bifikirbifikir
Çay Makineleri

Çay Makineleri

Çay Makineleri

Arçelik CM 6964 Resital Çay Makinesi

Çay makinesi dendiğinde akla ilk gelen ve en çok tercih edilen markalardan biri olan Arçelik,...

Karaca Tea Break Çelik Su Isıtıcı Çay Makinesi

Dünyanın en çok çay tüketen ülkelerinden biri olarak, çayı ne kadar çok sevdiğimizi her birimiz...

Arzum AR3080-S Çay Sefası Çay Makinesi

Arzum AR3080-S Çay Sefası Çay Makinesi ile hem çekirdek ya da geniş ailenize hem de...

Homend Royaltea 1709h Konuşan Çay Makinesi

Yeme içme kültürümüzün çok önemli bir parçasını oluşturan çay, neredeyse toplumumuzun tamamı tarafından çok seviliyor....

Arçelik K 3283 IN Çay Makinesi

Arçelik K 3283 IN Çay Makinesi, markanın hâlihazırda en çok satan ve uzun yıllardır en...

Arzum AR3051-INX Çaycı Lux Çay Makinesi

Ülkece neredeyse her birimizin günde en az bir bardak tükettiği çay, mutfaklarımızın da vazgeçilmezi haline...

Bosch TTA5603 Çay Makinesi

Yeme içme kültürümüzün en önemli unsurlarından biri olarak görülen çay, hem her ruh halimize hem...

Evlerimizde kullandığımız çay makinelerinin çayın aromasını olumsuz anlamda etkilememesi, çayı tam ideal sıcaklıkta demlemesi ve...

Philips Daily Collection HD7301/00 Çay Makinesi

Birçoğumuzun hayatında vazgeçilmez bir yere sahip olan çay, günün her anında ve her öğünün öncesinde...

Emsan Bella Gusto Susuz Çalışma Emniyetli Elektrikli Çaycı

 Evinizde nefis ve tavşan kanı çaylar demlemek, üstelik bunu yaparken efordan ve zamandan maksimum tasarruf...

Grundig TM 6860 Çay Makinesi

Birçoğumuzun mutlaka her gün tükettiği ve yeme içme kültürümüzde çok önemli bir yer tutan çayı...

Korkmaz A369 Demtez Inox/Siyah Elektrikli Çaydanlık

Hem mutfak eşyaları hem de küçük ev aletleri alanlarında kullanıcıların birçoğundan tam not almayı başaran...

Schafer Gourmemaxx Cam Çay Makinesi

Gündelik hayatımızda en sık tükettiğimiz içeceklerden biri olan çayı evinizde de tam ağzınıza layık şekilde,...

Tefal Magic Tea XL Çay Makinesi

Eğer kalabalık bir aileniz varsa ya da sık sık kalabalık misafirler ağırlıyorsanız, hep birlikte dört...

Fakir Tea N More Çay Makinesi

Hem piyasadaki diğer birçok seçeneğe kıyasla daha uygun fiyatlı hem de kullanıcılarının büyük çoğunluğu tarafından...

Karaca Çaysever Robotea 3 in 1 Konuşan Otomatik Çay Makinesi

Mutfağınızda size ideal sıcaklıkta ve lezzette çay ve kahve demleyen bir makine olsun, üstüne bir...

Daha Fazla Göster

Çay Makineleri

Evinizde dilediğiniz zaman taptaze ve tavşan kanı çayınızı yudumlamak istiyorsanız, elinizin altında bir çay makinesi olmasında fayda var. Geleneksel demliklerden farklı olarak çay makinesi modelleri, demlenen çayı belirli bir süre boyunca ve otomatik olarak sıcak tutabildiği için çay keyfinden mahrum kalmamanıza olanak tanıyor. Bu tip cihazlar elektrikli mutfak aletleri kategorisinde yer alıyor. Dolayısıyla geleneksel demlikleri ocağın üstünde ve altı yanar vaziyette tutmanız gerekirken, çaycı modelleri ile mümkün olduğunca güç tasarrufu yapabiliyor ve daha güvenli bir kullanım deneyiminin keyfini çıkarabiliyorsunuz. Çaycı kullanmanın bir diğer avantajı da bu tip ürünlerin çayın ideal sıcaklıkta demlenmesine olanak tanıyan özel teknolojilere sahip olmaları. Kısacası, ideal lezzette ve sıcaklıkta çaylar tüketmek için elinizin altında bir çay makinesi olması yeterli. Peki, çay makinesi fiyatları ne kadar? Çay makinesi alırken nelere dikkat edilmeli? En iyi çaycı modeli hangisi? Gelin, tüm bu soruları birlikte yanıtlayalım. 

