bifikirbifikir
Otomobiller

Otomobiller

Otomobiller

Tesla Model 3

Tesla firmasının ana slogan olarak da sürekli kullandığı güvenlik özelliği Tesla Model 3 modelinin en...

Renault Talisman

Fransızların otomotiv alanındaki dev markalarından Renault’a ait Renault Talisman modeli son yıllarda üst sınıf aile...

Peugeot 508

Fransız devi Peugeot üst segment aile otomobillerinin yer aldığı D segmentinde Peugeot 508 modeli ile...

Ford Mondeo

Dünyanın köklü otomobil üreticilerinden olan Ford her kullanıcıya hitap edebilecek, farklı segmentten otomobilleri ile uzun...

Opel Insignia

Üstün Alman teknolojisini otomobillerine yansıtmayı başaran markalardan biri olan Opel her geçen gün çok sevilen...

Skoda Superb

Volkswagen Group bünyesine katıldıktan sonra çok daha iddialı otomobiller üreten ve pazarda büyük oyunculardan biri...

Mazda 6

Uzakdoğu’nun en büyük ve en köklü otomobil üreticilerinden olan Mazda’nın her geçen gün ürün gamına...

Volkswagen Passat

Alman otomotiv sektörünün lokomotif markalarından bir tanesi olan Volkswagen sağlamlık, konfor ve estetik gibi pek...

Audi A5 Sportback

Otomotiv dünyasının lider markalarından biri olan Audi, lüks segment otomobil modelleri ile uzun süredir otomobil...

Mercedes C 200 4MATIC AMG

Mercedes C 200 4MATIC AMG, Alman devinin 2023 yılında, C serisinde satışa sunulan iki modelinden...

BMW 320i

BMW markasının dünyada en çok satan otomobillerini içinde barındıran 3 serisi 2023 yılı için yenilenerek...

Volkswagen Passat Alltrack

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Volkswagen en popüler otomobil modellerinden biri olan Passat Sedan’ın üretimine...

Audi A4 Allroad Quattro

Alman otomobil devi Audi’nin klasikleşen otomobili A4’ü birkaç yıl önce, farklı tasarımlar ve özellikler ile...

Honda Accord

Honda’nın gözbebeği otomobil modellerinden olan Honda Accord, köklü bir geçmişe de sahip. Honda bu eşsiz...

Volvo S60

Kalitesiyle ve dayanıklılığı ile adından sıkça söz ettiren Volvo markasına ait otomobiller kullanıcıların yoğun ilgisine...

BMW 330e xDrive Sedan

BMW’nin 3 serisinde yer alan en özel otomobil kuşkusuz ki 330e xDrive Sedan’dan başkası değil....

Daha Fazla Göster

Otomobiller

Otomobiller 1900’lü yılların başından beridir insan hayatında önemli bir yer tutuyor. Özellikle 1960’lardan sonra otomobil kullanımının çok artığını ve en önemli kara ulaşım araçlarından biri haline geldiğini söylemek gerek.

Otomobiller çok farklı karoser tiplerine, farklı motorlara ve farklı donanımlara sahip olabiliyor. Bu durum da ortaya otomobil sınıfları ve otomobil modelleri gibi grupların çıkmasına neden oluyor. Aynı zamanda her markaya yani üreticiye göre otomobil teknolojileri ve yapıları değişkenlik gösterebiliyor. Bir otomobil modelinin çok fazla versiyonu olduğu durumlara da sıkça rastlıyoruz. Tüm bu farklılık eğilimi kullanıcıların ihtiyaçlarına ve zevklerine göre bir otomobil bulmasını sağlamak diyebiliriz. Aynı zamanda otomobil markaları arasındaki rekabet de çeşitliliği etkileyen en önemli unsurlardan biri. Dünyanın dev otomobil markaları çağımızda, her yıl yenilenen ve yeni modellerini piyasaya sürerek çeşitliliği ve rekabeti artırmaya çalışıyor da diyebiliriz.

En Popüler Otomobil Markaları

Türkiye’de ve dünyada en çok tercih edilen, en çok güvenilen otomobil markalarına gelin biraz yakından bakalım.

Audi: Otomotiv sektörünün en önemli Alman üreticilerinden olan Audi premium ve sportif otomobil modelleri ile adından söz ettiriyor.

