bifikirbifikir
Audi

Audi

Audi Hakkında

Bir Alman markası olan Audi, dünyanın en çok satan lüks otomobil üreticilerinden bir tanesi olarak tanınmaktadır. Markanın zengin tarihi 1880’lerin sonuna kadar uzanmaktadır. Fakat şirketin resmi bir şekilde kurulması 1910 yılının Nisan ayında gerçekleşmiştir. Audi’nin piyasaya sürdüğü ilk otomobil, Audi Type A Sport-Phaeton olarak bilinmektedir. Sektöre çok hızlı bir giriş yapmış olan marka aynı sene içerisinde bir model daha çıkararak büyük kitlelere ulaşmaya başlamıştır. 1920’li yıllara gelindiği zaman marka uluslarası olarak tanınırlığa sahip olmuştur. Hatta soldan direksiyona sahip olan ilk Alman otomobilini üretmiş ve farkını kanıtlamıştır. Bu inovasyonu ile sürücülerin çok daha güvenli ve konforlu bir sürüş deneyimi yaşamasını sağlamıştır.

Audi 1980’li yıllarda lüks otomobil pazarına da emin adımlarla girmiş ve çok kısa süre içerisinde lüks segment otomobilleri ile kullanıcılardan büyük beğeni toplamıştır. Her geçen yıl satışlarını daha da arttırmayı başaran marka 2000’li yıllara gelindiğinde rekor zamanlarına ulaşmıştır. Audi'nin uzun tarihi boyunca tasarlamış olduğu her otomobil, kaliteden tek bir taviz vermeden üretilmiştir. Her ayrıntıda göz alıcı bir tasarım, en son teknolojiler ve en üst düzey performans temel alınmıştır. Günümüzde Audi’nin en çok önem gösterdiği değerlerin başında sürdürülebilirlik gelmektedir. Marka, otomotiv sektörünün neden olduğu küresel zorlukları ve iklim krizini engellemek adına her zaman sürdürülebilir kararlar verme sözü vermiştir. Son yıllarda tasarlamış olduğu elektrikli otomobiller ile de bu sözünün arkasında olduğunu kanıtlamaktadır.

Yorumlar
Altuğ İnan
13.03.2023 - 18:55
14 senedir Audi A4 kullanıyorum, şu anda kullanmakta olduğum araba 2015 model A4 Quattro diesel... Seriliği ve yol tutuşu beni kendisine bağlayan en önemli özellikler. Araba şu anda 150 bin km'de ve şu ana kadar herhangi bir problemle karşılaşmadım. Yıllar geçmesine rağmen tasarım olarak güncelden çok uzak olmadığını düşünüyorum. Bir sonraki arabamın da Audi ailesinden olmasını tercih ederim.
* Bu yorum Audi Markası için yapılmıştır.
29.12.2022 - 23:55
Volkswagen grubunun bir markası olan Audi, Alman menşeili bir otomobil şirketidir. Şirketin merkezi Bavyera eyaletinin Ingolstadt şehrinde bulunmaktadır. Geçmişi 1899 yılına kadar dayanan markanın kurucusu Alman mühendis ve otomobil sektörüne öncülük etmeyi başaran August Horch’dur. Markanın ilk arabası bizzat Horch tarafından 1901 yılında tasarlanmıştır. August Horch’un soyadının Almancada anlamı “dinle” anlamına gelmektedir. August Horch, soyadının Latincede “dinle” anlamına gelen Audi kelimesini markasının adı olmasına karar vermiştir ve 1932 yılında Audi, Auto Union'u oluşturmak üzere Horch, DKW ve Wanderer şirketleri ile birleştiği için hepimizin bildiği dört halkalı logoyu kullanamaya başlamışlardır.

İkinci Dünya Savaşı’nın hasarlarını üzerinden atmaya çalışan Almanya ekonomisi, o dönemde otomotiv sektörüne önem vererek büyük yatırım yaptı. Bu yatırım hamlesiyle birlikte Audi şirketinin gelişimi ve yükselişi devam etti. Audi’yi markalaştıran en büyük inovasyon ise bundan 35 yıl önce 1980 yılında gerçekleşti ve İngilizlerden sonra otomobil dünyasına binek dört çeker otomobil, Audi tarafından “Quattro” adıyla spor otomobil olarak ilk kez piyasaya sunulmuş oldu. 90'ların ortasında yepyeni serilerini piyasaya süren Audi, dünyanın en kaliteli otomobilleri arasında yerini almaktadır.

