bifikirbifikir

iPhone 12 Detaylı İnceleme: iPhone 12 Teknik Özellikleri, Tasarımı, Şarj Süresi

iPhone 12 Detaylı İnceleme: iPhone 12 Teknik Özellikleri, Tasarımı, Şarj Süresi
Apple’ın 2020 yılında piyasaya sürdüğü iPhone 12, 2022 yılı itibarıyla üzerine iki yeni seri daha eklenmiş olsa da hâlen kullanıcılar tarafından yoğun ilgi görüyor. Bunun temel sebeplerinden biri, Apple’ın iPhone 12 modelinde, iPhone XR ve iPhone 11 gibi daha önceki modellere kıyasla daha radikal değişikliklere gitmiş olması. iPhone 12, kendisinden eski iPhone cep telefonu modelleri ile kıyaslandığında hem kamera özellikleri ve işlemci hem de ekran kalitesi ve tasarımı bakımından çok daha cazip bir seçenek. Aynı seride Mini, Pro ve Pro Max gibi üç farklı model seçeneğini daha barındırması da kullanıcılara beklentilerine ve bütçelerine en uygun alternatifi tercih etme olanağını sunuyor.

2022 yılının son günlerine geldiğimiz şu günlerde, artık piyasadaki en yeni seri olmadığı için, iPhone 12 fiyat performans açısından da cazip bir alternatif olabilir. Eğer iPhone 13 veya iPhone 14 almak istemiyor, görece daha uygun fiyatlı bir model araştırıyor ve iPhone 12’nin özellikleri hakkında tüm detaylı öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Gelin, iPhone 12’nin eksilerini ve artılarını birlikte araştıralım.

iPhone 12 Tasarımı

iPhone 12’nin tasarımı ilk etapta size iPhone 11’e çok benzer gelmiş olabilir. Çünkü her iki modelin büyüklüğü ve görünümü hemen hemen aynı. iPhone 12 tıpkı iPhone 11 gibi cam ve alüminyum birleşimi bir gövdeye sahip. Ekranında, artık bir iPhone klasiği haline gelmiş olan çentik de mevcut. Ancak selefinden farklı olarak, iPhone 12 serisi Ceramic Shield cam teknolojisi kullanılarak üretilmiş. Bu teknoloji, iPhone 12 modellerinin düşmelere ve darbelere karşı önceki modellere kıyasla dört kata kadar daha dayanıklı olmasını sağlıyor. Suya, sıçramalara ve toza karşı 30 dakikaya kadar ve maksimum altı metre derinlikte olmak kaydıyla dayanıklılık özelliği sunuyor.

iPhone 12 selefiyle aynı ebatlara sahip olsa da Apple bu modelde ekran çerçevelerini daha da inceltmeyi tercih etmiş. Hatta bu sayede, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro arasında genel tasarım hatları açısından çok da büyük bir değişiklik yok. Daha önce iPhone 4-5 modellerinde gördüğümüz düz ve pürüzsüz kenarlar, iPhone 12 modeliyle yeniden hayata dönüyor. Bu sayede telefon hem daha modern bir görünüme kavuşuyor hem de tek elle daha kolay bir şekilde tutulabiliyor.

iPhone 12’nin sol üst köşesinde bulunan kamera modülünde iki kamera ve flaş mevcut. Bu bölüm yine mat yüzeyli camla kaplanmış. Zaten Apple, iPhone modellerinde SIM kart tepsisi haricindeki düğme, giriş ve çıkışların yerini genellikle hiç değiştirmemeyi tercih ediyor. Bu modelde, eski modellerde telefonun sağ kenarında gördüğümüz SIM kart tepsisi bu kez sol kenara aktarılmış. Sağ kenarda ses tuşları ve güç butonu yer alıyor.

iPhone 12 Boyutu ve Ağırlığı

Hem iPhone 12’nin hem de bu serideki diğer modellerin boyut ve ağırlık bilgilerini birlikte inceleyelim.

iPhone 12:

iPhone 12

2020 yılına damga vuran iPhone 12 serisine ismini veren model iPhone 12, diğer kardeşleri gibi büyük satış rakamlarına ulaşmayı başarmış bir telefon. 2020 yılında üretilen telefonlar içerisinde, üstün teknik donanımı...

 • Uzunluk: 146,7 mm
 • Derinlik: 7,4 mm
 • Genişlik: 71,5 mm
 • Ağırlık: 162 gram

iPhone 12 Mini:

Dünyanın en küçük 5G’li telefonu olarak, 2020 yılında piyasaya çıkan iPhone 12 Mini, oldukça kompakt bir telefon. Mini bir model olmasına rağmen, sunduğu üstün donanım ve teknik özelliklerle ön plana...

