bifikirbifikir

Sables Maratonu

Sables Maratonu

“Kumların Maratonu” olarak da adlandırılan Sables Maratonu, orijinal ismiyle Des Sables Marathon, dünyanın en ilginç ve zor maratonları arasında yer alıyor. 1986 yılından beri her yıl düzenlenen bu kapsamlı organizasyonun en önemli özelliği, katılımcıları çöl şartlarında koşmak durumunda bırakması. Maraton genellikle her yılın nisan ayında, Fas’ta başlıyor. Toplamda altı gün süren bu zorlu mücadele, Sahra Çölü’nün çetin şartlarında gerçekleşiyor. Çölün kavurucu sıcakları altında yaklaşık 250 kilometre uzunluğunda bir parkuru koşmak, tahmin edebileceğiniz üzere hiç kolay değil. Zaten bu nedenle Sables Maratonu’na da genellikle tecrübeli ve profesyonel atletler katılıyor.

Sables Maratonu boyunca hava sıcaklıkları 45-50 santigrat derece arasında seyrediyor. Haliyle katılımcılar sık sık durup su içmek zorunda kaldığı için, sergiledikleri performans da sıklıkla bölünüyor ve yeniden sabit bir tempo yakalamak daha zor hale geliyor. Elbette maraton boyunca giyilen kıyafetlerin ve ekipmanların da sıcağa karşı yüksek koruyucu etki göstermesi şart. Yeterli önlemleri almayan katılımcılarda dehidrasyon ve ciddi güneş yanıkları gibi problemler oluşabiliyor.

Sables Maratonu’nun kurucularına böyle bir organizasyon düzenleme fikrini veren kişi, Fransız sanatçı Patrick Bauer olmuş. Bauer’in 1984 yılında gerçekleştirdiği ve Sahra Çölü’nü tam on iki günde geçmeyi başardığı koşu, iki yıl sonra bir grup kişiye bu fikri bir maratona dönüştürme ilhamını vermiş. Hatta ilk maratonun katılımcıları arasında Bauer de yer almış. Ancak Bauer’in on iki günde sergilediği performansın, katılımcılar tarafından yarı sürede gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu da işleri çok daha zorlaştırıyor. Sables Maratonu, atletler kadar fotoğrafçıların da ilgi gösterdiği bir organizasyon. Çünkü uçsuz bucaksız Sahra Çölü’nde koşan binlerce atlet, ortaya muhteşem fotoğraf kareleri çıkmasını sağlıyor.

İlgili İçerikler

Mesafesi 42.195 metre olarak belirlenen klasik maratonları tamamlamak, başlı başına son derece zor ve dayanıklılık isteyen bir iş. Üstelik, dünyanın...

Benzer Şeyler

1984 Los Angeles Olimpiyatlarında, milli atletimiz Semra Aksu açılış töreninde bayrağımızı taşıyan ilk kadın sporcumuzdur....

CNN tarafından “Dünyanın En Zorlu Dayanıklılık Yarışı” olarak seçilen The Jungle Maratonu, her yıl Brezilya’da...

Asansörsüz bir binanın beşinci ya da altıncı katına çıkarken merdivenleri tırmanmak birçoğumuz için son derece...