BMW: Tüm dünyanın en prestijli markalarından biri olan BMW, otomobil piyasasında lüksün ve performansın simgesi olarak görülüyor.

Citroen: Fransızların ünlü otomobil markalarından olan Citroen dayanıklı ve fiyat-performans ürünü otomobil modelleriyle tanınıyor.

Dacia: Romanya’da doğan ve Renault Group bünyesine katıldıktan sonra bir dev haline gelen Dacia, uygun fiyatlı ve yüksek performanslı otomobilleri ile pazardaki payını her geçen gün artırıyor.

FIAT: Dünyanın en büyük grup şirketlerinden biri olan FIAT hem kendi markasıyla hem de bünyesindeki diğer markalar ile otomotiv dünyasındaki söz sahibi pozisyonunu uzun yıllardır korumaya devam ediyor.

Ford: Amerika’da doğan ve daha sonra otomotiv sektörünün en önemli merkezlerinden Almanya’ya gelen Ford dünyanın en büyük otomobil ve ticari araç üreticilerinden biri konumunda.

Honda: Japon otomotiv devi Honda motosikletten otomobile birçok alanda üstün kalite sunan ürünleri ile yıllardır piyasanın zirvesindeki rekabetin içinde yer alıyor.

Hyundai: Güney Koreli dev markalardan biri olan Hyundai ticari araçlardan otomobillere kadar birçok alanda piyasaya sürdüğü özgün modelleri ile piyasada söz sahibi üreticilerden biri olmayı başarıyor.

Kia: Bütçe dostu ve yüksek donanımlı otomobilleri ile piyasada kendisine yer edinen Kia her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam eden markalar arasında yer alıyor.

Mercedes: Mercedes tüm zamanların en büyük otomotiv markalarından biri. Dünyada, otomobil konusunda kalite ve prestij söz konusu olduğunda akla ilk gelen markalardan biri kesinlikle Mercedes oluyor.

Mitsubishi: Daha çok ticari araçlar ve elektronik alanında iddialı bir marka olan Mitsubishi otomobil alanında da dünyada hatırı sayılır şirketlerden biri. Mitsubishi markalı otomobiller fiyat – performans ürünü olmaları ile tüm dünyada büyük ilgi görüyor.

Nissan: Japonya’nın köklü otomotiv markalarından Nissan hem yüksek performanslı otomobilleri hem de işlevsel ticari araçları ile tüm dünyada tanınıyor.

Opel: Almanya’nın en köklü otomobil firmalarından biri olan Opel uzun yıllardır piyasada yer alıyor. Önemli bir pazar payı olan marka Fransız PSA Group bünyesine katıldıktan sonra da başarılı grafiğini sürdürüyor.

Peugeot: PSA Group bünyesinde yer alan en önemli markalardan biri olan Peugeot köklü geçmişi ve tecrübesi ile otomobil dünyasında prestijli bir komuma sahip.

Renault: Renault Grup dünyanın en büyük otomobil ve motor üreticileri arasında yer alıyor. Fransız firma sadece Renault değil birçok marka adına otomobil üretiyor ve geliştiriyor.

Seat: İspanya topraklarında doğan otomobil markalarından olan Seat daha sonra Volkswagen bünyesine katılan markalardan biri oldu. Volkswagen sonrası, yeni modellerine geleneklerinden gelen tecrübelerini aktaran Seat başarısını sürdürmeyi de başardı.

Skoda: Çek otomobil üreticisi Skoda Volkswagen Grup bünyesine katıldıktan sonra adeta sınıf atladı. Skoda son derece kaliteli ve prestijli otomobil modellerini piyasaya sürmeye ve adını duyurmaya devam ediyor.

Suzuki: Japon Suzuki markası motosikletten ticari araçlara ve otomobillere kadar uzanan geniş ürün portföyü ile uzun yıllardır otomotiv sektöründe yer alıyor.

Toyota: Japon devi, dünyanın en çok satan otomobillerini üreten Toyota’nın zirvede olması hiç şaşırtıcı değil. Tepeden tırnağa başarılı otomobil modelleri ile Toyota çok uzun yıllardır dünyayı büyülemeye devam ediyor.