 • Uzunluk: 131,5 mm
 • Derinlik: 7,4 mm
 • Genişlik: 64,2 mm
 • Ağırlık: 133 gram

iPhone 12 Pro:

iPhone 12 Pro

2020 yılında, Apple tarafından lansmanı yapılan ve piyasaya sürülen iPhone 12 serisi, bildiğimiz üzere dört farklı model ile karşımıza çıkmıştı. Bu modellerden birisi de, profesyonel kullanım amacı ile üretilen iPhone...

 • Uzunluk: 146,7 mm
 • Derinlik: 7,4 mm
 • Genişlik: 71,5 mm
 • Ağırlık: 187 gram

iPhone 12 Pro Max:

iPhone 12 Pro Max

Apple markasının telefon piyasasındaki yeri tartışılmaz. Son yıllarda eskiye nazaran daha sık yeni model akıllı telefonlar üreten Apple, iPhone 12 serisinden, iPhone 12 Pro Max’i 2021 yılının başlarında bizlere tanıttı....

 • Uzunluk: 160,8 mm
 • Derinlik: 7,4 mm
 • Genişlik: 78,1 mm
 • Ağırlık: 226 gram

iPhone 12 Ekran Özellikleri

iPhone 12’nin ekran paneli, önceki modellere kıyasla gerçekten çok daha gelişmiş durumda. iPhone 11 IPS panel teknolojisiyle çalışan Liquid Retina ekrana sahipken, iPhone 11 Pro’da Super Retina XDR ekran kullanılmıştı. iPhone 12 serisinde iki model arasındaki farkın ortadan kaldırıldığını görüyoruz. Hem iPhone 12 hem de iPhone 12 Pro modellerinde Super Retina XDR ekranın yanı sıra, OLED ekran paneli yer alıyor.

OLED ekrana geçilmesi, telefonun ekran çerçevesinin daha da incelmesini ve yaklaşık %86’lık bir ekran-gövde oranına kavuşmasını sağlıyor. 6.1 inç boyutundaki Super Retina XDR OLED ekran, 625 nit tipik parlaklık değerine ve 1200 nit maksimum parlaklık değerine sahip. Bu özellikler, telefonun yüksek dinamik aralıklı görüntü ve videoları çok daha canlı şekilde yansıtmasına olanak tanıyor. 2.000.000:1 oranındaki yüksek kontrast ve renk sıcaklığını ortama göre otomatik ayarlayan True Tone özelliği, renklerin çok daha etkileyici ve gerçekçi görünmesini sağlıyor. Kısacası, iPhone 12 ekranı, hem dizi/film seyretmek ve oyun oynamak hem de video ve fotoğraf çekmek gibi deneyimleri eski modellere kıyasla çok daha keyifli ve profesyonel hale getiriyor.

iPhone 12 modelinde ekran çözünürlüğünün de arttığını vurgulamak gerek. 2532 x 1170 piksel çözünürlüklü ekran, 460 ppi piksel yoğunluğuna sahip. Bu da ortalamanın üstü bir değer ifade ediyor. iPhone 12 Mini’nin ekran boyutu 5.4 inç. Bu modelin ekran açısından bir diğer farkı da 476 ppi yoğunlukta 2340 x 1080 piksel çözünürlük sunması. Bunların dışındaki tüm özellikler aynı.

iPhone 12 Pro’nun ekran boyutu da 6.1 inç. Ancak iPhone 12 Pro Max 6.7 inç boyutunda bir ekrana sahip. iPhone 12 ve iPhone 12 Mini modellerinde 625 değerinde olan tipik parlaklık değeri iPhone 12 Pro ve Pro Max modellerinde 800’e çıkıyor. iPhone 12 Pro 460 ppi yoğunlukta 2532 x 1170 piksel çözünürlük, iPhone 12 Pro Max ise 458 ppi yoğunlukta 2778 x 1284 piksel çözünürlük sunuyor.

iPhone 12 Ses Özellikleri

iPhone 12 serisinin ses özellikleri açısından eski modellerle aynı çizgide durduğunu söyleyebiliriz. Bu seride telefonun alt kenarındaki ana hoparlöre ek olarak, ekranın üstünde bir hoparlör daha mevcut. İki hoparlörün ses çıkış şiddetleri çok yakın olduğu için, telefonu yatay şekilde kullandığınızda stereo sesi verimli şekilde alabiliyorsunuz. Hem basları hem de tizleri dengeli şekilde hissedebiliyorsunuz.

