elbette oldukça önemli. Teknoloji hemen her alanda insan hayatını kolaylaştırıyor. Teknoloji söz konusu olduğunda akla yalnızca teknolojik aletler veya ulaşım, bilişim araçları gibi genel gruplar gelmemeli. Teknoloji sağlıktan iletişime, gıda işlenmesinden eğitime kadar birçok alanda insan hayatını pozitif yönde etkiliyor. Teknolojinin insanların hayatına kattığı pozitif yanlar teknolojinin bazı negatif etkilerinden kat be kat daha fazla. Bu sebeple teknoloji günümüz insanının hayatında ayrılmaz bir parça ve teknoloji insan hayatında oldukça önemli bir alan.

İlgili İçerikler

Büyük dehalar tarafından üretilen ve hayatı kolaylaştıran icatlar olmasaydı, hayatımızın şu anda nasıl olacağını hayal edebiliyor musunuz? Belki de düşüncelerimizi...

Elektrikli otomobiller, son yıllarda otomotiv endüstrisinde giderek daha fazla popülerlik kazanan ve geleneksel içten yanmalı motorlu araçlara alternatif bir seçenek...

%100 elektrikli ve tamamen çevreci otomobillerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Aynı zamanda bu artışın hızı da gayet yüksek diyebiliriz. Bunun...

Pek çok insanın isteyerek ya da istemeyerek sürekli etkileşim içerisinde bulunduğu kaynaklardan biri olan medya, 40 yıldan aşkın bir süredir...

Airfyer, son yıllarda mutfaklarda popülerlik kazanan bir pişirme aletidir ve temel işlevi, yiyecekleri kızartmak, pişirmek veya ısıtmak olan bu cihaz,...

Yemek yapmak bazılarımız için büyük bir keyif, bazılarımız için de mecburiyet. Ancak her koşulda modern çağın yoğun temposu gereği, mutfakta...

Eğer meyve suyu, detoks içeceği ve sebze suyu karışımı gibi içecekleri tüketmekten hoşlanıyorsanız muhtemelen bugüne dek bir katı meyve sıkacağı...

Kitabın kokusunu duymanın, onu elde tutmanın ve bir kütüphane oluşturmanın keyfi; kitap kurtları için bambaşka. Ancak bir yandan da içinde...

Filtre kahve demlemek ilk etapta göze çok basit bir iş gibi görünebilir. Ancak aslında ortaya her defasında kusursuz sonuçlar çıkması...

Günümüzde taşınabilir bluetooth hoparlörler hayatımızda büyük yer edinmeye başladı. Aslında bu hoparlörlerin atası olan radyo cihazlarının da insan hayatında çok...

Günümüz teknolojisi sayesinde artık birçoğumuzun evinde kablosuz dikey süpürgeler mevcut. Bizi evi süpürürken sık sık kabloyu peşimizden sürüklemek ya da...

Ev temizliği genellikle en çok vakit alan iş, süpürge yapmak oluyor. Teknolojinin nimetleri sayesinde artık hayatımızda kablosuz dikey süpürgeler de...

Biz ev işlerine daha az zaman ayırmak istedikçe üreticiler de başımıza her gün yeni bir icat çıkarıyor. Özellikle son yıllarda...

Evinizi süpürürken süpürgeyi peşinizden sürüklemekle ve kabloyla boğuşmakla uğraşmaktan sıkıldıysanız, teknolojinin nimetlerinden yararlanarak bir kablosuz dikey süpürge almanın vakti gelmiş...

Günümüzde piyasada yer alan çok iddialı elektrikli bisiklet modelleri arasından bizim en beğendiklerimizi sizler için seçtik ve bir liste oluşturmaya...

Kedilerle ve köpeklerle bir evi ve hayatı paylaşmanın ne kadar keyifli ve özel bir deneyim olduğunu anlatmak güç. Fakat bu...

Popüler İçerikler
En İyi Elektrikli Otomobiller: En İyi 16 Elektrikli Otomobil Tavsiyesi Elektrikli Otomobiller
En İyi Elektrikli Otomobiller: En İyi 16 Elektrikli Otomobil Tavsiyesi

Elektrikli otomobiller, son yıllarda otomotiv endüstrisinde giderek daha fazla popülerlik...

En İyi Elektrikli Bisikletler: Ayağınızı Yerden Kesecek 18 Elektrikli Bisiklet Tavsiyesi Elektrikli Bisikletler
En İyi Elektrikli Bisikletler: Ayağınızı Yerden Kesecek 18 Elektrikli Bisiklet Tavsiyesi

Günümüzde piyasada yer alan çok iddialı elektrikli bisiklet modelleri arasından...

En İyi Smoothie Blender Modelleri: 13 Kişisel Blender Makinesi Tavsiyesi Smoothie Blender
En İyi Smoothie Blender Modelleri: 13 Kişisel Blender Makinesi Tavsiyesi

Zaman ve efor tasarrufunun giderek daha kıymetli hale geldiği günümüz...