bifikirbifikir

İstanbul Maratonu

İstanbul Maratonu

Türkiye’nin en çok katılım gösterilen atletizm yarışmalarından biri olan İstanbul Maratonu, eski ismiyle İstanbul Avrasya Maratonu, dünyada bir kıtadan diğerine koşarak geçebileceğiniz tek maraton olma özelliğini taşıyor. Üstelik, bunu yaparken Boğaz’ın eşsiz manzarası eşliğinde, son derece keyifli parkurlarda kendinizi deneme fırsatı buluyorsunuz. Dünya Atletizm Birliği (World Athletics), 2021 yılında kırk üçüncüsü düzenlenen bu görkemli maratonu altın kategoriye almış durumda. Anadolu yakasından başlayan ve Avrupa yakasında sona eren maraton, her sporsevere uygun farklı parkurları içinde barındırıyor.

İstanbul Maratonu’nun geçmişi, 1973 yılına dek uzanıyor. Bu tarihte kıtalararası bir maraton düzenleme fikri, ilk olarak Tercüman Gazetesi tarafından ortaya atılmış. Bundan ancak altı yıl sonra, yani 1979’da da bir grup Alman turistin girişimleri sonucu bu fikir hayata geçirilmiş. 1979’da her yıl düzenlenmesi kararlaştıran İstanbul Maratonu’nun katılımcı sayısı, her geçen yıl biraz daha artmış. Bir süre sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi maratonu himayesi kapsamına alınca, organizasyon planlaması da bugünkü halini almış.

İstanbul Maratonu’nun kapıları, sporu ve koşmayı seven herkese açık. Örneğin, 2021 yılında düzenlen 43. İstanbul Maratonu’na, binlerce amatör sporcunun yanı sıra, elli dört elit atlet de katılım gösterdi. Maratondaki parkurlar 10 km, 21 km ve 42 km uzunluğunda farklı güzergahlara ayrılıyor. Ayrıca, 8 km uzunluğunda bir de halk koşusu güzergahı mevcut. Bu sayede farklı kondisyon düzeylerinden sporcular da kendilerine en uygun güzergahı rahatlıkla seçebiliyor. İstanbul Maratonu’na katılmanın tek şartı, 18 yaşını tamamlamış olmak. Siz de bu görkemli ve kapsamlı organizasyonun bir parçası olmak için, maraton öncesinde kaydınızı yaptırabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Mesafesi 42.195 metre olarak belirlenen klasik maratonları tamamlamak, başlı başına son derece zor ve dayanıklılık isteyen bir iş. Üstelik, dünyanın...

Benzer Şeyler

1984 Los Angeles Olimpiyatlarında, milli atletimiz Semra Aksu açılış töreninde bayrağımızı taşıyan ilk kadın sporcumuzdur....

CNN tarafından “Dünyanın En Zorlu Dayanıklılık Yarışı” olarak seçilen The Jungle Maratonu, her yıl Brezilya’da...

“Kumların Maratonu” olarak da adlandırılan Sables Maratonu, orijinal ismiyle Des Sables Marathon, dünyanın en ilginç...