bifikirbifikir

Ram 3500 HD

RAM
Ram 3500 HD

ABD’nin ve dünyanın en önemli kamyon üreticileri arasında gösterilen RAM Trucks, uzun yıllar boyunca Dodge markası altında araç üretti. Daha sonra Dodge ile ortaklıktan ayrılan marka kendi adı altında; kamyon, kamyonet ve pick-up üretmeye devam ediyor. RAM’ın en efsane araç modellerinden 1500, 2500 ve 3500 serilerinin en yeni üyelerinden biri de 3500 HD. Amerikan ağır pick-up pazarını sallayan bu efsane model 2019 yılından itibaren pazardaki yerini almış durumda. RAM geçmişten günümüze ürettiği kamyonetleri ile "Yılın Kamyoneti” ödüllerini üçten fazla kazanarak tarihe geçmiş bir marka. 3500 HD modeli de bu büyük markanın, beşinci nesil pick-up’ı olarak karşımıza çıkıyor. RAM, üstün donanımı ve etkileyici çekiş özellikleri ile en büyük rakipleri olan Ford ve Chrysler’e mesaj vermeyi de ihmal etmiyor. 3500 HD’nin sonundaki HD ifadesi “Heavy Duty’’nin kısaltması olarak kullanılıyor. Amerikan pazarında birçok marka bu segmentteki modellerinin sonuna bu ibareyi ekleyerek güçlerini tescilliyorlar desek yeridir.

Son model RAM 3500 HD opsiyonel olarak; 6,7 litre V6 motor, 410 Hp beygir gücü, 1.354 Nm tork gibi şaşırtıcı özelliklere sahip. Aynı zamanda 6,7 litrelik motorun 370 Hp ve 1.151 Nm güç üreten bir versiyonu da seçenek olarak kullanıcılara sunuluyor. İki motor seçeneğinde de 6 ileri otomatik şanzıman bu kusursuz güce destek veriyor. 3500 HD’de standart olarak ise 6,4 litre V8, 410 Hp beygir gücü ve 581 Nm tork üreten bir motor bulunuyor. Bu motorlu versiyon ise otomatik 8 ileri şanzımana sahip. 3500 HD en yüksek beygir ve tork gücüne sahip versiyonunda 16 tona yakın çekme kapasitesi ve 3,5 tona yakın taşıma kapasitesine sahip. Bu veriler oldukça sıra dışı. Bu da aracın ne kadar güçlü olduğunu gözler önüne sürmeye yetiyor. Modelin bütün versiyonları ise 4x4 olarak standart üretiliyor.

RAM 3500 HD, eski RAM model pikaplara göre %98 daha sağlam, bunu da üretildiği üstün kalite çeliğe borçlu. Havalı süspansiyon sayesinde oldukça kolay yüklenebiliyor ve her yol koşulunda oldukça konforlu bir sürüşe sahip. Aynı zamanda geliştirilmiş aksı ile de 3500 HD’nin dayanıklılığı zirve yapmış denebilir.

Tasarım olarak zengin bir içeriğe sahip olan RAM 3500 HD, multimedya ve elektronik fonksiyonları ile de göz dolduruyor. Aynı zamanda araç yüzden fazla güvenlik donanımına sahip.

Yorumlar
08.10.2021 - 20:47
Yeni kıtanın en çok tutulan pickup markalarından Ram Trucks’un 3500 HD modelinden de söz etmeden geçmek olmaz. Bu modelin küçük kardeşi 2500’te harikalar yaratan marka, her iki modelde de iyi satış rakamları yakalamış durumda. Ülkemizde ise, bu araca rastlamak oldukça zor.

Piyasaya segmentinin en güçlü ve en yeteneklisi olarak lanse edilen Ram 3500 HD, özellikle üstün yük kapasitesi ve dudak uçuklatan çekme kapasitesi ile rakiplerine gözdağı veriyor. Otomobil kadar yüksek yol tutuşu da cabası. Hem şehir içinde hem arazide üstün performansı ve devasa görünümüyle Ram 3500 HD, mükemmelliği yansıtan tarzıyla listemizde olmayı hak ediyor.
İlgili İçerikler

Pickup kamyonetler, işletmeler için yük taşımacılığı, zorlu arazi koşullarında çalışma kapasitesi ve günlük kullanım için geniş iç mekan gibi çeşitli...

Özkan Hacıoğlu, Türkiye Yol Şartlarında En İyi Pick-up Hangisi şeklinde bi'şey sordu. Var mı bi'fikrin?

9,6

(2)

Benzer Şeyler
Mitsubishi L200

Japonya’nın köklü markası Mitsubishi tarafından üretilen Mitsubishi L200, pick-up piyasasında en çok tercih edilen modellerden...

FIAT Strada

Otomotiv sektöründe dünyanın en önde gelen şirketlerinden FIAT, 1996 yılında Strada modelini piyasaya sürerek, pick-up...

SsangYong Musso Grand

Koreli otomotiv şirketi SsangYong, pick-up pazarında rakipleri kadar adından söz ettirmeyi istiyor. Aslında marka 1993...