Özetle; Audi firması zaman içinde geçirdiği teknolojik ve marka değişimleri sonrasında oldukça gelişti ve günümüzdeki başarılı noktasına ulaştı. Tüm fedakârlıklarıyla çalışan işçiler, yüksek mühendislik becerilerinin en son teknolojiyle uyumlu kullanılması ve zaman içinde edinilen deneyimin de bu büyük başarıda katkısı olduğu göz ardı edilmemelidir.
* Bu yorum Audi Markası için yapılmıştır.
sedat kuru
sedat kuruMisafir
05.01.2023 - 19:56
2 yıl kadar Audi A5 TDI 2.0 Quattro Sport modelini kullandım. Aracımda en sevdiğim özellik viraj kabiliyetiydi. Dışarıdan bakıldığında tavanı ve tabanı alçak gibi görünse de, içine oturduğunuzda baş mesafesi gayet yeterli içeride bir veya iki kişiyseniz kasislerden geçerken de sürtme gibi bir sorun yaşamazsınız. Ancak araçta 4 veya 5 kişiyseniz kasislerin araç tabanına sürtebildiğini deneyimleyebilirsiniz. 2 litre bir dizel motora göre yakıt tüketimi karışık kullanımda 5 litre civarında, performanslı kullanımda ise 6,5 - 7 litre civarındadır. Aracın sıfırdan 100'e ivmelenmesi aynı motora sahip diğer audilerden az da olsa daha başarılıdır. 4 çeker olduğu için kalkışlarda patinaj yapmaz ve gücü boşa harcamaz. Audi a5'i karlı yolda ve yokuşta deneme imkanı da buldum. Üzerinde dört mevsim lastik olduğu halde hafif rampalarda bile sorunsuz bir şekilde yol aldım. Elbette karlı yolda araçtan daha çok lastik performansı önemlidir. A5'i kullandığım dönemde herhangi bir teknik aksaklık ile karşılaşmadım. Olumsuz noktalara gelirsek Aracın arka diz mesafesi daha iyi olabilirdi. Spor bir otomobil olmasından kaynaklı arka koltuklarda ortada oturan kişinin pek rahat ettiğini söyleyemem. Arka bagaj kapağının içeriden otomatik olarak açılması çok güzel ancak içeriden kapatılabiliyor olsaydı daha iyi olurdu. Sonuç olarak hem bir aile otomobilim olsun hem spor görünsün hem yakıt ekonomisi sağlasın üstüne üstlük müthiş yol tutuşu olsun istiyorsanız Audi A5 tam size göre bir otomobil olabilir. Ben şahsen 2 yıl aracımı kullandıktan sonra satarak sıfır kilometre yeni bir A5 satın aldım. Umarım ne kadar memnun olduğumu anlatabilmişimdir.
* Bu yorum Audi A5 Sportback için yapılmıştır.
12.01.2023 - 10:26
Orta ve üst segment otomobil markalarının önde gelen isimlerinden olan Audi, elektrikli araç üretimine iddialı bir model ile giriş yapıyor. Teknolojik ve verimli elektrik motorları Audi e-tron modellerinde yerini alarak markanın misyonuna yakışmış diyebiliriz. Audi e-tron, AR-GE araştırmaları yapılarak geliştirilmiş ve enerji geri kazanımına uygun yeni nesil piller ile 600 km’den daha fazla bir menzile sahip.

Audi e-tron, kendine özgü, biri ön tekerleklere, ikisi arka tekerleklere güç sağlayan üç elektrik motoru kullanıyor. Teknik özellikler göz önünde bulundurulduğunda, 402 beygir gücünde motor 490 nm tork üretiyor. 95 kWh gücündeki yeni nesil pil teknolojisi ile ortanın biraz üstünde menzil ve performans sunuyor. Sürüş koşullarına göre uyum sağlayan havalı süspansiyon, sürüş dinamiklerini optimize etmek için otomatik olarak ayarlanıyor. Böylece yolun keyfini kendi şartlarınızda çıkarabiliyorsunuz.

