bifikirbifikir
Elektrikli Scooterlar

Elektrikli Scooterlar

Elektrikli Scooterlar

Xiaomi Elektrikli Scooter 4 Pro

Son zamanların en çok tercih edilen elektrikli scooterlardan bir tanesi olarak değerlendirilen Xiaomi Mi Elektrikli...

Segway Ninebot KickScooter E25E

E-scooter sektörünün en güçlü isimlerinden bir tanesi olan Segway tarafından üretilmiş olan Segway Ninebot KickScooter...

Mi Elektrikli Scooter Essential

Teknolojinin her dalına adımını atan Çin menşeili şirket Xiaomi, bu sefer de Mi Elektrikli Scooter...

RKS G48 Scooter

Uygun fiyatlı ve çevre dostu bir ulaşım olanağı sağlayan elektrikli scooterlar günümüzün en popüler araçlarından...

XEV Kitty

Çin - İtalyan ortaklığı ile kurulan XEV şirketi 2021 yılından bu yana kompakt ve %100...

XEV Yoyo

Çin’de üretim faaliyetlerini sürdüren XEV şirketi %100 elektrikli kompakt şehir otomobilleri ile ön plana çıkıyor....

Citymate Plus 350

Son zamanlarda çok popüler olan orta segment scooterlar arasında dikkat çeken bir model olan Citymate...

Citycoco X350 Pro

Şehir içi ulaşımında her yaştan insanın dostu olmaya aday olan Citycoco X350 Pro scooter 350...

Jeep 2XE Urban Camou

Ducati, Lamborghini ve Aprilia gibi dünyaca ünlü arazi araçlarının üreticisi Jeep, Jeep 2XE Urban Camou...

Volta VT1 Scooter

Volta VT1 Scooter, son zamanlarda piyasaya sunulan elektrikli scooterlar arasında fiyat performansı olarak en çok...

Ducati Pro II Evo

Ducati Pro II Evo modeli çift süspansiyon ve Ducati Urban e-Mobility uygulaması bağlantısının sunduğu kontrol...

Segway Ninebot KickScooter MAX G30

Segway şirketi tarafından üretilmiş olan Ninebot Kickscooter Max G30, elektrikli scooter pazarına giren en yeni...

Xiaomi Mi1S

Son yılların en popüler markalarından olan Xiaomi tarafından üretilmiş olan Xiaomi Mi1S, büyük küçük herkesin...

Yuki Amy

Elektrikli mini şehir otomobili olan Yuki Amy, Yuki markasının bu alandaki şu ana kadarki en...

Yuki Hector

Yuki, uzun zamandır motosiklet üreticisi olarak Türkiye’de ismini duyurmuş bir marka. Hatta yalnızca Türkiye’de değil...

Elektrikli Scooterlar

Teknolojinin gelişimi, dünya nüfusunun sürekli artması ve trafiğin gün geçtikçe büyük bir çile haline gelmesi bazı ihtiyaçların kendiliğinden doğmasına neden oldu. Trafikte park sorunu çıkarmayan, pratik şekilde ilerleyebilen ve doğaya zarar vermeyen araçlar bu ihtiyaca hızlı bir şekilde karşılık vermeye başladı. Elektrikli bisikletler, elektrikli motosikletler ve elektrikli scooterlar bu araç sınıfında başı çeken gruplar oldu.

Son yıllarda elektrikli scooter kullanımı halk arasında oldukça yaygın hale geldi. Bu durumda ekonomik ve sosyal şartların büyük etkisi oldu. Düşük yakıt tüketimi, sıfır CO2 salınımı, trafikte sorunsuz ve pratik şekilde ilerleyebilme, otomobil ve diğer araçlara göre uygun fiyat gibi özellikleri ile ön plana çıkan elektrikli scooterlar geleceğin en popüler kara araçlarından biri olacak gibi görünüyor.