Volkswagen: Volkswagen sadece bir otomobil markası değil, birçok otomobil markasını bünyesinde toplayan dev bir otomobil şirketi. Alman Volkswagen şirketi üstün mühendislik hamleleri ve ticari hamleler ile dünyanın en prestijli markalarından biri haline geldi.

Volvo: Dünyanın en sağlam otomobillerini üretmesiyle ünlenen Volvo aynı zamanda tır, kamyon gibi ticari araçlarıyla da dünyada söz sahibi markalar arasında yer alıyor.

En Çok Satan Otomobil Modelleri

Türkiye’de 2022 yılının bitişi ile güncellenen en çok satan otomobil modelleri listesinde Fiat Egea birinci oldu. Satış rakamlarında bu otomobili Renault Clio Hb, Toyota Corolla Sedan, Renault Megane, Dacia Duster, Hyundai i20, Renault Taliant, Hyundai Bayon, Opel Crossland ve Hyundai Tucson gibi modeller takip ediyor. En çok satan otomobil modeli olan Fiat Egea Sedan toplamda 68.779 adet ile pazar payının %11,61’ine sahip olmayı başardı. Onuncu sıradaki Hyundai Tucson ise 10.043 adet ile pazardaki pastanın %1,69’unu almayı başardı.

Dünya çapında en çok satan modeller ise sırasıyla Toyota RAV4, Toyota Corolla Sedan ve Honda CR-V oldu.

Otomobil Sınıfı Gövde Tipleri

Otomobiller Türkiye’de M Sınıfı motorlu araçlar içerisinde değerlendiriliyor ve M1 kategorisinde yer alıyor. M1 kategorisindeki araçların sürücü harici en fazla 8 kişi yolcu taşıma kapasitesine sahip olması gerekiyor ve bu tanım tüm otomobil modellerini kapsıyor. M1 kategorisinde bulunan otomobiller ise karoser yani otomobilin iskeleti ve gövde tipine göre alt sınıflara ayrılıyor. Otomobil M1 kategorisi üstyapı gövde tipleri AA, AB, AC, AD, AE ve AF olmak üzere 6 farklı harf kodlaması ile temsil ediliyor.

AA: Otomotiv sektöründe sedan olarak tabir edilen en az 4 kişilik, sabit ve uzun şaseli otomobiller bu gruba dahil ediliyor. Sedan otomobiller konfor düzeyi ileri araçlar olarak kabul ediliyor.

AB: Hatchback olarak bilinen 3 veya 5 kapılı, bagaj uzantısı olmayan otomobiller bu grupta yer alıyor. En az dört kişilik oturma kapasitesine sahip bu modeller sedan otomobillere göre kısa bir şasi yapısına sahip.                                                                    

AC: Bu grupta yer alan otomobillerin sürücü hariç en az 3 kişilik daha oturma kapasitesi olması ve en az iki oturma sırasına sahip olması gerekiyor. İki sıra koltuğun en az bir sırasının ise çeşitli şekillerde hareket etmesi gerekiyor. Aynı zamanda gövdesi kapalı, arka kısım ve bagaj hacmi genişletilmiş ve uzun şasili olması gereken station wagon otomobiller bu grupta yer alıyor.

AD: Copue olarak tanımlanan kapalı gövdeli, arka kısmın hacmi daraltılmış, sürücü hariç en az bir kişilik daha oturma yeri olan ve bir sıra koltuğa sahip otomobiller bu grupta yer alıyor. Sportif tarzdaki bu otomobiller genellikle 3 kapılı oluyor.

AE: Halk arasında üstü açık araba olarak bilinen cabriolet karosere sahip otomobiller bu grupta yer alıyor. Açılır kapanır tavan ve tamamen indirilebilir camlar bu otomobillerin olmazsa olmaz özellikleri arasında yer alıyor.

AF: Son dönmede oldukça popüler hale gelen ve SUV olarak tanımlanan çok amaçlı otomobiller bu gurubu temsil ediyor.

Otomobiller Ne Şekilde Segmentlere Ayrılıyor?

Otomobiller her bir kullanım alanı için en uygun ve en başarılı aracın üretilmesi için segmentlere ayrılıyor. Bu durum hem kullanıcıların hem de üreticilerin işlerini oldukça kolaylaştırıyor. Günümüzde otomobiller A, B, C, D, E, F, G (S), M ve J harfleriyle ifade edilen toplam 9 farklı segmente ayrılıyor.

