bifikirbifikir
Kozmetik Ürünleri

Kozmetik Ürünleri

Kozmetik Ürünleri

Hermes H24

Dünyanın en özel ve prestijli moda markalarından olan Hermes ya da orijinal yazımı ile Hermés...

Yves Saint Laurent Y Men

Yves Saint Laurent birçok kişinin bildiği üzere dünyanın en ünlü modacılarından biri. Erken dönem moda...

Hugo Boss Bottled

Hugo Boss, belki de dünyanın en ünlü moda markaları söz konusu olduğunda akla ilk gelenlerden...

Versace Dylan Blue

Dünyanın en ünlü moda markalarından biri olan Versace parfümeri ve kozmetik alanında da uzun yıllardır...

Versace Eros

Dünyanın en önemli moda ikonlarından Gianni Versace, moda dünyasına oldukça önemli eserler armağan etmenin yanında...

Tom Ford Oud Wood

Dünyanın en ünlü ve özel modacılarından biri olan Tom Ford kendi ismiyle yarattığı dev marka...

Jean Paul Gaultier Le Male Elixir

Dünyanın en ünlü modacılarından olan Jean Paul Gaultier kendi ismini taşıyan markası ile moda dünyasında...

Givenchy Gentleman Society

Givenchy markasının yaratıcısı Hubert de Givenchy çok ünlü bir moda tasarımcısı olmasının yanında dünyanın en...

Givenchy Gentleman

Dünyanın en popüler moda ve parfümeri markalarından Givenchy lüks, ihtişamlı ve özgün ürünleriyle moda tutkunları...

Giorgio Armani Acqua Di Gio

Dünyanın en ünlü modacılarından biri olan İtalyan Giorgio Armani’nin kendi ismini taşıyan markası uzun yıllardır...

Dior Sauvage

Dünyanın en ünlü modacıları büyük oranla parfümeri ve aksesuar alanında da oldukça önemli yatırımlara ve...

Chanel Bleu de Chanel

Dünyanın en ünlü modacılarından biri olan Coco Chanel’in kendi soyadını taşıyan markası da en az...

Carolina Herrera Bad Boy Extreme

Dünyanın en ikonik ve ünlü moda tasarımcılarından Carolina Herrera’nın kendi adını taşıyan dev markası Carolina...

Burberry Mr. Burberry

İngiliz moda tasarımcısı Thomas Burberry’nin yaratmış olduğu ikonik marka Burberry, yaklaşık 170 yıldır dünya modasına...

Bvlgari Man In Black

Moda dünyasının en ünlü markalarından, aksesuar ve takı dünyasının en özel isimlerinden Bvlgari bu alanlarda...

Saçlarınızın kısa zaman önce yıkanmış oldukları halde gün içinde ağırlaşmış ve sönük görünmesinden sıkıldıysanız, kuru...

Daha Fazla Göster

Kozmetik Ürünleri

Kozmetik ve kişisel bakım sektörü, günümüzde milyonlarca kişinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek ölçüde zengin bir marka ve ürün gamını içinde barındırıyor. Günümüz modern toplumu içinde kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, gündelik hayatın içinde oldukça sık bir şekilde kullanılıyor. Aslına bakarsanız, kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin oldukça geniş bir yelpazeye ayrıldığını söylemek mümkün. Cilt bakımı, saç bakımı, makyaj, vücut bakımı ve tırnak bakımı ürünlerinin yanı sıra; parfüm ve deodorant gibi ürünler de bu geniş kategorinin içinde yer alıyor. Bu nedenle, kişilerin bakımlı olmak adına kullandıkları tüm ürünleri bu kategorinin içinde değerlendirmek mümkün. Kozmetik ve kişisel bakım markaları da günden güne arttığı ve her biri kendini giderek geliştirdiği için, herkesin kendi ihtiyacına ve özelliklerine bağlı olarak ideal ürünleri bulması kolaylaşıyor.

Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri hakkında akıllarda birçok soru işareti olması da çok doğal. Ürün çeşitliliği günden güne arttığı için, hangi ürünün ne zaman ve ne için kullanılması gerektiği de insanların kafasında çeşitli soru işaretleri oluşturabiliyor. Bu noktada da devreye dermatologlar giriyor. Özellikle cilt ve saç bakımı ürünlerinin bir uzmana danışılmadan bilinçsiz şekilde kullanılması oldukça sakıncalı. Ancak makyaj, tırnak bakımı ve vücut bakımı kategorilerine giren ürünler hakkında detaylı bilgilere, kozmetik ve kişisel bakım blogları aracılığıyla da ulaşılabiliyor.

Kozmetik ve Kişisel Bakım Markaları Nelerdir?

Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri yüzlerce farklı seçeneğe ayrıldığı için, artık markaların da arasında ciddi bir rekabet olduğunu ve hatta bu rekabetin günden güne kızıştığını söylemek mümkün. Bu durum da piyasada onlarca, hatta yüzlerce farklı marka seçeneğinin bulunmasına da yol açıyor. Kozmetik ve kişisel bakım markaları arasında daha çok bilinirlik kazanan ve sektörde kendisine sarsılmaz bir yer elde eden markalar da var elbette. Ancak bu markaların hepsini tek tek sıralayarak listelemek neredeyse imkansız. Kozmetik ve kişisel bakım markaları tarafından satılan ürünlere hem markaların kendi mağazalarından ya da online satış sitelerinden, hem de Watsons, Gratis, Rossmann ve Eve Shop gibi işletmeler üzerinden ulaşılabiliyor. Online alışverişin gitgide daha yaygınlaştığı günümüz çağında, tüm bu ürünlere sektörde lider e-ticaret siteleri üzerinden ulaşmak da mümkün.

Kozmetik ve Kişisel Bakım Ürünleri Nelerdir?

Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri, oldukça geniş bir ürün yelpazesini ifade ediyor. Bu nedenle bu tanımı kendi içinde alt başlıklara ayırabiliyoruz. Söz konusu başlıklar; cilt bakımı, vücut bakımı, saç bakımı, makyaj, tırnak bakımı ve parfüm ürünleri olarak ayrılıyor. Her bir alt başlık da kendi içinde çeşitli ürünlere ayrılıyor. Bu başlıkları tek tek incelemek gerekirse şu şekilde çeşitlendirebiliriz:

 • Cilt Bakımı: yüz temizleyiciler, peeling ürünleri, tonikler, nemlendiriciler, yüz serumları, asit içerikli ürünler, güneş kremleri ve koruyucular, yüz maskeleri, leke kremleri, göz kremleri, nemlendirici losyonlar, tıraş losyonları, yüz bakım yağları…
 • Saç Bakımı: şampuanlar, durulanan ve durulanmayan saç kremleri, saç serumları, saç bakım maskeleri, saç bakım yağları, saç bakım spreyleri, tarak ve fırçalar…
 • Vücut Bakımı: Vücut peeling’leri ve scrub’lar, vücut losyonları, nemlendiriciler, güneş kremleri, sabunlar, duş jelleri, keseler, el ve ayak kremleri, el maskeleri, vücut yağları, çatlak ve selülit kremleri…
 • Tırnak Bakımı: Tırnak bakım yağları, tırnak güçlendiriciler, bakım kremleri, manikür ürünleri…
 • Makyaj Malzemeleri: Fondötenler, kapatıcılar, makyaj bazları, allıklar, bronzer’lar, aydınlatıcılar, corrector’lar, BB ve CC kremler, renkli nemlendiriciler, kaş kalemleri, kaş farları, kaş maskaraları, eyeliner’lar, dipliner’lar, maskaralar, göz farları, göz kalemleri, rujlar, parlatıcılar, dudak kalemleri, pudralar, makyaj sabitleyiciler, makyaj fırçaları, makyaj süngerleri, aplikatörler…
 • Diğer: Parfümler, vücut spreyleri, deodorantlar…

Kozmetik Ürün Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri yüz binlerce farklı seçeneği içinde barındırıyor. Söz konusu çeşitlilik, herkesin kendisi için en ideal ürünü bulmasını kolaylaştırıyor. Bu nedenle kozmetik ürün alırken dikkat edilmesi gerekenler de kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Ancak her koşulda, kişinin kendi cildini ya da vücudunu iyi tanıması ve buna bağlı olarak seçim yapması büyük önem taşıyor. Özellikle cilt ve saç bakımı ürünleri seçiminde bu önem daha da artıyor. Çünkü herkesin cildinin yapısı ve özellikleri bir diğerinden farklı. Cilt tipine uyum sağlamayan bir cilt bakım ürününün kullanılması, cilt sağlığını da tehlikeye atabiliyor.