Elektrikli scooterların yaygınlaşması ilk etapta bu araçları kiralama yoluyla halkın kullanımına sunan firmalar vasıtası ile gerçekleşti. Elbette ilk etapta bireysel olarak da elektrikli scooter kullanan tüketiciler vardı; ancak ortak kullanımlı araçların yaygınlığı daha fazlaydı. Elektrikli scooter kiralayan firmalar himayesi altında kullanıma sunulan araçların yaygınlığı günümüzde de oldukça yüksek. Hatta her kaldırımda birkaç adet, farklı markalara ait elektrikli scooter görmek mümkün. Bunun yanında bireysel olarak elektrikli scooter alan kullanıcıların sayısı da her geçen gün artıyor. Elektrikli scooterlar ulaşım amacı dışında eğlence ve çeşitli aktiviteler için de yoğun olarak kullanılıyor. Özellikle çocuklar eğlence maksadı ile elektrikli scooter satın alıyor.

Her ürün grubunda olduğu gibi elektrikli scooter ya da e-scooter olarak tabir edilen ürün grubunda da bazı markalar ve bazı modeller ön plana çıkıyor. Kullanıcıların beğenisi ve markaların pazarlama stratejileri ile ön plana çıkan bu modeller tüketici tarafından daha çok tercih ediliyor. Bir elektrikli scooterın tercih sebebi olmasında fiyatı, performansı, donanım özellikleri ve dayanıklı yapısı gibi doneler ön plana çıkıyor.

Popüler Elektrikli Scooter Markaları

Son dönemde giderek sayıları artan ve birçok yeni model ile temsil edilen elektrikli scooterlar onlarca dev markanın da pazara girmesiyle çok daha çeşitli bir ürün grubu oldu. Günümüzün en popüler ulaşım araçlarından elektrikli scooterlar alanında ön plana çıkan bazı markalar şöyle sıralanıyor:

Bood: Ürünlerini Çin’de ürettiriyor olmasına rağmen yerli markamız olan Bood son dönemde gözde elektrikli scooter modelleri ile adından söz ettiriyor.

Citycoco: Citycoco, Türkiye’de kurulan ve 2005 yılından beri elektronik alanında faaliyetlerini sürdüren Knb Lojistik’in elektrikli scooter markası. Kaliteli ve son teknoloji ürünü elektrikli scooter modelleri Citycoco’yu Türkiye’de tanınır bir marka haline getiriyor.

Citymate: Yerli markalarımızdan olan Citymate yurtdışından ithal getirdiği garantili ve son derece kaliteli elektrikli scooter modelleri ile ön plana çıkıyor. Markanın ürün gamı gün geçtikçe genişlemeye devam ediyor.

Ducati: Dünyaca ünlü bir motosiklet üreticisi olan Ducati e-scooter alanında da iddialı olmaya çalışıyor. Markanın piyasaya sürdüğü üstün kalite taşıyan modeller de bu iddianın ispatı niteliğinde.

Globber: Bir Fransız markası olan Globber ürünleri Türkiye’de İsabel Abbey distribütörlüğü ile satılıyor. Daha çok çocuklara yönelik e-scooter modelleri olan marka kalitesiyle dikkat çekiyor.

Jeep: Arazi araçları ve premium SUV segmentindeki araçları ile bir dünya devine dönüşen Jeep, günümüzde e-scooter modellerini de ürün gamına ekledi.

Onvo: Henüz çok genç ve yerli bir şirket olan Onvo televizyon üretimi ile girdiği teknoloji pazarında son dönemde e-scooter modelleriyle de iddialı olmayı hedefliyor.

Razor: Razor markası dünyanın en eski e-scooter üreticilerinden ve en popülerlerinden bir tanesi. Markanın tecrübesi kalite ile birleşince ortaya harika ürünlerin çıkması kaçınılmaz oluyor.

RKS: MJ Group bünyesinde bulunan markalardan olan RKS ülkemizde özellikle motosiklet modelleri ile biliniyor. Bunun yanında, son yıllarda e-scooter alanına yönelik çalışmalarını da hızlandıran RKS fiyat – performans ürünleri ile dikkat çekiyor.

Segway: ABD topraklarında doğan ve günümüzde Çin sermayesi kontrolünde olan Segway elektrikli ulaşım araçları üretiminde tüm dünyanın öncü firmaları arasında bulunuyor.