Çay Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çay makinesi alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinin ilk maddesinde cihazların sahip olduğu ısıtma gücü var. Çünkü çayın demlenme ve suyun ısınma süresi, doğrudan ürünlerin Watt gücüyle ilişkili. Watt gücü ne kadar yüksek olursa çay keyfinize de o kadar kısa sürede ulaşabilirsiniz. Ancak Watt gücünün yüksek olmasının elektrik tüketimini etkilediğini de belirtmek gerek. Öte yandan, bu tip cihazlar paslanmaz çelik çay makinesi ve plastik çay makinesi gibi farklı seçeneklere ayrılır. Mümkün olduğunca sağlıklı ve uzun ömürlü bir kullanım deneyimi yaşamak için tercihinizi paslanmaz çelik modellerden yana yapabilirsiniz. Ancak çay makinesi fiyatları genellikle paslanmaz çelik modeller için daha yüksektir. 

Çaycı alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da ürünlerin sahip olduğu demliklerin ve su ısıtıcıların hacmi olmalı. Evinizdeki ya da ofisinizdeki kişi sayısına ve çay tüketim miktarına bağlı olarak en ideal kapasiteyi belirleyebilirsiniz. Piyasada hem küçük hem de büyük boy çay makinesi modelleri yer alıyor. Bazı modeller ise standart su ısıtıcı kapasitesine sahip olmasına rağmen büyük demlikli çay makinesi alternatifleri olarak karşımıza çıkıyor. 

Bazı çaycı modelleri aynı anda birden fazla fonksiyona sahip olabilir. Günümüzde hem çay hem de Türk kahvesi ya da filtre kahve demleyebilen modeller mevcuttur. Eğer çok fonksiyonlu bir cihaz arıyorsanız tercihinizi bu tip modellerden yana da kullanabilirsiniz. “Çay makinesi kireci nasıl temizlenir?” sorusu çaycı modellerine ilişkin en çok sorulan sorulardan biridir. Eğer temizlik rutininde mümkün olduğunca pratiklik sağlamak istiyorsanız kireç filtresi olan çay makinesi modellerini de tercih edebilirsiniz. 

En İyi Çay Makinesi Hangisi?

En iyi çay makinesi modeli her kullanıcın fiyat aralığı, motor gücü, kapasite, tasarım ve fonksiyon beklentilerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak kullanıcıların görüşlerine ve satış rakamlarına bakarak son yıllarda oldukça popüler olan modeller arasından bir seçki hazırlamak mümkün. Sizin için hazırladığımız bu kapsamlı seçkiye En İyi Çay Makineleri isimli rehberden ulaşabilir ya da daha hızlı ve kısa bilgiler almak için aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz. Büyük demlikli çay makinesi ya da uygun fiyatlı modeller gibi farklı beklentilere hitap edebilecek alternatifler de hemen aşağıda yer alıyor. 

