bifikirbifikir

En İyi Otomatik Mama Kapları: Ölçü ve Zaman Ayarlı En İyi 6 Akıllı Mama Kabı Tavsiyesi

En İyi Otomatik Mama Kapları: Ölçü ve Zaman Ayarlı En İyi 6 Akıllı Mama Kabı Tavsiyesi
Kedilerle ve köpeklerle bir evi ve hayatı paylaşmanın ne kadar keyifli ve özel bir deneyim olduğunu anlatmak güç. Fakat bu deneyimi yaşayanlar zaten ne demek istediğimizi çok iyi biliyorlar. Ne var ki, bir ya da birden fazla evcil hayvanın bakımını üstlenmek beraberinde önemli sorumlulukları da getiriyor. Hem bu sorumlulukları hem de kendi hayatımızı ihmal etmemek son derece önemli. Günümüz teknolojisi de evcil hayvan bakımını kolaylaştırabilecek, bize temel sorumluluklarımızı daha kolay ve pratik bir şekilde yerine getirme fırsatı sunabilecek ürünlerle karşımıza çıkıyor. Söz konusu ürünlerden biri de otomatik/akıllı mama kapları. 

Otomatik Mama Kabı Ne İşe Yarar?

Kedilerin ve köpeklerin düzenli ve yeterli miktarda beslenmesi onların sağlığı açısından hayati öneme sahip. Bazı kediler önlerinde sürekli dolu duran mama kaplarından canları istediği zaman ve diledikleri miktarda beslenerek ideal vücut ağırlığında kalabiliyor. Ancak bazı kedilerin ve genellikle tüm köpeklerin kendileri için ideal porsiyonu belirlemesi oldukça güç. Genellikle önlerine konan mamayı en kısa sürede bitirmeye odaklandıkları için, evcil hayvan sahiplerinin beslenme düzenlerini belirli porsiyonlarla oluşturması gerekiyor. Aksi takdirde evcil hayvanlarımızın sağlığını tehlikeye atacak düzeyde kilo aldığını ya da yanlış beslenme alışkanlıkları geliştirdiğini gözlemleyebiliyoruz. 

Eğer evin içinde birden fazla kedi ya da köpek varsa, mama verme rutininde daha da hassas davranılması gerekiyor. Çünkü evcil hayvanlardan biri diğerinin de mamasını yiyebiliyor ya da aralarında kavga çıkabiliyor. Bu tip problemleri onları belirli saat aralıklarında besleyerek ve yemeklerini yiyene dek başlarında bekleyerek çözmek mümkün. Ancak bu da gündelik yaşamın yoğun temposu içinde evcil hayvan sahiplerini zorlayabiliyor. Her birimiz işe, okula, bazen de kısa seyahatlere çıkıyoruz. Bu esnada evde yalnız kalan dört ayaklı dostlarımızın ideal şekilde ve miktarda beslendiğinden emin olmak için de otomatik/akıllı mama kaplarından yardım alabiliyoruz. 

Otomatik Mama Kabı Nasıl Çalışır? 

Otomatik mama kapları, düzenli şekilde beslenmesi gereken ya da belirli bir düzene alışmış evcil hayvanların porsiyonlanmış öğünleri sizin belirlediğiniz zamanlarda yiyebilmesini sağlıyor. Örneğin, siz gün boyu iş yerindeyken kedinize mama vermeniz gereken saat aralığı geldiğinde, mama kabı kendiliğinden açılıyor. Köpeklerin düzenli beslenmek kadar gezintiye çıkma ihtiyacı da olduğu için, onların kediler kadar uzun süre boyunca evde tek başına kalabilmesi pek mümkün değil. Ancak özellikle kedilerin tüm beslenme düzenini bu tip cihazlar aracılığıyla organize edebiliyorsunuz. 

Her otomatik/akıllı mama kabının özellikleri farklı. Ancak birçok model akıllı telefonlardan kontrol edilebildiği ve bazılarının kamerası/hoparlörü olduğu için, günün evde olmadığınız saatlerinde evcil hayvanınızı dilediğiniz zaman besleyebiliyorsunuz. Böylece hem onlara mama vermeyi unutma riskiniz ortadan kalkıyor hem de kısa seyahatlerde onların güvenliğinden ve sağlığından emin olabiliyorsunuz. Kilo problemi olan evcil hayvanların porsiyon kontrolünü de oldukça kolaylaştıran bu cihazlar, mamaların uzun süre kapta beklemesi ve bayatlaması ihtimalini de devre dışı bırakıyor. Dört ayaklı dostunuz her öğünde taptaze mamalarla buluşabiliyor. 