Kozmetik Ürünleri Bozulur mu?

Kozmetik ürün alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğer madde de ürünlerin raf ömrü. Diğer birçok sektöre dahil olan ürünlerde olduğu gibi, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri de belirli bir raf ömrüne sahip. Söz konusu süre, genellikle ürünlerin ambalajının açılmasından sonraki süreci kapsıyor. Ancak sürecin uzunluğu her üründe farklılık gösterebiliyor. Hem makyaj malzemelerinin hem de bakım ürünlerinin belirtilen raf ömrü süreci içinde kullanılması çok önemli. Aksi takdirde doğrudan cilde uygulanan bu ürünler, raf ömrü bittikten sonra cilt sağlığı için bir tehlike haline gelebiliyor. Bu nedenle kozmetik ürün satın alırken, söz konusu ürünün ne sıklıkla kullanılacağını göz önünde bulundurmakta da yarar var. Genellikle kozmetik ürünleri farklı hacimlere sahip şişe ve ambalajlarda satıldığı için, herkes ihtiyacına en uygun miktarda ürünü kolayca bulabiliyor.

Kozmetik Ürün Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır?

Online alışverişin gitgide yaygınlaştığı günümüz dünyasında, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri satın alırken doğan yeni bir problem mevcut: İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde güvenilir olmayan satıcıların tercih edilmesi halinde, müşterilerin eline sahte ürünler ulaşabiliyor. Bu risk, bir markanın kendi mağazasından ya da o markayla anlaşmalı mağazalardan alışveriş yapmanız halinde geçerli değil. Ancak güvenilir olmayan online satıcıların bazılarında bu problem yaşanabiliyor.

Satın alınan bir ürünün orijinal olup olmadığını anlamak için, kozmetik ürün barkod sorgulama işlemi yapılıyor. Kozmetik ve kişisel bakım markaları piyasaya sürdükleri ürünlerin ambalajına “Batch kodu” adı verilen bir barkod yerleştiriyor. Yalnızca orijinal ürünlerde doğru şekilde yerleştirilen bu kodlar, internet üzerinden sorgulanabiliyor. Satın aldığınız bir kozmetik ve kişisel bakım ürünü ambalajının arkasında yazan Batch kodu doğru çıkıyorsa, ürünün orijinal olduğunu anlayabilirsiniz.

Gebelikte Kozmetik ve Kişisel Bakım Ürünü Kullanımı Nasıl Olmalı?

Gebelik dönemi, gündelik hayatta birçok unsura dikkat edilmesini gerektiren ve oldukça hassas bir süreç. Bu süreçte kozmetik ve kişisel bakım ürünleri kullanımı da anne adaylarının kafasında çeşitli soru işaretlerinin oluşmasına yol açabiliyor. Her kozmetik ve kişisel bakım ürününün içeriğinde bulunan bileşen bir diğerinden farklı olabileceği için, gebelikte kozmetik ve kişisel bakım ürünü kullanımı da genelleme yapmaya çok uygun bir konu değil.

Kesin ve güvenilir bilgi elde edebilmek adına, tüm anne adaylarının doğrudan doktorlarına danışarak kozmetik ürün kullanımına geçmesi büyük önem taşıyor. Çünkü aynı grupta yer alan bir kozmetik ürünü gebelikte kullanım açısından sakınca doğurmazken, diğeri büyük risklere yol açabiliyor. Özellikle saç boyaları, sivilce kremleri, diş beyazlatıcı ve oje gibi ürünlerin kullanımı öncesinde mutlaka bir uzmana danışmak gerekiyor. Çünkü içeriğinde paraben, formaldehit, oksibenzon, retinoid ve ftalat gibi bileşenler bulunduran ürünler ciddi riskler doğurabiliyor.

