bifikirbifikir

Makyaj Hataları: En Sık Yapılan 10 Makyaj Hatası

Makyaj Hataları: En Sık Yapılan 10 Makyaj Hatası
Kim demiş, “Makyaj yapmak kolay ve basit bir iştir!” diye? Makyaj tarzını çoktan belirlemiş ve profesyonelleşmiş kadınlar bile kimi zaman hayalindeki makyaj görünümünü yaratmakta ya da yeni makyaj trendlerini denemekte zorlanabilir. Söz konusu acemi makyajseverler olduğunda ise iş daha da karmaşık bir hal alır. Her gün yeni trendlerin, ürünlerin ve ipuçlarının türediği makyaj dünyasını yakından takip etmeye çalışmak bile hiç kolay değil. Hal böyleyken, zaman zaman makyaj hataları yapmamız, bazı basit ipuçlarını gözden kaçırmamız da oldukça doğal.

Aslında makyaj yapmanın hiçbir genel geçer kuralı ya da mecburiyeti yok. Makyaj yaparken ressam sizsiniz, tuvaliniz de yüzünüz. Makyajınızı sanata dönüştürmek, sanatınızın özgürlük alanını kendiniz belirlemek ve yaratıcılığınızı dilediğinizce konuşturmak sizin elinizde. Ancak bunu yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var: Bazen, makyajdaki ufacık bir dokunuş bile görünümünüzü olumsuz etkileyebilir. Evet, makyajınızı hiçbir kurala bağlı kalarak yapmak zorunda değilsiniz ama kendi cildinizi ve yüz şeklinizi de doğru tanımalısınız. Bu sayede yaptığınız her makyaj uygulamasıyla daha kusursuz bir görünüme kavuşabilir, güzelliğinizi daha da ön plana çıkararak tüm bakışları üzerinizde toplayabilirsiniz.

Makyaj hataları genellikle makyajseverlerin başka kişilerde gördüğü yöntem ve uygulamaları kendinde birebir şekilde denemesinden ya da makyaj malzemelerinin kullanımı konusunda bazı basit ipuçlarından haberdar olmamasından kaynaklanır. Oysa birkaç küçük tüyoyu göz önünde bulundurduğunuz ve makyaj tekniklerini kendi tarzınıza göre uyarladığınız sürece hayalinizdeki sonuçlara ulaşmak sandığınızdan çok kolay. Siz de her makyajda mükemmel sonuçlar elde etmek için en yaygın makyaj hatalarına göz atmaya ne dersiniz? İşte makyajseverlerin en sık yaptığı 10 makyaj hatası…

1. Cildi Makyaja Hazırlamamak

Makyajınızın kusursuz görünmesini istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey, cildinizi makyaja hazırlamak olmalı. Derinlemesine temizlenmemiş ve nemlendirilmemiş bir ciltte, en profesyonel makyaj uygulaması bile iğreti durabilir. Çünkü cildiniz, aslında makyajınızın temelini atacağınız zemindir. Zemin doğru koşullara sahip değilse makyajınız da gün içinde bozulabilir, dağılabilir, akabilir ya da kötü görünebilir.

Makyaj öncesinde cildinizi gözeneklerinizde biriken tüm kir, yağ ve makyaj kalıntılarından arındırmalısınız. Bunu yaparken cilt tipinize uygun bir yüz temizleyici ve tonikten yardım alabilir, daha sonra da cildinizi derinlemesine nemlendirebilirsiniz. Yalnızca birkaç dakikanızı alacak bu işlemden sonra, her tür makyaj uygulamasının yüzünüzde çok daha kusursuz bir görünüm yaratacağından hiç şüpheniz olmasın.

Nemlendirici

Cildinizin sağlığını, yumuşaklığını, elastikiyetini ve pürüzsüzlüğünü koruyabilmek için ihtiyaç duyduğu temel unsur nemdir. Bu nedenle sahip olduğu cilt tipi fark etmeksizin her kişinin, bakım rutininde cildinin ihtiyaçlarına ve özelliklerine uygun...