Bildiğiniz gibi, bir süredir iPhone modellerinde 3.5 mm kulaklık jakı yok. Çünkü artık telefonu şarj etmek için kullandığımız giriş, aynı zamanda kulaklık girişi görevi de görüyor. Bu durum iPhone 12 modeli için de geçerli. Ancak bu seride yeni bir gelişme daha söz konusu: Artık iPhone 12 serisinin kutusundan kulaklık da çıkmıyor. Dolayısıyla, eğer standart 3.5 mm uçlu kulaklığınızı kullanmaya devam etmek istiyorsanız, Apple’dan Lightning adaptör satın almanız gerek. Eğer bluetooth özellikli bir kablosuz kulaklığınız varsa zaten herhangi bir problem yok demektir.

iPhone 12 Kapasite Seçenekleri

iPhone 12 kapasite seçenekleri;

 • 64 GB
 • 128 GB
 • 256 GB şeklinde sunulmuş.

Eski iPhone modellerinde 16 GB ve 32 GB seçeneklerinin de bulunduğunu hatırlarsınız. Artık yeni modellerin kamera ve işlemci özellikleri bir hayli geliştiği için, minimum kapasite de 64 GB’la sınırlı. Ancak telefonunuzu kullanma rutininize ve sıklığınıza bağlı olarak, 64 GB da sizin için yeterli olmayabilir. Örneğin, çok sık fotoğraf ve video çekiyor, onları düzenlemek için de telefonunuzdan yararlanmayı düşünüyorsanız, iPhone 12 128 GB ve iPhone 12 256 GB sizin için daha ideal seçenekler olabilir.

Elbette iPhone 12 64 GB fiyat bakımından bu serideki en uygun seçeneklerden biri. Ancak iPhone 12 128 GB fiyatı da 64 GB kapasiteli modele kıyasla çok da uçuk değil. iPhone modellerinin kapasitesi yetersiz kaldığında yeni bir model almak ya da iCloud hafızası kullanmak dışında pek de bir seçeneğimiz olmadığı için, ilk etapta size yeterli olacak kapasite seçeneğini tercih etmenizi tavsiye ederim.

iPhone 12 Mini de iPhone 12’yle birebir aynı kapasite seçeneklerine sahip. iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max’te ise 64 GB seçeneği yok. Bu modeller 128 GB, 256 GB ve 512 GB seçenekleriyle sunuluyor.

iPhone 12 Kamera ve Video Özellikleri

Birçoğumuz yeni bir akıllı telefon modeli alırken ilk önce kamera özelliklerine göz atıyoruz. Apple da yıllardır bunun farkında ve her yeni modelde karşımıza daha üstün özellikli kameralarla çıkıyor. iPhone 12 serisinin kamera özellikleri bakımından eski serilere kıyasla çok daha ileri bir noktada durduğunu söyleyebiliriz. Telefonun arkasında 12 megapiksel çift kamera sistemi mevcut. Ana kameranın diyafram açıklığı f/1.6 iken ultra geniş açılı kamerada bu değerin f/2.4 olduğunu görüyoruz. Mikrofon ve Dual-LED flaş da arka yüzeydeki bu modülde yer alıyor.

Çift kamera sistemi, iPhone 11’den alışık olduğumuz bir özellik. Ancak yeni modelde geniş açılı kameranın diyafram açıklığının daha geniş olması, iPhone 12 serisinin düşük ışıkta selefine kıyasla çok daha yüksek kaliteli ve başarılı fotoğraf ve videolar çekmesini sağlıyor. Kamera bu koşullarda ışığı daha iyi alabildiği için, loş ortamlarda da graini düşük videolar çekebiliyorsunuz. İki kat optik uzaklaştırma, beş kata kadar dijital zoom, portre modu, altı efektli portre ışığı ve True Tone Flash gibi özellikler de cebinizde profesyonel bir fotoğraf makinasına yakın bir cihaz taşımanıza olanak tanıyor.

iPhone 12’nin bir diğer avantajı da Akıllı HDR 3 özelliğine sahip olması. Bu özellik, ters ışıktaki karelerde bile fotoğrafların daha detaylı çekilebilmesini ve renklerinin daha doğru şekilde işlenebilmesini sağlıyor. Her karede minimum bulanıklık ve kumlanma hedefleniyor. Portre modu da eski modellere kıyasla daha gelişmiş durumda. Ancak hâlen saç tokası ve benzeri küçük objelerin arka plandan ayırt edilmesiyle ilgili küçük problemler yaşanabiliyor.