Kozmetik Ürünler ve Cilt Bakımı

Kozmetik ürünleri cilt bakımı kategorisinde oldukça geniş bir yer tutuyor. Makyaj malzemeleri kategorisine giren ürünler tamamen tercihe bağlı ve keyfi şekilde kullanılsa da cilt bakımı ürünleri sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyen herkesin ihtiyaç duyduğu seçenekleri oluşturuyor. Çünkü cildimizin kolajen ve nem dengesini sağlamak, pürüzsüzlüğünü ve elastikiyetini korumak, çevresel faktörlere ve serbest radikallere karşı direnç sağlamak için desteğe ihtiyacı var. Her kişinin cildinin ihtiyaçları, sorunları ve özellikleri bir diğerinden farklı olabiliyor. Bu nedenle cilt bakımı ürünleri de cilt tiplerine göre farklı kategorilere ayrılıyor. Söz konusu cilt tipleri kuru, karma, yağlı ve hassas ciltler olmak üzere dört başlık oluşturuyor. Cilt bakımı ürünleri seçerken cilt tipine bağlı olarak tercih yapmak büyük önem taşıyor.

Cilt Bakımı Rutini Nasıl Oluşturulur?

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde kavuşmak için, düzenli ve yeterli bir cilt bakım rutini uygulanması oldukça önemli. Her cildin ihtiyaçları bir diğerinden farklı olsa da, temelde uygulanması gereken cilt bakımı rutini standart ve belirli aşamalardan oluşuyor. Günlük cilt bakımı rutini içinde uygulanması gereken aşamalar sırasıyla şöyle:

 • Cildi kir, yağ, ter, ölü hücre ve makyaj kalıntılarından derinlemesine temizlemek
 • Cildi bir tonik yardımıyla besleyerek arındırmak
 • Cilt tipine uygun bir nemlendirici ürünle yoğun nem desteği sağlamak
 • Cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korumak için cilt tipine uygun bir güneş koruyucu kullanmak

Söz konusu aşamalar günlük cilt bakımı rutinleri içinde doğru ürünler eşliğinde uygulandığı takdirde, cilt sorunlarıyla mücadele etmek ve olası cilt sorunlarının önüne geçmek de kolaylaşıyor.

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kuru ciltlerin nem ihtiyacı, diğer tüm cilt tiplerine kıyasla daha fazla. Bu nedenle kuru cilt için cilt rutininin cilde yoğun ve etkili nem desteği sağlayabilecek ürünler eşliğinde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Kuru ciltler için günlük cilt bakımı içinde genellikle yüz bakım yağları ya da nemlendirici serumlar kullanılabiliyor. Ayrıca, her cilt tipinde olduğu gibi, kuru ciltleri güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma altına almak da oldukça önemli. Bu nedenle cilt bakım rutinine kuru ciltlere uygun bir güneş koruyucu dahil etmek de büyük önem taşıyor.

Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Karma cilt, hem yağlı hem de kuru cilt belirtisi gösteren ciltleri ifade ediyor. Yüzün T bölgesinde yağlanma, parlama ve gözenek görünümü gibi sorunlara rastlanırken; yanaklarda da kuruluk belirtileri gözlemlenebiliyor. Bu nedenle karma ciltlerde cilt bakımı her iki ihtiyaca da yönelik hazırlanan ürünler eşliğinde yapılmalı. Karma ciltler için cilt bakımı rutini, yağlı ve kuru ciltler için hazırlanan ürünlerin farklı bölgelere uygulanması şeklinde yapılabiliyor. Ancak doğrudan karma ciltlere uygun şekilde geliştirilen ürünleri kullanmak hem daha pratik hem de daha sağlıklı bir tercih.

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yağlı cilt, cildin normalde besleyici bir yağ olarak ürettiği sebumu normalden daha fazla üretmesi anlamına geliyor. Söz konusu aşırı üretim sonucunda ciltte biriken fazla sebum kalıntıları, gözeneklere dolarak olası cilt sorunlarının önünü açabiliyor. Bu nedenle yağlı ciltler için cilt bakımı sırasında uygulanan cilt temizliği aşaması oldukça önemli. Gözeneklerin düzenli olarak ölü hücre ve sebum kalıntılarından arındırılması, cildin sebum üretiminin dengelenebilmesi açısından da çok önemli bir role sahip.

