bifikirbifikir
Cep Telefonları

Cep Telefonları

Cep Telefonları

iPhone 13

Apple, iPhone 13 ailesini bilindiği üzere Eylül 2021’de tanıtmıştı. Tanıtımın ardından hızlıca piyasaya giren 13...

iPhone 12

2020 yılına damga vuran iPhone 12 serisine ismini veren model iPhone 12, diğer kardeşleri gibi...

iPhone 13 Pro Max

Apple’ın akıllı telefon piyasasındaki son yıldızı ve amiral gemisi telefonlarının şu anki lideri konumunda bulunan...

ZTE Axon 40 Ultra

Axon 40 Ultra, ZTE tarafından 2022 Mayıs’ında piyasaya sürülmüş bir akıllı telefondur.Ekranı ve arka...

Xiaomi Mi 9

Mi 9, Xiaomi’nin 2019 yılında piyasaya sürdüğü amiral gemisi akıllı telefon modelidir.  Xiaomi’nin Snapdragon yonga...

Xiaomi Redmi Note 9 Pro

Xiaomi Redmi Note 9 Pro, 2020 Mayıs’ta raflarda yerini aldı. Çift SIM kart kullanılabilen cihazın...

Xiaomi Redmi Note 10

Xiaomi Redmi Note 10, Mart 2016 tarihinde kullanıcıların karşısına çıktı.6.43 inçlik süper AMOLED ekranıyla...

Xiaomi Redmi Note 11

Türk kullanıcıların yoğun ilgi gösterdiği Xiaomi Redmi Note 11, Şubat 2022 tarihinde piyasaya çıktı.1080...

Xiaomi Redmi Note 11 Pro

Xiaomi’nin 2022 Şubat’ında piyasaya sürdüğü Redmi Note 11 Pro 108 MP çözünürlüğündeki ana kamerasıyla ön...

Xiaomi 12 Pro

12 Pro model akıllı telefon, Xiaomi’nin 2021 yılı amiral gemisi ürünlerinden biridir.5G bağlantı teknolojisinin...

Xiaomi, 12 olarak adlandırdığı amiral gemisi akıllı telefonunu 2021 yılı sonunda piyasaya sürdü.6,28 inçlik...

Xiaomi Mi 11 Pro

Xiaomi Mi 11 Pro, Mart 2021 tarihinde raflarda yerini almıştır.6,81 inç boyutundaki ekranıyla film...

Xiaomi Redmi K40 Pro+

Xiaomi, Redmi K40 Pro+ model akıllı telefonu Şubat 2021’de satışa sundu.Çift SIM’i destekleyen Redmi...

Xiaomi Mi 10T Lite

Xiaomi, Mi 10T Lite akıllı telefon modelini Eylül 2020’de tanıttı. Android 10 işletim sistemiyle gelen,...

Xiaomi’nin 2021’in üçüncü çeyreği itibariyle uygulayacağını açıkladığı yeniden markalandırma kararının ilk ürünlerinden biri Ekim 2021’de...

Xiaomi 11T Pro

Xiaomi’nin 2021’in üçüncü çeyreği itibariyle uygulayacağını açıkladığı yeniden markalandırma kararından etkilenen ürünlerden biri de Ekim...

Daha Fazla Göster

Cep Telefonları

Cep telefonları temelde kolay taşınabilen, kablosuz bir ağ sistemi kullanan, geniş kapsama alanına sahip multimedya ve iletişim araçları olarak tanımlanabilir. Cep telefonları, modellerine ve özelliklerine göre kullanıcılarına farklı hizmetler sağlayabilir. Yeni nesil, son teknoloji ürünü akıllı telefonlar, görüntülü konuşma ve akıllı ev sistemleri kontrolü gibi uygulamaları destekliyorken, en basit cep telefonu modelleri ise kısa mesaj (yazılı görüşme) ve karşılıklı konuşma (sesli görüşme) gibi temel özellikleri destekliyor.

Cep telefonları, video oyunları oynanabilen oyun konsolları, müzik çalar, internet tarayıcısı veri transfer aracı ve ofis uygulamalarını kullanabileceğiniz bir yardımcıya dönüşebilir. Bunu bünyesinde bulunan ya da sonradan indirebileceğiniz uygulamalar ile yapabilir. Günümüzde cep telefonları, adeta bir bilgisayar gibi çalışabilir.

