bifikirbifikir
Mercedes

Mercedes

Mercedes Hakkında

Dünyanın en ünlü otomotiv şirketlerinden Mercedes’in kuruluş öyküsü 1890’lı yıllara kadar dayanıyor. 1890’da kurulan Daimler şirketi, ile başlayan serüven günümüze kadar devan etmeyi başardı. Daimler 1890’da kurulsa da resmi olarak şirketin Mercedes ismini alması bir süre daha bekleyecekti. İlk olarak 1890’da Daimler şirketi otomobil üretiyordu. 1897 yılında ise Jellinek isimli bir tüccarın, özel bir isteği üzerine Mercedes adıyla bir otomobil üreten Daimler, bu model ile büyük bir sükse yakalamayı başardı. Ayrıca yarışlarda derece elde eden bir otomobil oldu. Daimler, başarı gelince, Mercedes markasını 1902’de tescil ettirdi. Bunun üzerine, Mercedes modelini seri üretime alan Daimler, Jellinek ile anlaşarak ortak olma kararı aldı. 1909 yılında ilk Mercedes amblem tasarlandı. Daha sonra birkaç evrim geçiren amblem 1923 yılında tescillendi. Devam eden süreçte, 1926 yılında yapılan ortaklık ile daha güçlü bir yapıya bürünen şirket Daimler - Benz AG adı ile piyasayı kasıp kavurmaya başladı. Mercedes adının arkasına Benz ismini aldı. Üretildiği günden itibaren büyük talep toplayan marka, günümüzde üst segment otomobil, otobüs, kamyon gibi birçok aracı ile dünyanın en büyük markaları arasında yer alıyor.

1930’larda asıl başarısını yakalayan Mercedes, ürettiği Mercedes Benz 770 modeli ile devlet başkanları gibi önemli isimlere aracı pazarlayarak bunu başardı. 1950’lerde ise marka araç çeşitliliğini artırdı. Ürettiği modeller ile büyük satış başarısı yakalayan Mercedes, bu sayede oldukça büyüdü. Özellikle ürettiği E sınıfının atası olan, lüks segment otomobilleri, W sınıfı araçları oldukça tutuldu. Hatta, o günlerde satış rekorları kırdı.

1990’larda ise birçok segmentten otomobil üreten Mercedes, ürün yelpazesini git gide genişletti. Birçok sanayi dalında ortaklıklar kurdu. Marka saatten, tekstile kadar birçok ortaklık içinde bulunuyor. Günümüzde ise; lüksün, konforun ve şıklığın simgesi olan Mercedes, kullanıcılar tarafından oldukça ilgi görmeye devam ediyor. Otomotiv sektöründe birçok teknolojinin de mucidi olan şirket, bu öncülüğünü günümüzde de devam ediyor. Özellikle hibrit ve elektrikli motorlar üzerinde çalışmaları oldukça başarılı görünüyor.

Mercedes AMG Formula 1 takımı ile de yarış otomobilleri dünyasında oldukça söz sahibi. Takım Formula 1’in son dönemdeki en etkili performansına sahip. Mercedes bu özelliği ile otomotiv sektörünün her alanında yer aldığını ispatlıyor demek yanlış olmaz.