iPhone 12, tıpkı selefi gibi 4K 60 fps video çekebilen bir model. Ancak Apple bizi bu seride bir yenilikle daha buluşturmuş. iPhone 12 serisi, iPhone 11 ailesinden farklı olarak, 10 bit HDR videoları Dolby Vision renk standartlarıyla çekebiliyor. Bu sayede 4K 30 fps Dolby Vision HDR standardında video çekebilen ilk kamera olma unvanını da elinde tutuyor. Dahası, bu serideki modellerin tüm kameralarında gece modunda çekim yapmak mümkün. Yalnızca geniş açılı kamerada değil, ön kamerada bile bu özelliği kullanabiliyorsunuz. Bu da özellikle selfie çekimlerinde bir devrim yaratıyor.

iPhone 12’nin diğer kamera özellikleri arasında gelişmiş kırmızı göz düzeltme, seri çekim, fotoğrafa konum bilgisi ekleme, görüntü biçimi seçebilme, lens düzeltme, ana kamerada optik görüntü stabilizasyonu, videolarda işitsel zoom, videoyu oynatırken yakınlaştırma, videoda kesintisiz otomatik netleme özellikli kayıt ve QuickTake video da var. Bu özelliklerin bazılarını zaten iPhone 11 serisinden de tanıyoruz. iPhone 12 ile iPhone 12 Mini’nin kamera ve video özellikleri hemen hemen aynı. Ancak Pro ve Pro Max modellerinde daha da gelişmiş özelliklere yer verilmiş. Bu yazı iPhone 12 odaklı olduğu için, söz konusu özelliklere tek tek değinmeyeceğiz. Ancak dilerseniz Pro ve Pro Max modellerini de detaylıca ayrı bir yazıda inceleyebiliriz.

iPhone 12 Hangi Renk Alınmalı?

Gelelim renk tercihine: Elbette yeni akıllı telefonunuzun hangi renk olacağı, tamamen sizin tarzınıza ve kişisel tercihlerinize bağlı. iPhone 12 renk seçenekleri, iPhone 11’e kıyasla biraz daha kısıtlı. Ancak selefinden tanıdık olduğumuz çoğu renk seçeneği yeni modelde de kullanılmış. iPhone 12 siyah, beyaz, mavi, yeşil, mor ve kırmızı olmak üzere altı farklı renk seçeneği sunuyor.

Online satış sitelerinde kırmızı renkli modelin yanında (PRODUCT)RED ibaresini göreceksiniz. Bu ibare, Apple’ın kırmızı iPhone 12’nin satışından elde ettiği gelirin bir kısmını The Global Fund isimli bir küresel fona bağışladığını ifade ediyor. AIDS, sıtma ve tüberküloz gibi hastalıklarla mücadele eden The Global Fund, yakın geçmişte gelirlerini pandemi üzerine yapılan araştırmalara kaynak sağlamak için de kullanmıştı.

Her zaman geçerli olmamakla birlikte, söz konusu kampanya sebebiyle, kırmızı renkli iPhone 12 diğer renk seçeneklerine kıyasla genellikle daha uygun fiyata satışa sunuluyor. Hem kampanyayı desteklemek hem de en uygun fiyatlı iPhone 12 modelini tercih etmek için, dilerseniz kırmızı rengi seçebilirsiniz. Bunun dışındaki tüm renk seçeneklerinin fiyatları, satış sitelerinin ve mağazalarının stok durumlarına göre değişiklik gösterebiliyor. Seçim tamamen size kalmış.

iPhone 12 ve iPhone 12 Mini’nin renk seçenekleri birebir aynı. iPhone 12 Pro ve iPhone 12 Pro Max modellerinde klasik renk seçenekleri tercih edilmemiş. Bunun yerine gümüş, graphite, altın ve pasifik mavisi seçenekleri bulunuyor.

