bifikirbifikir

Spartathlon

Spartathlon

Dünyanın en zorlu ultra maratonları arasında gösterilen Spartathlon, 1983 yılından bu yana her sene Yunanistan’da düzenleniyor. Bu kapsamlı organizasyonun tarihçesi, M.Ö. 490’da Atinalılarla Persleri karşı karşıya getiren Maraton Savaşı’na dayanıyor. Rivayete göre Pers Kralı I. Darius, bu savaşta Sparta ve Atina hariç tüm Yunanistan şehirlerini işgal etmeyi başarmış. Ancak bu iki şehir isyana devam etmiş ve savaşın büyümesi kaçınılmaz bir hale gelmiş. Bunun üzerine Marathon Ovası’nda iki ordu çarpışmış.

Yunan ordusu son derece başarılı muharebe taktikleri uygulayarak, kendilerinden çok daha kalabalık ve güçlü olan Pers ordusunu bozguna uğratmayı başarmış. Bu tarihi zafer sonucunda Yunanlıların en başarılı atletlerinden biri olan Pheidippides, Atina’ya dönen Yunan ordusundan önce oraya ulaşmakla ve bu zaferin haberini vermekle görevlendirilmiş. Yine rivayete göre, Pheidippides tam 246 kilometre uzunluğundaki bu yolu koşmayı başarmış, ancak Atina’ya vardığında son gücüyle “Niki!”, yani “Zafer!” diye bağırdıktan sonra yere yığılarak yaşamını kaybetmiş. Günümüzde koşulan tüm maratonların ve olimpiyatların da çıkış noktası olarak kabul edilen bu olay, 1982 yılında beş İngiliz ordusu subayının da ilgisini çekmiş. Söz konusu rivayetlerin doğru olup olmadığını anlamaya çalışan subaylar, Pheidippides’in koştuğu söylenen parkuru tamamlamayı denemiş. Böylece 1983 yılında ortaya Spartathlon çıkmış.

Spartathlon’a katılan atletlerin, Atina ve Sparta şehirleri arasındaki 246 kilometre uzunluğundaki yolu koşarak tamamlamaları gerekiyor. Üstelik, onlara verilen süre sınırlaması yalnızca 36 saatten ibaret. Parkur boyunca bulunan onlarca kontrol noktasına ulaşmak için de süre oldukça kısıtlı. Tahmin edebileceğiniz üzere, böyle uzun bir mesafeyi bu kadar kısa sürede koşmak hiç de kolay olmuyor. Zaten arzu eden herkesin bu ultra maratona katılması da mümkün değil. Her yıl binlerce başvuru alan Spartathlon’a yalnızca yaklaşık 300 kişi kabul ediliyor. Kriterler de oldukça net. Amatör ya da daha önce benzer bir maratonda belirli bir derecenin altında kalmış sporcular Spartathlon’a kabul edilmiyor. Maratonun rekor süresi ise şimdilik Yunan atlet Yiannis Kouros’a ait. Kendisi tüm parkuru 22 saatten az bir sürede tamamlayarak kırılması oldukça zor bir dereceye imza atmış.

İlgili İçerikler

Mesafesi 42.195 metre olarak belirlenen klasik maratonları tamamlamak, başlı başına son derece zor ve dayanıklılık isteyen bir iş. Üstelik, dünyanın...

Benzer Şeyler

1984 Los Angeles Olimpiyatlarında, milli atletimiz Semra Aksu açılış töreninde bayrağımızı taşıyan ilk kadın sporcumuzdur....

CNN tarafından “Dünyanın En Zorlu Dayanıklılık Yarışı” olarak seçilen The Jungle Maratonu, her yıl Brezilya’da...

“Kumların Maratonu” olarak da adlandırılan Sables Maratonu, orijinal ismiyle Des Sables Marathon, dünyanın en ilginç...