Yorumlar
16.01.2023 - 15:03
2022 modeli için yorumum olacak; arka aksın hareketli olması, içi mini bir S kasa gibi, viraj dönüşleri, performansı etkileyici. Güncel rakamlara göre alınabilecek ve hakkını sonuna kadar verebilen bir otomobil...
* Bu yorum Mercedes C 200 4MATIC AMG için yapılmıştır.
16.01.2023 - 15:17
Ben çok memnunum. Hem performansı hem de sürüş konforu olarak çok iyi bir araç.
* Bu yorum Mercedes C 200 4MATIC AMG için yapılmıştır.
17.12.2021 - 10:40
Örnek bir aktivist ve vegan sporcu ^.^
* Bu yorum Lewis Hamilton için yapılmıştır.
16.01.2023 - 15:25
Benzinli 2015 model C180 Amg kullanan biri olarak, her ne kadar son zamanlardaki zamlardan sonra biraz külfetli olmaya başlasa da yakıt maliyetinin uzun yolda çok yormadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Dizayn olarak bence fevkalade. Konfor kısmında özellikle torpido soğutmasının olmaması bence Mercedes’e hiç yakışmıyor. Yine tablet boyutunun küçük olması, dokunmatik olmaması ve Apple Car Play'in olmaması da can sıkıyor. Yine bardak tutucusu olmaması da rahatsız edici. Öte yandan klasik rahat Mercedes koltukları, malzeme kalitesi Mercedes adına yakışır nitelikte. 1,6 motor 156 beygir gayet tatmin edici. Özellikle spor+ sürüş modunda tadından yenmiyor. Yukarıda saydığım ufak tefek eksiklikler dışında özellikle kalite ve dayanıklılık açısından diğer muadillerine göre “iyi ki Mercedes almışım” dedirtecek ölçüde tatminkar olduğu da benim için bir gerçek.
* Bu yorum Mercedes C 180 için yapılmıştır.
16.01.2023 - 15:55
2022 Yılında aldım. Mercedes C serisinin bu zamana kadar yapılmış en iyi C modeli. S segmentine inanılmaz yaklaşmış konforlu, süper bir araç…
* Bu yorum Mercedes C 180 için yapılmıştır.
25.01.2023 - 16:16
Prestij ihtiyacı ile bu modele karar vermiştim. Performans açısından bir kadının rahat kullanamayacağı öngörüsü vardı bende. Kullanmaya başladığım an itibari ile performansı beni şaşırttı. Hem teknolojik anlamda hem de performans anlamında, sürüş keyfi ile de 10 puan almış bir araba. 4x4 yüksek bir araçtan, sedan modele geçtiğimde zorlanacağımı da düşünüyordum; tutuş kalitesi ve konforu ile beni kendine bağlayan bir araç oldu. E 200 kadına yakışmaz diyenleri şaşırtabilir, emin olun ki çok yakışıyor…
* Bu yorum Mercedes E 200 d FL Exclusive için yapılmıştır.
OKAN AYAZ
OKAN AYAZMisafir
19.03.2023 - 19:18
Hem benzinli hem de dizel motora sahip olan iki versiyonunu da kullanmış biri olarak, benzinli olanı kullanmak çok keyifli. Performansı da epey başarılı. Dizel motor ise yakıt tasarrufu açısından başarılı. Şehiriçi ortalama 100 kilometrede 5 litre civarı yakıyor. Dizel araçta bilhassa uzun yolda fazla sıkıştırmadan kaynaklanan turbo arızalarının olduğunu duydum ama ben problem yaşamadım. Araç konsept ve tasarım olarak epey yakışıklı. Cam tavanla ilgili trim seslerini bir kenara koyarsak, fayda maliyet açısından başarılı bir araç.
* Bu yorum Mercedes CLA 200 AMG+ için yapılmıştır.
08.10.2021 - 18:33
Ne kadar lüks araçları ile bilinse de Mercedes, kendi markası altında çok farklı segementte araçlar üretiyor. Büyüme hedefleri gereği Mercedes, son dönemin gelişen pickup pazarından da geri durmak istemiyor. X Series modelleri ile pickup pazarında pay sahibi olmak isteyen marka, iddialı araçları ile ön plana çıkıyor. Özellikle serinin en tutulan modeli X 250D 4MATIC, harika bir sürüş deneyimi sunuyor desek yanlış olmaz.

Mercedes de son dönemde bütün pickup üreticileri gibi, hem şehirde hem arazide kullanılabilecek bir araç geliştirme hedefinde. Bunun üzerine lüks de eklenince ortaya üst segment bir pickup çıkıyor. Açıkcası harika özellikleri olan araç, diğer rakiplerinin fiyat olarak üzerinde. Bu sebeple her kitleye hitap ediyor demek imkansız. Ancak üst seviye kullanıcılar için, oldukça cazip ve tutulan bir model olmaya çoktan başladı bile.
* Bu yorum Mercedes X 250D 4MATIC için yapılmıştır.