Birçok kişi yağlı ciltler hâlihazırda normalden fazla yağ ürettiği için nemlendirici kullanımına gerek duymuyor. Ancak bu çok büyük bir yanlış. Yağlı ciltler de dahil olmak üzere her cilt nem desteğine ihtiyaç duyuyor. Ayrıca, cilde nem desteği sağlanmadığı takdirde cilt de daha çok sebum üretme eğiliminde oluyor. Bu nedenle yağlı ciltler için cilt bakımı rutini içinde mutlaka yağlı ciltlere uygun bir nemlendirici de olmalı. Özellikle yağlı ve hassas cilt bakımı için nemlendiriciler hayati bir rol üstleniyor.

Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Hassas ciltler çevresel, dönemsel ya da hormonal faktörler sonucunda kızarıklık, kaşıntı ve tahriş gibi belirtiler gösterebiliyor. Hassas cilt tek başına bir cilt tipi olarak değerlendirilebileceği gibi, diğer cilt tiplerine ek olarak gözlemlenmesi de mümkün. Başka bir deyişle, bir cilt hem hassas hem de kuru ya da yağlı olabiliyor. Aşırı hassas cilt bakımı için mutlaka bir uzmana danışmakta fayda var. Çünkü ciltte aşırı hassasiyet olduğu takdirde egzama ve rosa gibi cilt problemleri de ortaya çıkabiliyor. Genel anlamda hassas cilt tipine sahip kişilerin mümkün olduğunca paraben, parfüm, alkol, SLES ve silikon gibi içerikler barındıran ürünlerden uzak durması gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü bu tip bileşenler ciltte hassasiyet oluşma riskini artırıyor. Ayrıca, güneşin zararlı UVA ve UVB ışınları da kızarıklık ve tahriş gibi belirtileri doğuran en yaygın faktörlerden biri. Bu nedenle hassas cilt tipine sahip kişilerin mutlaka yılın her mevsiminde güneş koruyucu kullanmaları gerekiyor.

Erkek Kişisel Bakım Ürünleri Nelerdir?

Elbette kişisel bakım ve kozmetik ürünleri yalnızca kadınlar için geliştirilen ve onlar tarafından satın alınan ürünlerden ibaret değil. Zaten saç ve cilt bakımı ürünleri, cinsiyet fark etmeksizin herkes tarafından kullanılabiliyor. Ancak ürün kategorileri arasında doğrudan erkekler için geliştirilen kişisel bakım ürünleri de mevcut. Bu ürünlerin arasında tıraş losyonu, deodorant, parfüm, vücut losyonu, tıraş sonrası nemlendirici, sakal ve bıyık bakımı ürünleri gibi seçenekleri saymak mümkün. Ayrıca, birçok kozmetik markası şampuan ve saç kremi gibi saç bakımı ürünlerini de erkekler için ayrı seçenekler eşliğinde geliştiriyor.

Saç Bakımı Ürünleri Nasıl Seçilir?

Tıpkı cilt bakımı ürünlerinde olduğu gibi, saç bakımı ürünleri arasında seçim yaparken de belirli noktalara dikkat etmek oldukça önemli. Çünkü herkesin saç tellerinin yapısı ve sağlık durumu da bir diğerinden farklı olabiliyor. Saç bakımı ürünleri genellikle kuru, yağlı, yıpranmış, boyalı, ince telli, kalın telli ve güçsüz saçlar için farklı seçenekler eşliğinde geliştiriliyor. Ayrıca, saç derisinde hassasiyet problemi yaşayan ve kepek ya da kaşıntı gibi sorunlarla boğuşan kişiler için de yatıştırıcı ve hassasiyeti önleyici çeşitli bakım ürünleri seçenekleri mevcut. Tüm bunların ışığında, saç bakımı ürünlerinin de saçların yapısına ve yıpranmışlık düzeyine bağlı olarak seçilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Özellikle saç derisinin yağ ve nem dengesini korumak, ancak doğru ürün seçimleri yapıldığı takdirde mümkün olabiliyor.