Volta: Türkiye’de montajı yapılan geniş ürün grubu ile tüm dünyada tanınır hale gelen Volta markası elektrikli scooter alanında da en popüler üreticiler arasında yer alıyor.

Xiaomi: Çinli teknoloji devi Xiaomi geniş ürün gamı içerisinde e-scooter modellerine de sıklıkla yer veriyor. Markaya ait araçlar tüm dünyada en çok satılan e-scooter modelleri arasında yer alıyor.

En İyi Elektrikli Scooter Modelleri

Tüm ürünlerde olduğu gibi elektrikli scooterlar için de en iyilerin hangi modeller olduğu tartışmaya açık bir konu. Çünkü “en iyi” ibaresi herkese göre oldukça farklı anlamlar ifade edebiliyor. Yine de en iyi elektrikli scooterlar gibi listelerle sıkça karşılaşıyoruz. Elimizden geldiğince objektif olarak biz de hazırladığımız listeyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. 

Segway Ninebot KickScooter E25E: Güçlü bir performans, harika bir tasarım ve üstün donanım özellikleri… Segway Ninebot KickScooter E25E için daha fazla bir şey söylemeye gerek yok.

Segway Ninebot KickScooter Max G30: Ninebot KickScooter Max G30, Segway markasının amiral gemisi modellerinden bir tanesi. Bu araçta neredeyse yok yok diyebiliriz. G30’un performansı ve donanım özellikleri gerçekten göz dolduruyor.

Ducati Pro II Evo Scooter: Dünyaca ünlü motosiklet üreticisi Ducati üstün donanım ve performans özellikleri ile ön plana çıkan Pro II Evo modeli ile elektrikli scooter dünyasında da iddialı olmayı hedefliyor.

Jeep 2XE Urban Camou: Jeep markası işin içinde olunca fazla söze gerek kalmıyor. Efsane arazi aracı üreticisi Jeep’in 2XE Urban Camou modeli güncel olarak piyasada bulunabilecek en iddialı elektrikli scooterlardan bir tanesi diyebiliriz.

Xaomi E-Scooter 4 Pro: Son yılların en çok satılan modellerinden biri kesinlikle Xiaomi E-Scooter 4 Pro. Bu araç premium segmentte yer alıyor ve donanım, performans bakımından benzer rakiplerine fark atmayı başarıyor. 

Volta V1 Scooter: Uygun fiyatlı ve oldukça donanımlı bir elektrikli scooter arayanlar için biçilmiş kaftan olan Volta V1 üstün performansı ile de göz dolduruyor.

Citymate Plus 350 Scooter: Orta segment bir scooter olan Citymate Plus 350 tam bir fiyat – performans canavarı. Güçlü özellikleri ve uygun fiyatı bu modeli ön plana çıkarıyor.

RKS G48 Electric Scooter: LG imzalı bir batarya ile gelen RKS G48 farklı sürüş modları, 25 km/h kadar çıkan hızı ve su geçirmezlik sertifikası gibi özellikleriyle adından söz ettiriyor.

Citycoco X350 Pro Scooter: 36 V gücünde iddialı bir lityum iyon batarya ile yollara çıkan X350 Pro emsallerine göre nispeten daha hızlı şarj olmasıyla da ön plana çıkıyor.

Xiaomi Mi1S Scooter: 5 – 6 saat civarında tam olarak şarj edilebilen Mi1S Scooter kullanıcılarına 30 kilometre menzil sunuyor. Xiaomi imzalı model piyasanın en çok tutulan elektrikli scooterları arasında yer alıyor.

Xiaomi Mi E-Scooter Essential: Araç 25 V lityum iyon batarya taşıyor ve 20 kilometre menzil sunuyor. Xiaomi kalitesini sonuna kadar hissettiren E-Scooter Essential hem çocuklar hem de yetişkinler için oldukça başarılı bir ürün olarak değerlendiriliyor. 

Elektrikli Scooter Fiyatları Nedir?