2. Makyaj Bazı Kullanmamak

Birçok makyajsever, makyaj bazının gereksiz bir ürün olduğunu düşünebilir. Oysa bu ürünü kullanmak, cildinizi makyaja hazırlamanın en önemli adımlarından biridir. Makyajınızın gün içinde dağılmasına ya da akmasına neden olan sebepleri düşünün: Eğer yağlı ya da karma bir cildiniz varsa cildinizin gün içinde makyajı kustuğuna şahit olabilirsiniz. Kuru ya da hassas bir cildiniz varsa fondöten ve kapatıcı gibi ten makyajı ürünleri cildinizde pul pul bir görünüm oluşturabilir. Her iki durumda da doğal ve etkileyici görünen bir makyaj yapmakta zorlanır, kullandığınız makyaj malzemelerini cildinize yedirmekte güçlük çekersiniz. İşte, makyaj bazı sizi tam da bu sorunlardan kurtarmak için geliştirilir.

Makyaj bazını ten makyajının gizli kahramanı olarak tanımlamak yanlış olmaz. Çünkü farklı cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre geliştirilerek oldukça geniş bir seçenek yelpazesi sunan bu ürün, ten makyajında harikalar yaratmanıza...

Makyaj bazları farklı cilt tiplerine ve ihtiyaçlarına göre üretilir. Parlama karşıtı, gözenek gizleyici, nemlendirici etkili, ışıltı verici, canlandırıcı… Cildinizin hangi etkiye gereksinimi varsa size o konuda yardımcı olabilecek makyaj bazını bulmanız çok kolay. Doğru ürünü seçtikten sonra da yapmanız gereken tek şey, temizlediğiniz ve nemlendirdiğiniz cildinize ten makyajı öncesinde makyaj bazı uygulamak. Böylelikle çok daha uzun ömürlü ve doğal görünen ten makyajlarına imza atabilirsiniz.

3. Doğru Fondöteni Seçmemek

Fondöten; cildimizdeki kusurları ve pürüzleri gizlememize yardımcı olan, çok daha aydınlık ve canlı görünen bir cilde kavuşmamızı sağlayan temel makyaj malzemesi. Ancak bu, her fondötenin tüm ciltlerde aynı etkiyi göstereceği anlamına gelmez. Kullandığınız fondötenden en doğru sonuçları almak istiyorsanız ürün seçimi yaparken cilt tipinize ve tonunuza uygun ürünleri tercih etmelisiniz. Makyajseverlerin bu esnada en sık yaptığı hatalardan biri, fondötenleri el bileklerinde ya da doğrudan yüzlerinde denemektir.

Fransızca kökenli “fond de teint” sözcüğünden türeyen fondöten, makyaj çantasının olmazsa olmaz malzemelerinden biri. Sözcük anlamı boya yapılan zemin ya da astar anlamına gelen bu popüler makyaj malzemesi; cildimizi pürüzsüz...

Bileğinizdeki ya da yüzünüzdeki cilt tonu dönemsel olarak değişebildiğinden, size doğru sonuçları vermeyebilir. Cilt tonunuza en yakın fondöteni seçmek için, tester’ları boynunuzda ya da çene hattınızdaki çizgide denemelisiniz. Bu sayede cildinize birebir uyan fondöteni bulabilir ve çok daha doğal görünen ten makyajlarına imza atabilirsiniz.

4. Ten Makyajını Abartmak

Her birimiz bazı günler aynaya baktığımızda kötü sürprizlerle karşılaşabiliyoruz. Yüzümüzde bir sivilcenin çıktığını, kızarıklıklar oluştuğunu ya da göz altlarımızın solgun göründüğünü fark edebiliyoruz. Çevresel koşullar, hormonlar, uyku ya da beslenme düzeni gibi birçok faktöre bağlı olarak gelişebilen bu sorunlar, etkili bir ten makyajı uygulamasıyla rahatlıkla gizlenebilir. Ancak ten makyajında kullandığınız ürünlerin miktarını doğru şekilde belirlemeniz çok önemli. Yüzünüze kat kat fondöten uygulamak belki o canınızı sıkan sivilceyi gizleyebilir ama doğal ten makyajından da adım adım uzaklaşmış olursunuz. Bunun sonucunda makyajınız cildinizde bir maske gibi görünmeye başlar.

Kusursuz bir ten makyajına imza atmak için kullanacağınız ürün sıralaması şu şekilde olmalı: Makyaj bazı, kapatıcı, fondöten, bronzer, allık ve highlighter… Elbette bu ürünlerin hepsini tek bir makyajda kullanmanız gerekmiyor. Ancak kullandığınız her bir ürünü bir makyaj fırçası ya da süngeri yardımıyla cildinize iyice yedirmeli, farklı tonların buluştuğu noktaları dikkatle karıştırmalısınız. Böylece cildinizde doğal ve geçişli bir görünüm elde etmeniz oldukça kolaylaşır. Son bir ipucu daha: Ten makyajınızı yaptığınız odanın doğru şekilde ışık aldığından emin olun. Loş ya da çiğ ışıkta yaptığınız bir makyaj, gün ışığına çıktığınızda tamamen farklı görünebilir.