Kısacası, eğer gün içinde evcil hayvanınızla sıklıkla vakit geçiremiyor ya da birden fazla evcil hayvanın eşit şekilde beslendiğinden emin olmak istiyorsanız, akıllı mama kapları gerçekten de hayat kurtarıcı olabiliyor. Eğer siz de bir otomatik mama kabı almayı düşünüyorsanız, aşağıdaki seçkiye mutlaka göz atmanızı öneririz. Çünkü sizin için 2023 yılının en iyi otomatik mama kaplarını derledik. Gelin, birlikte göz atalım. 

1.  Xiaomi Akıllı Evcil Hayvan Besleyici

Xiaomi Akıllı Evcil Hayvan Besleyici

Xiaomi Akıllı Evcil Hayvan Besleyici, hem kedilerinizi hem de köpeklerinizi beslemek için kullanabileceğiniz bir akıllı/otomatik mama kabı. Xiaomi Home ya da Mi Home uygulamasıyla eşleştirilebilen cihaz, size evde olmadığınız ya...

Piyasadaki en gelişmiş modellerden biri olan Xiaomi Akıllı Evcil Hayvan Besleyici hem kedileri hem de küçük ve orta ırk köpekleri beslemek için kullanılabiliyor. Mi Home uygulamasıyla uyumlu şekilde çalışan cihazın mama haznesine yaklaşık 1,8 kilogram ağırlığında kuru mama ekleyebiliyorsunuz. Haznedeki mamanın her daim taze, kuru ve lezzetli kalabilmesi için silikon kapak contası ve nem giderici kartuşlar kullanılmış. Uygulama aracılığıyla dört ayaklı dostunuz için bir beslenme programı oluşturuyor ve ardından cihazın üstüne düşeni yapmasını takip edebiliyorsunuz. Günün sizin tarafınızdan belirlenen anlarında, yine sizin belirlediğiniz miktarda mama hazneden kaba aktarılıyor. 

Xiaomi Akıllı Evcil Hayvan Besleyici acil durumlar da düşünülerek geliştirilmiş bir cihaz. Örneğin, siz bir seyahatteyken evinizde internetin ya da elektriğin kesilmesi halinde de acil durum gücü devreye giriyor ve yine belirlediğiniz beslenme planına sadık kalınıyor. Uygulama aracılığıyla hazne içinde ne kadar mama kaldığını takip edebiliyor, mama miktarı azaldığında bilgilendiriliyorsunuz. Ürünün gıdayla temas eden tüm bölümleri paslanmaz çelikten üretilmiş. Mama kabı çıkarılıp kolayca temizlenebiliyor. 

2. Wero Pet Feeder Otomatik Mama Kabı

Wero Pet Feeder Otomatik Mama Kabı

Wero Pet Feeder Otomatik Mama Kabı ile günün evde olmadığınız saatlerinde ya da çıktığınız kısa seyahatlerde dört ayaklı dostunuzun ideal miktarda ve zamanda beslendiğinden emin olabilirsiniz. Evcil hayvanların bir beslenme...

Wero Pet Feeder Otomatik Mama Kabı’yla da evcil hayvanınız için bir beslenme programı oluşturmak ve porsiyon miktarını önceden belirlemek mümkün. 6 litre kapasiteli bir hazneyle tasarlanan cihaz, gıdayla temasa uygun plastik kullanılarak geliştirilmiş. Bu model de elektrik ya da internet kesintisi olması halinde belirlediğiniz programa sadık kalıyor. Uygulama aracılığıyla porsiyon miktarını ve beslenme saatlerini dilediğiniz zaman değiştirebiliyor, arzu ederseniz manuel besleme yapabiliyorsunuz. 

Wero Pet Feeder Otomatik Mama Kabı’nın bir diğer avantajı da 10 derece geniş açı ve 2.0 MP 1080P HD kamerasının bulunması. Otomatik aydınlatma ve gece görüşü özelliği de bulunan kamerayla evcil hayvanınızı her an takip edebiliyorsunuz. Cihaza maksimum on saniye uzunluğunda ses kaydetmeniz de mümkün. Beslenme saatlerinde ses kaydınızı çalarak onu cihaza doğru çağırabiliyor ya da ona seslenebiliyorsunuz. 