 • Tefal Magic Tea XL Çay Makinesi: Tefal çay makinesi modelleri içinde kalabalık ailelere veya ofislere uygun bir seçenek arıyorsanız Magic Tea XL isimli çaycı tam size göre olabilir. Çaydanlığı 1,2 litre, su ısıtıcı bölümü ise 1,8 litre kapasiteli olan bu cihaz paslanmaz çelik gövdesiyle uzun ömürlü ve sağlıklı bir kullanım deneyimi sunuyor. Ürünün motor gücü 1650 W ve tabanı 360 derece dönebiliyor. Çaydanlık kapağı su ısıtıcı bölümüyle de uyumlu şekilde tasarlandığı için, arzu ederseniz ürünü sadece su ısıtıcı olarak da kullanabiliyorsunuz. Büyük çay makinesi modelleri içinden seçim yapmak istiyorsanız, bu modeli mercek altına alabilirsiniz. 
 • Tefal My Tea Çay Makinesi: Tefal çaycı modelleri içinde daha düşük hacimli ve uygun fiyatlı bir alternatif oluşturan My Tea Çay Makinesi 1,9 litre kapasiteli bir su ısıtıcı ve 0,9 litre kapasiteli bir emlik kullanılarak tasarlanmış. İki saat kullanılmadığı takdirde otomatik olarak kapanan cihazın motor gücü 1500 W. Su ısıtıcının ayrı bir kapağı mevcut. Demlikteki çay filtresi de paslanmaz çelik. 
 • Karaca Çaysever Robotea 3 in 1 Konuşan Otomatik Çay Makinesi: Karaca çay makinesi modelleri içinden ilk önerimiz olan Çaysever Robotea, hem konuşan hem de filtre kahve demleme özelliği de bulunan bir model. Tam otomatik şekilde tasarlanan cihazla 15 dakika içinde çay demleyebiliyorsunuz. Ürünün cam demliği 0,8 litre kapasiteli. Su ısıtıcının kapasitesi ise 1,5 litre. Damıtma yöntemini kullanan ürün, demlenen çayı sürekli olarak 90 santigrat derecede tuttuğu için acılaşmasını ya da yanmasını önlüyor. Motor gücü 2500 W olan Karaca çaycı ile demlediğiniz çayı 1 saat, filtre kahveyi de 40 dakika boyunca ideal lezzette ve sıcaklıkta tutabiliyorsunuz. Cihazın üzerindeki gösterge, çayın ya da kahvenin tazelik durumunu da bildiriyor. Haznelerden birindeki su ya da sıvı boşaldığında cihaz otomatik olarak kapanıyor. 
 • Karaca Tea Break Çelik Su Isıtıcı Çay Makinesi: Tea Break isimli Karaca çay makinesi modeli ise 1650 W motor gücüne sahip. Su ısıtıcı 1,8 litre, demlik ise 0,95 litre kapasiteli. Demlik kapağı su ısıtıcı için de kullanılabiliyor. Tabanı 360 derece dönebilen ürünün gövdesi çelik ve birçok farklı renk seçeneği eşliğinde sunuluyor. 
 • Arçelik CM 6964 Resital Çay Makinesi: Arçelik çay makinesi modelleri içinde cam hazneli olmasıyla dikkat çeken CM 6964 Resital Çay Makinesi 2 litre kapasiteli bir su ısıtıcıya ve 0,8 litre kapasiteli bir demliğe sahip. Çay filtresi paslanmaz çelik. Demlik kapağı iki bölüme de uyuyor. Otomatik sıcak tutma ve kapanma özelliklerine de sahip olan Arçelik çaycı modelinin motor gücü 1900 W. Taban bölümü 360 derece dönebiliyor. 
 • Arçelik K 3283 IN Çay Makinesi: K 3283 IN isimli Arçelik çay makinesi ise en çok satan Arçelik çaycı modellerinin başında geliyor. Hem demliği ve su ısıtıcısı hem de ısıtma elemanı paslanmaz çelik kullanılarak tasarlanan cihazın motor gücü 1650 W. Su ısıtıcı 1,7 litre, demlik ise 0,7 litre kapasiteye sahip. Kapak her iki bölüme de uyumlu ve taban 360 derece dönebiliyor. Ürünün otomatik kapanma özelliği de mevcut. 
 • Bosch TTA5603 Çay Makinesi: TTA5603 kodlu Bosch çay makinesi modeli de Bosch çaycı seçenekleri içinde en çok satan alternatiflerden biri. Demliği 0,8 litre, su ısıtıcısı ise 1,7 litre kapasiteye sahip. Demlik cam, çay filtresi ve su ısıtıcı ise paslanmaz çelikten üretilmiş. Otomatik kapanma ve sıcak tutma fonksiyonlarına sahip olan ürünün yine paslanmaz çelik kullanılarak tasarlanmış olan kireç filtresini temizlemek son derece basit. Su ısıtıcı bölümünü tek başına kullanmak isterseniz de kutu içeriğinde yer alan diğer kapağı kullanmanız yeterli. 
