bifikirbifikir
BMW

BMW

BMW Hakkında

Almanların, üst segment otomobil alanında ünlü markası BMW’nin kökenleri, 1916 yılına kadar dayanıyor. Karl Rapp ve Gustav Otto, uçak motoru üretimi alanında şirketlerini birleştirerek BMW markasını yarattılar. BMW’nin açılımı "Bavyera Motor Company’’ dir. İlk etapta uçak motoru üretimi ile ön plana çıkan şirket daha sonra otomobil ve motosiklet sektöründe faaliyet göstermeye başlamıştır. BMW, günümüzde iki sektörde de öncü şirketler arasındadır.

Mavi - beyaz renklerini kurulduğu topraklardan alan BMW, 1917 yılında marka tescilini almış, 1920 yılında ise efsane pervane amblemini markaya entegre etmiştir. Uçak motorundan sonra ilk olarak motosiklet üreten marka, 1923 yılında R32 modelini piyasaya sürdü. Bu efsane model oldukça ilgi uyandırdı ve BMW’nin yükselişine oldukça katkı sağladı. 1929 yılında ise, BMW amblemini taşıyan ilk araç satışa sunuldu. BMW 3/15 PS DA2, markanın otomobil sektöründeki geçmişinin başlangıcı olarak kabul edilebilir.

Üstün Alman teknolojisi ve Ar-Ge alanındaki gelişmişliği ile bilinen şirket, 1936 yılında ilk spor otomobil modelini üretti. II. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla, tüm üreticiler gibi sorun yaşayan BMW, 1945 yılına kadar üretime devam etmeyi başardı. Ancak savaş sonunda, Almanya’da oluşan yıkım ve tahribat BMW’yi de derinden etkiledi. Üretim tesisleri harabeye dönen şirket batmanın eşiğine geldi. Otomobil ve motosiklet üretimini durdurmak zorunda kalan BMW, 1950’lere kadar bir süre mutfak ve bahçe malzemeleri üretmeye başladı. 1950’lerde ise otomotiv sektörüne geri döndü. 1950’lerin ortalarına kadar şirketin satışları pek iç açıcı değildi. 1955’te ise özellikle tasarım olarak ön plana çıkan BMW Isetta, her ihtiyaca yönelik yapısı ile büyük satış rakamları yakaladı ve BMW’nin küllerinden doğmasına yardımcı oldu. 1970’lerde şirket efsane modelleri 3, 5 ve 7 serilerini yaratarak adeta sektöre bir çığır açtı. Böylece otomotiv sektörünün en önde gelen markalarından biri olmayı başardı. 1980’lerde ise yarış otomobilleri üretmeye de başlayan marka, günümüze kadar bu tarzını devam ettirmeyi başardı. Günümüzde spor araba sektöründe en büyük markalardan biri BMW’dir.

BMW, otomobil ve motosiklet sektöründe birçok önemli gelişmeyi, sektöre entegre eden firmaların başında geliyor. Son dönemde BMW tarafından geliştirilen hibrit ve elektrikli motorlar bunun en güzel örneğidir. Aynı zamanda; kalitesi, lüks ve konforu, işçilik ve servis başarısı ile en iyi otomobil ve motosiklet firmaları arasında yer alıyor.