Mercedes

Prestijin ve lüksün karşılığı olan otomotiv markalarından birisi de hiç kuşkusuz ki Mercedes. Almanya’da doğan ve hala ana faaliyetlerini Almanya’da sürdüren şirket otomotiv alanında uzun yıllardır dünyanın en büyükleri arasında yer alıyor. Mercedes lüks ve kaliteli otomobiller üretmenin yanında otobüs, pick-up ve kamyon gibi ticari araçlar da üretiyor. Aynı zamanda yollarda görmediğimiz ve yalnızca pistlere özel olan Mercedes otomobilleri de Alman üreticinin ürün gamında önemli yer tutuyor. Hatta Mercedes yarış otomobili konusunda o kadar iyi ki dünyanın en prestijli motor sporları organizasyonu olan Formula 1’de Mercedes adına bir takım yer alıyor. Formula 1 fabrika takımlarından olan Mercedes F1 son yıllarda üst üste kazandığı şampiyonluklar ile ön plana çıkıyor.

Mercedes bünyesinde, tüm dünyada yaklaşık 250.000 kişi istihdam ediliyor. Her geçen yıl yıllık cirosunu katlayarak yoluna devam eden Mercedes yalnızca Almanya’nın değil tüm dünyanın en özel markalarından biri olarak kabul ediliyor.

Kısaca Mercedes Markasının Tarihi

Dünyanın en ünlü otomobil ve ticari araç üreticilerinden Mercedes’in kuruluş öyküsü 1890’lı yıllara kadar dayanıyor. 1890 yılında kurulan Daimler AG isimli şirket Mercedes markasının temelini oluşturuyor. 1897 yılında “Mercedes” adında bir otomobil modeli piyasaya süren Daimler bu model çok tutulunca 1902 yılında seri üretime geçti. Aynı zamanda Mercedes marka patentini de alan Daimler ünlü markanın ortaya çıkışını başlatan adımları atmış oldu. 1923 yılında bugünkü ünlü amblemine kavuşan Mercedes, 1926 yılında ise resmi olarak bir şirket haline geldi. Mercedes-Benz ismiyle yola çıkan Alman otomotiv şirketi kısa süre içerisinde dünyanın en büyük devlerinden biri haline geldi. 1930’larda büyük bir popülarite yakalayan marka II. Dünya Savaşı etkisiyle bir dönem sıkıntılı bir süreç geçirmesine rağmen savaşın sona ermesiyle büyümeye devam etti. Mercedes günümüzde ise dünyanın en popüler ve en prestijli otomotiv markalarından biri olarak adından söz ettiriyor.

Mercedes Hangi Tür Araçlar Üretiyor?

Mercedes tabii ki de en çok Mercedes otomobil modelleri ile anılan bir marka olarak ön plana çıkıyor. Fakat Alman üreticinin otomobil dışında ticari araç, kamyon, arazi aracı (pick-up) ve otobüs gibi kara ulaşım araçları ürettiğini de biliyoruz. Mercedes otobüs modelleri, Mercedes kamyon modelleri tüm dünyada oldukça popüler diyebiliriz. Mercedes imzalı otobüsler ve kamyonlar çok sayıda insan tarafından kullanılıyor. Yine ünlü marka Mercedes Vito, Mercedes Vaneo gibi ticari araç modelleri ile de ön plana çıkıyor. Pick-up pazarına nispeten yeni giren Mercedes bu alanda da hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Mercedes bünyesinde bulunan modern otomobillerin yanında tarihe geçmiş klasik otomobillerin yer aldığını da söylemeden geçmeyelim. 

Mercedes-Benz 300 SL Gullwing: Mercedes modern dönemde çok iddialı otomobiller ürettiği gibi geçmişte de mükemmel spor otomobiller üretiyordu. Bu otomobillerden birisi de kesinlikle Mercedes-Benz 300 SL Gullwing. 1963’de üretimi durdurulan otomobil ikonik Mercedes modelleri söz konusu olduğunda hemen hafızlarda canlanıyor. 