Cep telefonları ile mobil bankacılık, online ödeme, online alışveriş gibi finansal işlemler de yapılabilir. Cep telefonları bu özellikleri ile hayatımızı kolaylaştıran en büyük yardımcılarımız oldu.

Cep Telefonları Hangi Tarihte Çıktı?

Dünya üzerindeki en büyük icatlardan biri olarak kabul edilen cep telefonları, tarih sahnesine ilk defa 1970’li yıllarda çıktı. Ancak ilk cep telefonları, oldukça büyük ve taşınamaz boyutlara sahipti. Bu telefonların batarya sorunu ve performans sorunu da çok üst seviyedeydi. Tarihte elde taşınabilen ilk cep telefonu,1983 yılında Motorola tarafından piyasaya sürüldü. İlk cep telefonunu geliştiren ve insanlığa sunan Martin Cooper, John Francis Mitchell ve onlara bağlı ekipler oldu.

Motorola DynaTAC 8000X, elde taşınabilen ilk cep telefonu olarak 1983 yılında kullanıcıların beğenisine sunuldu. 1989 yılında çıkan Motorola MicroTAC 9800X ise cebe veya orta boy bir el çantasına sığan ilk telefon oldu. 1992 yılında piyasaya çıkan Nokia 1011 ise, seri olarak üretilen ilk GSM telefonu olarak tarihe geçti. Cep telefonlarının gelişimi 1990’lı yıllarda hızlandı ve farklı marka ve modellerde pek çok cep telefonu piyasadaki yerini aldı.

1996 yılında gelen Motorola StarTac, tarihe ilk kapaklı telefon olarak geçti. Yine aynı yıl piyasaya çıkan Nokia 8810 ise kızaklı telefonların atası olarak biliniyor. Milenyum öncesi, 1999 yılında üretilen Nokia 7110, ilk WAP tarayıcısına sahip telefon oldu. Aynı yıl Uzak Doğu’dan dünyaya açılan Samsung, Uproar modelini piyasaya sürerek ilk MP3 çalarlı telefonu üretmiş oldu.

2000’li yılların ilk yarısı, o dönemin öne çıkan markaları Ericsson ve Nokia hakimiyetinde geçti. Bu iki markaya ait pek çok model kullanıcıların beğenisine sunuldu. 2000’li yılların başında, bir yandan da akıllı telefon denemeleri yapıldı. Farklı markalar, teknoloji deneyimlerini kullanarak akıllı telefon modelleri ürettiler; ancak beklenen patlama 2007 yılında Apple tarafından piyasaya sürülen ilk iPhone modeli ile gerçekleşti. Bu tarihten sonra cep teflonları piyasası bambaşka bir hal aldı ve akıllı telefonların hakimiyeti resmen başladı.

Cep Telefonları Arasında İletişim Nasıl Gerçekleşir?

Cep telefonları piyasaya çıktığında en çok merak edilen konulardan birisi kablosuz bir teknoloji ile iletişimin nasıl sağlanacağı oldu. Kablolu ev telefonları sonrası, gelen bu yeni teknolojinin nasıl bir işleyiş ile hayatımıza dokunacağı bilinmiyordu. Bilim insanları yaptıkları açıklamalar ile “cep telefonları arasında iletişim nasıl gerçekleşir?” sorusunun cevabını kullanıcılara sunmakta gecikmediler. Bilim insanlarından edinilen bilgiler ışığında, cep telefonlarının çalışma prensibini kısaca şöyle aktarabiliriz.

Cep telefonları, radyo sinyallerini kullanarak çağrı gönderebilen ve gelen çağrıları alabilen iletişim cihazlarıdır. Cep telefonları, gelen ve giden çağrı işlemlerini cep telefonu operatörlerinin sunduğu hücresel ağ sistemlerini kullanarak yapmaktadır. Aslında teknik olarak eski model ev telefonlarında olduğu gibi cep telefonları da bakır tel sistemi üzerinden çalışır. Baz istasyonu ile bakır kablolar, operatörün altyapısını kullanarak iletişimi sağlar. Radyo frekansı sayesinde oluşan hücresel ağ sisteminin çekim alanı ise sınırlıdır. Hatta bu çekim kuvveti etrafta çok fazla engel varsa daha da düşük seviyeye gerileyebilir.