3. Yasomi MK06 Kedi ve Köpek Besleyici

Yasomi MK06 Kedi ve Köpek Besleyici

Yasomi MK06 Kedi ve Köpek Besleyici, evcil hayvanlarınızın beslenme ihtiyaçlarını evde olmadığınız ya da meşgul olduğunuz anlarda da pratik bir şekilde çözmenize olanak tanıyan bir tür akıllı mama kabı. Cihazın...

1-15 mm çapında olan tüm kuru mama türlerinde kullanıma uygun olan Yasomi MK006 Kedi ve Köpek Besleyici de 6 litre kapasiteli bir hazneye sahip. Hem kediler ve köpekler hem de kuru mamayla beslenen tavşanlar ve kaplumbağalar için kullanılabiliyor. Paslanmaz çelikten üretilmiş iki farklı mama kabı bulunması sayesinde, aynı evde yaşayan iki evcil hayvan için de kullanıma uygun. Cihazın gıdayla temas eden tüm bölümleri çevre dostu gıda sınıfı ABS+HIPS materyal kullanılarak üretilmiş. Bu ürünle de maksimum on saniye uzunluğunda ses kaydedebiliyorsunuz ve kayıt mama kabı her doldurulduğunda otomatik olarak çalıyor. 

Yasomi MK06 Kedi ve Köpek Besleyici’nin hem iOS hem de Android uyumlu aplikasyonu aracılığıyla dört ayaklı dostunuza ideal beslenme programını oluşturabiliyorsunuz. Cihaz bu programa birebir şekilde uyuyor, ancak arzu ettiğiniz anlarda manuel besleme yapmanız da mümkün. Kamerası aracılığıyla size dört ayaklı dostunuzu izleme imkanı da tanıyan ürün, kilitli kapağıyla mamayı her daim taze tutuyor. Uygulamaya birden fazla kullanıcı da tanımlayabiliyorsunuz. 

4. Bilicra Feed Me Akıllı Mama Kabı

Bilicra Feed Me Akıllı Mama Kabı

Gün içinde evde olmadığınız anlarda, seyahatlerinizde ya da tatillerinizde dört ayaklı dostlarınızın aç kalacağından mı endişe ediyorsunuz? Bazı evcil hayvanlara düzenli ve belirli porsiyonlarda mama vermek gerekiyor. Çünkü önlerinde her...

Mobil uygulama aracılığıyla evcil hayvanınız için bir beslenme düzeni oluşturmanıza olanak tanıyan bir diğer model de Bilicra Feed Me Akıllı Mama Kabı. Ancak bu modelin mama haznesi kapasitesi 3,7 litre. Aplikasyon aracılığıyla haznede mama miktarı azaldığında anında bildirim alabiliyorsunuz. Bilicra Feed Me Akıllı Mama Kabı’nın kamerası ya da ses kaydetme özelliği yok. Ancak Siri gibi sesli asistanlarla kontrol edilebiliyor. Manuel besleme opsiyonu da elbette mevcut. 

Bilicra Feed Me Akıllı Mama Kabı’nın arkasında görünmez bir yuva var. Bu yuvaya bir powerbank yerleştirdiğiniz takdirde elektrik kesintilerinde de cihazın çalışacağından ve sizinle bağlantısının kopmayacağından emin olabiliyorsunuz. Mama haznesinin içinde bulunan ve tersine dönen çark, hazne içinde mama sıkışması riskini önlüyor. Bu modelde hem mama kabı hem de hazne gibi diğer bölümler gıdayla temasa uygun plastik kullanılarak tasarlanmış. 

5. Neutron Ses Kontrollü Wifi Destekli Akıllı Mama Kabı

Neutron Ses Kontrollü Wifi Destekli Akıllı Mama Kabı

Evde olmadığınız anlarda, seyahatlerde ve tatillerde dört ayaklı dostunuzun doğru zamanda ve miktarda beslendiğinden emin olmak için Neutron Ses Kontrollü Wifi Destekli Akıllı Mama Kabı’ndan yardım alabilirsiniz. Mobil aplikasyon aracılığıyla...