Audi sanal kokpit plus, çarpıcı 12,3” HD ekranıyla önemli bilgiler sunuyor. e-tron Sport düzeni de dahil olmak üzere üç moddan birinde navigasyon haritalarını, yol tariflerini ve hızı görüntüleyebiliyorsunuz. Müzik ve ses sistemi olarak 3D sese sahip mevcut Bang & Olufsen Premium ses sistemi ve araç boyunca stratejik olarak yerleştirilmiş hoparlörler, size yüksek bir ses kalitesi sunuyor. Güvenlik olarak da oldukça gelişmiş olan araçta bulunan Audi pre-sense front, önünüzdeki yolu tarıyor ve olası bir kaza durumunda size bir dizi uyarı veriyor. Eğer sizden yanıt yoksa araç bir çarpışmayı önlemek veya şiddetini azaltmak için otomatik olarak fren yapıyor.
* Bu yorum Audi e-tron için yapılmıştır.
26.01.2023 - 10:46
Hem spor, hem keskin çizgileri ve agresif duruşu ile bana göre diğer araçlardan ayrılıyor. Motor performansı ve yol tutuşu gibi teknik detayları çok irdelemem fakat sürüş keyfi bana göre mükemmel. Yani sonuç olarak estetik benim için önemli...
* Bu yorum Audi A5 Sportback için yapılmıştır.

Audi

Otomotiv dünyasına uzaktan yakından bir ilgisi olan biri Alman devi Audi markasının ne denli köklü ve güçlü olduğunu duymuştur. Hatta otomobilden pek fazla anlamayan veya ilgilenmeyen insanlar bile yollarda yüzlerce kez Audi otomobiller ile karşılaşmıştır. Uzun lafın kısası Audi markasını bilmeyen pek kimse yoktur. Peki, Audi neden bu kadar popüler ve güçlü bir marka diye hiç merak ettiniz mi?

Kökenleri 1885 yılına dayanan ve resmi olarak 1932 yılında otomotiv dünyasına adım atan Audi 100 yılı aşan tecrübesiyle halen günümüz otomobil dünyasına yön veren markalardan biri olmayı sürdürüyor. Audi şirketinin ilk kuruluş yeri ve yönetim merkezi Almanya’nın Chemnitz şehriydi. Daha sonra bu merkez bir diğer Alman şehri olan Inglostadt’a taşındı. Önceki ismi Auto Union olan Audi 1966 yılına kadar yoluna bağımsız olarak devam etti. Bu döneme kadar ürettiği otomobiller Audi’nin en sevilen modelleri olmadı. 1969 yılında Almanya’nın ve hatta dünyanın dev otomotiv şirketi Volkswagen Group bünyesine katılan Audi asıl çıkışını bu dönemden sonra yakaladı. 1980’li yıllarda ürettiği üst düzey (premium) otomobiller ile kalburüstü bir marka haline dönüşen Audi günümüzde otomotiv dünyasında lüksü ve ihtişamı temsil eden yapılar arasında kendisine yer buluyor.

Audi’nin güncel ürün gamında SUV, spor otomobil, sedan, hatchback ve station wagon gibi birçok karoser tipinde otomobil bulunuyor. Tüm bu otomobiller Alman markasının premium kalitesini kullanıcılara hissettirmeyi başarıyor. Ayrıca Audi’nin dünyanın ileri teknolojiyle en ilgili markalarından biri olması Alman üreticiyi başarılı yapan bir diğer detay. Özellikle 1980’lerden sonra ilerleyen otomotiv teknolojilerinde Audi her zaman başı çeken üreticilerden biri oldu ve birçok yeniliğe imza attı.

Günümüzde Volkswagen Group bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Audi’nin en tepesinde Rupert Stadler yer alıyor. Yönetim kurulu başkanı olan Stadler’in yanı sıra tasarım ekibi başkanı Marc Lichte ve teknik geliştirme ekibi başkanı Ulrich Hackenberg de Audi ailesinin önemli isimleri arasında yer alıyor. Audi’nin Almanya haricinde Belçika ve Macaristan gibi Avrupa ülkelerinde ve de Hindistan’da üretim tesisleri bulunuyor. Aynı zamanda Volswagen Group’un bir alt grubu olan Audi Group Lamborghini ve Ducati gibi dünya devi markalarını bünyesinde barındırıyor. Bu özel markalar çalışmalarını Audi’ye bağlı olarak gerçekleştiriyor.