Yorumlar
07.04.2021 - 12:57
BMW’nin Enduro sınıfında sınırları belirleyen motosikletlerinden bir tanesi...
* Bu yorum BMW R 1250 GS için yapılmıştır.
Cem Tamaç
26.01.2023 - 15:27
Aracım olduğu için söylemiyorum, gerçekten klas bir araba. Tavsiye ederim 👍🏻
* Bu yorum BMW 520i Sedan için yapılmıştır.
03.03.2023 - 21:14
Bir senedir kullanıyorum; yakıtı çok ekonomik ve BMW grubu üst segment birçok modelin özelliklerini taşıyor. Fiyat performansı birçok modeline göre çok iyi. Kabin içi güvenliği ön planda. Tavsiye ediyorum 👍
* Bu yorum BMW 216d Gran Coupe için yapılmıştır.
28.07.2022 - 19:49
Kullananların büyük bir aşkla bağlandığı, sahibi olamayanların büyük bir gıpta ile baktığı yakışıklı enduro motosiklet.
* Bu yorum BMW R 1200 GS için yapılmıştır.
16.08.2022 - 16:28
Öncelikle BMW markası kalitesini motosikletine de yansıtmış diyebilirim. Üç silindire sahip bu motorun hem sürüşü keyifli hem güvenlik önlemlerinden tam puan alıyor. Güvenlik çok önemli. O yüzden buna artı iki puan yazabilirim. Bu motosikletin motor gücü 800 cc. Yanılmıyorsam, bu kategorinin liderlerinden. Diğer çok önemli konu ise siz bunu arazide, engebeli yollarda süreceksiniz. Bu yüzden herhangi bir kaza olmaması için motosikletin ne kadar kontrol edilebilir olduğu çok önemli. BMW F800 GS motor kolay ve rahat kontrol edilebilirliğiyle de artı puan almayı başarıyor. Gelelim BMW aksesuarlarına... Markacı olmasam da kabul etmek gerekirse BMW aksesuarları çok havalı. Selesinin çok rahat olmadığı söyleniyor. Uzun yolda biraz sıkıntı çıkarır gibi duruyor.
* Bu yorum BMW F800 GS için yapılmıştır.

BMW

BMW pek çok kişinin de bildiği üzere dünyanın en büyük ve en popüler otomobil, motosiklet ve motor üreticileri arasında yer alıyor. Tam adı orijinal dilinde “Bayerische Motoren Werke” veya Türkçedeki tabiri ile “Bavyera Motor Şirketi” olan BMW’nin genel merkezi kuruluşundan bu yana Almanya’da bulunuyor. Bavyera eyaletinin başkenti olan Münih’te bulunan BMW merkezi dışında şirketin dünyanın birçok noktasında önemli operasyonları mevcut. BMW günümüzde farklı kıtalarda olmak üzere dünyanın14 farklı ülkesinde 30 civarında üretim ve montaj tesisine sahip. Aynı zamanda ünlü Alman markası satış ve pazarlama konusunda da sektörün zirvesindeki şirketler arasında yer alıyor. BMW’nin dünyanın pek çok ülkesinde önemli ve büyük bir distribütör ağı var. Bu ağ ve şirketin doğru politikaları sayesinde BMW uzun yıllardır otomotiv dünyasının öncüleri arasında kendisine yer bulmayı başarıyor.

Bugün BMW Group bünyesinde 150.000 civarında insan istihdam ediliyor. Aynı zamanda şirketin hisselerinin büyük bir kısmı borsada işlem görüyor. Şirketin CEO görevinde Oliver Zipse bulunuyor. BMW markalı ürünler 30 yılı aşkın süredir ülkemiz pazarında da etkin bir şekilde satışa sunuluyor.

BMW Tarihçesi

BMW aslında I. Dünya Savaşı için motor üretmek üzere kurulan bir şirket oldu. 1916 yılında Almanya’nın Münih kentinde kurulan BMW şirketi, 1 yıl sonra ise marka olarak tescil edildi ve resmi olarak ticari unvan aldı. Aynı zamanda 1920 yılı içerisinde BMW’nin efsanevi logosu da tescil edildi. Bavyera’nın mavi beyaz renklerine sahip BMW logosu şirketin o dönem bulunduğu sektörden dolayı uçak pervanesini temsil ediyor.

BMW I. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin ardından motosiklet üretimine başladı. İlk BMW motosiklet modeli olan BMW R32 1923 yılında imal edildi. BMW imzası taşıyan ilk otomobil ise 1929 yılında piyasaya çıktı. BMW 3/15 PS DA2 Alman üreticinin otomobil alanında efsane olacağı bir çağa attığı ilk adım oldu.

