bifikirbifikir

FIAT 500e

FIAT
1 / 15

İtalyan otomotiv devi FIAT marka tarihinde çok özel bir yeri olan FIAT 500 modeline yeni bir versiyon ekleyerek güncel piyasada güçlü, yeni bir FIAT 500 yaratma yoluna gitti. FIAT bu adımı attığında takvim yaprakları 2020 yılını gösteriyordu. 2021 yılında yollara inecek şekilde tasarlanan bu yeni FIAT 500 modelinin adı ise FIAT 500e olarak belirlendi.

Otomobilin ismindeki “e” ibaresi tam da tahmin edilebileceği üzere yeni FIAT 500e’nin %100 elektrikli bir motor ile geleceğini işaret ediyordu. Üç farklı karoser yapısıyla görücüye çıkan FIAT 500e güçlü elektrikli motoru ile piyasada kısa sürede adından söz ettirmeyi başardı. Sıfır karbon emisyonu ve düşük yakıt tüketimi FIAT 500e’nin kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilmesini sağladı.

Harika bir %100 elektrikli şehir otomobil olan FIAT 500e tüm versiyonları ile 2023 yılının ilk çeyreğinde Türkiye pazarına da giriş yaptı. FIAT 500e’nin kısa sürede Türkiye yollarında yaygın şekilde görülmesini bekliyoruz.

Yeni FIAT 500e Tasarım Detayları ve Donanım Özellikleri

Yeni FIAT 500e dış tasarım olarak FIAT 500 ailesinin köklerine son derece sadık görünüyor. Otomobile ilk bakışta FIAT 500 olduğunu anlamak oldukça kolay. Bunun dışında üç farklı FIAT 500e versiyonunda da bazı standart tasarım ekipmanları ve donanım elamanları mevcut. 17” elmas kesim jantlar, premium çift renkli direksiyon, FIAT monogramlı koltuk kumaşı, premium “dashboard”, otomatik kararan iç dikiz aynası, krom far çerçevesi, krom kapı eşiği, karartılmış arka camlar ve “LaPrima” logosu otomobilin tasarımında göze çarpan detaylar olarak sıralanabilir. FIAT 500e’nin “hatchback” ve “3+1” versiyonlarında panoramik cam tavan mevcutken “cabrio” versiyonda ise FIAT monogramlı açılır - kapanır tente bulunuyor.

FIAT 500e La Prima by Bocelli Hatchback: FIAT 500e Hatchback, FIAT 500e ailesine giriş versiyonu olarka tanımlanabilir. Standart 3 kapılı bir hatchback yapısında olan otomobil klasik FIAT 500 tutkunlarının ilk tercihi olabilir.

FIAT 500e La Prima by Bocelli 3+1: FIAT 500e 3+1, FIAT 500e ailesinin tasarım olarak en yeni ve en aykırı versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. FIAT 500e 3+1’de standart üç kapının yanında, arka koltuğa yolcuların daha rahat binebilmesi için açılabilen küçük bir yan kapı daha bulunuyor. Bu kapı diğer ana kapı ile aynı anda açıldığında otomobilin kapıları arasında çıta olmamasından dolayı FIAT 500e’ye büyük bir genişlik ve ferahlık katıyor.

FIAT 500e La Prima by Bocelli Cabrio: FIAT 500e Cabrio isminden de anlaşılabileceği gibi mükemmel tasarımıyla öne çıkan FIAT 500e’nin açılır kapanır tavanlı versiyonu olarak kataloglarda yer alıyor. Tasarım tarzı zaten son derece başarılı olan FIAT 500e’ye “cabrio” dokunuşu gerçekten çok şık bir görüntü ortaya çıkarıyor.

FIAT 500e Motor Özellikleri ve Performans Verileri

Yeni FIAT 500e versiyonlarının tümünde aynı %100 elektrikli motor ünitesi bulunuyor. Bu motor ünitesi güçlü bir elektrikli motor ile yüksek performanslı bir bataryadan oluşuyor. FIAT 500e tam dolu batarya ile standart yol şartlarında 320 kilometreye kadar menzil sunuyor. Tamamen şehir içinde kullanılmak üzere tasarlanan FIAT 500e’nin sunduğu menzil bu segmentte bir otomobil için oldukça yeterli. Zaten FIAT 500e’de bazı özelliklerin gücünü kısan ve daha uzun menzil sağlayan “Sherpa modu” da bulunuyor.