Cep telefonları, bir baz istasyonuna bağlı olduğunda, bu baz istasyonuyla bağı kesilmesi durumunda başka bir baz istasyonu aramaya başlar. Baz istasyonu değişikliği çok kısa sürelerde gerçekleşir ve kullanıcılar bunu fark etmez. Yeni baz istasyonuyla bağlantı kuran cep telefonu, santral merkezine tekrar bağlanır ve santral merkezi tarafından iletişim kurmak istediği cep telefonuna yönlendirilir. Genel bağlamda cep telefonları bu sistemde çalışır.

Cep Telefonları Fiyatları

Cep telefonları farklı markalardan çıkan pek çok farklı modeli bünyesinde barındırıyor. Bu sebeple cep telefonu fiyatları, markalar ve modeller arasında büyük değişiklikler gösteriyor. Cep telefonları, ülkeden ülkeye de farklı şekilde fiyatlanabiliyor. Bu farklı fiyatlamada, üretim yerine olan yakınlık, alım gücü ve vergi sistemi gibi detaylar ön plana çıkıyor.

Ülkemizde cep telefonları fiyatları geniş bir yelpazeye yayılmış durumda. Akıllı telefonların oldukça revaçta olduğu bu günlerde, eski model cep telefonları satışı yine de devam ediyor. Bu tarz modeller, çok cüzi miktarlara satılıyor; ancak bu ürünlerin “sıfır” kutusu açılmamış halini piyasada bulmak biraz zor.

Akıllı telefon piyasasına geldiğimizde ise durum birden değişiyor. Kutusu açılmamış ve garantili şekilde, yetkili satıcılar tarafından satışı gerçekleştirilen akıllı cep telefonları en uygun olarak 1500 Türk Lirası bandında etiketleniyor. Uygun fiyatlı cep telefonu modelleri genellikle başlangıç seviyesindeki kullanıcıları hedefliyor. Akıllı telefon ile günlük işlerini yapan ve ekstrem uygulamalarla ilgilenmeyen insanlar için tasarlanan bu modeller, mütevazı özellikler ile donatılıyor. Eğer daha üst düzey bir telefona gereksiniminiz varsa, fiyat bandı en az 3 bin Türk Lirası ile 6 bin Türk Lirası arasına geliyor. En üst seviye donanıma sahip ve ünlü markalar tarafından üretilen cep telefonu modelleri ise üst sınırda 30 bin Türk Lirası sınırına dayanıyor. Bu fiyatlara bakarak, ülkemizde fiyat ortalamasının çok geniş bir banda yayıldığını söylemek mümkün.

Kullanıcıların fiyat hesaplaması yaparken, cep telefonu fiyatları yanında, performansı da göz önünde bulundurmaları gerekiyor. Böylelikle kendilerine en uygun ve fiyat – performans açısından en başarılı cep telefonuna ulaşabilirler.

Cep Telefonu Markaları

Dünyada en çok kullanılan elektronik aletlerden birisi de kesinlikle cep telefonlarıdır. Hemen hemen herkesin elinde cep telefonları gördüğümüzü söyleyebiliriz. Hal böyle olunca,cep telefonu markaları her yıl yeni modellerini piyasaya sürüyorlar. Piyasaya çıkan her yeni modelle birlikte markalar yeni bir rekabetin içine giriyorlar. Kullanıcılar da yeni alacakları telefon modellerini merak ediyorlar ve piyasada hangi cep telefonu markaları daha iyi onu bilmek istiyorlar.

