bifikirbifikir

Volvo XC40

Volvo
Volvo XC40

İsveç topraklarında doğan ve daha sonra Geely Holding bünyesine dahil olan Volvo geçmişten günümüze sağlamlığı ve kalitesiyle ön plana çıkan araçlarıyla adından söz ettiriyor. Otomobil piyasasında önemli bir Pazar payı olan markanın en değerli modellerin biri de Volvo XC40. 2017 yılından bu yana Volvo tarafından üretilen Volvo XC40, günümüzde farklı versiyonlarıyla da yollarda yer almaya devam ediyor.

Volvo’nun Belçika fabrikalarında üretilen ve premium crossover (premium kompakt SUV) segmentinde olan Volvo XC40 ailesi, otomotiv dünyasında 2020’den bu yana tamamen elektrikli, Plug-in Hybrid ve benzinli motor seçenekleriyle temsil ediliyor. Volvo XC40 ve Volvo XC40 Recharge etiketi ile üretim bandından inen tüm modeller kullanıcılar tarafından büyük ilgi görüyor.

Yeni Volvo XC40 ve XC40 Recharge Modellerine Genel Bakış

Yeni Volvo XC40 ve Volvo XC40 Recahrge modellerinde ilk dikkat çeken detay farklı motor seçenekleri oluyor. Türkiye’de satışa sunulan Volvo XC40 yalnızca benzinli bir motor seçeneği ile katalogda yerini alırken Volvo XC40 Recharge versiyonları ise Plug-in Hybrid ve %100 elektrikli motor seçenekleri ile geliyor.

Otomobilin tasarımı hiç olmadığı kadar dinamik görünüyor. Aynı zamanda küt ve keskin dizayn çizgileri otomobilin ne denli modern ve teknolojik bir araç olduğu izlenimi veriyor. Volvo XC40 en az premium kompakt SUV segmentindeki diğer rakipleri kadar iddialı görünüyor.

Yeni Volvo XC40 Tasarım, Teknik Özellikler ve Performans Verileri

Öncelikle yeni Volvo XC40’ın tüm Volvo XC40 ailesine ilham veren tasarımına bakalım. Otomobilin dış tasarımında güç, teknoloji ve modernlik teması hakim. Her halinden kaliteli bir otomobil olduğu belli olan Volvo XC40 geçmiş versiyonlara göre çok daha heybetli görünüyor. Otomobil kompakt bir SUV olmasına rağmen oldukça yerden yüksek, geniş ve güçlü duruyor. Ön kısımda güçlü görünümü destekleyen radyatör ızgarası ve hava tüneli destekli tampon, yan tarafta çok şık görünen alaşımlı jantlar ve arka kısımda gösterişli stop lambaları Volvo XC40’ın karakteristik yapısında ön plana çıkan detaylar oluyor.

İç kısımda ise tamamen sürücü odaklı ve teknolojik bir sürücü kokpiti bizleri karşılıyor. Hava temizleme sistemi, yerleşik multimedya hizmetleri, Harman Kardon ses sistemi, sürücü yardım sistemi, 360o görüş kamerası, oldukça kaliteli döşemeler ve koltuklar ön plana çıkan ayrıntılar diyebiliriz.

Benzinli Volvo XC40 yalnızca “Plus” donanım paketi ile satışa sunuluyor. Bu pakette 19” 5-Y Spoke Matt Graphite jantlar, gizli egzoz boruları, elektrikli bagaj kapağı, LED farlar ve spor direksiyon simidi gibi detaylar standart olarak bulunuyor.

Volvo XC40’ın kalbinde 1,5 litre benzinli bir motor bulunuyor. Bu motor 129 hp beygir gücü ve 245 Nm tork gücü üretebiliyor. 8 ileri Geatronic otomatik şanzıman ve FWD önden çekiş ile desteklenen motor ünitesi beklentileri karşılıyor. Volvo XC40 100 kilometrede ortalama 7,3 litre yakıt tüketiyor ve 0’dan 100 km/h hıza yaklaşık 10,9 saniyede çıkabiliyor.