A segment otomobiller: Uzunluğu 3,70 metreden daha küçük olan ve iç hacmi de buna bağlı olarak nispeten küçük olan otomobillerden oluşuyor. A segment araçlar küçük gövdeleri nedeniyle mini şehir otomobilleri olarak da tanımlanıyor.

B segment otomobiller: Uzunluğu 3,70 metre ile 4,0 metre arasında değişkenlik gösteren, A segmenti otomobillere göre iç hacmi ve bagaj hacmi daha geniş olan, teknik özellikler bakımından A ve C segmenti otomobiller arasında yer alan araçlara B segmenti otomobiller deniyor. Bu sınıf küçük şehir otomobilleri olarak da biliniyor.

C segment otomobiller: C segmenti otomobiller hem aile hem de bireysel kullanıcılar için ideal olduğu için bir nevi geçiş sınıfını olarak da ön plana çıkıyor. D segmentine göre daha uygun fiyatlı olan C segmenti otomobiller bu nedenle sıklıkla tercih ediliyor. Bu gruptaki otomobillere küçük aile otomobilleri de deniyor.

D segment otomobiller: D segment otomobiller lüks yapısı ve daha geniş iç hacmi ile C segmentinin bir adım önüne geçiyor. Geniş aileler için lüks araç tercihi olan bu sınıf en çok tercih edilen binek otomobil modellerinden birçoğunu da bünyesinde barındırıyor.

E segment otomobiller: Bu sınıfta yer alan binek otomobil modelleri üst segment otomobiller olarak nitelendiriliyor. E segment otomobiller sıklıkla business (iş) dünyasında kullanılıyor. Bu otomobillerde konfor ve performans ön plana çıkan detaylar oluyor.

F segment otomobiller: Daha çok ultra lüks otomobilleri tanımlamak için kullanılan F segment ifadesi gücü temsil ediyor. Konfor, performans, teknolojik donanımlar ve kalite bakımından en üst seviyede yer alan otomobiller bu grupta yer alıyor.

G veya S segment otomobiller: Daha çok G segmenti araçlar olarak ifade edilse de bazı coğrafyalarda S segment olarak nitelendirilen grubu süper spor otomobiller oluşturuyor. Bu segmentte karoser tipleri değişkenlik gösterebiliyor buna rağmen spor gruba giren tüm lüks araçlar G sınıfına dahil ediliyor.

J segment otomobiller: Sıklıkla SUV ve Crossover olarak bilinen, çok amaçlı otomobil grubu J segmenti içerisinde yer alıyor.

M segment otomobiller: Multifonksiyonlu otomobiller olarak bilinen MPV otomobiller M segmentte yer alıyor. Bu sınıf, özel ihtiyaçlara göre tasarlanmış otomobil modellerini bünyesinde barındırıyor.

İçinde bulunduğu segment ile temel standartlar açısından ölçüşen bunun üzerine ayrıca büyük bir kalite ve donanım farkı ekleyen otomobiller ise Premium B segmenti, Premium D segmenti veya Premium E segmenti gibi özel sınıflandırmalar ile tanımlanıyor.

Motor Teknolojisine Göre Otomobil Sınıfları

Benzinli Motora Sahip Otomobiller: Benzinli motora sahip otomobiller halen günümüzün en çok tercih edilen araç sınıfını oluşturuyor. Her ne kadar çağ bizi hibrit ve elektrikli motorlara doğru götürüyor olsa da benzinli otomobil modelleri piyasadaki büyük pazar payını koruyor. Bu durumun ortaya çıkmasında en büyük sebep ise henüz benzinin verdiği yüksek performansı hiçbir yakıtın veremiyor olması diyebiliriz.

Benzinli motorlarda günümüzde çok farklı teknolojiler kullanılıyor. Benzinli motorlu araçlar genel olarak hava benzin karışımının, motorda buji sayesine ateşlenmesi ile çalışıyor. Bu motorlar da tıpkı dizel motorlar gibi 4 zamanlı olarak faaliyet gösteriyor.