Yeni FIAT 500e 85 kW’ya kadar hızlı şarj desteği sağlıyor. Yaklaşık 50 km menzil için 5 dakikalık bir hızlı şarj otomobile yeterli oluyor. Ayrıca FIAT 500e’nin bataryası %80 doluluğa 35 dakika gibi kısa bir sürede ulaşabiliyor. FIAT 500e’de kullanıcılara standart olarak sunulan “Mod 3” şarj kablosu otomobili ortak şarj alanlarında sorunsuz şekilde şarj edebilmeyi sağlıyor. Aynı zamanda opsiyonel olarak kullanıcılara sunulan “Wallbox” FIAT 500e’yi evde şarj etmeyi mümkün kılıyor. Ev tipi şarj cihazı FIAT 500e’nin bataryasını 4 saat civarında bir zamanda tam doluluğa ulaştırıyor.

Yeni FIAT 500e Modelinde Öne Çıkan Detaylar

Elbette FIAT 500e versiyonlarında öne çıkan ilk detay %100 elektrikli motor ünitesi oluyor. Motor ünitesinin donanım ve performans detaylarından bir önceki başlıkta bahsedildiği için bu alana tekrar girmeden FIAT 500e’de yer alan çarpıcı detaylara göz atalım. Yeni FIAT 500e’nin tüm versiyonlarında standart olarak “Otonom Sürüş Seviye 2” desteği bulunuyor. Şehir içi ulaşımda ultra güvenlik seviyesi anlamına gelen bu destek ünitesi FIAT 500e’yi kendi segmentinde bu teknolojiyi kullanan ilk ve tek otomobil yapıyor. Aynı zamanda akıllı adaptif hız sabitleme, otomatik frenleme sistemi, uyumayı önleyici uyarı sistemi, şerit ortalama destek sistemi ve acil yardım sistemi gibi destekler de mevcut.

Yeni FIAT 500e versiyonlarında araç içi teknolojiler, multimedya bilgi sistemleri de son derece gelişmiş diyebiliriz. FIAT 500e ‘nin tüm versiyonlarında otomobil isminde geçen “La Prima by Bocelli” ifadesi ünlü Maestro Andrea Bocelli’nin FIAT 500e için özel olarak tasarladığı JBL imzalı premium ses sistemini simgeliyor. Otomobilde seyahat ederken dört farklı ses ortamında benzersiz bir deneyim yaşamak mümkün. JBL ses sitemi otomobilde her türlü müzik için inanılmaz bir akustik ve optimum ses düzeyi sağlıyor. Tüm bunların yanında FIAT 500e’de Apple CarPlay ve Android Auto gibi bağlantı sistemleri ile son teknoloji multimedya aygıtları da standart olarak bulunuyor. 

Yeni FIAT 500e’de ek ücretler ödeyerek otomobili tasarım olarak daha kişisel hale getirmek mümkün. Tüm FIAT 500e versiyonlarında 5.000 TL civarında bir ücret ödeyerek otomobili “Okyanus Yeşili”, “Mineral Gri” ve “Rose Gold” gibi renk seçenekleri ile satın almak mümkün. Ayrıca FIAT 500e 3+1 ve FIAT 500e Cabrio versiyonlarında ek ücret ödeyerek “Sonsuz Siyah” pastel boya ve “Gök Mavi” 3 katmanlı özel boya seçeneklerini de tercih etmek mümkün.

  • FIAT 500e de yeni birçok diğer otomobil modeli gibi elektrikli motor akımına uyan araçlardan bir tanesi. Yüzde 100 elektrikli motoru ile hem çevreci hem de düşük yakıt tüketimine sahip bir otomobil olan FIAT 500e bu özellikleri ile kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarıyor. Aynı zamanda yeni FIAT 500e modelinin tamamen elektrikli motorunun performansı da oldukça güçlü görünüyor.

  • Yeni FIAT 500e modeli üç farklı karoser yapısı ile geliyor ve buna bağlı olarak da üç farklı versiyon ile satışa sunuluyor. FIAT 500e geçmiş FIAT 500 modellerinde olduğu gibi standart bir “hatchback” versiyon ile görücüye çıkıyor. Bunun yanında yenilikçi bir tasarıma sahip olan FIAT 500e “3 1” ve sportif versiyon olan FIAT 500e “cabrio” da yeni FIAT 500e’nin kullanıcılara sunduğu seçenekler arasında yer alıyor.

  • Yeni FIAT 500e modelinin Türkiye’de satışa sunulacağı gün uzun süredir merakla bekleniyordu. İtalyan devi FIAT, TOFAŞ aracılığı ile yaptığı duyuru ile FIAT 500e otomobillerinin 2023 yılının ilk çeyreğinde Türkiye pazarında olacağını duyurmuştu. Bu duyuru sonrasında FIAT, FIAT 500e’nin piyasaya çıkış tarihine uygun bir şekilde otomobillerini Türkiye’de satışa sunmaya başladı. 2023 yılı Mart ayı sonunda yollara inen FIAT 500e Nisan ayı itibari ile piyasada çok daha yaygın şekilde kendisine yer bulmaya başladı.