1929 yılından günümüze kadar II. Dünya Savaşı dönemi hariç BMW otomobil üretimine ara vermedi. 1930’larda spor otomobil sektörüne adım atan BMW, savaş sonrası dönemde ise daha konforlu ve lüks otomobillerin üretimine yöneldi. Daha sonraki yıllarda ise bu iki unsuru birleştirdi ve hem sportif hem klas otomobiller ile karşımıza çıkmaya başladı. Bunun yanında üst düzey motosiklet üretimine de devam eden BMW günümüzde premium kalitede otomobil ve motosiklet modellerine sahip üreticiler arasında bulunuyor.

BMW Otomobil Modelleri

Otomotiv dünyasının uzun yıllardır bayrak markalarından biri olan BMW’nin tarihinde bir çırpıda sayamayacağımız kadar çok BMW otomobil modeli bulunuyor. Bu nedenle bütün modelleri sıralamak yerine BMW güncel otomobil katalogları ve Türkiye’de satışa sunulan modelleri listelemek doğru olacak. BMW markası altında Türkiye’de satılan modeller şu şekilde:

BMW 116d: BMW 116d ikiz kardeşi benzinli 118i ile birlikte BMW 1 serisini temsil ediyor. Dizel motorlu kompakt bir şehir otomobili arayanlar BMW 116d modelini tercih edebilir.

BMW 118i: BMW 118i dünyaca ünlü otomobil markası BMW’nin güncel ürün kataloglarındaki kompakt şehir otomobillerinin başını çekiyor. BMW’nin giriş modeli olarak kabul edilen 118i C segmentte kullanıcılara iyi bir alternatif yaratıyor.

BMW 216d Gran Coupe: BMW’nin 2 serisinde Active Tourer modelleri ile birlikte iki coupe modeli de mevcut. Bunlardan bir tanesi de üstün performanslı dizel motoru ile öne çıkan BMW 216d Gran Coupe.

BMW 218i Gran Coupe: BMW 2 ailesinde oldukça iddialı spor otomobiller var. Bunlardan bir tanesi de kesinlikle BMW 218i Gran Coupe.

BMW 218i Active Tourer: Station wagon ve SUV arasında kompakt bir MPV otomobil olan BMW 218i Active Tourer güçlü yapısı ile ön plana çıkıyor.

BMW 220i Active Tourer: BMW 220i Active Tourer, BMW markasının 2 serisine heyecan ve dinamizm getiren bir otomobil. Station wagon kadar geniş bir kompakt SUV arayanlar bu modeli tercih edebilir.

BMW 320i: BMW’nin uzun yıllardır en çok rağbet gören otomobillerinden olan BMW 320i, klasik 3 serisinin de en gözde modelleri arasında yer alıyor.

BMW 420i Gran Coupe: BMW 420i Gran Coupe, BMW 4 serisi spor otomobillere giriş seviyesi bir model olarak kabul ediliyor.

BMW 430i xDrive Gran Coupe: Oldukça sportif ve karizmatik bir otomobil olan BMW 430i xDrive Gran Coupe performansıyla da dikkat çekiyor. Bu otomobil modeli aynı zamanda BMW 4 serisine çeşitlilik katıyor.

BMW 520i Sedan: BMW 520i Sedan, BMW markasının en klasik sedan otomobillerinden biri. Bu model o kadar çok tutuluyor ki uzun yıllardır yollarda birçok BMW 520i Sedan versiyonu görüyoruz.

BMW 520d Sedan: 520d Sedan dizel motor farkı haricinde 520i Sedan ile tamamen aynı özelliklere sahip bir otomobil.

BMW 530i xDrive Sedan: Premium E segmenti bir otomobil olan BMW 530i xDrive Sedan üstün teknik özellikleri ve konforlu yapısıyla göz dolduruyor.