 • Homend Royaltea 1709h Konuşan Çay Makinesi: Konuşan çaycı modelleri içinde bir diğer önerimiz de Royaltea 1709h isimli Homend çay makinesi. 1800 W gücündeki cihazın su ısıtıcısı 1,9 litre, demliği de 1 litre kapasiteli. Demlik kapağı su ısıtıcıya da uyuyor. Demlenen çayı iki saat boyunca 95 santigrat derecede sabit tutan ürün, mama suyu hazırlamak için de kullanılabiliyor. Susuz çalışma koruması ve otomatik kapanma özellikleri de mevcut. Hem gövdesi hem de demliği ve çay filtresi paslanmaz çelik. 
 • Arzum AR3080-S Çay Sefası Çay Makinesi: AR3080-S Çay Sefası isimli Arzum çay makinesi birçok farklı renk seçeneği eşliğinde sunulmuş. Demlik, çay filtresi ve su ısıtıcı bölümleri paslanmaz çelik olan cihaz 1,2 litre demlik ve 1,8 litre su ısıtıcı olmak üzere toplamda 3 litre hacme sahip. 1650 W gücündeki ürünün otomatik kapanma özelliği mevcut. Kapak her iki bölüme de uyumlu. 
 • Vestel Sefa 4000 X Çay Makinesi: Sefa 4000 X Vestel çay makinesi tümüyle paslanmaz çelik kullanılarak geliştirilmiş bir ürün. 1800 W gücünde ve kapak bölümü her iki hazneyle de uyumlu. Su ısıtıcı 1,7 litre, demlik 1,1 litre kapasiteli. Sıcak tutma ve hazne susuz kaldığında otomatik kapanma özellikleri bulunuyor. 
 • Schafer Gourmemaxx Cam Çay Makinesi: Gourmemaxx isimli Schafer çay makinesi 2200 W’lık oldukça güçlü bir motora sahip. Cam çay makinesi arayanlar için en cazip alternatiflerden birini oluşturan ürün 1,7 litre kapasiteli bir su ısıtıcı ile 0,8 litre kapasiteli kullanılarak tasarlanmış. Taban bölümü 360 derece dönebiliyor ve cihazın susuz çalışmaya karşı emniyet sistemi bulunuyor. 
 • Korkmaz A369 Demtez Inox/Siyah Elektrikli Çaydanlık: A369 Demtez isimli Korkmaz çay makinesi 1600 W gücünde. Demliği 1,1 litre, su ısıtıcısı 1,6 litre kapasiteye sahip. Susuz çalışma emniyeti ve otomata sıcak tutma fonksiyonu bulunuyor. Tek seferde yirmi porsiyona kadar çay demleyebilen ürünün hem su ısıtıcı hem de demlik bölümleri paslanmaz çelik. 
 • Grundig TM 6860 Çay Makinesi: TM 6860 kodlu Grundig çay makinesi 1650 W motor gücüne sahip. Demliği 0,7 litre, su ısıtıcısı ise 1,7 litre kapasiteli. Taban 360 derece dönebiliyor ve cihazın susuz çalışmaya karşı koruması bulunuyor. Otomatik sıcak tutma fonksiyonu da mevcut. 
 • Emsan Bella Gusto Susuz Çalışma Emniyetli Elektrikli Çaycı: Bella Gusto isimli Emsan çay makinesi tam isminden de anlaşılabileceği üzere susuz çalışma emniyetine sahip bir ürün. Üç farklı renk seçeni bulunan cihaz 1800 W gücünde. Yalnızca su ısıtıcı olarak kullanılması da mümkün. Gövdesi, filtresi ve demliği paslanmaz çelik. Demliği 0,7 litre, su ısıtıcısı da 1,8 litre kapasiteli. 
 • Fakir Tea N More Çay Makinesi: Tea N More isimli Fakir çay makinesi daha uygun fiyatlı modeller arasında. 1600 W ısıtma gücüne sahip olan ürünün demliği cam, su ısıtıcı bölümü ise plastik. Demlik 1,1 litre, su ısıtıcı 1,7 litre kapasiteli. Susuz çalışma koruması ve otomatik sıcak tutma özelliği bulunan ürünü yalnızca su ısıtıcı olarak kullanmak da mümkün. 
 • Philips Daily Collection HD7301/00 Çay Makinesi: Çay makinesi fiyatları içinde daha uygun aralıkta olan bir diğer model de Philips çay makinesi. 1700 W ısıtma gücüne sahip olan ürünün su ısıtıcısı BPA içermeyen plastik kullanılarak tasarlamış. Otomatik kapanma özelliği olmasa da demlenen çayı otomatik olarak sıcak tutabiliyor. Demlik 0,9 litre, su ısıtıcı 1,9 litre kapasite sunuyor. 