  • Yeni FIAT 500e modelinin Türkiye’de üç farklı versiyonu ürün kataloglarında yer alıyor. FIAT 500e Hatchback standart donanım ile güncel olarak 899.900 TL’den başlayan fiyatlara satışa sunuluyor. Yeni tasarımıyla dikkat çeken FIAT 500e 3 1 versiyonu kampanyalı olarak 919.900 TL’den başlayan fiyatlara satılırken FIAT 500e Cabrio ise yine kampanyalı olarak 949.900 TL’den başlatan fiyatlara alıcı buluyor.

Yorumlar
Cüneyt esen
17.07.2023 - 20:46
Elektrikli araç kategorisine geç kalınmış ve yanlış araç ile girilmiş bence. Fiyat performansı zayıf buldum.
Bifikir
BifikirYönetici
01.06.2023 - 12:27
FIAT 500e, İtalyan otomobil üreticisi FIAT'ın elektrikli araç serisi olan FIAT 500'ün elektrikli versiyonudur. FIAT 500e, çevre dostu bir şekilde tasarlanmış ve sıfır emisyon sağlamak üzere elektrikle çalışıyor. İşte FIAT 500e hakkında bazı bilgiler:

Performans: FIAT 500e, elektrik motoruyla güçlendirilmiş bir hatchback otomobildir. Elektrik motoru, hızlanma performansında iyi bir performans sunuyor ve tam şarjla ortalama 135-150 kilometrelik bir menzil sunuyor.

Şarj Süresi: FIAT 500e'nin tamamen şarj olması genellikle ortalama 4 ila 8 saat arasında değişiyor. Şarj süresi, kullanılan şarj cihazının gücüne ve batarya durumuna bağlı olarak değişebilir.

Batarya Ömrü: FIAT 500e'nin batarya ömrü kullanım koşullarına ve bakıma bağlı olarak değişebiliyor. Genellikle, bataryanın ömrü 8 ila 10 yıl arasında tahmin edilmekte FIAT, genellikle bataryaların en az 8 yıl veya belirli bir mesafe (örneğin 160.000 km) için garanti veriyor.

Tasarım: FIAT 500e, FIAT 500 serisinin genel tasarım dilini takip ediyor. Şık ve kompakt bir hatchback tasarıma sahip ve iç mekân, modern özelliklerle donatılmış ve kullanıcı dostu bir deneyim sunuyor.

Şarj Altyapısı: Elektrikli araç kullanıcıları için FIAT 500e'yi şarj etmek için geniş bir şarj altyapısı bulunuyor. Ev şarj istasyonları, halka açık şarj noktaları ve hızlı şarj istasyonları gibi farklı seçenekler kullanılabilir.

Sürüş Deneyimi: FIAT 500e, sessiz ve akıcı bir sürüş deneyimi sunuyor. Elektrikli motorun torku hızlanmayı desteklerken, düşük ağırlığı ve kompakt boyutları nedeniyle şehir içi sürüş için ideal bir seçenek sunuyor.

Bu bilgiler, genel olarak FIAT 500e hakkında bilgi sağlamakla birlikte; FIAT 500e'nin özellikleri ve teknik detayları, FIAT'ın resmi web sitesi veya yerel bayileri tarafından sağlanan güncel bilgilere başvurarak teyit edilebilir.
İlgili İçerikler

Spor otomobillerin ortaya çıkışı sanılanın aksine yeni dönemlere değil, otomobil üretiminin ilk yıllarına kadar dayanıyor. 1900’lü yılların başında ulaşım amacı...

Türkiye şartlarına en uygun SUV hangisi, kişisel ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlı olacaktır. Ancak, Türkiye'de yaygın olarak tercih edilen SUV modelleri...

A segmenti otomobiller genellikle şehir içi seyahatlerde kullanılmak üzere üretilen, bu şartlara göre donanım özelliklerine sahip olan mini şehir arabaları...

Alman devi BMW otomotiv tarihinin en popüler ve en prestijli markalarından bir tanesi. BMW aynı zamanda otomobil, motosiklet gibi çeşitli...

Hepimizin bildiği üzere, otomobil dünyası tam bir derya deniz. Ucu bucağı olmayan bu dünyada, belirli tanımlamalar yapmak ve kategorize etme...