BMW 530i xDrive Touring: Özel bir otomobil olan BMW 530i xDrive Touring premium E segmentinde önemli bir alternatif yaratıyor. Sedan otomobillerin hakim olduğu segmentte oldukça güçlü bir station wagon olarak başarılı bir performans ortaya koyuyor.

BMW 550i xDrive Sedan: BMW M5 serisine giriş modeli olarak kabul edilen BMW 550i xDrive Sedan akıllı dört çeker özelliği ve güçlü motoru ile ön plana çıkıyor.

BMW 630i Gran Tourismo: BMW 6 serisi yeni dönemde yalnızca 630i Gran Tourismo modeli ile temsil ediliyor. Bu otomobil dev bir station wagon ile SUV arasındaki karoser yapısıyla dikkat çekiyor.

BMW 740d xDrive: BMW’nin amiral gemisi otomobillerinin içinde yer aldığı 7 serisinin dizel motorlu otomobili olan 740d xDrive, akıllı dört çekerden ve üstün motor teknolojisinden gelen performansı ile göz dolduruyor.

BMW M2 Coupe: Alt orta sınıf bir spor otomobil olan BMW M2 Coupe “M” sport ailesine giriş modeli olarak kabul ediliyor.

BMW M240i Coupe: M240i Coupe aynı aileden olan M2 Coupe modelinin biraz gölgesinde kalıyor olsa da performans ve tasarım açısından başarılı bir otomobil olarak karşımıza çıkıyor.

BMW M3 Sedan: Uzun yıllardır BMW “M” ailesinin en çok sevilen otomobillerinden biri olan M3 Sedan, 2023 yılında yenilenen yüzü ve özellikleriyle karşımıza daha güçlü bir otomobil olarak çıktı.

BMW M3 Competition Sedan: BMW M3 Competition Sedan klasik M3 Sedan modelinden motor ve donanım olarak daha güçlü. Bu durum M3 Competition Sedan’ı bir basamak yukarıya taşıyor.

BMW M3 Competition Touring: BMW M3 Competition Touring oldukça komplike bir otomobil. Premium station wagon seviyesinde olan araç aynı zamanda spor otomobiller ve SUV otomobillerden de esintiler taşıyor.

BMW M340i Sedan: BMW M3 ailesine ait en klasik modellerden olan M340i Sedan önden çekişli yapısı ile ailenin diğer üyelerinden ayrılıyor.

BMW M340i xDrive Sedan: BMW “M” ailesi ve 3 serisinin başarı bir sentezi olan BMW M340i akıllı dört çekerden ve güçlü motorundan aldığı performansı ile ön plana çıkıyor.

BMW M340d xDrive Sedan: BMW M340d xDrive Sedan BMW “M” ailesini temsil eden nadir dizel motorlu otomobiller arasında yer alıyor. Akıllı dört çeker özellikli sedan performansıyla da adından söz ettiriyor.

BMW M340i xDrive Touring: M3 serisinin uzun yol otomobili tarzında olan model, M340i xDrive Touring geniş aileler ve doğa tutkunları için ideal bir otomobil.

BMW M340d xDrive Touring: Benzinli versiyon olan M340i xDrive Touring’in dizel versiyonu olan M340d xDrive Touring motor sistemi hariç ikiz kardeşi ile aynı özellikleri taşıyor.

BMW M4 Coupe: Son derece başarılı bir spor otomobil aynı zamanda coupe formunda bir klasik olan BMW M4 Coupe tasarımı ile göz dolduruyor.

BMW M4 Competition Coupe: Premium D segmentinin en etkili otomobillerinden biri olan BMW M4 Competition Coupe BMW’nin de en özel spor otomobilleri arasında bulunuyor.

BMW M4 xDrive Competition Cabrio: Bu özel otomobilde yok yok desek yeridir. “M” donanım ve tasarım paketi, “Competition” stili, akıllı dört çeker özelliği ve daha niceleri. Elbette cabrio spor otomobil olması gibi küçük bir detayı da unutmamak lazım.