Güncel olarak Audi’nin dünya genelinde 100 bin civarında çalışanı bulunuyor. Ayrıca Audi Mercedes, BMW, Renault, Toyota ve Volkswagen gibi çok önemli otomobil markalarıyla birlikte dünyanın en çok otomobil satan üreticileri arasında yer alıyor.

Audi Markasının Tarihçesi

Otomotiv sektörünün devlerinden Audi’nin kuruluş hikayesi 1885 yılına kadar dayanıyor. 1885’de Almanya’nın Chemnitz şehrinde kurulan Wanderer fabrikası Audi öyküsünün başlangıcı olarak kabul ediliyor. Bisiklet üreten Wanderer 1932 yılında Audi’nin temellerini atan dört köklü üreticiden biri olduğu için başlangıç tarihi 1885 kabul ediliyor. 1932’deki birleşmede yer alan diğer şirketler ise 1899’da Köln’de August Horch tarafından kurulan Horch Werke, 1902’de Chemnitz’de kurulan DKW ve 1910 yılında kurulan Audi olarak sıralanıyor. Bu dört şirketin birleşmesiyle kurulan yapımın ilk ismi Auto Union AG olarak belirlendi. Daha sonra ise şirket Audi adını aldı. Audi’nin ikonik ambleminde yer alan dört adet iç içe geçmiş halka bu dört şirketi sembolize ediyor.

1930’lu yıllarda birleşme sonrası Almanya’nın en büyük ikinci motorlu araç üreticisi konumuna gelen Audi o dönem şirketin kuruluşunda yer alan markaları da kendi çatısı altında bulunduruyordu. DKW motosikletler ve küçük otomobiller, Wanderer orta segment otomobiller, Audi delüks ve orta segment otomobiller, Horch ise lüks segment otomobilleri üretiyordu. Bu yapı kısa süre sonra değişikliğe uğradı ve bütün segmentler Audi çatısı altında toplandı.

Audi kuruluşundan bu yana yenilikçi ve öncü bir üretici oldu. Dünyada ilk soldan direksiyonlu otomobili Audi üretti. Yine altı silindirli ve önden çekişli motor ünitesinin de mucidi Audi oldu. Tam işler yolunda ilerlerken araya tüm Avrupa’yı mahveden II. Dünya Savaşı girdi. Audi savaş döneminde Nazi ordusuna zırhlı araç üretmek zorunda kaldı. Savaş boyunca müttefik kuvvetlerin bombardımanına maruz kalan Audi fabrikası savaş bitince eski günlerine dönmeyi başardı. Savaş sonrası Batı Almanya’nın Inglostadt kentine merkezini ve fabrikasını taşıyan marka bir süre kaliteli spor otomobiller üretmeye devam etti. Bu süreçte Audi birçok farklı şirket tarafından satın alındı. Son olarak 1969 yılında Volkswagen Group bünyesine katılan Audi halen bu çatı altında yer alıyor. Audi lüks, spor ve kaliteli otomobilleri ile tanınıyor. Hatta marka bir dönem motor sporları alanının en gözde yatırımcıları arasında yer alıyordu.

Audi Otomobil Modelleri

Otomotiv sektörünün en köklü markalarından olan Audi’nin uzun tarihinde birçok otomobil modeli bulunuyor. Bu modellerin bazıları çok eski dönemlerde Alman markasını temsil ediyordu. Bazıları ise modern dönemde üretilmeye başlanmış olsa bile bir süre sonra tedavülden kalktı diyebiliriz. Geçmiş dönemlere damga vuran ve bugüne kadar üretilen tüm Audi otomobilleri bir başlıkta sıralamaya kalkışsak karşımıza upuzun bir liste çıkacağı kesin. Bu nedenle Audi’nin 2020 yılından bu yana ürün listesinde yer almaya başlayan veya hala güncel ürün gamında yer alan modelleri sizler için listelemek istedik. Audi markasının en güncel ürün kataloglarında (Türkiye için) aşağıda yer alan modeller bulunuyor.

Audi A1 Sportback: Audi’nin premium B segmentinde yer alan tek otomobili olan A1 Sportback Audi’nin giriş seviyesi modeli olarak kabul ediliyor.

Audi A3 Sedan: Uzun yıllardır yollarda görmeye alışık olduğumuz A3 Sedan Audi’nin en klasik modelleri arasında yer alıyor. C segmentinde iddialı olan otomobil harika bir sedan performansı ortaya koyuyor.