Makyaj Malzemesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Makyaj malzemesi seçimi cilt ya da saç bakımı ürünlerinden biraz daha farklı şekilde gelişiyor. Çünkü bu kez işin içine cildin ya da saçın sağlığını korumaktan ziyade, herkesin kendi tarzına ve tercihlerine göre seçebildiği makyaj ürünleri giriyor. Ancak özellikle fondöten, pudra, allık, kapatıcı, aydınlatıcı ve bronzer gibi ten makyajı ürünleri arasında seçim yaparken; cilt tonunu göz önünde bulundurmak çok önemli. Aksi takdirde ortaya doğallıktan uzak görünen bir makyaj uygulaması çıkabiliyor. Tam da bu sebepten, kozmetik ve kişisel bakım markaları geliştirdikleri ten makyajı ürünlerini farklı cilt tonlarına göre çeşitlendiriyor. Son olarak, cilt sağlığını korumak adına ten makyajı ürünlerinin cilt tipi de göz önünde bulundurularak seçilmesi gerektiğini vurgulayalım. Örneğin, içeriğinde pudra bulunan bir fondöten yağlı ciltlerin sebum üretimini kontrol altına almaya yardımcı olurken, kuru ciltlerde pullanma ve dökülme gibi sorunlara yol açabiliyor.

 • Kozmetik ürün alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğer madde de ürünlerin raf ömrü. Diğer birçok sektöre dahil olan ürünlerde olduğu gibi, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri de belirli bir raf ömrüne sahip. Söz konusu süre, genellikle ürünlerin ambalajının açılmasından sonraki süreci kapsıyor. Ancak sürecin uzunluğu her üründe farklılık gösterebiliyor.

 • Kuru ciltlerin nem ihtiyacı, diğer tüm cilt tiplerine kıyasla daha fazla. Bu nedenle kuru cilt için cilt rutininin cilde yoğun ve etkili nem desteği sağlayabilecek ürünler eşliğinde gerçekleştirilmesi gerekiyor. Kuru ciltler için günlük cilt bakımı içinde genellikle yüz bakım yağları ya da nemlendirici serumlar kullanılabiliyor. Ayrıca, her cilt tipinde olduğu gibi, kuru ciltleri güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma altına almak da oldukça önemli.

 • Karma cilt, hem yağlı hem de kuru cilt belirtisi gösteren ciltleri ifade ediyor. Yüzün T bölgesinde yağlanma, parlama ve gözenek görünümü gibi sorunlara rastlanırken; yanaklarda da kuruluk belirtileri gözlemlenebiliyor. Bu nedenle karma ciltlerde cilt bakımı her iki ihtiyaca da yönelik hazırlanan ürünler eşliğinde yapılmalı. Karma ciltler için cilt bakımı rutini, yağlı ve kuru ciltler için hazırlanan ürünlerin farklı bölgelere uygulanması şeklinde yapılabiliyor.

 • Yağlı cilt, cildin normalde besleyici bir yağ olarak ürettiği sebumu normalden daha fazla üretmesi anlamına geliyor. Söz konusu aşırı üretim sonucunda ciltte biriken fazla sebum kalıntıları, gözeneklere dolarak olası cilt sorunlarının önünü açabiliyor. Bu nedenle yağlı ciltler için cilt bakımı sırasında uygulanan cilt temizliği aşaması oldukça önemli. Gözeneklerin düzenli olarak ölü hücre ve sebum kalıntılarından arındırılması, cildin sebum üretiminin dengelenebilmesi açısından da çok önemli bir role sahip.

 • Hassas ciltler çevresel, dönemsel ya da hormonal faktörler sonucunda kızarıklık, kaşıntı ve tahriş gibi belirtiler gösterebiliyor. Hassas cilt tek başına bir cilt tipi olarak değerlendirilebileceği gibi, diğer cilt tiplerine ek olarak gözlemlenmesi de mümkün. Başka bir deyişle, bir cilt hem hassas hem de kuru ya da yağlı olabiliyor. Aşırı hassas cilt bakımı için mutlaka bir uzmana danışmakta fayda var.