BMW 430i xDrive Cabrio: BMW 4 serisinde “M” ailesine dahil olmayan tek spor otomobil 430i xDrive Cabrio. Yine de bu modelin tasarım ve performans olarak “M” ailesi otomobillerden geri kalmadığını söyleyebiliriz.

BMW M440i xDrive Cabrio: M4 xDrive Competition Cabrio modeline alternatif olan ve daha çok şehir içi kullanıma uygun olan M440i xDrive Cabrio başarılı tasarımı ile tüm dikkatleri üzerine çekiyor.

BMW M440i xDrive Gran Coupe: gücün ve estetiğin sembolü BMW modellerinden biri de M440i xDrive Gran Coupe. Bu özel otomobil lüks bir spor araç arayanlar için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

BMW M5: BMW’nin en performanslı sedan otomobillerinden biri olan BMW M5 tasarımıyla da göz dolduruyor. “M” ailesinin otomobile sağladığı tasarım ve donanım öğeleri gerçekten muazzam.

BMW M5 CS: Alman devinin performans canavarı M5 modelinin daha spor versiyonu olan M5 CS gerçekten muazzam bir otomobil. Yarış pistlerinden fırlamış gibi görünen BMW M5 CS sınırlı sayıda üretilen bir otomobil olarak da biliniyor.

BMW M5 Competition: Motor ve tasarım olarak BMW M5 serisinin en güçlü modeli olan BMW M5 Competition gerçekten yollarda fark yaratan bir otomobil diyebiliriz.

BMW X1: Sportif ve atletik bir otomobil olan BMW X1 hem dinamik bir şehir otomobili hem de SUV segmenti bir otomobil arayanlar için oldukça ideal bir model. 

BMW X2: BMW X2 premium C-SUV segmentinde BMW’yi temsil eden tek otomobil. Kompakt bir şehir otomobili ve aynı zamanda güçlü bir SUV arayanlar bu otomobili tercih edebilir.

BMW X3: SUV sınıfında ve E segmentinde en önde gelen otomobil modellerinden biri olan BMW X3 Alman üreticinin de en çok tutulan SUV otomobillerinden biri konumunda.

BMW X7 xDrive40: BMW’nin en yüksek seviyedeki SUV otomobillerinin başında BMW X7 xDrive40 geliyor. Oldukça güçlü ve performanslı bir SUV arayanlar için bu otomobil oldukça ideal bir seçenek olabilir.

BMW X7 M60i: 2023 yılında piyasaya sürülen BMW X7 M60i BMW X7 serisinin en güçlü modeli olarak adından söz ettiriyor.

BMW Z4 Roadster: Cabrio ve tasarım harikası bir otomobil olan BMW Z4 Roadster insanı ilk bakışta bile kendisine aşık etmeyi başarıyor. Üstelik performansı da gayet başarılı. BMW’nin en özel otomobillerini içinde barındıran Z serisi yeni dönemde Z4 Roadster ile temsil ediliyor.

BMW Elektrikli Otomobiller

BMW 330e xDrive Sedan: BMW 330e tam anlamıyla elektrikli bir motora sahip değil. Fakat Plug-in Hybrid motoru olan 330e bu sayede yalnızca elektrik ile de hareket edebiliyor. Otomobil elektrik ile 35 kilometre yol alabiliyor.

BMW 530e xDrive Sedan: Plug-in Hybrid motora sahip BMW 530e xDrive Sedan yalnızca elektik ile de çalışabiliyor. Otomobil yalnız elektrik kullanarak az da olsa yol kat edebiliyor. 

BMW XM: Alman devinin en özel otomobillerinden olan BMW XM %100 elektrikli bir otomobil değil. Fakat Plug-in Hybrid motor teknolojisine sahip olduğu için yalnızca elektrik ile de çalışabiliyor. BMW XM yalnızca elektrik enerjisi ile 82 kilometreye varan menzil imkanı sunuyor.