Mercedes X 250D 4MATIC: Mercedes 2017 yılının sonunda pick-up arazi aracı pazarına giriş yaptı. O dönemde tanıtılan üç modelden biri olan Mercedes X 250D 4MATIC ailenin diğer tüm üyeleri gibi Nissan Navara altyapısını kullanıyor.

Mercedes Otomobil Modelleri

Mercedes markasının köklü tarihinde, Alman devinin piyasaya sürdüğü birçok otomobil modeli yer alıyor. Bu otomobil modellerini geçmişten günümüze tek tek sıralayabilmek neredeyse imkansız diyebiliriz. Tüm modelleri kapsayan bir dokümanı sanıyoruz ki ancak Mercedes arşivlerinde bulmak mümkün. Bu nedenle Mercedes etiketi taşıyan ve güncel olarak piyasada bulunan Mercedes otomobil modellerini tanıtmakta fayda var. Mercedes’in güncel ürün katalogunda bulunan modeller ise şöyle sıralanabilir:

Mercedes A 180 d AMG: Mercedes A 180 d AMG son olarak 2020 yılında üretim bandından indi. Ancak otomobil efsane A serisinin en klasik modellerinden biri olarak hala çok seviliyor.

Mercedes A 200 FL AMG: Mercedes, 1990’larda üretmeye başladığı A serisi otomobilleri son dönemde yenileme yoluna gitti. Mercedes A 200 FL AMG bu yeni modellerden bir tanesi. Otomobil kompakt tasarımı ve performansı ile göz dolduruyor.

Mercedes A 200 Sedan FL AMG: Yeni Mercedes A serisi bir hatchback ile taçlandırılmışken sedan bir otomobili seriye entegre etmemek olmazdı. Mercedes de böyle düşünmüş olacak ki A 200 FL AMG’yle birlikte Mercedes A 200 Sedan FL AMG modeli de piyasaya çıktı.

Mercedes B 180: Mercedes’in en mütevazı modellerinden biri olan Mercedes B 180 tam bir kompakt şehir otomobili. B 180 uzun yıllardır Alman devinin ürün kataloglarında yer almaya devam ediyor.

Mercedes B 200 FL Progressive: Güncel olarak Mercedes B serisini yalnızca Mercedes B 200 FL Progressive modeli temsil ediyor. Kompakt bir şehir otomobili olan Mercedes B 200 kendi segmentinde zirveye oynuyor.

Mercedes C 180: Mercedes’in en klasik ve ikonik otomobillerinden olan Mercedes C 180 2022 yılında son kez yollara çıktı. Mercedes bu harika otomobili yeniden piyasaya sürer mi bilinmez ama halen eski versiyon C 180’leri yollarda görmeye devam ediyoruz.

Mercedes C 200 4MATIC AMG: Uzun yıllardır Mercedes’in ürün kataloglarında yer almayı başaran C 200 yeni dönemde C 200 4MATIC AMG etiketi ile karşımıza çıkıyor.  AMG tasarım ve donanım paketinin yeni C 200’e büyük artı katacağı kesin.

Mercedes E 200 d FL Exclusive: Mercedes’in ünlü E serisi premium sedan modelleri ile her zaman adından söz ettiriyor. Bu serinin yıldızlarından birisi de tabii ki Mercedes E 200 d FL Exclusive

Mercedes E 200 d FL AMG: Mercedes E 200 d FL AMG, E 200 d FL modelinin benzinli versiyonu diyebiliriz. Aynı zamanda bu otomobilde ikiz kardeşinden farklı olarak AMG tasarım paketi de bulunuyor.

Mercedes E 300 d 4MATIC FL Exclusive: Mercedes’in “bussines” otomobilleri ile ünlenen E serisi tüm dünyada oldukça popüler. Bu seride bulunan ve klasik E serisini temsil eden en güçlü otomobil ise E 300 d 4MATIC FL Exclusive modelinden başkası değil.