Ülkemizde B-SUV ya da B segment crossover otomobiller olarak tanımlanan araç grubuna ilgi her geçen gün artıyor. B-SUV modellerine olan...

Türkiye’de geçmişten bu yana sıfır otomobil almak hep pahalı bir tercih oldu. Durum böyle olunca, ikinci el otomobil almak, ülkenin...

Hafif ticari araçlar grubunun, pick-up araçlar ile birlikte hususi otomobil sınıfına en yakın kanadı olarak tanımlanabilecek minivan grubu uzun yıllardır...

Günümüzde havada, denizde veya karada ulaşımı sağlayan pek çok motorlu araç mevcut. Fakat ne uçaklar, ne devasa gemiler ne de...

SUV otomobiller arasında C-SUV segmenti her geçen gün popülerliğini biraz daha artırıyor. Kompakt crossover, kompakt SUV olarak da tanımlanan bu...

Mercedes C serisi otomobilleri Alman otomotiv devinin E serisi otomobilleri ile birlikte en popüler ürün grubunu oluşturuyor diyebiliriz. Genellikle premium...

Mercedes E serisi Alman otomotiv devinin geçmişten günümüze kadar varlığını koruyan ve en özel otomobillerini içerisinde barındıran ürün gruplarından biri...

Alman otomotiv devi Audi diğer tüm dev üreticiler gibi bazı özel otomobil serileri ile karşımıza çıkıyor. Bu serilerden en popüleri...

E segmenti olarak adlandırılan otomobil grubu Euro NCAP (Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Platformu) kurallarına göre belli standartları taşıyan araçları bünyesinde...

Audi yalnızca kurulduğu topraklar olan Almanya’nın değil tüm dünyanın en prestijli otomotiv markalarından bir tanesi konumunda yer alıyor. Resmi olarak...

1910 yılında İtalya’da kurulan Alfa Romeo dünyanın en prestijli otomobil üreticileri arasında yer alıyor. Genellikle tasarım harikası ve yüksek performanslı...

50 yılında İspanya’da kurulan Seat o dönemlerde İspanya devletinin desteğiyle büyümeye çalışan mütevazı bir otomobil üreticisi olarak tanınıyordu. İspanyol markası...

Dünyanın en ünlü otomotiv firmalarından Mercedes uzun yıllardır, her dönemde zirvede olmayı başarıyor. Başarı, kalite ve prestij söz konusu olduğunda...

DS, aslında Fransız otomotiv devi Citroen’in alt şirketi olarak 2009 yılında kuruldu. Citroen’in lüks ve premium kalitede otomobiller üretmek hedefiyle...

Subaru otomotiv sektöründe, her dönem dünyanın en prestijli markalarından biri olmayı başardı. 1953 yılında kurulan Subaru uzun yıllar sektörde yer...

Kia, belki de Güney Kore’nin en popüler ve en büyük otomobil üreticisi değil; ancak Kia Kore’nin en köklü otomobil markası...

Land Rover, dünyanın en prestijli arazi aracı ve SUV otomobil markalarından biri olarak adından söz ettiriyor. Hatta Land Rover Amerikan...

Japonya topraklarında doğan Toyota bugün dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden biri konumunda. Markanın bu başarısında satış stratejileri kadar ürün kalitesinin...

2017 yılında Fransız PSA Group bünyesine dahil olan ve faaliyetlerini bu çatı altında sürdüren Opel markasının tarihi ise çok daha...

1922 yılında İngiltere’de kurulan Jaguar, 1931 yılında otomobil üretimine başladı. O dönemden başlayarak uzun yıllar boyunca İngiltere’nin ve hatta dünyanın...

Dünyanın en köklü otomobil ve motor üreticilerinden Ford 1903 yılında, “Yeni Kıta” olarak kabul gören ABD topraklarında doğdu. O döneme...

Lexus, geçmişten günümüze her dönemde dünyanın en prestijli ve lüks otomobillerini üreten markalardan biri olarak anılıyor. 1989 yılında kurulan Lexus’un...

Bugün dünya devi Fransız Renault bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Dacia’nın kuruluş hikayesi 1960’lı yıllara kadar dayanıyor. Romanya hükümetinin desteği ile kurulan...

O zamanki Çekoslovakya topraklarında doğan Skoda 1895 yılından bugüne varlığını devam ettiriyor. Geçmişte Çeklerin mütevazı bir otomobil markası olan Skoda...

Fransız otomotiv devi Peugeot ülkesinin en köklü markalarından biri olmanın yanında dünyanın da en köklü otomotiv markaları arasında yer alıyor....