4 litre kapasiteli bir mama haznesi bulunan Neutron Ses Kontrollü Wifi Destekli Akıllı Mama Kabı, 2-10 mm çapında kuru mama türleriyle kullanıma uygun. Wi-Fi bağlantısıyla tam otomasyonlu kontrol olanağı tanıyan bu model, elektrik kesildiği takdirde de standart pillerle çalışabiliyor. Neutron Life isimli mobil aplikasyon aracılığıyla cihaza porsiyon miktarı ve besleme saatleri tanımlayabiliyorsunuz. Yine uygulama üzerinden dört ayaklı dostunuzun öğün geçmişlerini kontrol edebiliyor, hangi gün ne zaman ve ne kadar mama yediğini kayıt altına alabiliyorsunuz. Neutron Ses Kontrollü Wifi Destekli Akıllı Mama Kabı’nın harici mikrofonu var. Bu sayede ona gerçek zamanlı olarak seslenebileceğiniz gibi, onun sesini de duyabiliyorsunuz. 

6. Haustier QQ005 Akıllı Kedi Köpek Otomatik Mama Kabı 

Haustier QQ005 Akıllı Kedi Köpek Otomatik Mama Kabı

Kedinizin ya da köpeğinizin sizin evde olmadığınız anlarda beslenme düzenini aksatmamasını istiyorsanız otomatik mama kaplarından yardım almak gündelik hayatınızı büyük ölçüde kolaylaştırabilir. Birçok kedi ve köpek mama kabına konan mamayı...

Elektrik kesintisi yaşanması halinde standart pillerle çalışmaya devam eden bir diğer model de Haustier QQ005 Akıllı Kedi Köpek Otomatik Mama Kabı. Tuya isimli mobil uygulama aracılığıyla çalışan bu cihaz da 6 litrelik bir mama haznesi kullanılarak tasarlanmış. Anlık bildirimler alabileceğiniz ve öğün planlaması yapabileceğiniz uygulama, size porsiyon miktarını da dilediğiniz şekilde belirleme olanağı sunuyor. Haustier QQ005 Akıllı Kedi Köpek Otomatik Mama Kabı’nın hem kamerası hem de hoparlörü var. Bu sayede dört ayaklı dostunuzu dilediğiniz zaman görebiliyor ve ona seslenebiliyorsunuz. Ancak cihazın mikrofonu olmadığı için onun sesini duymanız mümkün değil. 

Tek tuşla manuel besleme yapmanıza da olanak tanıyan Haustier QQ005 Akıllı Kedi Köpek Otomatik Mama Kabı, kedinizin ya da köpeğinizin beslenme rutinini videolarla kaydetmenize de imkan tanıyor. Arzu ederseniz bu videoları sosyal medyada paylaşabiliyorsunuz. Cihazın mama haznesi plastik, mama kabı ise paslanmaz çelik kullanılarak tasarlanmış. Mama kabını kolayca çıkarabiliyor ve yıkayabiliyorsunuz. 

Ege Ertan Yazar
20.11.2023
İlgili İçerikler

Airfyer, son yıllarda mutfaklarda popülerlik kazanan bir pişirme aletidir ve temel işlevi, yiyecekleri kızartmak, pişirmek veya ısıtmak olan bu cihaz,...

Yemek yapmak bazılarımız için büyük bir keyif, bazılarımız için de mecburiyet. Ancak her koşulda modern çağın yoğun temposu gereği, mutfakta...

Eğer meyve suyu, detoks içeceği ve sebze suyu karışımı gibi içecekleri tüketmekten hoşlanıyorsanız muhtemelen bugüne dek bir katı meyve sıkacağı...

Filtre kahve demlemek ilk etapta göze çok basit bir iş gibi görünebilir. Ancak aslında ortaya her defasında kusursuz sonuçlar çıkması...

Günümüz teknolojisi sayesinde artık birçoğumuzun evinde kablosuz dikey süpürgeler mevcut. Bizi evi süpürürken sık sık kabloyu peşimizden sürüklemek ya da...

Ev temizliği genellikle en çok vakit alan iş, süpürge yapmak oluyor. Teknolojinin nimetleri sayesinde artık hayatımızda kablosuz dikey süpürgeler de...

Biz ev işlerine daha az zaman ayırmak istedikçe üreticiler de başımıza her gün yeni bir icat çıkarıyor. Özellikle son yıllarda...