Mercedes-AMG A 45 S 4MATIC+: Mercedes’in giriş seviyesi otomobillerini bünyesinde barındıran A serisine uzun zamandır büyüleyici bir otomobil eklemesi bekleniyordu. AMG donanım ve tasarım özellikleri ile gelen Mercedes-AMG A 45 S 4MATIC+ şimdilik bu ihtiyacı karşılamış görünüyor.

Mercedes-AMG C 43 4MATIC: Mercedes-AMG C 43 4MATIC premium D segmentte Mercedes C serisi ve AMG ailesini temsil ediyor. Otomobil 

Mercedes-AMG E 63 S 4MATIC+: Mercedes’in en özel otomobillerinden biri de Mercedes-AMG E 63 S 4MATIC+. Bu otomobil E serisi klasik sedan modelleri ile AMG ailesinin spor modellerinin bir bileşimi olarak nitelendiriliyor.

Mercedes-AMG CLA 45 S 4MATIC+: Güncel olarak Mercedes’in ürün kataloglarında Mercedes-AMG CLA 45 S 4MATIC+ ismiyle iki farklı otomobil görmek mümkün. Yeni AMG CLA 45 S 2023 yılı içerisinde yollara çıkacağı için eski versiyon olan AMG CLA 45 S Coupe satışı da devam ediyor.

Mercedes-AMG CLA Shooting Brake: Alman devi Mercedes’in AMG CLA serisindeki en sıra dışı olan otomobili Shooting Brake diyebiliriz. Bu otomobil tasarımı ve performansı ile önümüzdeki yıllara damga vuracak gibi görünüyor.

Mercedes-AMG CLS 53 4MATIC+ Coupe: Mercedes AMG ailesinin en yeni ve en özel modellerinden biri de Mercedes-AMG CLS 53 4MATIC+ Coupe. Dizel ve benzinli olmak üzere iki farklı motor seçeneği ile gelen otomobil gücüyle kendi segmentinde fark yaratıyor.

Mercedes Maybach S 580 4MATIC Inspiration+: Mercedes Maybach S 580 4MATIC Inspiration + ünlü Alman markasının en prestijli otomobillerinin başını çekiyor. Özel bir seri olan Maybach etiketi taşıyan araç teknik özellikleri ve yüksek fiyat etiketi ile dikkat çekiyor.

Mercedes SLS AMG GT: Mercedes’in efsane roadster – coupe modeli olan Mercedes SLS AMG GT 2014 yılında yollara veda etti. Mercedes bu veda sonrası yola AMG GT serisi ile devam etti. SLS serisi ise bir efsane olarak hafızalara kazındı.

Mercedes-AMG GT 43 4MATIC+: Mercedes’in yeni AMG GT serisinde yer alan üç otomobilden biri de Mercedes-AMG GT 43 4MATIC+. Otomobil dört kapılı ve coupe tarzında bir spor araç arayanlar için çok ideal bir otomobil diyebiliriz.

Mercedes-AMG GT 53 4MATIC+: Mercedes-AMG GT 53 4MATIC+, Mercedes AMG GT ailesinde yer alan üç otomobilden biri. Benzinli motor ünitesine sahip otomobil inanılmaz bir 4 kapı coupe deneyimi vaat ediyor.

Mercedes-AMG GT 63 S E Performance: Mercedes-AMG GT S E Performance hem yeni AMG GT serisinin en güçlü modeli hem de tek hibrit motorlu modeli olarak ön plana çıkıyor.

Mercedes-AMG SL 43 Roadster: Mercedes-AMG SL 43güçlü ve son derece şık bir roadster otomobil. Saf bir karizmaya sahip otomobil yüksek performanslı motoruyla da adından söz ettirmeyi başarıyor.

Mercedes-AMG SL 63 4MATIC+ Roadster: Mercedes’in tasarım harikası otomobil modellerinden biri olan Mercedes-AMG SL 63 4MATIC+ Roadster tasarımıyla olduğu kadar son derece güçlü performansıyla da dikkatleri üzerine çekiyor.