Audi A3 Sportback: Audi A3 Sportback premium C segmentinde lüksün ve kalitenin tam manasıyla karşılığı olan bir otomobil. 2005 yılından beri Audi’nin üretim bandından yollara inen bu modelin kullanıcılar tarafından da çok beğenildiğini söylemek gerek.

Audi A4 Sedan: A4 Sedan Audi’nin en klasik ve tasarım olarak sade otomobillerinden bir tanesi. Premium D segmentindeki birçok rakibini kıskandıracak güzellikte olan yeni A4 Sedan performansıyla da dikkat çekiyor.

Audi A4 Allroad: Klasik sedan tarzı ile hafızalara kazınan Audi A4 ailesi Allroad ve Avant gibi yeni modeller ile farklı bir dinamizm kazandı. Station wagon ile SUV arasında bir tarzı olan A4 Allroad her yol koşuluna uygun geniş bir otomobil arayanlar için biçilmiş kaftan.

Audi A4 Avant: Audi A4 modelinin statiton wagon versiyonu olan A4 Avant güçlü görünümü, geniş taşıma ve oturma alanı gibi özellikleri ile ön plana çıkıyor.

Audi A5 Sportback: Yeni Audi A5 ailesindeki tüm otomobiller sportif yapıları ile ön plana çıkıyor. Cabrio ve coupe versiyonların yanında biraz daha sade ve klasik kalan A5 Sportback’in tasarım olarak modern ve atletik çizgiler taşıdığını görüyoruz. Otomobilin performansı ise tam anlamıyla mükemmel.

Audi A5 Cabrio: A5 ailesinin kesinlikle en karizmatik ve çarpıcı modeli Audi A5 Cabrio. Üzeri açılabilen otomobil bizleri hem geçmişin nostaljisine götürecek kadar klasik hem de geleceğe götürecek kadar teknolojik öğelerle bezenmiş demek mümkün.

Audi A5 Coupe: Audi A serisi içerisinde en sportif otomobilleri bünyesinde barındıran grup olan A5 her geçen gün yeni modeller ile karşımıza çıkıyor. Bu yeni ve son derece sportif modellerden biri de Audi A5 Coupe

Audi A6 Allroad: Audi A6 ailesinin en özel modellerinden olan A6 Allroad SUV ve station wagon otomobillerin ruhunu bir arada taşıyor. A6 Allroad, geniş ve güçlü bir aile otomobili arayanlar için doğru adreslerden biri olabilir.

Audi A6 Avant: A6 Avant son derece modern ve gelişmiş bir station wagon modeli diyebiliriz. Tabii ki tıpkı A6 ailesinin bir diğer üyesi olan A6 Allroad gibi crossover SUV izleri de taşıdığını söylemek mümkün.

Audi A6 Sedan: Auidi A6 ailesinin tek sedan otomobili olan A6 Sedan ünlü Alman markasıyla adı en çok özdeşleşen modellerden bir tanesi.

Audi A7 Sportback: Audi A7 Sportback ilk bakışta son derece spor bir makam otomobili gibi görünüyor. Bu otomobilin gücünden, kalitesinden ve tasarımından etkilenmemek mümkün değil.

Audi A8 L: Günümüzde Audi A8 ailesi yalnızca A8 L (Long) modeli ile temsil ediliyor. Oldukça uzun ve devasa bir araç olan Audi A8 L genellikle makam otomobili olarak kullanılıyor.

Audi S3 Sportback: Premium C segmentinde oldukça özel ve sportif bir otomobil olan Audi S3 Sportback güçlü motor performansı ve kalitesiyle ön plana çıkıyor.

Audi S8: A8 modelinin daha sportif versiyonu olan Audi S8 yenilenen yüzüyle çok daha güçlü ve şık görünüyor. Zaten otomobilin çok başarılı olan performansına diyecek söz yok. 

Audi RS 3 Sportback: Audi RS 3 Sportback Audi 3 serisi ve RS ailesinin kesişim kümesinde yer alıyor. Süper spor otomobilleri bünyesinde barındıran RS’nin dinamizmi ve 3 serisinin klasik kaliteli yapısı bir araya gelince ortaya gayet mükemmel bir otomobil çıkıyor.