Günümüzde, sürekli yeni çıkan cep telefonları sebebiyle piyasada çok fazla seçenek mevcut. Özellikle yeni telefon alacak ya da eski telefonunu yeni bir model ile değiştirmek isteyen kullanıcılar,cep telefonu markaları hakkında sıkı bir araştırma işine giriyorlar. Araştırmalar sonucunda kendisine en uygun marka ve modeli bulan kullanıcılar bu tercihlerine yönelirlerken, bazı kullanıcılar da en çok tercih edilen cep telefonu markaları tarafına yöneliyorlar. Bunun nedeni, çok satan ve diğer kullanıcılar tarafından beğenilen markaların iyi olduğunu düşünmemiz. Genel olarak bu kanının doğru olduğunu da söylemekte fayda var. Çok yüksek donanıma ve harika özelliklere sahip olan modellerin bazen piyasada tutulmadığını görüyoruz. Bu marka ve modellerin alınmasının riskli olduğunu düşünüyoruz.

Cep telefonu almadan önce yaptığınız araştırmada, en çok satan cep telefonu markaları ve en popüler cep telefonu markaları başlıklarını da iyi analiz etmelisiniz. Böylece size en uygun marka ve modeli seçmeniz kolaylaşacaktır.

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan ve son dönemde popüler olan cep telefonu markaları sıralaması ise şu şekilde:

-Samsung

- iPhone

- Oppo

- Xiaomi

- Poco

- General Mobile

- Casper

- Huawei

- Vivo

- Honor

- TLC

Cep Telefonu Modelleri

Bu günlerde cep telefonu diyince akla akıllı telefonlar geliyor. Uzun süredir hayatımızda olan cep telefonları evrim geçirerek akıllı cep telefonları haline geldi ve son yıllarda hepimizin vazgeçilmezi olmayı başardı. Cep telefonu piyasasında bulunan tüm markalar artık akıllı telefon üretmek üzerine yoğunlaşmış durumda. Neredeyse her gün yeni cep telefonu modelleri piyasaya sürülüyor. Bizlerin arzularına ve ihtiyaçlarına hitap etmek amacıyla model sayısını yüksek tutan cep telefonu markaları kıyasıya bir rekabet içindeler. Bu rekabet ise kullanıcılar tarafına pozitif yansıyor. Zira piyasada pek çok farklı cep telefonu modelleri olması uygun fiyat avantajını beraberinde getiriyor. Aynı zamanda birçok çeşit arasından amacınıza uygun olan modeli seçmek daha kolay hale geliyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pek çok farklı cep telefonu modeli satılıyor. En çok tercih edilen cep telefonu markaları tarafından üretilen modeller genel olarak daha fazla satılıyor. Türkiye’nin en çok satan cep telefonu markalarından biri olan Samsung, her bütçeye uygun cep telefonu modelleri ile ön plana çıkıyor. Samsung Galaxy S21ve Samsung Galaxy A21smarkanın son dönemde en çok satılan modelleri olarak biliniyor. İki farklı segmente ait iki model ile Samsung, kullanıcıların beğenisini kazanmış durumda.

Dünyada ve Türkiye’de en çok satan markalardan biri de kuşkusuz Apple tarafından üretilen iPhone. Markanın son modeli,  iPhone Pro Max 13 henüz ülkemizde yaygın bir satış ağına ulaşmamış olsa da dünyada son derece popüler bir model. Türkiye’de de aynı seriye ait iPhone 13 ve iPhone 13 Pro büyük teveccüh bulmuş durumda. Ülkemizde, iPhone modellerinin fiyatlarının yüksek olması sebebiyle markanın daha eski modellerine ilgi de devam ediyor. iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 8 gibi modeller yüksek satış rakamlarına sahip.

Ülkemizde iddialı satış rakamları yakalayan bir diğer marka ise Çin menşeli Xiaomi. Son yıllarda ürettiği fiyat – performans telefonları ile fırtına gibi esen şirket, yeni modelleri ile büyük ilgi topluyor. Xiaomi Redmi Note 10, Xiaomi Note 10 Pro ve Xiaomi Mi 11T Pro gibi amiral gemisi modelleri piyasada en çok tutulan cep telefonu modelleri arasında yer alıyor.

Yine Oppo, Poco, Vivo ve Huawei gibi tamamı Çin menşeli markalar da Türkiye pazarında önemli pazar payına sahipler. Bu markaların ürettikleri cep telefonu modelleri, büyük bir kesim tarafından beğeniliyor. Özellikle bu markalar arasında Türkiye’de üretim tesisi de bulunan Oppo’nun ön plana çıktığını söylemek gerek.