Mercedes Elektrikli Otomobiller

Tüm başarılı otomobil üreticileri gibi Alman devi Mercedes de son yıllarda tamamen elektrikli ve hibrit motorlu otomobillerin üretimine ağırlık verdi. Mercedes elektrikli otomobiller tüketicilerin markaya olan güveni ve Mercedes kalitesinin getirdiği performans sayesinde büyük ilgi görüyor. Mercedes’in halihazırda satışta olan pek çok elektrikli otomobil modeli bulunuyor.

Mercedes EQA 350 4MATIC: Mercedes EQA 350 4MATIC Mercedes elektrikli SUV dünyasına giriş modeli olarak kabul ediliyor. Otomobil tam dolu batarya ile 422 kilometre menzil mesafesi sunuyor.

Mercedes EQB 350 4MATIC: Mercedes EQB 350 4MATIC yeni EQ ailesinin ortanca kardeşi diyebiliriz. Premium kompakt SUV olan otomobil aynı zamanda %100 elektrikli motoruyla da dikkat çekiyor. EQB 350 tam dolu batarya ile 407 kilometre yol yapabiliyor.

Mercedes EQC 400 4MATIC: Yeni Mercedes EQ ailesinin en güçlü modeli EQC 400 4MATIC. Bu otomobil %100 dolu batarya ile 403 kilometre yol yapabiliyor.

Mercedes EQE 350 4MATIC: Mercedes elektrikli otomobil ailesi içinde yer alan Mercedes EQE 350 4MATIC sportif tasarımı ve sedan karoser yapısıyla ön plana çıkıyor. Otomobil tam dolu batarya ile tam 559 kilometre menzil mesafesi sunuyor.

Mercedes EQS 450+: Mercedes elektrikli otomobil ailesinin en güçlüsü Mercedes EQS 450+ desek yanılmış olmayız. Performansı ve tasarımı ile ön plana çıkan otomobil tam dolu batarya ile 300 kilometre yol kat ediyor.

Mercedes SUV Modelleri

Mercedes SUV ailesi içerisinde hem içten yanmalı motorlu otomobiller hem de elektrikli ve hibrit modeller mevcut. Elektrikli otomobilleri ayrı bir başlıkta değerlendirme altına almak daha sağlıklı bir daha sağlıklı bir yol gibi görünüyor. Mercedes SUV modelleri başlığında ise yalnızca benzin veya dizel yakıt ile çalışan modelleri mercek altına alıyoruz.

Mercedes-AMG G 63 FL: Mercedes SUV ailesinde eşsiz otomobiller bulunuyor. Bu otomobillerden bir tanesi de ikonik G serisini temsil eden Mercedes-AMG G 63 FL. G serisinin DNA’sını taşıyan otomobil performansı ve tasarımı ile göz dolduruyor.

Mercedes G 400 d Magnetic: Mercedes’in ikonik G serisinde güncel olarak satışta olan iki otomobilden biri de Mercedes G 400 d Magnetic. Dizel motor opsiyonu ile dikkat çeken model Mercedes-AMG G 63 FL’ye güçlü bir alternatif oluşturuyor.

Mercedes GLB 200 4MATIC: 2019 yılında piyasaya çıkan Mercedes GLB 200 4MATIC ünlü Alman üreticinin B-SUV crossover segmentindeki tek otomobili olarak dikkat çekiyor.

Mercedes GLC 220 d 4MATIC Edition 1 AMG: D-SUV segmentinde son derece sportif bir otomobil arayanlar için Mercedes GLC 220 d 4MATIC Edition 1 AMG doğru alternatiflerden biri diyebiliriz. Otomobilin 2020-2022 yılları arasında en çok satılan Mercedes modeli olması da bu iddiayı doğrular nitelikte.

Mercedes-Benz Türk

Mercedes-Benz Türk şirketinin kuruluş öyküsü 1967 yılına kadar dayanıyor. 1967 yılında İstanbul Davutpaşa’da Otomarsan A.Ş adıyla kurulan şirket Mercedes-Benz Türkiye’ye giden yoldaki ilk adım olarak kabul ediliyor. Ülkemizde efsane haline gelen O302 tipi otobüslerin üretimiyle işe başlayan Otomarsan A.Ş, 1990 yılına geldiğimizde Mercedes-Benz Türk A.Ş ismini aldı. Tüm bu yatırımın Türkiye’ye gelmesinde ise 1949 yılında Daimler Benz AG Türkiye distribütörlüğünü alan Mengerler Ticaret Türk A.Ş’nin büyük payı var.