Audi RS 5 Sportback: Premium D segmentin en iddialı ve en sportif otomobil modellerinden biri olan Audi RS 5 Sportback aynı zamanda Alman devinin de en özel otomobil modelleri arasında kendisine yer buluyor.

Audi RS 6 Avant: Audi 6 serisinin en sportif otomobili RS 6 Avant modelinden başkası değil. Bu otomobilin ilginç tarafı ise aslında klasik bir station wagon iskeleti üzerine inşa edilmiş olması diyebiliriz.

Audi RS 7 Sportback: Audi RS 7 Sportback Alman markasının güncel otomobil modelleri arasında en sportif ve güçlü otomobili diyebiliriz. Bu model ilk bakışta tamamen bir pist otomobili hissiyatı uyandırıyor.

Audi RS Q3 Sportback: Bu Audi modeli hem bir coupe spor otomobil hem de oldukça lüks kompakt bir SUV otomobil. Yani yeni RS Q3 Sportback tüm ihtiyaçları karşılayabilecek çok yönlü bir performans canavarı da diyebiliriz.

Audi RS Q8: Audi markasının güncel otomobil modelleri arasında RS Q8 tartışılmaz en güçlü ve özel parça diyebiliriz. Oldukça güçlü, sportif ve premium kalitede bir otomobil olan RS Q8 ilk bakışta kendisine aşık etmeyi başarıyor.

Audi Q2: Audi Q2 Alman üreticinin B-SUV segmentinde yer alan en kompakt SUV’si. Q2, bir nevi Audi SUV ailesine giriş seviyesi olarak da nitelendirilebilir. 

Audi Q3: Audi’nin son yıllarda oldukça popüler hale gelen kompakt SUV modellerinden biri de Audi Q3. Bu otomobil hem şehirde hem de şehir dışında oldukça rahat bir kullanıma sahip olmasıyla ünlü.

Audi Q3 Sportback: Klasik Q3 modelinin sportif versiyonu olan Audi Q3 Sportback atletik tasarım tarzı ve güçlü performansı ile ön plana çıkıyor.

Audi Q5: Audi markasının en popüler SUV modellerinden olan Q5 uzun yıllardır ünlü otomobil üreticisinin ürün kataloglarında yer almaya devam ediyor. Bir klasik haline gelen otomobile olan ilgi hiçbir zaman azalmıyor.

Audi Q5 Sportback: Audi Q5 Sportback klasik Q5 modeline göre çok daha sportif ve dinamik bir otomobil. Hem güçlü bir SUV hem de sportif bir otomobil arayanlar bu modeli tercih edebilir.

Audi Q7: Bir dönemin en popüler Audi imzalı SUV aracı olan Q7 eskisi kadar olmasa da hala popülaritesini korumaya devam ediyor. Bu araç gücünü klasik tarzından ve performans canavarı motorundan alıyor.

Audi Q8: Audi ailesinin klasik SUV segmentinde en büyük abisi ve en güçlü otomobili olan Audi Q8 üstün teknik özellikleriyle ön plana çıkıyor.

Elektrikli Audi Ailesi

Dünyanın tüm dev otomotiv şirketleri gibi Audi de çağın gereksinimlerine uygun olarak elektrikli otomobil alanına hızlı bir giriş yaptı. Alman devi şimdilik Türkiye’de üç farklı elektrikli otomobil modelini kullanıcıların beğenisine sundu. Bu modellerin markanın elektrikli otomobil dünyasına ilk adımı olan Audi e-tron isimli otomobilden türetildiğini görüyoruz. Tüm e-tron ailesi gerçekten oldukça teknolojik, güçlü ve yüksek performanslı görünüyor. Üstelik %100 elektrikli olan otomobillerin çevreye karbon salımı ile zarar vermemesi ve fosil yakıt kullanan otomobillere göre daha az enerji tüketiyor olması da bir başka artı yön olarak karşımıza çıkıyor. Durum böyle olunca hem yüksek performanslı, hem çevreci ve hem de yakıt açısından çok daha ekonomik otomobillerle karşılaşıyoruz. 

Audi e-tron: Audi markasının elektrikli ilk modeli olan Audi e-tron ve aynı otomobilin spor versiyonu olan e-tron Sportback kullanıcılara %100 çevreci ve muhteşem bir sürüş deneyimi yaşatıyor.

