bifikirbifikir

Toyota Hilux

Toyota
Toyota Hilux

Pick-up piyasasında büyük nam salmış bir Uzak Doğulu, Toyota Hilux. Geçmişi uzun zaman öncesine, 1968 yıllarına kadar dayanıyor. Kamyonet olarak üretimine başlanan efsane model, günümüzde pick-up olarak yoluna devam ediyor. Hilux; geçmişte özellikle taşıma kapasitesi ve ağır arazi şartlarındaki hakimiyetinden ötürü tercih sebebi olsa da, günümüzde hem bir SUV kadar konforlu, hem de bir arazi canavarı diyebiliriz. Kullanıcılarını da oldukça tatmin ediyor gibi görünüyor. Yıllardır yakaladığı satış başarısı bunu ispatlar nitelikte. Yeni Hilux üstün donanım özellikleri ile göz doldurmaya devam ediyor. Dünyanın en bilinen pick-up modeli başarısını devam ettirmeye kararlı gibi.

2021 model Toyota Hilux, 3 farklı versiyondan şekillenen 4 paket ile satışa sunuldu. Hilux Adventure; arkadan çekiş, manuel şanzıman veya otomatik şanzıman seçeneğine sahip. Hilux Cruiser ve Hilux Invincible ise 4x4, otomatik şanzıman standart seçeneği ile satılıyor. Motor gücü ise bütün versiyonlar için aynı. Hilux; 2,4 litre, 4 silindir dizel bir motora sahip. Motor aynı zamanda 150 Hp beygir gücü ve 400 Nm tork üretebiliyor. 6 ileri şanzıman ile de bu sistem destekleniyor. Sadece Adventure versiyonunda, manuel şanzıman seçeneği bulunuyor. Araç, segmentinde oldukça iyi değerlere sahip diyebiliriz. 2 ton taşıma kapasitesi de Hilux’ın gücünü ispatlıyor.

2021 Hilux, iç ve dış donanım yönünden oldukça zengin. İç donanımda; yol bilgisayarı, elektrikli arka camlar, direksiyon ısıtma, soğutmalı torpido, anahtarsız çalıştırma gibi özellikler mevcut. Dışta ise eşsiz tasarımına ek olarak; gündüz farları, geri görüş kamerası, park sensörleri kullanıcıya standart olarak sunuluyor.

Hilux’ın güvenlik donanımı da oldukça yeterli diyebiliriz. Özellikle “coming home’’ ve “leaving home’’ özellikleri aracı, rakiplerinin bir adım önüne koyuyor. Segmentindeki diğer araçların, sağladığı güvenlik özelliklerinin neredeyse tümü, Hilux’ta da standart olarak var.

Tüm Hilux versiyonlarında 100 Km’de ortalama 7 ile 7,5 litre yakıt tüketimi mevcut. Bu segmentteki bir araç için oldukça ideal. Bunu yaparken Hilux, çekiş gücü ve motor hacminden de feragat etmemiş diyebiliriz. Genel olarak yeni Hilux oldukça başarılı.

Yorumlar
09.10.2021 - 15:00
Japon motor ve araç üreticisi Toyota, yıllar önce bir pickup modeli üretme kararı aldı. Toyota Hilux adıyla satışa çıkan model, zaman içerisinde, kendilerinin bile tahmin edemeyeceği bir satış başarısına ulaştı. Tüm dünyada, belki de en çok satan pickup Hilux olabilir. Kuzey Amerika’dan Asya’ya dünyanın her yerinde bu efsane ile karşılaşmak mümkün.

Hilux, zorlu arazi şartlarında gösterdiği üstün performans ile öne çıkan bir pickup diyebiliriz. Efsane model, bu özelliği ile zorlu coğrafyalar olan, Afrika ve Orta Doğu pazarında oldukça revaçta bir model. Rakipleri henüz onun popülaritesine erişti demek zor. Ancak Toyota da geçmişine güvenerek gelişimi durdurmuş değil. Sürekli yenilenen Hilux, günümüzde oldukça üstün donanımlar ile kullanıcılarına harika bir deneyim sunuyor.
İlgili İçerikler

Pickup kamyonetler, işletmeler için yük taşımacılığı, zorlu arazi koşullarında çalışma kapasitesi ve günlük kullanım için geniş iç mekan gibi çeşitli...

Özkan Hacıoğlu, Türkiye Yol Şartlarında En İyi Pick-up Hangisi şeklinde bi'şey sordu. Var mı bi'fikrin?

8,6

(2)

Benzer Şeyler
FIAT Strada

Otomotiv sektöründe dünyanın en önde gelen şirketlerinden FIAT, 1996 yılında Strada modelini piyasaya sürerek, pick-up...

Mitsubishi L200

Japonya’nın köklü markası Mitsubishi tarafından üretilen Mitsubishi L200, pick-up piyasasında en çok tercih edilen modellerden...

SsangYong Musso Grand

Koreli otomotiv şirketi SsangYong, pick-up pazarında rakipleri kadar adından söz ettirmeyi istiyor. Aslında marka 1993...