Tüm ürün gruplarında olduğu gibi elektrikli scooter fiyatları da geniş bir skala içerisinde büyük değişkenlik gösteriyor. Çok yüksek fiyatlı elektrikli scooter modelleri olduğu gibi nispeten uygun fiyatlı elektrikli scooter modelleri de piyasada bulunuyor. Yüzlerce, hatta binlerce ürün ve model arasından seçim yapmak ise tamamen tüketicinin inisiyatifine kalıyor. Kullanıcılar ihtiyaçları, bütçeleri ve kullanım alanlarına göre kendilerine uygun elektrikli scooter modelini satın alıyorlar.

Elektrikli scooter fiyatları söz konusu olduğunda en düşük kategori genellikle çocuk elektrikli scooter modelleri oluyor. Bu ürünler güncel olarak 2.500 Türk Lirasından başlayan fiyatlara alıcı buluyor. Çok daha basit modellerin daha düşük fiyatlara da satıldığını görüyoruz. Tabii ki oldukça yüksek fiyat etiketi taşıyan çocuk elektrikli scooter modellerine de rastlamak mümkün. Yetişkinlerin kullanımına uygun elektrikli scooter modelleri ise yaklaşık 6.000 Türk Lirasından başlayan fiyatlar ile piyasada bulunuyor. Yetişkin elektrikli scooterlar özelliklerine, markaya ve modele göre büyük fiyat farklılıkları gösterebiliyor. 5-6 bin Türk Lirasına modeller olduğu gibi 100.000 TL üzerinde elektrikli scooter modelleri olduğunu da söyleyebiliriz.

Uygun Fiyatlı Elektrikli Scooterlar

Bir önceki başlıkta elektrikli scooter fiyatlarının geniş bir aralıkta büyük değişkenlik gösterebildiğini söylemiştik. Herkesin üst segment ve yüksek fiyatlı bir elektrikli scooter alma imkanı olmadığını göz önüne alırsak uygun fiyatlı elektrikli scooter modellerinin günümüzde, pazarda çok önemli bir yere sahip olduğu gerçeği karşımıza çıkıyor. Pratik bir ulaşım aracı edinmek isteyen ve bunu yaparken de çok yüksek miktarlarda para harcamak istemeyen kullanıcılar uygun fiyatlı elektrikli scooterlara yöneliyor. Türkiye’de satışta olan ve en düşük fiyat etiketine sahip bazı elektrikli scooter modelleri şöyle sıralanıyor:

Globber E-Scooter One K E-motion 653-100: 14 yaş üzeri kullanıcılar için uygun olan Globber marka bu elektrikli scooter 3 saatte %100 şarj ediliyor. Aracın maksimum hızı ise 15 – 20 km/h seviyelerinde.

Razor Power Core E100: Bu modelde 24 V şarj edilebilir akü tam 5 saatte tam doluluğa ulaşıyor ve muadillerine göre %50 daha fazla kullanım süresi sunuyor. Power Core E100 tam şarj ile 60 dakika kullanılıyor.

Razor Power A5: Power A5 modelinde 22 V lityum iyon batarya bulunuyor. Aracın maksimum ulaşabildiği hız 22 km/h seviyelerinde. Araç tam şarj ile 40m dakika bir kullanım ömrü sunuyor.

Smartmi Jet Rider Power: 3 adet hız modu, çift disk fren gibi ekstralar sunan bu elektrikli scooter modeli tam şarj ile 30 kilometre yol alabiliyor.

Citycoco E9 Pro (MX350 Pro): Birçok elektrikli scooter modeli gibi 15 yaş altına satılmayan E9 Pro, lityum iyon 36 V yüksek kalibreli bataryasıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Yasomi S45: Yasomi markasının iddialı modeli S45 25 km/h hıza ulaşıyor olması ve 45 kilometrenin üzerinde bir menzil mesafesi sunuyor olmasıyla adından söz ettiriyor.

Citymate GOLD 350: Tam batarya doluluğuna 4 saatte ulaşan araç kullanıcılarına maksimum 25km/h hız ve 25 kilometre menzil sunuyor.