Audi e-tron GT Quattro: Audi e-tron GT otomobil tutkunlarına tamamen elektrikli aynı zamanda ise GT tarzında ultra sportif bir yolculuk imkanı sağlıyor. Otomobilin performans verileri ve tasarımı da oldukça etkileyici.

Audi RS e-tron GT: e-Tron ailesinin tamamı sportif ve dinamik bir tasarım ile yollara çıkıyor. Fakat aralarında tma bir pist otomobili görünen model elbette ki RS e-tron GT. Bu otomobil ilk bakışta insanın içindeki yarış tutkusunu ortaya çıkarıyor.

Audi Türkiye

Alman otomobil üreticisi Audi’ye ait otomobil modelleri uzun yıllardır Türkiye’de satışa sunuluyor. 1980’li yıllarda ülkemize ilk kez gelen Audi otomobillerinin satışının 1990’larda hızlandığını ve markanın Türkiye’de kalıcı olmaya başladığı dönemin bu yıllar olduğunu biliyoruz. Audi Türkiye olarak yapılanma ise Doğuş Şirketler Grubu’na bağlı çalışan Doğuş Otomotiv’in markanın resmi distribütörü olduğu dönemde başladı. Volkwagen Group bünyesindeki tüm markaları Türkiye’de temsil eden Doğuş Otomotiv Audi’nin tüm satış ve satış sonrası işlemleri ile ilgileniyor. Audi satış desteği, Audi teknik servis desteği gibi hizmetler sunan Doğuş Otomotiv markanın Türkiye’de prestijli bir imaj yaratmasını sağlıyor. Zaten Audi otomobillerinin kalitesi tüm dünya tarafından biliniyor. Bunun üzerine başarılı bir satış ve satış sonrası hizmet durumu eklenince markanın prestiji iki katına çıkıyor.

Audi Türkiye, Doğuş Otomotiv ve şirketin Almanya’daki genel merkezi öncülüğünde dönem dönem otomobil satışlarında kullanıcıların yüzünü güldürecek Audi indirim kampanyaları uyguluyor. Ya da sıfır otomobil alımı için düşük faizli kredi seçenekleri sunuyor. Böylece Audi’nin otomobil satışları artarken tüketiciler nispeten daha uygun fiyatlara bir sıfır otomobil sahibi olabiliyor. Audi Türkiye’nin ürün katalogunda sedan araçlardan premium SUV’lara kadar pek çok farklı segmentte ve farklı türde otomobil bulunuyor. Bu otomobillerin fiyatları otomobilin segmentinde, donanımına ve bazı teknik özelliklerine göre değişkenlik gösteriyor.

  • Audi’nin kuruluşunda yer alan dört bağımsız şirket dahil olmak üzere Audi markası tamamen Almanya menşeli bir otomotiv şirketi olarak tanımlanıyor. Kökleri 1885 yılına dayanan Audi 1932 yılında resmi olarak Almanya’nın Chemnitz şehrinde kuruldu. Markanın genel merkezi bugün Almanya’nın Ingolstadt kentinde bulunuyor. Audi, 1969 yılından beridir Almanya’nın dev otomotiv şirketi Volkswagen çatısı altında bulunuyor.

  • Audi markası Türkiye’de, ülkemizin en prestijli şirketlerinden biri olan Doğuş Otomotiv tarafından temsil ediliyor. Volkswagen Group bünyesinde bulunan tüm markaları ve tüm araçları uzun yıllardır Türkiye’deki tüketicilerin beğenisine sunan Doğuş Otomotiv başarılı bir iş çıkarıyor. Audi Türkiye distribütörü Doğuş Otomotiv, Doğuş Şirketler Grubu’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Doğuş Otomotiv, Audi dışında Volkswagen, Seat, Cupra, Skoda ve Porsche gibi markaların da Türkiye distribütörlüğünü üstleniyor.

  • Dünyanın en prestijli otomobil üreticileri arasında bulunan Audi kaliteli ve donanımlı otomobilleri ile tanınıyor. Markaya ait birçok otomobil modeli premium segmentte yer alıyor. Alman üreticinin fabrikalarından çıkan her otomobil üstün Alman mühendisliği ve premium malzeme kullanımı sayesinde son derece kaliteli oluyor. Böylece Audi kullanıcılara güvenlik, sürüş keyfi ve performans bakımından oldukça başarılı bir otomobil sunmuş oluyor. Yani, Audi otomobilleri son derece kaliteli demek mümkün.