Çay Makinesi Fiyatları Ne Kadar?

Çay makinesi fiyatları ürünlerin kapasitesine, tasarımına, markasına, fonksiyonlarına, güvenlik önlemlerine ve malzeme kalitesine bağlı olarak değişiklik gösterir. Genellikle plastik hazneli ve düşük Watt gücüne sahip olan modeller daha uygun fiyatlarla satışa sunulur. Paslanmaz çelik gövdeli ve filtreli, otomatik kapanma ve susuz çalışma koruması gibi emniyetleri bulunan, kapasitesi ve Watt gücü yüksek olan modeller ise daha pahalı olabilir. Elbette marka da çay makinesi fiyatları açısından son derece belirleyici bir faktördür. Fiyatlar sıklıkla değiştiği için net bir aralıktan söz etmek mümkün değildir. Ancak uygun fiyatlı bir alışveriş yapmak istiyorsanız kampanya ve indirim dönemlerini takip etmenizi, almak istediğiniz modeli belirledikten sonra farklı online mağazaların ve satış kanallarının sunduğu fiyatları da gözden geçirmenizi öneririz.

 • Çay makinelerinin güç tüketimi her bir model için farklı olabilir. Çünkü çaycı modellerinin sahip oldukları Watt gücü, programlar, ısıtma elemanları, teknolojiler ve hazne kapasiteleri de birbirlerinden farklıdır. Güç tüketimi cihazı kullanma sıklığınıza bağlı olarak da belirlenir. Eğer enerjiden mümkün olduğunca tasarruf sağlamak istiyorsanız daha düşük hazne kapasitesine ve Watt gücüne sahip olan cihazları tercih edebilirsiniz. Çaycıların otomatik kapanma ve otomatik sıcak tutma fonksiyonlarının bulunması da enerji tasarrufu sağlamak açısından önemli bir avantajdır.

 • Çay makinelerinde güç tüketimi genellikle Watt cinsinden ölçülür ve bir çaycının Watt gücünün yüksek olması çayı daha hızlı demleyebileceği anlamına gelir. Piyasada 500-2200 Watt aralığında değişen model seçenekleri mevcuttur. Eğer suyu mümkün olduğunca hızlı ısıtan ve farklı programlama seçenekleri sunabilen bir çay makinesi modeli almak istiyorsanız yüksek Watt gücüne sahip olan alternatiflere göz atabilirsiniz. Ancak Watt gücünün yüksek olması güç tüketimini de doğrudan etkiler.

 • Çay makinelerinin çayı demleme süresi cihazların hazne kapasitesine ve Watt gücüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Dolayısıyla söz konusu süre her bir çaycı modeli için farklı olabilir. Ancak çoğunlukla bu tip cihazların suyu kaynattıktan sonra çayı demleme süresi 10-15 dakika aralığındadır. Demlenme süresi kullandığınız çayın türüne, miktarına ve demleme yöntemine bağlı olarak da değişiklik gösterecektir.

İlgili İçerikler

Ülkece yeme içme kültürümüzün vazgeçilmez bir unsurunu oluşturan çay, günün her anına ve her ruh haline eşlik edebiliyor. Dost sohbetlerinden...