Dizel Motora Sahip Otomobiller: Günümüzde dizel motorlu otomobiller eskisi kadar tercih edilmiyor. Bunun nedeni ise otomobil dünyasının çevreyi çok fazla kirleten dizel yakıttan uzaklaşmak istemesi diyebiliriz. Yine de halen piyasada oldukça iddialı dizel motora sahip otomobil modeli bulunuyor. Dizel motorlu otomobiller yüksek tork gücü sağlarken bir yandan da düşük yakıt tüketimi sağladığı için kullanıcılar tarafından tercih ediliyor.

Dizel motorlar yeni teknolojiler ile birlikte artık “common rail” ve turbo sistemleriyle entegre çalışıyor. Dizel motorlar da benzinli motorlar gibi 4 zamanlı çalışıyor. İki sistem arasındaki fark tamamen yakıt ve ateşlemeden kaynaklanıyor.

Hibrit Motora Sahip Otomobiller: Hibrit motorlu otomobiller adından da anlaşılacağı üzere içten yanmalı bir motor ile elektrikli bir motor veya güç ünitesinin birleşimden güç alıyor. İçten yanmalı motor genellikle benzinle çalışıyor ve hibrit motorun niteliğine göre elektrik ünitesinin de gücü ve yapısı değişkenlik gösteriyor. Çağımızda 5 farklı teknolojiyle çalışan hibrit motor mevcut. Bu motorların hepsi de otomobillerde kullanılıyor.

* Mikro Hibrit Motor: Bu motor, hibrit teknolojisinin en basit halini bünyesinde barındırıyor. Otomobilin start – stop anlarında durarak benzin tasarrufu sağlaması temel amaç diyebiliriz.

* Mild Hibrit Motor: Bu tarz motorlarda esas amaç frenleme esnasında elektrik enerjisi depolamak ve benzin tüketimini azaltmak. Elektrik destek ünitesiyle birlikte çalışan içten yanmalı motor bu sistemi oluşturuyor.

* Full Hibrit Motor: Bu motor türünde ise Mild Hibrit motor sistemlerine ek olarak yalnızca elektrik motoruyla çalışma kabiliyeti mevcut. İçten yanmalı motora tam donanımlı bir elektrik motoru eşlik eden bir sistemden oluşuyor.

* Plug-in Hibrit Motor: Bu motorlar tüm hibrit versiyonlarının bütün özelliklerine sahip diyebiliriz. Bunun yanında dışarıdan direkt olarak şarj edilebilen motor sistemleri olarak biliniyor.

Elektrikli Motora Sahip Otomobiller: %100 elektrikli ve oldukça çevreci olan bu otomobiller son yıllarda oldukça revaçta. Hem kullanıcılar hem de üreticiler tamamen elektrikli otomobillere geçişin yapılacağı günü iple çekiyor da diyebiliriz. Temiz enerji ile çalışan bu otomobiller aynı zamanda önemli bir yakıt tasarrufu da sağlıyor.

Elektrik motoru gücünü tamamen otomobildeki mevcut bataryadan alıyor. Bu batarya şarj edilebiliyor. Bataryadan çıkan enerji elektrik motorunda kinetik enerjiye dönüşüyor ve otomobil sorunsuzca hareket edebiliyor.

Türkiye’de En Ucuz Sıfır Otomobiller

Ülkemizde bir süredir durmadan yükselen enflasyon ve küresel bazdaki parça krizi nedeniyle otomobil fiyatları maalesef her dönemde güncelleniyor ve bu güncellemeler genellikle artış olarak etiketlere yansıyor. Hal böyle olunca da kullanıcıların en çok merak ettiği konuların başında “Türkiye’de en ucuz sıfır otomobiller hangileri ?” sorusunun cevabı geliyor. Güncel fiyat listelerine göre Türkiye’nin en uygun fiyatlı sıfır otomobilleri şu şekilde sıralanıyor;

Hyundai i10: Hyundai’nin i10 modelinin giriş paketi olan i10 1,0 MPI 67 PS Jump 340 – 350 bin Türk Lirası arasındaki fiyat etiketi ile Türkiye’nin en ucuz sıfır otomobili unvanına sahip. Aynı modelin otomatik şanzımanlı versiyonun da 377 bin Türk Lirası fiyatı ile ikinci sırada yer alıyor.