Mengerler Ticaret Türk A.Ş 1999 yılında Mercedes-Benz Türk şirketindeki tüm hisselerini Mercedes’e devrederek ortaklıktan ayrıldı. Buna rağmen Mengerler halen Mercedes Türkiye distribütörlüğü işine devam ediyor. 10 il ve 20’nin üzerinde yetkili servis ve Mercedes satış bayi ile hizmet veren Mengerler Ticaret Türk A.Ş bünyesinde 1500 civarında personel istihdam ediliyor.

Mercedes-Benz Türk A.Ş ise yoluna Mercedes çatısı altında devam ediyor. Bugün Türkiye’nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biri olan Mercedes-Benz Türk 6.500 kişi civarında çalışanı istihdam ediyor. Şirketin Aksaray ve Hoşdere fabrikalarında Mercedes-Benz imzalı kamyon ve otobüslerin üretimi sürüyor. Bu iki fabrikada Daimler Truck AG adına önemli iki Ar-Ge merkezi de bulunuyor.

  • Mercedes dünyanın en prestijli ve güçlü otomotiv markalarından biri. Hemen hemen herkesin adını bir kez olsun duyduğu Mercedes’in kuruluş hikayesi 1890’lı yıllara kadar dayanıyor. Mercedes markasının resmi olarak tescil alması ise 1926 yılında gerçekleşti. Mercedes ve Mercedes’in kuruluşuna öncülük eden şirketlerin tamamı Almanya’da kuruldu. Yani, Mercedes tam anlamıyla bir Alman markası. Günümüzde Mercedes’in dünyanın farklı bölgelerinde çeşitli operasyonları bulunuyor. Durum böyle olunca Alman markası Mercedes global bir deve dönüşmüş oldu ve şirket gün geçtikçe büyüyerek yoluna devam ediyor.

  • Dünya devi Mercedes’in ikonik ambleminin nasıl ortaya çıktığı ile ilgili bir çok hikaye var. Bunların arasından en geçerli olan hikayelerin sayısı ise iki diyebiliriz. Mercedes yalnızca otomobiller için motor üretmediği için şirketin üç köşeli yıldız amblemindeki her çizginin hava, su ve karayı temsil ettiği düşünülüyor. Yıldızın üç kolunun çember ile birleşmesi Mercedes’in havada, karada ve suda ne kadar güçlü olduğunu sembolize ediyor. Başka bir rivayet ise Mercedes’in karayolu için ürettiği tüm araçlarında kalite, güvenirlik ve yüksek hız sunmasından kaynak alıyor. Yıldızın üç kolunun Mercedes’in asla ödün vermediği kalite, hız ve güvenlik konularını temsil ettiği söyleniyor. Mercedes amblemi pek çok insan tarafından dünyanın en iyi logo tasarımlarından biri olarak kabul ediliyor.

  • Alman devi Mercedes tıpkı pek çok diğer otomobil üreticisi gibi yalnızca tüketicilerin hizmetine 0 kilometre araçlar sunuyor. Fakat özellikle ülkemiz Türkiye gibi bölgelerde 0 kilometre otomobillere ilgi olduğu kadar ikinci el otomobillere de ilgi büyük. Bu durumun oluşmasında elbette ekonomik şartların etkisi yüksek. Ülkemizde neredeyse her otomobil markasına ait ikinci el otomobillere ulaşabilmek ve bu modelleri satın almak mümkün. Türkiye’de ikinci el araç pazarının en önemli oyuncularından biri de Mercedes. Sıfır fiyatları genellikle yüksek olan Mercedes otomobillerinin ikinci elleri son derece büyük ilgi görüyor. Mercedes kalitesi, performansı ve dayanıklılığı yüksek araçlar ürettiği için de bir çok insan ikinci el Mercedes modellerine yöneliyor. Eğer herhangi bir ruhsat veya arız sorunu yoksa ikinci el Mercedes otomobiller gönül rahatlığıyla tercih edilebilir. Zaten, Türkiye yollarında 30 yaşından 1 yaşına kadar pek çok ikinci el Mercedes modeli ile sıkça karşılaşıyoruz.