5. Kapatıcı Tonunu Doğru Seçmemek

Kapatıcılar, İngilizce adıyla concealer’lar, bazı günlerde solgun ve yorgun görünen cildimizi canlı bir görünüme kavuşturma mücadelemizdeki en önemli müttefiklerimiz arasında. Kapatıcıların iki temel kullanım şekli var. Bunlardan ilki; ciltteki kızarıklıkları, lekeleri, siyah ya da beyaz noktaları gizlemek. Eğer siz de bu amaçla kapatıcı kullanıyorsanız cilt tonunuza birebir uyan bir ürün seçmelisiniz.

Yorgun ve solgun görünen yüzünüzü daha aydınlık, canlı ve dinamik bir görünüme mi kavuşturmak istiyorsunuz? O halde makyaj çantanızda mutlaka bir kapatıcı olmalı. İngilizcede concealer olarak adlandırılan kapatıcılar temelde iki...

Ancak kontür makyajı gibi ten makyajı uygulamalarında, kapatıcıların önemli bir rolü daha var: Cildin belirli noktalarını aydınlatmak ve ışık oyunları yaratmak. Örneğin, göz altlarınıza kapatıcı uygulayarak daha aydınlık ve dinamik bir görünüm elde edebilirsiniz. Bunu yaparken de tercihiniz, cildinizin doğal renginden bir ton açık kapatıcılar olmalı. Çünkü çok açık tonda kapatıcılar kullanmak, cildinizde ciddi kontrastlar oluşturabilir. Elbette kapatıcıyı cildinize uygulamak da doğal bir görünüm elde etmek için yeterli değil. Ürünü cildinizde dikkatle dağıtmalı ve ton geçişlerinin belli belirsiz göründüğünden emin olmalısınız.

6. Allığı Fazla Kaçırmak

Ten makyajınıza biraz renk ve canlılık katmak için kullanabileceğiniz en pratik makyaj malzemelerinden biri de allık. Ne var ki, allığın kullanım miktarı da kusursuz bir görünüm yaratmanız açısından oldukça önemli. Fazla allık sürmek, yüzünüzde palyaço makyajı görünümü oluşturabilir. Eğer toz allık kullanıyorsanız makyaj fırçanıza allık sürdükten sonra fırçanın sapını hafifçe sallayabilir ya da makyaj masanızın köşesine vurabilir, böylece fırçadaki fazla ürünün uçmasını sağlayabilirsiniz.

Yalnızca birkaç saniyede daha canlı ve dinamik görünen bir ten makyajına kavuşmanızı sağlayan allıklar, makyaj çantanızda mutlaka olması gereken makyaj malzemeleri arasında. Allığın temel kullanım amacı yüze daha sıcak bir...

Krem allıkların pigmentasyonunun toz ürünlere kıyasla daha yoğun olduğunu unutmayın. Bu nedenle krem allık sürerken her zaman kontrollü olmakta, ürünü cilde kademeli olarak dağıtmakta yarar var. Bir anda aşırı miktarda krem allık sürdüğünüz takdirde, fazla ürünü cildinizden çıkarmak için fondöteninizi ve kapatıcınızı da silmek zorunda kalabilirsiniz. Bu da makyaj yaparken zaman kaybetmeniz anlamına gelir.

7. Pudrayı Kontrolsüz Sürmek

Pudra, hem ten makyajınızı sabitlemek hem de cildinizdeki parlama görünümünü ortadan kaldırmak için size dilediğiniz her anda yardımcı olabilir. Pudralar renkli ve transparan ürünler olmak üzere iki gruba ayrılır. Renkli pudraları bronzer olarak, beyaz pudraları da aydınlatıcı şeklinde kullanmanız mümkün. Ancak bunu yaparken, özellikle de beyaz pudra kullanırken, yüzünüze aşırı miktarda ürün sürmediğinizden emin olmalısınız.

Makyaj malzemelerinin en hünerli üyelerinden biri olan pudranın on parmağında on marifet olduğunu söylemek yanlış olmaz. Pürüzsüz bir cilt görünümü yakalamak isteyen her makyajseverin elinin altında her daim bir pudra...