Elektrikli Scooter Hizmeti Sunan Firmalar

Tüm dünyada elektrikli scooterlar yoğun şekilde kullanılmaya başladığından bu yana bireysel elektrikli scooter kullanımı kadar kiralık e-scooter kullanımı da arttı. İnsanlar scooter satın almak yerine ihtiyaç halinde, belirli bir ücret ödeyerek adeta taksi kullanır gibi elektrikli scooter kullanabiliyor. Bu ortak kullanımlı araçlar gerekli izinler alındıktan sonra taşımacılık hizmeti sağlayan firmalar tarafından trafiğe entegre ediliyor. Akıllı telefonlardaki ilgili firmaların uygulamaları sayesinde kullanıcılar ücreti ödedikten sonra elektrikli scooterları park halinde bulunduğu herhangi bir noktadan alabiliyor ve diledikleri yere seyahat edebiliyor. Tabii bu seyahatler şehir merkezleri ile sınırlı tutuluyor.

Ortak kullanımlı elektrikli scooterların park alanı olarak yaya kaldırımı ve garaj önleri gibi lokasyonları kullanıyor olması, aynı zamanda trafikte biraz da olsa araç kirliliği yaratması en çok şikayet edilen noktalardan diyebiliriz. Buna rağmen elektrikli scooter kullanımının günlük hayata çok önemli derecede pratiklik kazandırması nedeniyle gelecekte çok daha yoğun şekilde kullanılacağı aşikar görünüyor. Türkiye’de sayıları hiç de azımsanamayacak kadar elektrikli scooter hizmeti sunan firma bulunuyor.

Martı: Türkiye’nin ortak kullanıma açık elektrikli scooter hizmeti veren ilk firması olan Martı 10’dan fazla ilimizde binlerce aracıyla kullanıcılara hizmet veriyor.

Binbin: İlk olarak İstanbul’da havalimanı ve üniversite kampus alanlarına yakın yerlerde hizmete başlayan Binbin şimdilerde ise Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde ulaşım amaçlı elektrikli scooter hizmeti sunuyor.

Hop!: Başkent Ankara’da kurulan elektrikli scooter firması Hop! daha sonra başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin büyük illerinde araçlarını kullanıma sundu.

LINK: Superpedestrian şirketine ait bir girişim olan ve yurtdışında büyük ilgi gören LINK elektrikli scooter 2021 yılı sonu itibari ile Türkiye’ye de geldi. Kısa sürede İstanbul dışında Ankara ve İzmir’de de faaliyet göstermeye başlayan firma 2023 yılının ilk günlerinde gelen karar ile İstanbul’daki faaliyetlerini durdurma kararı aldı.

Palm by Fenix:Türkiye menşeli olan elektrikli scooter firması Palm serüvenine üniversite kampus alanlarındaki faaliyetleri ile başladı. Palm scooter oldukça başarılı bir proje haline gelince Dubaili şirket Fenix tarafından satın alındı. Firma yoluna Palm by Felix adıyla devam ediyor.

  • Elektrikli scooterlar birçok yol ile satın alınabilir. Elektrikli scooter markalarının distribütörlüğünü yapan mağazalardan, bazı motosiklet mağazalarından, A101 – BİM – ŞOK- Migros gibi perakende zincir marketlerden ve bu tarz işletmelerden direkt olarak elektrikli scooter temin etmek mümkün. Yine Aliexpress, Amazon, Hepsiburada, N11, Trendyol ve türevi internet satış sitelerinden elektrikli scooter modelleri satın alınabiliyor. Son olarak ise ilgili markaların kendi internet sitelerinden veya telefon hatlarından direkt sipariş usulü ile elektrikli scooter alınabiliyor. Türkiye’de elektrikli scooter alanında bir ikinci el pazarı oluştuğunu da söylemek gerek. İkinci el elektrikli scooter satın almak için Sahibinden.com ve Letgo gibi alışveriş uygulamaları tercih edilebiliyor. Bunun dışında şahıslardan doğrudan ikinci el elektrikli scooter satın almak da oldukça kolay.