İlgili İçerikler

Parfüm ya da koku uzun yıllardır insaların en çok tercih ettiği kozmetik ürünleri arasında yer alıyor. Güzel kokmak toplumda bir...

Hem sosyal medyanın hayatımızda vazgeçilmez bir yere sahip olmasından hem de cilt bakım trendlerinin günden güne yaygınlaşmasından ötürü hayatımıza sık...

Ciltte leke oluşumu ve ton eşitsizliği sorunlarının genetik yatkınlık, hormon değişiklikleri, ilaç kullanımı ve hatalı kozmetik uygulamaları gibi birçok sebebi...

Günümüzde istenmeyen tüylerle bir süreliğine de olsa vedalaşmak için tercih edebileceğimiz belli başlı seçeneklerimiz mevcut. Özellikle son on ila on...

Eğer karma ya da yağlı bir cildiniz varsa, ten makyajınızın kalıcılığını ve kusursuz görünümünü gün boyu korumakta zorlanıyor olabilirsiniz. Çünkü...

En İyi Şarjlı ve Elektrikli Diş Fırçası Marka ve ModelleriDiş ve diş eti bakımına yeterli düzeyde önem vermemek, kötü...

Hacimli ve sağlıklı görünen buklelere kavuşmak için kuaföre gitmeniz şart değil. Teknolojinin günden güne ilerlemesi sayesinde, saç maşaları kuaför profesyonelliğinde...

Saçlarınızı kestirmek ve şekillendirmek için ille de berbere gitmeniz şart değil. Günümüz teknolojisi sayesinde evde de pratik, hızlı ve eşit...

Okul, iş, sorumluluklar, görevler derken bazen evden hazırlanıp çıkmak için yalnızca birkaç dakikamız oluyor. Bunca zaman kısıtlılığı içinde de saçlarımızı...

Düzenli ve doğru şekilde diş fırçalamak, hepimizin de bildiği üzere ağız sağlığının korunması açısından son derece önemli. Ancak dişlerimizi düzenli...

İstenmeyen tüylerden kurtulmanın günümüz koşullarındaki en etkili ve pratik yollarından biri, lazer epilasyon yaptırmak. Ancak lazer epilasyon da gerek maddi...

Hem saçlarınızı hem de sakallarınızı hayalinizdeki görünüme kavuşturmak için sık sık berbere gitmek istemiyorsanız, elinizin altında çok fonksiyonlu bir tıraş...

Cildimizi erken yaşlanma belirtilerinden cilt kanserine kadar uzanan birçok riskten korumak istiyorsak, onu yaz kış güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma...

Yaz geldi ve biz yavaş yavaş kış boyunca dolabın bir köşesinde unuttuğumuz güneş kremlerimizi hatırlamaya başladık. Birçoğumuzun eli güneş kremine...

Farklı cilt tiplerine uygun güneş kremi önerileri paylaştığımız serimize, bu kez karma ciltleri mercek altına alarak devam ediyoruz. Karma ciltler...

Mat bitişli fondötenler, özellikle son yıllarda başta yağlı cilt tipine sahip makyajseverler olmak üzere birçok kişinin radarında. Ancak mat bitiş...

Popüler İçerikler
Yağlı Ciltler İçin En İyi Güneş Kremleri: Yağlı Cilt İçin 14 Güneş Kremi Tavsiyesi Güneş Kremleri
Yağlı Ciltler İçin En İyi Güneş Kremleri: Yağlı Cilt İçin 14 Güneş Kremi Tavsiyesi

Cildimizi erken yaşlanma belirtilerinden cilt kanserine kadar uzanan birçok riskten...

Lekeli Ciltler İçin En İyi Güneş Kremleri: Leke Karşıtı 14 Güneş Kremi Tavsiyesi Güneş Kremleri
Lekeli Ciltler İçin En İyi Güneş Kremleri: Leke Karşıtı 14 Güneş Kremi Tavsiyesi

Ciltte leke oluşumu ve ton eşitsizliği sorunlarının genetik yatkınlık, hormon...