Pudra, yeterince nemlendirilmemiş bir cilde sürüldüğünde ya da aşırı miktarda kullanıldığında, ciltteki ince çizgilere dolarak daha yorgun ve yaşlı bir cilt görünümüne sebep olabilir. Bu nedenle pudrayı hangi amaçla kullanırsanız kullanın, cildinize yalnızca ince bir katman halinde uygulamalısınız. Cildinizdeki yağlanma nedeniyle makyajınızın akmasından endişeleniyorsanız pudrayı çantanıza atarak gün içinde yüzünüzden uçtuğu anlarda yenileyebilir, böylelikle aşırı miktarda ürün kullanmaktan kaçınabilirsiniz.

8. Renk Dengesini Kurmamak

Makyajınızda kullandığınız renkler, kıyafetleriniz, saçlarınız, aksesuarlarınız… Bunların hepsi dış görünümünüzü oluşturan faktörler arasında. Haliyle hayalinizdeki görünüme kavuşmak için her bir faktörün kendi arasında doğru dengeyi kurması çok önemli. Örneğin, kıyafetlerinizle makyajınız arasında bir renk dengesi olmalı. Eğer makyajınızda, o gün giymeyi düşündüğünüz kıyafetlerin rengiyle benzer tonları kullanırsanız karmaşık ve yorucu bir görünüm oluşturabilirsiniz. Bu karmaşayı önlemek için ışıltılı makyajları sade ve zarif kıyafetlerle bir arada kullanabilir, mat ya da dumanlı göz makyajlarını parıltılı kıyafetlerle buluşturabilir, birebir aynı tondaki kıyafetleri ve makyaj malzemelerini aynı gün tercih etmekten kaçınabilirsiniz.

Renk dengesine önem vermeniz gereken bir diğer konu ise göz ve dudak makyajınız arasındaki ilişki. Hem göz hem de dudak makyajınızda göze çarpan, canlı ve yoğun renkler kullandığınız takdirde makyajınızda yine yorucu bir görünüm oluşur. Bu riski almamak adına buğulu ya da dumanlı göz makyajı yaptığınız günlerde daha sade bir dudak makyajını ve nude tonları, sade göz makyajı yaptığınız günlerde de koyu renk rujları ve dudak kontürü uygulamalarını tercih edebilirsiniz.

9. Göz Şekline Göre Eyeliner Çekmemek

Her makyajsever eyeliner çekmekte en az bir kez zorlanmış, hatta düzgün eyeliner çekmeye çalışırken sabrının sınırlarında olduğunu hissetmiştir. Doğruya doğru; bir kez eliniz alıştıktan sonra size kullanımı çok basit gelecek eyeliner’ı sürmek, başlarda gerçek bir kabusa dönüşebilir.

Makyajseverler arasında bir anket yapsak ve onlara kullanımı en zor olan makyaj malzemesinin hangisi olduğunu sorsak, eyeliner'ın açık ara fark atarak birinci çıkması kuvvetle muhtemel. Eyeliner, makyajseverlerin bir tür aşk-nefret...

O anlarda neler neler olmaz ki! Eliniz bir an titrese eyeliner kayar, iki kuyruğu birbirine eşitlemek atomu parçalamaktan daha zor gelir, bir gözünüze eyeliner çekerken öteki bozulur, yanlışlıkla gözünüzü ovuşturursunuz dağılır… İlerleyen zamanlarda pratik yaptıkça yalnızca birkaç saniye içinde eyeliner çekebilmeye başlar, artık ellerinizin titremediğini ya da göz kapağınızı çekiştirmek zorunda olmadığınızı fark edersiniz. Peki, her şeyi doğru yapsanız da eyeliner’ın hayalinizdeki gibi görünmemesinin nedeni ne olabilir? Göz şeklinizi hesaba katmamak! Göz şeklinize uygun olmayan eyeliner uygulamaları gözlerinizin daha küçük, yorgun, düşük ya da kısık görünmesine neden olabilir. Yapmanız gereken tek şey, göz yapınızın size verdiği ipuçlarını yabana atmamak.