Popüler Şeyler
Mercedes A180 d AMG

Lüks otomobillerine aşina olduğumuz markalardan biri olan Mercedes, C segmentte üst seviye bir otomobil üretmek...

Mercedes SLS AMG GT

Alman otomotiv devi Mercedes, 2010’lu yıllara damgasını vuran bir süper spor otomobil tasarladı. Bu model...

Mercedes EQS 450+

Konforlu ve lüks otomobil segmentinin ilk akla gelen markalarından biri olan Mercedes, elektrikli otomobil piyasasına...

Lewis Hamilton, 1985 yılında İngiltere’de dünyaya geldi. Ailesi erken yaşta dağılan Lewis, çocukluğunu üvey annesi...

Mercedes C 180

Alman devi Mercedes’in C serisi her zaman markanın en klasik ve popüler otomobil modellerini içinde...

Mercedes Ürünleri

Mercedes EQC 400 4MATIC

Elektrikli Mercedes SUV ailesinin en gelişmiş modeli olan Mercedes EQC 400 4MATIC baştan aşağıya son...

Mercedes EQE 350 4MATIC

Mercedes’in elektrikli otomobil ailesinde sportif tasarımı ve sedan karoser özelliğiyle dikkat çeken Mercedes EQE 350...

Mercedes EQS 450+

Konforlu ve lüks otomobil segmentinin ilk akla gelen markalarından biri olan Mercedes, elektrikli otomobil piyasasına...

Mercedes EQB 350 4MATIC

Mercedes elektrikli SUV ailesinin ortancası olan Mercedes EQB 350 4MATIC tam anlamıyla çok güçlü ve...

Mercedes EQA 350 4MATIC

Mercedes elektrikli otomobil sayısını gün geçtikçe artırmaya devam ediyor. Dünyada pek çok öncü otomotiv markasının...

Mercedes CLA 200 AMG+

Mercedes CLA 200 AMG+, Mercedes CLA ailesinde yer alan üç versiyondan bir tanesi diyebiliriz. Hatta...

Mercedes B 200 FL Progressive

Mercedes uzun süredir yeni bir model eklemediği B serisi otomobillerinin arasına 2022 yılının sonlarında önemli...

Mercedes A180 d AMG

Lüks otomobillerine aşina olduğumuz markalardan biri olan Mercedes, C segmentte üst seviye bir otomobil üretmek...

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Mercedes, spor otomobiller alanında da son derece uzmanlaşmış...

Mercedes C 180

Alman devi Mercedes’in C serisi her zaman markanın en klasik ve popüler otomobil modellerini içinde...

Mercedes C 200 4MATIC AMG

Mercedes C 200 4MATIC AMG, Alman devinin 2023 yılında, C serisinde satışa sunulan iki modelinden...

Mercedes-AMG C 43 4MATIC

AMG C 43 4MATIC, Mercedes’in yenilenen C serisindeki en üst düzey modeli olarak karşımıza geliyor....

Mercedes A 200 Sedan FL AMG

Alman devi Mercedes’in A serisi otomobillerini 1990’lı yılların ortalarından itibaren yollarda görmeye başladık. Mercedes’in o...

Mercedes B 180

Mercedes, yeni B serisinde yer alan tek modeli B 180’i “Aile otomobilini yeniden icat ettik!”...

Mercedes GLC 220 d 4MATIC Edition 1 AMG

Alman devi Mercedes’in son iki yılda en çok satılan modeli olan Mercedes GLC, 2022 yılının...

Mercedes A 200 FL AMG

Mercedes 1990’larda üretimine başladığı A serisine bugüne kadar birçok otomobil kazandırdı. A 140, A 160...

Daha Fazla Göster