BMW M760e xDrive: BMW’nin en prestijli serilerinden olan 7 serisi ve “M” ailesinin sentezi bir model olan M760e xDrive Plug-in Hybrid motor yapısıyla da dikkat çekiyor. Otomobil yalnızca elektrik enerjisi ile belli oradan yol alabiliyor.

BMW i4 eDrive40: Yepyeni bir otomobil olan BMW i4 eDrive40 2023 yılında ülkemize geldi. %100 elektrikli olan otomobil tam dolu batarya ile 589 kilometre yol alabiliyor.

BMW i4 M50: BMW i4 M50 BMW markasının tasarım sınıfı olarak kabul edilen “M” ailesinin ilk elektrikli otomobili olmasıyla ünlendi. %100 elektrikli iki motora sahip otomobil tam batarya kapasitesi ile 520 kilometre civarında yol yapabiliyor.

BMW iX xDrive40: Premium SUV sınıfında oldukça iddialı bir otomobil olan BMW iX %100 elektrikli motor ünitesi ve performansıyla dikkat çekiyor. Otomobil standart yol koşullarında ve tam dolu batarya ile 425 kilometre menzil sunuyor.

BMW iX1 xDrive30: Klasik BMW X1 otomobilinin tamamen elektrik motorlu versiyonu olan BMW iX1 xDrive30 C-SUV segmentinde fark yaratan araçlar arasında yer alıyor. BMW iX1 xDrive30 normal koşullarda, tam dolu batarya ile 440 kilometre yol gidebiliyor.

BMW iX3 eDrive20: BMW iX3 eDrive20 Alman devinin klasik X3 modelinin elektrikli versiyonu olarak biliniyor. Tamamen elektrikli motor ile gelen otomobil tam dolu batarya ile 456 kilometre yol alabiliyor.

BMW i8 Spyder: Plug-in Hybrid motor teknolojisine sahip BMW modellerinden biri de i8 Spyder. Oldukça lüks bir cabrio spor otomobil olan i8 Spyder yalnızca elektrik ile 30 kilometre kadar yol yapabiliyor.

BMW i3: BMW markasının kompakt şehir otomobillerinden olan BMW i3 %100 elektrikli bir motora sahip. Otomobil standart şartlarda, tam dolu batarya ile 325 kilometre menzil sunuyor.

BMW i7 xDrive60: BMW i7 xDrive60 BMW’nin 7 serisine ait premium elektrikli otomobili olarak karşımıza çıkıyor. Tamamen elektrikli motora sahip araç tam dolu batarya ile 625 kilometre gidebiliyor.

BMW Konsept Otomobiller

BMW 2020’li yılların ilk döneminden itibaren klasikleşen otomobil modellerinin yanına bir yandan yeni ve yaratıcı modeller eklemeyi de motto edindi diyebiliriz. Bu doğrultuda BMW’nin hali hazırda var olan otomobil serilerine yeni karoser seçenekleri ve yeni teknolojiler ile dizayn edilen bazı BMW otomobil modelleri eklendi. Bir de bunlar dışında tamamen konsept tasarımlara ve çevreci motorlara sahip olan BMW konsept otomobiller serisi yaratıldı. Şimdilik bu seride oldukça dikkat çekici üç farklı model bulunuyor.

BMW Vision M Next: BMW’nin en çok sevilen konsept otomobillerinden olan BMW Vision M Next 2019 yılından beri markanın ürün kataloglarında yer almaya devam ediyor. Tasarımıyla göz dolduran otomobil performansıyla da dikkat çekiyor.

BMW i Vision Circular: Tamamen geri dönüştürülebilir ve yeniden kullanılabilir malzemelerden üretilen BMW i Vision Circular tam bir tasarım harikası. Otomobil uzay çağından fırlamış bir görüntüye sahip ve %100 elektrikli motora sahip.

BMW i Vision Dee: BMW i Vision Dee BMW konsept otomobiller serisinin en marjinal tasarıma sahip modellerinden biri. Bu model renk değiştiren otomobil olarak da biliniyor. 