Badem göz tipine sahipseniz neredeyse tüm eyeliner modellerinin size çok yakışacağından emin olabilirsiniz. Özellikle kedi gözü makyajı, gözlerinizi daha çekik ve etkileyici bir görünüme kavuşturmak için harika bir seçim. Çukurlaşan bir göz yapısına sahipseniz gözlerinizin dış köşesine doğru kalınlaşan eyeliner uygulamaları tam size göre. Düşük göz kapaklarınıza kalkık bir görünüm katmak için uzun kuyruklu eyeliner uygulamalarını, iri ve büyük gözlerinizi vurgulamak içinse içten dışa aynı kalınlığa sahip olan uygulamaları tercih edebilirsiniz. Son olarak, aşağıya doğru kıvrılan gözlerinize daha çekik bir hava katmak için alt kirpik diplerinize de yarım eyeliner sürmeyi mutlaka denemelisiniz.

10. Kat Kat Maskara Sürmek

Kim daha dolgun, hacimli, uzun ve kıvrık görünen kirpiklere kavuşmayı istemez ki? Kirpiklerinizi hangi görünümle buluşturmak istiyorsanız söz konusu etkiye sahip maskarayı seçmeniz yeterli. Ancak daha uzun, daha siyah ya da daha hacimli kirpiklere kavuşmak için kat kat maskara sürdüğünüz takdirde işler hiç de düşündüğünüz gibi gitmeyebilir.

Kirpiklerin görünümü, makyajseverlerin göz makyajında en önem verdiği konulardan biri. Söz konusu daha dolgun, belirgin, uzun ve siyah görünen kirpikler olduğunda da imdadımıza maskaralar, diğer adıyla rimeller yetişiyor. Maskara yardımıyla...

Kirpiklerinize iki kattan fazla maskara sürerseniz kirpik telleriniz birbirine yapışmaya ve ağırlaşmaya başlar. Bu da kirpiklerinizde örümcek ağı görüntüsü oluşmasına neden olur. Kusursuz maskara uygulamaları gerçekleştirmek için maskaranızı dikkatle bir kat halinde kirpiklerinize uygulamalı, ikinci katı sürmeyi düşünüyorsanız da ilk katın mutlaka kurumasını beklemelisiniz.

Sözünü ettiğimiz hatalardan kaçınarak birbirinden yaratıcı, göz alıcı ve profesyonel görünen makyaj uygulamasına imza atmak sizin elinizde. Unutmayın: Makyaj yaptıktan sonra aynaya baktığınızda kendinizi harika hissediyorsanız hiçbir hata yapmamışsınız demektir. Siz dış görünümünüzden memnun olduğunuz sürece makyajın hiçbir kuralı ya da kaidesi yok. Makyaj ipuçları, kullandığınız teknikleri ve stilleri geliştirmek açısından size yardımcı olabilir. Gerisi tamamen sizin yaratıcılığınıza ve zevkinize kalmış.

Sıra İçerik Kullanıcı Puanı
1 Nemlendirici 10
2 Makyaj Bazı -
3 Fondöten -
4 Kapatıcı -
5 Allık -
6 Pudra -
7 Eyeliner -
8 Maskara -
Ege Ertan Yazar
11.11.2021
İlgili İçerikler

Hem sosyal medyanın hayatımızda vazgeçilmez bir yere sahip olmasından hem de cilt bakım trendlerinin günden güne yaygınlaşmasından ötürü hayatımıza sık...

Günümüzde istenmeyen tüylerle bir süreliğine de olsa vedalaşmak için tercih edebileceğimiz belli başlı seçeneklerimiz mevcut. Özellikle son on ila on...

Cildimizi erken yaşlanma belirtilerinden cilt kanserine kadar uzanan birçok riskten korumak istiyorsak, onu yaz kış güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma...

Yaz geldi ve biz yavaş yavaş kış boyunca dolabın bir köşesinde unuttuğumuz güneş kremlerimizi hatırlamaya başladık. Birçoğumuzun eli güneş kremine...

Farklı cilt tiplerine uygun güneş kremi önerileri paylaştığımız serimize, bu kez karma ciltleri mercek altına alarak devam ediyoruz. Karma ciltler...

Mat bitişli fondötenler, özellikle son yıllarda başta yağlı cilt tipine sahip makyajseverler olmak üzere birçok kişinin radarında. Ancak mat bitiş...

Nemli bitişli ten makyajı uygulamaları; özellikle kuru, normal, karma ve karmaya dönük cilt tiplerine sahip kişiler tarafından çok seviliyor. Çünkü...

Sivilce izleri, lekeler, göz altlarındaki koyu halkalar ve morluklar; kendimizi son derece dinç ve enerjik hissettiğimiz günlerde bile yüzümüzün yorgun...

Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı cildimizi koruma altına almanın, ona yapabileceğimiz en büyük iyiliklerden biri olduğunu artık biliyoruz. Ancak güneş...

Kuru bir cilde sahipseniz cildinizin zaman zaman gerilmesinden, ten makyajınızın da pul pul dökülmesinden ya da pürüzsüz görünmemesinden şikayetçi olabilirsiniz....

Hiç beklemediğimiz anlarda yüzümüzde beliriveren ve bazen yangılı/ağrılı şekilde de seyredebilen sivilceler gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Bu tip durumlarda hızlı...

Kağıt yüz maskeleri, cilt bakımınızı daha keyifli, eğlenceli ve güçlü etkili hale getirmek için gönül rahatlığıyla yardım alabilceğiniz bakım ürünleri...

Retinolün de içine dahil olduğu retinoid grubu, cilt bakımında kullanılan en güçlü içerikler arasında. Özellikle son yıllarda cilt bakım trendlerinde...

Her cildin nem desteğine ihtiyacı olsa da kuru ciltlerde nemsizlikten kaynaklı sorunlarla daha sık karşılaşıyor ve nem ihtiyacının diğer cilt...

Cildinizin dönem dönem kuruduğunu ve nem desteğine ihtiyaç duyduğunu hissediyorsanız, daha nemli ve pürüzsüz görünen bir cilde kavuşmak için vücut...

Göz çevresinde ve göz altlarında gözlemlenen en yaygın problemler arasında koyu halkaları, morlukları, şişlikleri, ince çizgileri ve kırışıklıkları sayabiliriz. Bu...

İstenmeyen tüyler, oldukça uzun bir süredir bizi uğraştıran bir problem. Neyse ki güzellik ve kozmetik sektöründe yaşanan birtakım gelişmeler, istenmeyen...

Her cildin kendini yenilemek, beslenmek ve gücünü korumak için neme ihtiyacı vardır. Ancak söz konusu kuru ciltler olduğunda, bu ihtiyacın...

Her cilt bir diğerinden farklı olduğu için bakım rutinleri de kişiden kişiye göre değişse de aslında her birimiz uyguladığımız rutinle...

Cildinizde yağlanmadan kaynaklanan parlamalar oluşmasından, gözenek görünümünden ve siyah noktalardan şikayetçi misiniz?Cildinizin zaman zaman makyajı kustuğunu ya da kullandığınız...

Kağıt maskeler, cilt bakım rutinlerinde sıklıkla kullanılan ve farklı cilt ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen ürünler. Bu nedenle piyasada envai çeşit ürün...

Kirlilik, eksik ya da yanlış uygulanan cilt bakımı, hormonal değişiklikler, mevsim geçişleri, stres, uykusuzluk, yetersiz beslenme… Tüm bu unsurlar cildimize...

Her daim pürüzsüz, sıkı, canlı ve sağlıklı görünen bir cilde kim sahip olmak istemez ki? Ancak cildimizin ihtiyaçlarını en iyi...

Güneş lekeleri, akne ve sivilce izleri, çiller… Genel olarak hiperpigmentasyon olarak adlandırılan ve birçok kişinin muzdarip olduğu cilt lekeleri, bazen...

Siyah noktalar ve komedonlar, en yaygın görülen cilt bakımı problemleri arasında. Bu probleme özellikle karma ve yağlı cilt tiplerinde rastlanıyor...

Benzer İçerikler

Eğer karma ya da yağlı bir cildiniz varsa, ten makyajınızın kalıcılığını ve kusursuz görünümünü gün boyu korumakta zorlanıyor olabilirsiniz. Çünkü...

Yaz geldi ve biz yavaş yavaş kış boyunca dolabın bir köşesinde unuttuğumuz güneş kremlerimizi hatırlamaya başladık. Birçoğumuzun eli güneş kremine...

Sivilce izleri, lekeler, göz altlarındaki koyu halkalar ve morluklar; kendimizi son derece dinç ve enerjik hissettiğimiz günlerde bile yüzümüzün yorgun...

Kuru bir cilde sahipseniz cildinizin zaman zaman gerilmesinden, ten makyajınızın da pul pul dökülmesinden ya da pürüzsüz görünmemesinden şikayetçi olabilirsiniz....

Nemli bitişli ten makyajı uygulamaları; özellikle kuru, normal, karma ve karmaya dönük cilt tiplerine sahip kişiler tarafından çok seviliyor. Çünkü...