Kia Picanto: Uzakdoğulu üretici Kia’nın en ekonomik otomobili olan Kia Picanto’nun , Picanto Feel 1,0 L 67 PS AMT versiyonu 435 bin Türk Lirasına alıcı buluyor. Bu fiyat etiketi Kia Picanto’yu Türkiye’nin en ucuz fiyatlı sıfır otomobilleri arasında üçüncü sıraya yerleştiriyor.

En ucuz otomobiller listesinde ilk üç sıradaki modellerin ardından Hyundai i20, Renault Clio, Fiat Egea, Seat İbiza, Dacia Sandero ve Opel Corsa gibi otomobillerin giriş seviyesindeki versiyonları geliyor. Bu otomobiller güncel fiyatlara göre 550 bin Türk Lirası altında etiketler ile satılıyor. 

Otomobiller ÖTV Dilimleri ve ÖTV Hesaplama

2023 yılına girerken ülkemizde yapılan ÖTV ve KDV vergilerinin belirlenmesine yönelik değişimlerin yapılması, otomobillerde de bu vergilerinin hesaplama oranlarında değişikliğe yol açtı. 2023 yılında belirlenen kanunlarda otomobillerde ÖTV otomobilin ham fiyatı üzerinden belirleniyor. ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) otomobillerde aracın silindir hacmi ve fiyatına göre değişkenlik gösteriyor.

* Motor hacmi 1600 cm3 değerini aşmayan ve matrahı 184 bin TL’ye kadar olan otomobillerde ÖTV oranı %45

* Motor hacmi 1600 cm3 değerini aşmayan ve matrahı 185 bin TL ile 220 bin TL arasındaki otomobillerin ÖTV oranı %50

* Motor hacmi 1600 cm3 değerini geçmeyen ve matrahı 220 bin TL ile 250 bin TL arasındaki otomobillerin ÖTV oranı %60

* Motor hacmi 1600 cm3 değerini geçmeyen ve matrahı 250 bin TL ile 280 bin TL arasındaki otomobillerin ÖTV oranı %70

* Motor hacmi 1600 cm3 değerini geçmeyen ve matrahı 280 bin TL üzerindeki  otomobillerin ÖTV oranı %80

* Motor hacmi 1600 cm3 ile 2000 cm3 arasında olan ve matrahı 170 bin TL’ye kadar olan otomobillerin ÖTV oranı %130

* Motor hacmi 1600 cm3 ile 2000 cm3 arasında olan ve matrahı 170 bin TL üzeri otomobillerin ÖTV oranı %150

* Motor hacmi 2000 cm3 üzerinde olan ve matrahı sınırsız olan otomobillerin ÖTV oranı %220 olarak belirlendi.

Elektrikli otomobillerde ÖTV ise;

* Motor hacmi 160 kW’yı geçmeyen ve matrahı 700 bin TL’ye kadar olan otomobillerde %10

* Motor hacmi 160 kW’yı geçmeyen ve matrahı 700 bin TL üzeri kadar olan otomobillerde %40

* Motor hacmi 160 kW üzeri ve matrahı 750 bin TL’ye kadar olan otomobillerde %50

* Motor hacmi 160 kW üzeri ve matrahı 750 bin TL üzeri olan otomobillerde %60 olarak belirleniyor.

Son grup olan hem elektrikli hem de içten yanmalı motordan oluşan hibrit sistemler ile çalışan otomobillerde;

* Motor hacmi 50 kW’yı geçip, 1800 cm3’ü geçmeyen, matrahı 228 bin TL’ye kadar olan otomobillerde ÖTV %45

* Motor hacmi 50 kW’yı geçip, 1800 cm3’ü geçmeyen, matrahı 228 bin TL ile 350 bin TL arasında olan otomobillerde ÖTV %50

* Motor hacmi 50 kW’yı geçip, 1800 cm3’ü geçmeyen, matrahı 350 bin TL üzeri olan otomobillerde ÖTV %80

* Motor hacmi 100 kW’yı geçip, 2000 cm3 – 2500 cm3 arasında olan, matrahı 170 bin TL’ye kadar olan otomobillerde ÖTV %130

* Motor hacmi 100 kW’yı geçip, 2500 cm3’ü geçmeyen, matrahı sınırsız olan otomobillerde ÖTV %150 olarak ham fiyatların üzerine işleniyor.