Cep Telefonları Kampanyaları

Ülkemizde cep telefonları satışında bireysel kredi kartlarının taksit seçeneklerinin devre dışı kalması, kullanıcıların satın alma işlemlerinde elini zayıflatıyor. Taksit seçeneği, genellikle kullanıcıların bağlı olduğu operatör tarifesi üzerinden aktif hale geliyor. Burada da oluşan fiyat farkları nedeniyle kullanıcılar, cep telefonları kampanyaları ilanlarını sıkı bir şekilde takip ediyorlar.

Cep telefonları kampanyaları, genellikle sim kart desteği sağlayan operatörler tarafından ya da büyük zincir teknoloji mağazaları tarafından yapılıyor. Belli dönemlerde yapılan kampanyalar, cep telefonu kullanıcılarına büyük kolaylıklar sağlıyor. Bazı mağazalar, cep telefonlarında büyük fiyat indirimlerine giderken bazıları cep telefonları satın alan kullanıcılara çeşitli hediyeler dağıtıyor. Her halükarda cep telefonları kampanyaları kullanıcıların faydasına bir uygulama oluyor.

Cep telefonları kampanyaları, sürekli yenileniyor ve güncelleniyor. Bu nedenle, kullanıcıların aktif kampanyaları takip etmesi gerekiyor. Böylece arzu ettikleri cep telefonu modellerini uygun fiyatlara alabiliyorlar. Hediye seçenekleri ve ekstra taksit imkanı sunan kampanyaların da olduğunu hatırlatmadan geçmeyelim.

İkinci El Cep Telefonları

İkinci el cep telefonları dünyada geniş bir işlem hacmine sahip diyebiliriz. İkinci el cep telefonları satışı ülkemizde de oldukça popüler bir ticaret ve ilgi alanı olarak ön plana çıkıyor. Cep telefonları kullanıcıları genellikle daha düşük fiyatlara daha yüksek özellikli modeller satın alabilmek için bu piyasadan ürün almayı tercih ediyorlar.

İkinci el cep telefonları, fiyat olarak çok geniş bir yelpazeye yayılıyor. Arzu edilen modelin “sıfır” tabir edilen açılmamış kutu fiyatının, telefonun ikinci el pazarındaki fiyatını belirleyen en büyük etken. İkinci büyük etken ise, telefonun ne kadar kullanıldığı ve ne kadar sağlıklı kullanıldığı sorularına gelen cevaplar oluyor. Teknik özellikler bakımından donanımlı ve yeni bir model, ikinci el piyasasında daha yüksek fiyatlara alıcı bulurken, nispeten eski ve hor kullanılan modeller çok düşük fiyattan satılıyor.

İkinci el cep telefonları alacak olanlar satıcının verdiği bilgileri teyit ettirmeli ve telefonun belirtilen şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol etmeli. Eğer ikinci el cep telefonu bilinçli bir şekilde alınmamışsa, ileride veya kısa vadede sorun yaratması kaçınılmaz oluyor. İkinci el cep telefonları çoğunlukla “garanti” kapsamı dışında kalmış olduğu için yaşanacak sıkıntılar, kullanıcılara ek maliyetler çıkarabiliyor. Alım satımlarda yaşanan sorunlar son yıllarda artınca, Türkiye Cumhuriyeti, yaptığı bir yasal düzenleme ile ikinci el cep telefonları alım satımında iki tarafın da güvenliği adına bir “satış sözleşmesi” yapılmasını zorunlu kıldı.

Cep Telefonu Aksesuarları

Cep telefonu teknolojisi geliştikçe, cep telefonları için üretilen aksesuar çeşitleri de sayıca oldukça fazlalaştı. Nitelik yönünden de son derece gelişen cep telefonu aksesuarları artık günümüzde çok önemli bir pazar haline geldi. Tüm ceptelefonu kullanıcılarının arzu ve tercihlerine göre, cep telefonu aksesuarları bulmak kolaylaştı ve cep telefonlarında aksesuar kullanımı hiç olmadığı kadar yaygın hale geldi.