BMW Motosikletler

Alman devi BMW yalnızca bir otomobil markası değil. Ünlü markanın ürün gamında motosiklet modelleri de önemli yer kaplıyor. BMW motosikletler uzun yıllardır pek çok kullanıcının favorisi durumunda. Kaliteli, üstün özellikli ve güçlü motosiklet modelleri üreten BMW her zaman pazarın en iddialı oyuncularından biri olmayı başarıyor.

BMW motosiklet modelleri genellikle enduro, touring, adventure sınıfı araçlardan oluşuyor. Bu kategoriler dışında da birçok BMW motosiklet modeli piyasada yaygın olarak bulunuyor.

BMW R 1200 GS: BMW’nin enduro motosiklet sınıfında sembol modeli olan BMW R 1200 GS motosiklet tutkunları arasında da oldukça popüler bir araç.

BMW F800 GS: BMW F800 GS Alman devinin enduro – adventure sınıfındaki mütevazı modelleri arasında yer alıyor. Bu model tam bir fiyat-performans canavarı da diyebiliriz.

BMW R 1200 GS Adventure: BMW 1200 GS modelinin bir üst versiyonu olan BMW 1200 GS Adventure tam bir arazi canavarı diyebiliriz. Aynı zamanda uzun yolda da çok etkili bir motosiklet olan 1200 GS Adventure performansı ile göz dolduruyor.

BMW R 1250 GS: BMW R 1250 GS adventure – enduro sınıfında bir motosiklet. Bu kategoride BMW 1200 GS ve 1200 GS Adventure gibi motosikletler de var. Fakat 1250 GS performans kapasitesiyle hepsinden üstün bir model diyebiliriz.

BMW K 1600 GTL: Touring – goldwing segmentinde bir motosiklet olan BMW K 1600 GTL kendi segmentinde, üstün özellikleri sayesinde zirveyi yıllardır zorluyor. 

BMW Türkiye

Almanya’nın ve dünyanın en önde gelen otomotiv şirketlerinden BMW Türkiye’de uzun yıllardır pazarın etkili oyuncuları arasında yer alıyor. Ünlü Alman markasını 30 yılı aşkın süredir Türkiye’de Borusan Otomotiv Grubu temsil ediyor. Borusan Otomotiv Grubu bünyesinde yer alan Borusan Otomotiv İthalat BMW markasını resmi distribütörlüğünü üstleniyor. Bu grup şirketinin toplamda 22 adet yetkili satıcısı ve 50 adet yetkili servis noktası bulunuyor. BMW otomobil almak isteyenler veya satış sonrası teknik destek almak isteyenler Borusan Otomotiv yetkisinde bulunan servisler ve ofisler ile rahatlıkla iletişime geçebiliyor.

  • Resmi olarak 1917 yılında Almanya’da kurulan ve ticari faaliyetlerine o yıl içinde başlayan BMW 100 yılı aşkın tecrübesiyle otomotiv sektöründe oldukça köklü bir marka. BMW olarak ünlenen markanın açık ismi ise her zaman merak konusu oluyor. BMW kısaltmasının iki dilde karşılığı var. Birincisi markanın ortaya çıktığı ülkenin dili olan Almancada “Bayerische Motoren Werke”. BMW İngilizcede de “Bavarian Motor Works” açılımına karşılık geliyor. Bu iki tabir de Türkçede “Bavyera Motor Şirketi” anlamına geliyor.

  • BMW (Bayerische Motoren Werke) 1916 yılında Almanya’da kuruldu ve Alman markası. 1917 yılında resmi faaliyetlerine başlayan BMW uzun yıllar Almanya’da üretim yapmaya devam etti. Günümüzde ise dev bir dünya markası haline gelen BMW’nin genel merkezi halen Almanya’da bulunuyor. BMW markasına ait bugün 14 farklı ülkede 30 civarında üretim ve montaj merkezi bulunuyor.