Otomobiller

Otomobil, insanların hayatlarının her alanında önemli bir rol oynayan ve hayatlarını kolaylaştıran çok önemli bir donanımdır. Otomobil, tüm insanların ihtiyaçlarını karşılayan, konforlu ve güvenli bir şekilde taşıma imkanı sunan özellikleriyle öne çıkar. Farklı türleriyle insanların gereksinimlerine göre özelleştirilmiş olarak tasarlanan otomobiller, her gün çeşitli işleri yerine getirmek için kullanılıyor. Otomobillerin konforlu sürüşünün yanı sıra, her bütçeye uygun seçenekleri ve güvenlik özellikleriyle de insanların tercihleri arasında ön sıralarda yer almaktadır. Güvenlik özellikleri arasında, sürücünün kontrolünü sağlayan dahili sürüş yardım sistemleri dahil olmak üzere çeşitli türleri mevcuttur. Otomobillerde konforlu sürüşü destekleyen çok sayıda araç kontrol sistemi de mevcuttur. Otomobil sahiplerinin memnuniyetini arttırmak için, özel tasarımların yanı sıra, teknolojik gelişmelere de ayak uydurulmaktadır.

Otomobil Tarihi

Otomobiller 19. yüzyılda ortaya çıktı ve 20. yüzyılda hızla gelişti. İlk otomobiller Karl Benz ve Gottlieb Daimler tarafından 1886'da Almanya'da icat edildi. İlk otomobiller kömür yakıtıyla çalışıyordu ve sadece yaklaşık 10 km/saat hıza ulaşabiliyordu. Daha sonra benzin, gaz ve daha sonra elektrik motorlarının icadıyla, otomobillerin hızları arttı. 1908’de Ford Model T, ilk üretiminin başlangıcıyla otomobil sektörünün tarihini değiştirdi. Model T, dünya çapında üretim standartlarını yükseltti ve otomobillerin kullanımının yaygınlaşmasını sağladı. 1920'lerde, otomobillerin motor ve şanzıman teknolojisi gelişti ve otomobiller daha hızlı, daha güvenli ve daha konforlu hale geldi. 1930'lardan itibaren, otomobil endüstrisi yeni motor ve şanzıman teknolojileri, yeni bileşenler ve konfor özellikleri gibi çeşitli gelişmelerle daha ileriye götürdü. Günümüzde, otomobiller dizel, benzin, elektrik ve hibrit motorlara sahip olabiliyor ve özellikleri her geçen gün gelişiyor. Otomobil üreticileri araba tasarımını, konforu, güvenliği ve performansı geliştirmek için çok sayıda teknolojiye yatırım yapıyor.

  • Ülkemizde engelli vatandaşlarımıza kolaylık sağlamak adına, yüzde doksandan fazla engeli olan kişilere ÖTV muafiyeti ile sıfır otomobil satışı yapılıyor. Fakat bu alım satımın gerçekleşmesi için belli şartların olduğunu söylemeden geçmeyelim. Bunlardan en önemli olanı da hangi otomobillerin ÖTV muafiyetine girdiği konusu diyebiliriz. Türkiye’de güncellenen listelere göre onlarca araç modeli ÖTV farkı olmaksızın engelli vatandaşlarımızın hizmetine sunuluyor. Bu otomobillerden başı çeken modeller ise; Renault Clio Hb, Renault Taliant, Renault Megane, Dacia Duster, Dacia Sandero, Fiat Egea, Hyundai i20, Hyundai i20 N, Toyota Yaris, Toyota Yaris Hybrid, Honda Jazz, Honda City, Kia Rio, Citroen C3, Nissan Juke, Opel Corsa, Opel Mokka, Volkswagen Polo olarak karşımıza çıkıyor.

  • Güncel verilere göre ülkemizde en çok satılan sıfır otomobil modeli Fiat Egea oldu. Satış rakamlarında bu otomobili Renault Clio Hb, Toyota Corolla Sedan, Renault Megane, Dacia Duster, Hyundai i20, Renault Taliant, Hyundai Bayon, Opel Crossland ve Hyundai Tucson gibi modeller takip ediyor.