Cep telefonları tarihte ilk kez hayatımıza girdiğinde, cep telefonları için yalnızca kablolu kulaklıklar ve araçlar için kullanılan bağlantı kitleri gibi eski moda aksesuarlar mevcuttu. Bir de cep telefonu kılıfları o dönemin en moda aksesuarları idi. Zaman ilerledikçe cep telefonlarına entegre edilebilecek aksesuarlar adeta sınıf atladı. SD kartlar gibi donanım aksesuarları bir döneme damga vurmayı başardı. Yine, cep telefonu aksesuarları kategorisinde yer alan şarj aletleri zaman içinde büyük başkalaşım geçiren kategorilerden oldu. Son teknolojide, kablosuz şart aleti seçenekleri kullanıcıların beğenisine sunuldu.

Akıllı telefonların çıkmasıyla birlikte hızlanan teknoloji, cep telefonu aksesuarları alanında önemli değişimlerin olmasını sağladı. Bluetooth kulaklıklar, kablosuz kulaklıklar, powerbank cizhazlar hayatımızın ayrılmaz parçaları haline geldi. Oyuncular için özel üretilen, cep telefonu ile entegre joystickler, sosyal medyayı etkin şekilde kullananlar için büyük yenilik olan selfie çubuğu, selfie yüzüğü gibi aksesuarlar ise son döneminde cep telefonu kullanıcılarının envanterlerinde yerini aldı.

Cep telefonu aksesuarları bu saydıklarımızla sınırlı değil. Dayanıklılığı artırmak adına kullanılan cep telefonu kılıfları ve ekran koruyucu camlar en çok tercih edilen cep telefonu aksesuarları olmaya devam ediyor. Diğer popüler cep telefonu aksesuarlarının ise cep telefonu ekran büyütücü, ses yükseltme üniteleri, akıllı ekran kalemleri ve yeni nesil araç kitleri olduğunu söyleyebiliriz.

Cep Telefonu Bilgisayara Nasıl Bağlanır?

Günlük hayatımızda en çok kullandığımız teknolojik cihazlardan ikisinin, kuşkusuz cep telefonları ve bilgisayarlar olduğunu söyleyebiliriz. Bu iki cihaz günümüz teknolojisinde, ihtiyaçlarımızı karşılama doğrultusunda entegre bir şekilde çalışmak ve bizlere çeşitli kolaylıklar sağlamak için dizayn edildi. Teknolojinin gelişimiyle birlikte, birden fazla şekilde bu iki cihazı birbirine bağlamak mümkün oldu. Ancak, geçmişte de cep telefonları ile bilgisayarlar arasında bağlantı sağlanabiliyordu. Yalnızca imkanlar daha kısıtlı ve bağlantılar daha zayıftı.

Cep telefonları ilk kez piyasaya sürüldüğünde, bilgisayar ile bağlantı kuramayan cihazlardı; yalnızca bazı modeller bilgisayar üzerinden şarj edilebiliyordu. O zamanın teknolojisinde, iki cihazı entegre etmenin de kullanıcılara belirgin artıları zaten yoktu. İki teknoloji harikası arasında ilk bağlantılar usb kablo ve bluetooth ile birlikte gelişmeye başladı. Bilgisayar ile cep telefonları arasında veri iletimi bu yolun bulunmasıyla ilerlemeye başladı.

Teknolojik gelişmelerin ardı ardına gelmesiyle hayatımız giren akıllı telefonlarda ise durum ilk etapta değişmedi. Bluetooth teknolojisinin yeni versiyonları ve usb bağlantı noktalarının yeni sürümleriyle birlikte entegrasyon devam etti.

Günümüzde ise, cep telefonları ile bilgisayarlar eski moda yollarla veri aktarımı ve entegrasyon yapabiliyorken, gayet yenilikçi bağlantı yöntemleri de mevcut oldu. Ios tabanlı iPhone cep telefonları AirDrop uygulamasını kullanırken, Android tabanlı diğer akıllı telefonlar AirDroid uygulamasını kullanıyor.  Bunların yanı sıra usb noktalarından bağlantı kurmak da hala mümkün.

Bazı Android tabanlı akıllı telefon markalarında ise bilgisayar ile bağlantı kurmak için kendilerine has uygulamalar bulunuyor. Örneğin Samsung cep telefonları, SideSync uygulaması sayesinde kolayca bilgisayara bağlanabiliyor.