Yeni Volvo XC40 Recharge Tasarım, Teknik Özellikler ve Performans Verileri

Yeni Volvo XC40 Recharge ailesinde iki farklı model ile karşılaşıyoruz. Bunlardan bir tanesi %100 elektrikli olan Volvo XC40 Recharge P6. Diğer model ise Plug-in Hybrid  motoru ile dikkat çeken Volvo XC40 Recharge T5. Elektrikli modeli ayrı bir başlıkta inceleyeceğimiz için bu başlıkta Volvo XC40 Recharge T5’in detaylarına bakacağız.

Volvo XC40 Recharge T5 yalnızca “Plus” donanım paketi seçeneği ile satışa sunuluyor. Otomobilde tıpkı donanım paketi kısmında olduğu gibi motor seçeneği de tek. Otomobilin toplam motor gücü 192 kW seviyelerinde. Bilindiği gibi Plug-in Hybrid motor benzin+elektrikle çalıştığı gibi yalnızca elektrik vasıtasıyla da otomobilin hareket etmesini sağlıyor. Fakat yalnızca elektrikli seçenekte menzil bayağı kısalıyor. Volvo XC40 Recharge T5 tamamen elektrikte kullanıcılarına 45 – 50 kilometre civarında bir menzil sunuyor.

Otomobilin motor ünitesi toplamda 262 Hp beygir gücü ve 425 Nm tork gücü üretebiliyor. 7 ileri DCT otomatik şanzıman ve FWD önden çekiş ile desteklenen motor ünitesi gayet verimli görünüyor. 100 kilometrede 15,5 kWh civarında elektrik ve 2,0 litre civarında benzin tüketen Volvo XC40 Recharge T5 maksimum 180 km/h hıza çıkabiliyor.

Otomobilin tasarım çizgileri genel olarak Volvo XC40 ailesi ile aynı. Benzinli motora sahip versiyon ile aynı (Plus) donanım paketini kullanan Volvo XC40 Recharge T5’te anahtarsız giriş, elektrikli bagaj kapağı, LED ön farlar gibi detaylar standart olarak bulunuyor. Ayrıca tamamen opsiyonel iki tasarım paketi kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Ek ücret gerektirmeyen paketlerden standart “Dark” seçeneği otomobile parlak siyah ayrıtılar sayesinde dinamik bir görünüm katıyor. Yine ücretsiz olan “Bright” seçeneği ise krom ayrıntılar sahip ve otomobilin İskandinav ruhunu ortaya çıkarıyor.

%100 Elektrikli Volvo XC40 Recharge

Volvo XC40 Recharge ailesinde Plug-in Hybrid versiyonlar bulunduğu gibi bir tane de %100 elektrikli versiyon yer alıyor. Bu otomobil Volvo XC40 Recharge P6 SINGLE MOTOR etiketi taşıyor. Volvo XC40 Recherge P6’nın kalbinde tamamen elektrikli bir motor ünitesi yer alıyor. Otomobil şarj edilerek ve elektrik enerjisi desteği ile kullanılıyor.

Volvo XC40 P6’nın elektrikli motoru 170 kW gücünde. Bu motor ünitesi toplamda 231 Hp beygir gücü ve 330 Nm tork gücü üretebiliyor. Otomatik şanzıman ve FWD önden çekiş sistemi ile desteklenen motor ünitesi gayet iyi performans sergiliyor. Volvo XC40 Recharge P6’nın %100 elektrikli motoru A enerji seviyesinde yer alıyor ve 100 kilometrede yalnızca 19 kWh enerji tüketiyor. Aynı zamanda sıfır CO2 kirliliğine sahip otomobil standart yol ve hava şartları dahilinde 425 kilometre civarında bir menzil mesafesi sunuyor.

0’dan 100 km/h hıza yaklaşık 7,4 saniyede ulaşan Volvo XC40 Recharge P6 maksimum hız olarak ise 160 km/h seviyelerine çıkabiliyor.

Volvo XC40 Recharge P6 Türkiye’de diğer versiyonlarda bulunmayan “Ultimate” donanım paketi ile satışa sunuluyor. Genel tasarım olarak diğer Volvo XC40 Recharge versiyonları ile aynı olan otomobil donanım paketi artısıyla kardeşlerinden ayrı bir noktaya çıkıyor. “Ultimate” donanım paketinde panromik cam tavan, Harman Kardon marka premium ses sistemi, elektrikli bagaj kapağı açma sistemi, 19” elmas kesim siyah renkli jantlar gibi daha birçok ekstra bulunuyor.