  • Elektrikli scooter fiyatları söz konusu olduğunda en düşük kategori genellikle çocuk elektrikli scooter modelleri oluyor. Bu ürünler güncel olarak 2.500 Türk Lirasından başlayan fiyatlara alıcı buluyor. Çok daha basit modellerin daha düşük fiyatlara da satıldığını görüyoruz. Tabii ki oldukça yüksek fiyat etiketi taşıyan çocuk elektrikli scooter modellerine de rastlamak mümkün. Yetişkinlerin kullanımına uygun elektrikli scooter modelleri ise yaklaşık 6.000 Türk Lirasından başlayan fiyatlar ile piyasada bulunuyor. Yetişkin elektrikli scooterlar özelliklerine, markaya ve modele göre büyük fiyat farklılıkları gösterebiliyor. 5-6 bin Türk Lirasına modeller olduğu gibi 100.000 TL üzerinde elektrikli scooter modelleri olduğunu da söyleyebiliriz

  • Elektrikli scooterlar belli bir sınırın altında güce sahipse ancak o zaman ehliyetsiz kullanılıyor. Azami gücü 0,25 kW ve altında olan elektrikli scooter, e-bike, bisiklet gibi araçlar hiçbir ehliyete ihtiyaç olmadan rahatlıkla kullanılabiliyor. 0,25 kW üzeri olan araçlar ise M sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabiliyor. Bunların dışında bazı elektrikli moped modelleri ise B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılmaya uygun oluyor.

  • Elektrikli scooterlar model ve markalarına göre çalışma prensibi konusunda ufak nüanslar gösteriyor olsa da neredeyse hepsinin çalışma prensibi birbirine çok benziyor. Bu nedenle elektrikli scooterlar genellikle öne itilerek park modundan çıkarılıyor. Daha sonra kullanıcı üzerine binip aracı öne iterken bir yandan da gaz vermeye başlıyor. İlk etapta bu uygulama yapıldıktan sonra araç şarjı bitene kadar hiç durmadan yol alabiliyor. Tabii ki kullanıcının elini gazdan çekmemesi gerekiyor. Elektrikli scooter sürüş esnasında durdurulmak isteniyorsa gazı azaltarak fren sistemini devreye sokmak yeterli oluyor. Elektrikli scooter durduktan sonra ya da durakladıktan sonra yeniden gaz verilerek çalıştırılabiliyor. Araçta bulunan gidon sayesinde ise manevra ve yön değişimi yapılabiliyor.

İlgili İçerikler

Elektrikli otomobiller, son yıllarda otomotiv endüstrisinde giderek daha fazla popülerlik kazanan ve geleneksel içten yanmalı motorlu araçlara alternatif bir seçenek...

%100 elektrikli ve tamamen çevreci otomobillerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Aynı zamanda bu artışın hızı da gayet yüksek diyebiliriz. Bunun...

Çocuklar için yılın en güzel zamanlarından bir tanesi sonunda geldi! Yorucu bir eğitim öğretim döneminin ardından bolca dinlenip eğlenebilecekleri bu...

Her geçen gün daha da yoğunlaşan insan nüfusu, biz insanoğlunu bu yoğunluğun getirdiği olumsuzlukları aşacak yeni arayışlara yönlendiriyor. Keşfetme konusunda...

Popüler İçerikler
En İyi Elektrikli Otomobiller: En İyi 16 Elektrikli Otomobil Tavsiyesi Elektrikli Otomobiller
En İyi Elektrikli Otomobiller: En İyi 16 Elektrikli Otomobil Tavsiyesi

Elektrikli otomobiller, son yıllarda otomotiv endüstrisinde giderek daha fazla popülerlik...

En İyi Elektrikli Scooterlar: Şehir İçin En İyi 10 E-Scooter Tavsiyesi Elektrikli Scooterlar
En İyi Elektrikli Scooterlar: Şehir İçin En İyi 10 E-Scooter Tavsiyesi

Her geçen gün daha da yoğunlaşan insan nüfusu, biz insanoğlunu...

Karne Hediyesi Önerileri: Çocuğunuza Alabileceğiniz 9 Karne Hediyesi Önerisi Yaşam - Aktüel
Karne Hediyesi Önerileri: Çocuğunuza Alabileceğiniz 9 Karne Hediyesi Önerisi

Çocuklar için yılın en güzel zamanlarından bir tanesi sonunda geldi!...