bifikirbifikir

FIAT Strada

FIAT
FIAT Strada

Otomotiv sektöründe dünyanın en önde gelen şirketlerinden FIAT, 1996 yılında Strada modelini piyasaya sürerek, pick-up pazarına ufacık bir göz kırpmıştı. Brezilya’da üretimi yapılan ve Güney Amerika pazarında daha çok tercih edilen model, 50 -100 bin adet kadar ülkemiz pazarına da ihraç edilmişti. 1,9 litre dizel motorlu Strada, beklenen satış rakamlarını yakalayamayınca ithalatı durmuştu. FIAT’ın ilk Strada modelleri için günümüz pick-uplarının atalarından diyebiliriz. Tam olarak ne bir pick-up ne bir kamyonet olan ara bir geçiş formu da diyebiliriz. Önü FIAT’ın efsane modelleri Palio ve Albea’ya kasa takılmış izlenimi veren eski Strada, günümüzde dev bir evrim geçirerek tekrar pazara dönüş yaptı. 2021 yılında FIAT, yine ilk olarak Güney Amerika pazarında satışa sunulacak yeni Strada’yı tanıttı. Bu defa daha iddialı görünen marka, Strada ile pazarda kalıcı olmayı hedefliyor gibi görünüyor.

2021 model FIAT Strada, pazardaki rakiplerinden rol çalmak üzere çıktığı yolda hedefine ulaşabilir mi bilinmez; ama yüksek donanım ve teknolojik özellikler ile geri döndüğü kesin. Özellikle FIAT iç dizayn ve elektronik konusunda kendisini oldukça geliştirmiş.

Strada 2021 keskin hatları ve güçlü görünümü ile beklentileri karşılıyor gibi. Özellikle ön far ve ızgara tasarımındaki uyum oldukça başarılı diyebiliriz. Öncelikle 4 kapılı olarak üretilecek modelin önümüzdeki süreçte 2 kapılı modeli de piyasaya çıkacak. Kompakt bir pick-up olduğu iddiasıyla satışa çıkan Strada, bunu kanıtlar nitelikte. Zira pick-up sadece 4,5 metre. 4 kapılı model, 650 kg yük taşıma kapasitesine sahipken, üretilecek 2 kapılı model daha güçlü olacak ve 720 kg taşıma kapasitesine sahip olacak.

Yeni Strada, iki farklı motor seçeneğine sahip. İki motor da 5 ileri manuel şanzıman seçeneği ile destekleniyor. FIAT kullanıcılarına; 1,4 litre benzinli, 88 Hp beygir gücü ve 123 Nm tork üreten motor ve 1,3 litre turbo benzinli 110 Hp beygir gücü ve 139 Nm tork üreten motor olmak üzere iki seçenek sunuyor. Strada’nın düşük motor hacmi ile oldukça çevreci ve az yakan bir araç olduğu göze çarpıyor.

FIAT Strada, Güney Amerika pazarında beklenen patlamayı yapıp Avrupa pazarına gelecek mi merakla bekliyoruz.

Yorumlar
08.10.2021 - 18:51
İtalyan devi Fiat, pickup pazarına yeni giren üreticilerden sayılabilir. Daha doğrusu eski tip, yük taşımacılığı için kullanılan pickup ve kamyonet arası modellerini geliştirme kararı aldı diyebiliriz. Bunun sonucunda Fiat, işçi kamyoneti olarak bilinen Strada’nın yenilenmiş halini pickup modeli olarak piyasaya sürdü.

İlk olarak Brezilya pazarında görücüye çıkan model, uygun fiyatı ve düşük yakıt tüketimi ile şimdiden iddialı. Ayrıca Fiat kalitesi de tartışılmaz. Yeni Strada, daha çok başlangıç seviyesi bir model olmasına rağmen oldukça güçlü görünüyor. Fiyatı da uygun tutulmuş. Strada’nın satışının dünya geneline yayılması ve artması kaçınılmaz görünüyor.
İlgili İçerikler

Pickup kamyonetler, işletmeler için yük taşımacılığı, zorlu arazi koşullarında çalışma kapasitesi ve günlük kullanım için geniş iç mekan gibi çeşitli...

Özkan Hacıoğlu, Türkiye Yol Şartlarında En İyi Pick-up Hangisi şeklinde bi'şey sordu. Var mı bi'fikrin?

6,8

(2)

Benzer Şeyler
Mitsubishi L200

Japonya’nın köklü markası Mitsubishi tarafından üretilen Mitsubishi L200, pick-up piyasasında en çok tercih edilen modellerden...

SsangYong Musso Grand

Koreli otomotiv şirketi SsangYong, pick-up pazarında rakipleri kadar adından söz ettirmeyi istiyor. Aslında marka 1993...

Chevrolet Silverado

Chevrolet markasının efsane pick-up modeli Silverado, ABD topraklarında doğdu. GMC ve Chevrolet tarafından ortak olarak...