  • 2022 yılının son dönemi ve 2023 yılı itibari ile Türkiye’de üretilen otomobiller tarafında da önemli değişimler oldu. Bazı otomobiller Türkiye tesislerinden farklı ülkelere giderken yerlerini yeni otomobiller doldurdu. Bunların başında 2023 yılında yollarda olması beklenen ve tamamen yerli üretim otomobil olan TOGG geliyor. TOGG dışında Türkiye’de Fiat Egea, Hyundai i20, Hyundai Bayon, Hyundai i10, Renault Clio Hb ve Renault Megane otomobillerinin üretimi yapılıyor.

İlgili İçerikler

Türkiye şartlarına en uygun SUV hangisi, kişisel ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlı olacaktır. Ancak, Türkiye'de yaygın olarak tercih edilen SUV modelleri...

Spor otomobillerin ortaya çıkışı sanılanın aksine yeni dönemlere değil, otomobil üretiminin ilk yıllarına kadar dayanıyor. 1900’lü yılların başında ulaşım amacı...

A segmenti otomobiller genellikle şehir içi seyahatlerde kullanılmak üzere üretilen, bu şartlara göre donanım özelliklerine sahip olan mini şehir arabaları...

Alman devi BMW otomotiv tarihinin en popüler ve en prestijli markalarından bir tanesi. BMW aynı zamanda otomobil, motosiklet gibi çeşitli...

Hepimizin bildiği üzere, otomobil dünyası tam bir derya deniz. Ucu bucağı olmayan bu dünyada, belirli tanımlamalar yapmak ve kategorize etme...

Ülkemizde B-SUV ya da B segment crossover otomobiller olarak tanımlanan araç grubuna ilgi her geçen gün artıyor. B-SUV modellerine olan...

Türkiye’de geçmişten bu yana sıfır otomobil almak hep pahalı bir tercih oldu. Durum böyle olunca, ikinci el otomobil almak, ülkenin...

Hafif ticari araçlar grubunun, pick-up araçlar ile birlikte hususi otomobil sınıfına en yakın kanadı olarak tanımlanabilecek minivan grubu uzun yıllardır...

Günümüzde havada, denizde veya karada ulaşımı sağlayan pek çok motorlu araç mevcut. Fakat ne uçaklar, ne devasa gemiler ne de...

SUV otomobiller arasında C-SUV segmenti her geçen gün popülerliğini biraz daha artırıyor. Kompakt crossover, kompakt SUV olarak da tanımlanan bu...

Mercedes C serisi otomobilleri Alman otomotiv devinin E serisi otomobilleri ile birlikte en popüler ürün grubunu oluşturuyor diyebiliriz. Genellikle premium...

Mercedes E serisi Alman otomotiv devinin geçmişten günümüze kadar varlığını koruyan ve en özel otomobillerini içerisinde barındıran ürün gruplarından biri...

Alman otomotiv devi Audi diğer tüm dev üreticiler gibi bazı özel otomobil serileri ile karşımıza çıkıyor. Bu serilerden en popüleri...

E segmenti olarak adlandırılan otomobil grubu Euro NCAP (Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Platformu) kurallarına göre belli standartları taşıyan araçları bünyesinde...

Audi yalnızca kurulduğu topraklar olan Almanya’nın değil tüm dünyanın en prestijli otomotiv markalarından bir tanesi konumunda yer alıyor. Resmi olarak...

1910 yılında İtalya’da kurulan Alfa Romeo dünyanın en prestijli otomobil üreticileri arasında yer alıyor. Genellikle tasarım harikası ve yüksek performanslı...

Popüler İçerikler
En İyi SUV Araç Hangisi?: En İyi 10 SUV Araba Modeli Tavsiyesi SUV Otomobiller
En İyi SUV Araç Hangisi?: En İyi 10 SUV Araba Modeli Tavsiyesi

Türkiye şartlarına en uygun SUV hangisi, kişisel ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize...

En İyi Elektrikli Otomobiller: En İyi 16 Elektrikli Otomobil Tavsiyesi Elektrikli Otomobiller
En İyi Elektrikli Otomobiller: En İyi 16 Elektrikli Otomobil Tavsiyesi

Elektrikli otomobiller, son yıllarda otomotiv endüstrisinde giderek daha fazla popülerlik...

Dünyanın En İyi Otomobil Markaları: En Kaliteli 22 Araba Markası Otomobiller
Dünyanın En İyi Otomobil Markaları: En Kaliteli 22 Araba Markası

Günümüzde havada, denizde veya karada ulaşımı sağlayan pek çok motorlu...