  • Volvo’nun resmi internet sitesinde yer alan kataloga göre Volvo XC40’ın Türkiye’de satılan son modeli olan Volvo XC40 T2 PLUS 1.506.718 Türk Lirasından başlayan fiyatlar ile satılıyor. Plug-in Hybrid motor ile gelen Volvo XC40 Recharge T5 PLUS 1.714.106 Türk Lirasından alıcı bulurken yüzde 100 elektrikli olan Volvo XC40 Recharge P6 ise 1.846.222 Türk Lirası fiyat etiketi ile görücüye çıkıyor.

  • olvo’nun son günlerde en popüler otomobil modellerinden biti olan Volvo XC40 Recharge birkaç farklı versiyon ile Türkiye’de satışa sunuldu. XC40 Recharge T5 PLUS versiyonları Plug-in Hybrid teknolojisi ile çalışıyor. Yani tamamen elektrikli bir motor yapısı yok. Fakat XC40 Recharge P6 SINGLE MOTOR versiyonu ise yüzde 100 elektrikli bir motor taşıyor. XC40 Recharge P6 SINGLE MOTOR, Volvo XC40 ailesinin tamamen elektrikli tek modeli konumunda bulunuyor.

  • Volvo XC40 ailesi Belçika’da üretiliyor. Belkçika’nın en büyük kentlerinden biri olan Gent’te bulunan Volvo Car Gent, Volvo XC40 üretiminin tamamından sorumlu. Aynı zamanda bu fabrika Volvo’nun aktif en büyük üretim tesisi olarak biliniyor. Volvo XC40 kompakt premium SUV (Premium Crossover) segmentinde yer alıyor. Volvo XC40 bu segmentte Mercedes GLA ve Audi Q3 gibi rakipleri ile yarışıyor.

Yorumlar
Bifikir
BifikirYönetici
10.08.2023 - 18:26
Volvo XC40, İsveçli üretici Volvo tarafından üretilen kompakt bir lüks SUV modelidir. 2017 yılında tanıtıldı ve tasarımı, güvenlik özellikleri ve konfor odaklı iç mekanıyla dikkat çekiyor. Genellikle ödüllü güvenlik sistemleri ve sürücü yardım teknolojileri ile öne çıkar. XC40, farklı motor seçenekleri ve donanım seviyeleriyle geliyor ve çeşitli kişiselleştirme seçenekleri ile de satılıyor.
Cüneyt esen
17.07.2023 - 20:41
Dünyada en sağlam araba nedir diye sorarsanız; cevap tabiki de Volvo olacaktır. Adamlar bu işte çığır açmış 👍
İlgili İçerikler

Spor otomobillerin ortaya çıkışı sanılanın aksine yeni dönemlere değil, otomobil üretiminin ilk yıllarına kadar dayanıyor. 1900’lü yılların başında ulaşım amacı...

Türkiye şartlarına en uygun SUV hangisi, kişisel ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlı olacaktır. Ancak, Türkiye'de yaygın olarak tercih edilen SUV modelleri...

A segmenti otomobiller genellikle şehir içi seyahatlerde kullanılmak üzere üretilen, bu şartlara göre donanım özelliklerine sahip olan mini şehir arabaları...

Alman devi BMW otomotiv tarihinin en popüler ve en prestijli markalarından bir tanesi. BMW aynı zamanda otomobil, motosiklet gibi çeşitli...

Hepimizin bildiği üzere, otomobil dünyası tam bir derya deniz. Ucu bucağı olmayan bu dünyada, belirli tanımlamalar yapmak ve kategorize etme...

Ülkemizde B-SUV ya da B segment crossover otomobiller olarak tanımlanan araç grubuna ilgi her geçen gün artıyor. B-SUV modellerine olan...

Türkiye’de geçmişten bu yana sıfır otomobil almak hep pahalı bir tercih oldu. Durum böyle olunca, ikinci el otomobil almak, ülkenin...

Hafif ticari araçlar grubunun, pick-up araçlar ile birlikte hususi otomobil sınıfına en yakın kanadı olarak tanımlanabilecek minivan grubu uzun yıllardır...