  • Hayır, BMW markası yalnızca otomobil üretmiyor. 100 yılı aşkın tecrübeye sahip köklü bir şirket olan BMW otomobil üretiminin ve pazarlamasının dışında farklı ürün grupları üzerine de çalışıyor. BMW otomobil, bisiklet, motosiklet ve motor üretiminde dünyanın öncü markaları arasında yer alıyor.

Popüler Şeyler
BMW R 1200 GS

BMW markasının klasik serilerinden biri olan GS modellerinde resmen bir milat olan BMW 1200 GS,...

BMW R 1250 GS

BMW’nin 2018 yılında lansmanını yaparak piyasaya sürdüğü R 1250 GS modeli, R 12OO GS ile...

BMW R 1200 GS Adventure

Ünlü otomobil ve motosiklet üreticisi BMW tarafından 2005 yılında piyasaya sürülen R 1200 GS Adventure,...

BMW i8 Spyder

Cabrio spor otomobil kategorisinin iddialı modellerinden BMW i8 Spyder, ilk kez 2016 yılında Las Vegas...

BMW F800 GS

Dünyanın dev üreticilerinden biri olan BMW otomobil konusunda olduğu kadar motosiklet konusunda da sınırları belirleyen...

BMW Ürünleri

BMW i4 M50

BMW’nin çiçeği burnunda elektrikli otomobillerinden olan BMW i4 M50, 2021 yılının sonunda ailenin bir diğer...

BMW i7 xDrive60

BMW i7 xDrive60, BMW 7 serisinin ve elektrikli “i” serisinin bileşimi bir araç olarak karşımıza...

BMW i8 Spyder

Cabrio spor otomobil kategorisinin iddialı modellerinden BMW i8 Spyder, ilk kez 2016 yılında Las Vegas...

BMW i3

BMW i3, tanıtıldığı ilk günden bu yana elektrikli otomobillerin sürdürülebilir bir gelecek için ana akım...

BMW M235i xDrive Gran Coupe

BMW 2 serisi “Gran Coupe” etiketi taşıyan otomobil modelleri ile popüler demek hiç yanlış olmaz....

BMW 320d xDrive Touring

BMW 320 d xDrive Touring BMW’nin 2023 ürün katalogunda, BMW 3 serisinde yer alan tek...

BMW 430i xDrive Coupe

BMW 4 serisi ilk kez 2013 yılında ünlü Alman markasının ürün kataloglarında yer almaya başladı....

BMW M8 Coupe xDrive

Alman devi BMW tarafından yaratılan “M” markası ya da “M” ailesinin 50. yılı makyajlanan ve...

BMW 8 serisinden uyarlanan ve “M” ailesinin tarzı ile yorumlanan BMW M8 otomobilleri Alman üreticinin...

BMW M8 Cabrio xDrive

BMW 8 serisi Alman üreticinin ürün gamı içerisinde yer alan en prestijli otomobil grubu olarak...

BMW 840i xDrive Cabrio

BMW 840i xDrive Cabrio adından da net şekilde anlaşılacağı üzere BMW 8 serisinin “cabrio” tarzı...

BMW 840i xDrive Gran Coupe

BMW 840i xDrive Gran Coupe şıklığı ve sportif tasarımı bünyesinde son derece başarılı şekilde sentezleyen...

BMW 420i Coupe

BMW’nin göz kamaştıran coupe tarzı otomobillerinden biri olan BMW 420i Coupe, BMW 4 serisinin giriş...

BMW 840i xDrive Coupe

BMW 840i xDrive Coupe, yeni BMW 8 serisinde yer alan iki coupe otomobil modelinden bir...

BMW R 1200 GS

BMW markasının klasik serilerinden biri olan GS modellerinde resmen bir milat olan BMW 1200 GS,...

BMW M4 xDrive Competition Cabrio

BMW’nin yeni cabrio otomobillerinden olan BMW M4 xDrive Competition Cabrio M sınıfına yeni bir soluk...

Daha Fazla Göster