Evinizi süpürürken süpürgeyi peşinizden sürüklemekle ve kabloyla boğuşmakla uğraşmaktan sıkıldıysanız, teknolojinin nimetlerinden yararlanarak bir kablosuz dikey süpürge almanın vakti gelmiş...

Yeni bir ütü alırken karşınıza üç farklı tür çıkacak: Buharlı, buhar kazanlı ve buhar istasyonlu ütüler. Buharlı ütülere zaten yıllardır...

Dünya genelinde en çok tüketilen içeceklerin başında elbette kahve ve çay geliyor. Biz hem çay hem de kahve tüketiminde oldukça...

Günümüzde en sık kullanılan ütüleri üç farklı kategoriye ayırmak mümkün: Buharlı ütüler, buhar kazanlı ütüler ve buhar istasyonlu ütüler. Steam...

Yoğurt ve kefir, özellikle sağlıklı beslenme programlarının vazgeçilmez temel besinleri arasında. Hele ki yoğurdu kahvaltıdan akşam yemeğine kadar her öğünde...

Tost makinesi modelleri oldukça geniş bir seçenek yelpazesine yayılıyor. Bunlar içinde hem çok uygun fiyatlı ve daha kısıtlı özelliklere sahip...

Suyu yüksek sıcaklık ve basınçla buhara dönüştürerek kirli yüzeylere püskürten makineler, buharlı temizleyici olarak adlandırılıyor. Bu tip cihazlar ilgili yüzeylere...

Taze sıkılmış, katkı ya da koruyucu maddesi içermeyen, bol vitaminli meyve ve sebze suları tüketmeyi seviyorsanız elinizin altında mutlaka bir...

Kökeninin Antik Yunan ile Roma dönemlerine kadar uzandığı düşünülse de esas olarak Orta Çağ döneminde Belçika mutfağından doğan waffle, günümüzde...

Günümüzde evlerin ve iş yerlerinin en büyük yarımcılarından olan çamaşır makineleri bundan yaklaşık 70 - 80 yıl önce büyük ölçüde...

İnsanların beyaz eşya ihtiyaçları ve alışkanlıkları geçmişten bugüne değişti. Hatta hala da değişerek devam ediyor. Bulaşık makinelerinin evlere ve işyerlerine...

Muhtemelen kimse kırışık kıyafetler giymekten hoşlanmaz ama kabul edelim, ütü yapmak da bazen gerçekten de külfete dönüşebiliyor. Özellikle tek başınıza...

Ekmek yemek kültürümüzde gerçekten de çok önemli bir yere sahip. Genellikle öğün fark etmeksizin tüm sofralarda mutlaka kendine yer buluyor...

Stand mikser, hamur yoğurma makinesi ve mutfak makinesi isimleriyle de bildiğimiz mutfak şefi modelleri gerçekten de hayatı kolaylaştıran fonksiyonlara sahip....

Zaman ve efor tasarrufunun giderek daha kıymetli hale geldiği günümüz çağında, mutfakların en vazgeçilmez aletleri arasında blender modelleri de yer...

Eğer siz de günün büyük bir bölümünü kapalı mekanlarda geçiriyor ve bu ortamlardaki havanın kalitesiyle ilgili endişe duyuyorsanız, hava temizleme...

Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra asma zahmetine katlanmadan, pratik ve konforlu bir şekilde kurutmak istiyorsanız kurutma makinesi modellerine göz atmanın tam sırası....

Benzer İçerikler

Zaman ve efor tasarrufunun giderek daha kıymetli hale geldiği günümüz çağında, mutfakların en vazgeçilmez aletleri arasında blender modelleri de yer...

Eğer meyve suyu, detoks içeceği ve sebze suyu karışımı gibi içecekleri tüketmekten hoşlanıyorsanız muhtemelen bugüne dek bir katı meyve sıkacağı...

Ekmek yemek kültürümüzde gerçekten de çok önemli bir yere sahip. Genellikle öğün fark etmeksizin tüm sofralarda mutlaka kendine yer buluyor...

Evinizi süpürürken süpürgeyi peşinizden sürüklemekle ve kabloyla boğuşmakla uğraşmaktan sıkıldıysanız, teknolojinin nimetlerinden yararlanarak bir kablosuz dikey süpürge almanın vakti gelmiş...

Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra asma zahmetine katlanmadan, pratik ve konforlu bir şekilde kurutmak istiyorsanız kurutma makinesi modellerine göz atmanın tam sırası....