Günümüzde havada, denizde veya karada ulaşımı sağlayan pek çok motorlu araç mevcut. Fakat ne uçaklar, ne devasa gemiler ne de...

SUV otomobiller arasında C-SUV segmenti her geçen gün popülerliğini biraz daha artırıyor. Kompakt crossover, kompakt SUV olarak da tanımlanan bu...

Mercedes C serisi otomobilleri Alman otomotiv devinin E serisi otomobilleri ile birlikte en popüler ürün grubunu oluşturuyor diyebiliriz. Genellikle premium...

Mercedes E serisi Alman otomotiv devinin geçmişten günümüze kadar varlığını koruyan ve en özel otomobillerini içerisinde barındıran ürün gruplarından biri...

Alman otomotiv devi Audi diğer tüm dev üreticiler gibi bazı özel otomobil serileri ile karşımıza çıkıyor. Bu serilerden en popüleri...

E segmenti olarak adlandırılan otomobil grubu Euro NCAP (Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Platformu) kurallarına göre belli standartları taşıyan araçları bünyesinde...

Audi yalnızca kurulduğu topraklar olan Almanya’nın değil tüm dünyanın en prestijli otomotiv markalarından bir tanesi konumunda yer alıyor. Resmi olarak...

1910 yılında İtalya’da kurulan Alfa Romeo dünyanın en prestijli otomobil üreticileri arasında yer alıyor. Genellikle tasarım harikası ve yüksek performanslı...

50 yılında İspanya’da kurulan Seat o dönemlerde İspanya devletinin desteğiyle büyümeye çalışan mütevazı bir otomobil üreticisi olarak tanınıyordu. İspanyol markası...

Dünyanın en ünlü otomotiv firmalarından Mercedes uzun yıllardır, her dönemde zirvede olmayı başarıyor. Başarı, kalite ve prestij söz konusu olduğunda...

DS, aslında Fransız otomotiv devi Citroen’in alt şirketi olarak 2009 yılında kuruldu. Citroen’in lüks ve premium kalitede otomobiller üretmek hedefiyle...

Subaru otomotiv sektöründe, her dönem dünyanın en prestijli markalarından biri olmayı başardı. 1953 yılında kurulan Subaru uzun yıllar sektörde yer...

Kia, belki de Güney Kore’nin en popüler ve en büyük otomobil üreticisi değil; ancak Kia Kore’nin en köklü otomobil markası...

Land Rover, dünyanın en prestijli arazi aracı ve SUV otomobil markalarından biri olarak adından söz ettiriyor. Hatta Land Rover Amerikan...

Japonya topraklarında doğan Toyota bugün dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden biri konumunda. Markanın bu başarısında satış stratejileri kadar ürün kalitesinin...

2017 yılında Fransız PSA Group bünyesine dahil olan ve faaliyetlerini bu çatı altında sürdüren Opel markasının tarihi ise çok daha...

1922 yılında İngiltere’de kurulan Jaguar, 1931 yılında otomobil üretimine başladı. O dönemden başlayarak uzun yıllar boyunca İngiltere’nin ve hatta dünyanın...

Dünyanın en köklü otomobil ve motor üreticilerinden Ford 1903 yılında, “Yeni Kıta” olarak kabul gören ABD topraklarında doğdu. O döneme...

Lexus, geçmişten günümüze her dönemde dünyanın en prestijli ve lüks otomobillerini üreten markalardan biri olarak anılıyor. 1989 yılında kurulan Lexus’un...

Bugün dünya devi Fransız Renault bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Dacia’nın kuruluş hikayesi 1960’lı yıllara kadar dayanıyor. Romanya hükümetinin desteği ile kurulan...

O zamanki Çekoslovakya topraklarında doğan Skoda 1895 yılından bugüne varlığını devam ettiriyor. Geçmişte Çeklerin mütevazı bir otomobil markası olan Skoda...

Fransız otomotiv devi Peugeot ülkesinin en köklü markalarından biri olmanın yanında dünyanın da en köklü otomotiv markaları arasında yer alıyor....

100 yılı aşan köklü tarihi ve otomobil, ticari araç ve ağır vasıtalarda dahi inanılmaz ustalığı ile Renault tüm dünyanın en...

Almanya’da 1938 yılında kurulan ve “halkın otomobili” olarak adından söz ettiren Volkswagen günümüzün en büyük otomotiv devlerinden biri. Almanya’da doğan...