İlgili İçerikler

Logosundaki “Mi” kalıbıyla akıllarda yer edinen teknoloji devi Xiaomi, “Mobile Internet” kelimelerinin kısaltmasından türetilmiştir. Şirket, kurulduğu ilk yıllarda imkânsız gözüken...

Akıllı telefon alırken çoğumuzun en çok önem verdiği özelliklerden biri de telefonun kamerası zira profesyonel fotoğrafçı değilsek yanımızda fotoğraf makinesi...

Cep telefonu söz konusu olunca hepimizi alıyor bir telaş: acaba hangisi daha iyi? Kamerasının pikseli yüksek mi? Kaliteli fotoğraf ve...

Gelişen ve değişen dünya düzenine herkes bir tanımlama yapıyor. Kimisi dijital çağ, kimisi küresel çılgınlık ya da buna benzer nice...

Çin merkezli bir teknoloji üreticisi olan Oppo, fiyat performans dengesi ve kalite açısından başarılı bulunan akıllı telefon modelleri sayesinde ülkemizde...

Geçtiğimiz yıl hayatımıza giren ve girdiği andan itibaren adından bol bol söz ettiren iPhone 13 Pro Max, Apple ailesinin en...

Akıllı telefonların ve sosyal medya uygulamalarının hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu günümüz çağında, fotoğraflarımızı da dijital platformlar üzerinden paylaşıyor ve...

Apple’ın 2020 yılında piyasaya sürdüğü iPhone 12, 2022 yılı itibarıyla üzerine iki yeni seri daha eklenmiş olsa da hâlen kullanıcılar...

2020 senesinde ABD - Çin arasında çıkan kriz sonucu Google, Android işletim sistemlerinin güncellemesini Huawei telefon ve tabletlerinde durduracağını açıklamıştı....

Oppo’nun ürün yelpazesinde en önemli yer doğal olarak akıllı cep telefonları olsa da, markanın üretim yaptığı tek alan cep telefonu...

Apple 14 Eylül 2021’de gerçekleştirdiği yıllık tanıtım etkinliğinde yeni model iPhone’u tanıttı. Batı kültüründe uğursuz kabul edilen 13 rakamının yeni...

Yeni bir telefon alacaksın ve üst segment, yani özellikleri diğer cihazlara kıyasla çok daha iyi olan bir ürün sahibi olmak...

Ürettiği teknolojik ürünlerle tüm dünyada fark yaratmayı başaran Samsung Electronics, Interbrand Best Global Brands 2020 raporuna göre global marka sıralamasında...

Aslında herkesin çok yakından şahit olduğu ve deneyimlediği bir gerçekten bahsetmek istiyorum. Günümüzde teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve...

Sıkı iPhone takipçilerinin beklediği gün geldi çattı. Apple, iPhone 14 ne zaman tanıtılacak diye bekleyenlere tarih verdi ve medya mensuplarına...

Son yıllarda, tüm dünyada gündem olan 5G teknolojisi bizim için ne ifade ediyor, bu teknoloji nasıl kullanılıyor ve hayatımızı ne...

Popüler İçerikler
Amiral Gemisi Android Cep Telefonları: Sence En İyi Android Telefon Hangisi? Cep Telefonu
Amiral Gemisi Android Cep Telefonları: Sence En İyi Android Telefon Hangisi?

Yeni bir telefon alacaksın ve üst segment, yani özellikleri diğer...

Oppo A74 Detaylı İnceleme: Oppo A74 Alınır mı? Cep Telefonu
Oppo A74 Detaylı İnceleme: Oppo A74 Alınır mı?

Çin merkezli bir teknoloji üreticisi olan Oppo, fiyat performans dengesi...

En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları: Fotoğraf Düzenlemek İçin Kullanabilecek 12 Mobil Photo Edit Programı Yazılımlar
En İyi Fotoğraf Düzenleme Uygulamaları: Fotoğraf Düzenlemek İçin Kullanabilecek 12 Mobil Photo Edit Programı

Akıllı telefonların ve sosyal medya uygulamalarının hayatımızın vazgeçilmez bir parçası...