  • Alman otomotiv devi Audi’nin logosu ya da amblemi olan iç içe geçmiş dört halka, markanın geçmişini işaret eden dört şirketi simgeliyor. Audi şirketinin resmi kuruluş tarihi ve Audi markasının ortaya çıktığı tarih olan 1932’den önce bağımsız olan 4 otomotiv şirketi Audi çatısı altında birleşince bu amblemin kullanılmasının uygun görüldüğünü biliyoruz. 1932 öncesi bağımsız olan Horch, Audi, Wanderer ve DKW şirketleri Audi’nin dört halkalı amblemi ile temsil ediliyor.

9,4

(41)

Popüler Şeyler
Audi A3 Sportback

C segmnette ihtişamın ve lüksün karşılığı olan otomobillerden biri olan Audi A3 Sportback, 2005 yılında...

Audi e-tron

Audi’nin elektrikli otomobil ailesi e-tron beklenildiği gibi tüm otomobil çevrelerinden büyük ilgi gördü. Otomobil tutkunları...

Audi A8 L

Alman otomobil markası Audi genellikle premim sınıfta piyasaya sürdüğü otomobil modelleri ile adından söz ettiriyor....

Audi A5 Sportback

Otomotiv dünyasının lider markalarından biri olan Audi, lüks segment otomobil modelleri ile uzun süredir otomobil...

Audi A3 Sedan

Alman otomobil üreticisi Audi’nin klasikleşen araç modellerinin başında gelen Audi A3 Sedan’ı uzun yıllardır yollarda...

Audi Ürünleri

Audi RS Q8

Audi RS Q8 çok özel bir otomobil modeli. Bu otomobili özel kılan ne diye merak...

Audi A4 Allroad Quattro

Alman otomobil devi Audi’nin klasikleşen otomobili A4’ü birkaç yıl önce, farklı tasarımlar ve özellikler ile...

Audi Q5 Sportback

Audi Q5’in daha sportif modeli olarak nitelendirilen Q5 Sportback de tıpkı ailenin klasik otomobili Q5...

Audi S3 Sedan

Audi’nin klasikleşen A serisinin spor versiyonlarını piyasaya sürmek için yarattığı S serisi son yıllarda popülaritesini...

Audi A3 Sportback

C segmnette ihtişamın ve lüksün karşılığı olan otomobillerden biri olan Audi A3 Sportback, 2005 yılında...

Audi e-tron

Audi’nin elektrikli otomobil ailesi e-tron beklenildiği gibi tüm otomobil çevrelerinden büyük ilgi gördü. Otomobil tutkunları...

Audi RS 5 Sportback

Alman devi Audi’nin geniş ürün yelpazesi içerisinde uzun süredir yer alan Audi RS 5 Sportback...

Audi e-tron GT Quattro

Almanların en gözde otomobil markalarından olan Audi’nin elektrikli otomobil ailesi her geçen gün büyümeye devam...

Audi A6 Avant

Audi klasik otomobil modellerine getirdiği yeni yorumlar ile otomobil piyasasında adından söz ettirmeye ve kendini...

Audi A6 Allroad

Audi’nin A6 ailesini çok önemsediğini ve bu ailede yer alan otomobillerine çok güvendiğini biliyoruz. Genellikle...

Audi RS 6 Avant

Audi RS 6 Avant, Audi A6 ailesinin en güçlü ve sportif modeli diyebiliriz. E segmenti...

Audi RS e-tron GT

GT formunda oldukça lüks bir spor otomobilin elektrikli olduğunu hayal edin. Audi RS e-tron GT...

Audi RS Q3 Sportback

Bir otomobil düşünün hem coupe bir spor araç hem de kompakt bir SUV olsun. Evet,...

Audi Q5

Audi’nin klasikleşen SUV modellerinden biri olan Q5’in 2023 modelinin markanın bu klasmandaki son içten yanmalı...

Audi Q3 Sportback

Ünlü Alman otomobil üreticisi Audi 2023 sonu itibariyle A1 ve Q2 gibi serilerini üretimden kaldırmayı...

Audi Q7

Alman otomobil devi Audi’nin uzun yıllardır en popüler SUV modelleri arasında yer alan Audi Q7,...

Daha Fazla Göster