Tesla 2003 yılında ABD’de “Tesla Motors” adıyla kuruldu. Elektrikli otomobil piyasasında farklı ve güçlü araçları ile adından söz ettiren Tesla...

Popüler otomotiv şirketlerinden biri olan Volvo 1927 yılında İsveç’te kuruldu. O zamana kadar otomotiv sektöründe adı pek duyulmayan bir ülke...

BMW markası yalnızca Avrupa veya kurulduğu ülke olan Almanya’nın en büyük markalarından biri değil. BMW uzun yıllardır tüm dünyanın en...

II. Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında, 1948 yılında yerle yeksan durumda olan Japonya’da Honda adında bir şirket kuruldu. Ülkenin kalkınması, insanların...

Nissan dünyanın en köklü otomotiv firmalarından bir tanesi. Nissan’ın Japonya topraklarındaki doğuş hikayesi 1900’lü yılların başına kadar dayanıyor. Otomotiv devi...

İtalya’nın dev otomotiv şirketi FIAT Türkiye pazarında çok uzun yıllardır yer alıyor. 1899 yılından beri otomobil üretimi yapan FIAT bugün...

İngiliz kökenli bir otomotiv markası olan MG günümüzde tüm operasyonlarını Çinli şirketlere devretmiş durumda. Yani artık MG’ye bir Çin markası...

D segmenti otomobiller “Euro N-CAP” Avrupa Yeni Araba Değerlendirme Programı’na değerlendirme göre geniş aile arabası ya da lüks aile aracı...

Fransızların en ünlü ve en başarılı otomotiv markalarından biri olan Citroen ya da Fransızca yazılışı ile Citroën 1919 yılında kuruldu....

Büyük dehalar tarafından üretilen ve hayatı kolaylaştıran icatlar olmasaydı, hayatımızın şu anda nasıl olacağını hayal edebiliyor musunuz? Belki de düşüncelerimizi...

Ulaşım, seyahat özgürlüğü veya eğlence alanında olsun hiç fark etmeksizin otomobiller uzun yıllardır hayatımızda önemli bir yer tutuyor. Kara yolu...

2022 yılının sona ermesiyle pek çok alanda yılın istatistikleri ardı ardına açıklanmaya başladı. Otomotiv sektörü açısından son derece önemli olan...

1947 yılında, II. Dünya Savaşı sonrasında Güney Kore ekonomisini güçlendirmek adında kurulan Hyundai 1967 yılına geldiğimizde ise bir motor ve...

Elektrikli otomobiller, son yıllarda otomotiv endüstrisinde giderek daha fazla popülerlik kazanan ve geleneksel içten yanmalı motorlu araçlara alternatif bir seçenek...

%100 elektrikli ve tamamen çevreci otomobillerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Aynı zamanda bu artışın hızı da gayet yüksek diyebiliriz. Bunun...

Daha çok ailelere hitap eden ve ilk etapta küçük aile otomobillerini bünyesinde barındıran C segmenti, günümüzde yanına yeni yoldaşlar eklemiş...

Pickup kamyonetler, işletmeler için yük taşımacılığı, zorlu arazi koşullarında çalışma kapasitesi ve günlük kullanım için geniş iç mekan gibi çeşitli...

D-SUV ya da D segmenti SUV otomobillere geçmeden önce D segmenti otomobillerin Avrupa’nın en büyük araç sınıfı olduğunu söyleyerek söze...

1997 yılında Çin’de kurulan Chery 1999 yılında ilk kez otomobil üretimine başladı. Takvim yaprakları 2001 yılını işaret ettiğinde ise Chery...

9,5

(4)

Benzer Şeyler
Opel Mokka

Dünyanın en köklü otomobil üreticilerinden Opel’in Mokka modeli son günlerde adını en sık duyduğumuz otomobillerden...

Nissan Qashqai

Uzakdoğulu otomotiv markası Nissan son yıllarda SUV araç pazarında en etkin oyunculardan biri olarak görünüyor....

Volkswagen T-Roc

Volkswagen T-Roc dünyaca ünlü otomotiv devi Volkswagen’ın Avrupa’da satışa sunduğu dördüncü SUV modeli oldu. 2017...