100 yılı aşan köklü tarihi ve otomobil, ticari araç ve ağır vasıtalarda dahi inanılmaz ustalığı ile Renault tüm dünyanın en...

Almanya’da 1938 yılında kurulan ve “halkın otomobili” olarak adından söz ettiren Volkswagen günümüzün en büyük otomotiv devlerinden biri. Almanya’da doğan...

Tesla 2003 yılında ABD’de “Tesla Motors” adıyla kuruldu. Elektrikli otomobil piyasasında farklı ve güçlü araçları ile adından söz ettiren Tesla...

Popüler otomotiv şirketlerinden biri olan Volvo 1927 yılında İsveç’te kuruldu. O zamana kadar otomotiv sektöründe adı pek duyulmayan bir ülke...

BMW markası yalnızca Avrupa veya kurulduğu ülke olan Almanya’nın en büyük markalarından biri değil. BMW uzun yıllardır tüm dünyanın en...

II. Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında, 1948 yılında yerle yeksan durumda olan Japonya’da Honda adında bir şirket kuruldu. Ülkenin kalkınması, insanların...

Nissan dünyanın en köklü otomotiv firmalarından bir tanesi. Nissan’ın Japonya topraklarındaki doğuş hikayesi 1900’lü yılların başına kadar dayanıyor. Otomotiv devi...

İtalya’nın dev otomotiv şirketi FIAT Türkiye pazarında çok uzun yıllardır yer alıyor. 1899 yılından beri otomobil üretimi yapan FIAT bugün...

İngiliz kökenli bir otomotiv markası olan MG günümüzde tüm operasyonlarını Çinli şirketlere devretmiş durumda. Yani artık MG’ye bir Çin markası...

D segmenti otomobiller “Euro N-CAP” Avrupa Yeni Araba Değerlendirme Programı’na değerlendirme göre geniş aile arabası ya da lüks aile aracı...

Fransızların en ünlü ve en başarılı otomotiv markalarından biri olan Citroen ya da Fransızca yazılışı ile Citroën 1919 yılında kuruldu....

Büyük dehalar tarafından üretilen ve hayatı kolaylaştıran icatlar olmasaydı, hayatımızın şu anda nasıl olacağını hayal edebiliyor musunuz? Belki de düşüncelerimizi...

Ulaşım, seyahat özgürlüğü veya eğlence alanında olsun hiç fark etmeksizin otomobiller uzun yıllardır hayatımızda önemli bir yer tutuyor. Kara yolu...

2022 yılının sona ermesiyle pek çok alanda yılın istatistikleri ardı ardına açıklanmaya başladı. Otomotiv sektörü açısından son derece önemli olan...

1947 yılında, II. Dünya Savaşı sonrasında Güney Kore ekonomisini güçlendirmek adında kurulan Hyundai 1967 yılına geldiğimizde ise bir motor ve...

Elektrikli otomobiller bugünün en önemli teknolojilerinden biri. Ancak, şarj konusu ve şehir içi performansları hakkında endişeleriniz olabilir. Bu endişelerinizi giderecek...

Elektrikli otomobiller, son yıllarda otomotiv endüstrisinde giderek daha fazla popülerlik kazanan ve geleneksel içten yanmalı motorlu araçlara alternatif bir seçenek...

%100 elektrikli ve tamamen çevreci otomobillerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Aynı zamanda bu artışın hızı da gayet yüksek diyebiliriz. Bunun...

Daha çok ailelere hitap eden ve ilk etapta küçük aile otomobillerini bünyesinde barındıran C segmenti, günümüzde yanına yeni yoldaşlar eklemiş...

Pickup kamyonetler, işletmeler için yük taşımacılığı, zorlu arazi koşullarında çalışma kapasitesi ve günlük kullanım için geniş iç mekan gibi çeşitli...

D-SUV ya da D segmenti SUV otomobillere geçmeden önce D segmenti otomobillerin Avrupa’nın en büyük araç sınıfı olduğunu söyleyerek söze...

1997 yılında Çin’de kurulan Chery 1999 yılında ilk kez otomobil üretimine başladı. Takvim yaprakları 2001 yılını işaret ettiğinde ise Chery...

8,4

(4)

Benzer Şeyler
Yuki Amy

Elektrikli mini şehir otomobili olan Yuki Amy, Yuki markasının bu alandaki şu ana kadarki en...

Hyundai Kona Electric

Elektrikli otomobil üretimine iddialı bir giriş yaparak bu araçların kitlelere daha çabuk ulaşmasında önemli bir...

XEV Yoyo

Çin’de üretim faaliyetlerini sürdüren XEV şirketi %100 elektrikli kompakt şehir otomobilleri ile ön plana çıkıyor....