iPhone 12 Pil Performansı

iPhone 12 serisinin en dikkat çekici yeniliklerinden biri de Apple A14 Bionic işlemci kullanılarak üretilmiş olması. Dünyanın ilk 5 nm mimarisindeki çipi olan bu işlemci, iki adet performans çekirdeği ile dört adet verimlilik çekirdeğine sahip. Söz konusu yapı ve mimari, telefonun güç tüketimini maksimum verimlilikle gerçekleştirmesine olanak tanıyor. Yapay zeka becerileri konusunda da oldukça gelişmiş olan işlemci; oyun, fotoğraf ve video çekimi, içerik düzenleme ve benzeri eylemlerin tümünü çok hızlı ve kolay şekilde yapabilmenizi sağlıyor. Bu performans sayesinde 4K ve HDR Dolby standardında çektiğiniz videoları iMovie ya da benzeri programlar üzerinden baştan sona düzenlemeniz ve kurgulamanız mümkün. Ayrıca, iPhone 12 serisindeki tüm modeller 5G teknolojisi desteğine sahip.

iPhone 12 Şarj Süresi

iPhone 12’nin pil performansı bakımından üst segment bir akıllı telefondan bekleyebileceğiniz hızı, kaliteyi ve akıcılığı sunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Telefonun ısınma düzeyi de normal standartların üstünde değil. Elbette onu çeşitli yüksek grafikli oyunlarla ya da seri video çekimleriyle zorlamaya çalışırsanız, biraz ısındığını göreceksiniz. Ancak bu durum rahatsız edici boyuta ulaşmıyor.

Bildiğiniz üzere, Apple iPhone modellerinin pil değerlerini açıklamamayı tercih ediyor. Ancak farklı kaynaklardan alınan bilgiler, bize iPhone 12 modelinin pil kapasitesinin 2815 mAh değerinde olduğunu gösteriyor. Bu değer, telefonun hafızasında bulunan videoları 17 saate kadar oynatabildiğine işaret. YouTube, Disney Plus ve Netflix gibi platformlar üzerinden video izleme süresi ise 11 saat civarında. Müzik dinleme süresi 65 saate kadar çıkabiliyor. Günde ortalama 6-7 saat aktif ekran kullanımı da pilin kapasitesinin karşılayabildiği eylemler arasında. Elbette bu değerlerin herkese uygun olduğunu söylemek zor. Ancak iPhone 12, rakipleriyle kıyaslandığında, kesinlikle tatmin edici bir batarya ömrü sunuyor. Hem minimum iOS 14 gibi yüksek verimli bir işletim sistemi hem de A14 Bionic gibi bir çip bir araya gelince, ortaya çok başarılı bir performans çıkıyor.

iPhone 12 Kullanım Kolaylıkları Nelerdir?

Buraya kadar değindiğimiz üzere, iPhone 12 serisinin önceki serilere kıyasla gerçekten daha yenilikçi, dikkate değer ve cazip özellikleri var. Telefonun düşmelere ve darbelere karşı daha dayanıklı olması, belirli koşullarda su altında da kullanılabilmesi, OLED ekranı, güçlü işlemcisi, gelişmiş kamera özellikleri ve 5G teknolojisini desteklemesi; yukarıdaki paragraflarda sözünü ettiğimiz avantajlar arasında. Peki, bunlardan farklı olarak iPhone 12’yi tercih etmemizi gerektirecek başka kullanım kolaylıkları var mı? Evet, var.

Öncelikle, iPhone 12’nin sahip olduğu MagSafe bağlantısından söz edelim. Macbook modellerinde manyetik şarj bağlantısı olarak gördüğümüz MagSafe, artık iPhone modellerinde de karşımıza çıkıyor. Üstelik, bu kez yalnızca şarj bağlantısı olmakla kalmıyor, aynı zamanda telefona manyetik aksesuarları da bağlamamıza olanak tanıyor. MagSafe özellikli bir aksesuarınız varsa, bu özellik sayıda telefonunuz ve aksesuarınız arasında manyetik bağlantı kurabiliyor, aksesuarın telefonun arkasına yapışmasını sağlayabiliyorsunuz. Şimdilik aksesuar seçeneği sınırlı olsa da, Apple’ın bu konuda hızla ilerleyeceği düşünülüyor. MagSafe özellikli şarj aygıtı da telefonunuzu kablosuz şarj etmenizi sağladığı için, gerçekten önemli bir avantaj oluşturuyor. iPhone 12’nin hızlı şarj özelliği sayesinde, bu özelliğe sahip olan şarj bağlantılarıyla telefonu neredeyse yarım saat içinde şarj edebiliyorsunuz.

Eski serilerden aşina olduğumuz Face ID, iPhone 12 serisinde de gündemimizde. Özellikle tek elle telefon kullananlar için çok pratik bir özellik olan Face ID, telefonunuzun şifresini yüzünüz olarak belirlemenizi sağlıyor. Böylece telefonunuzun ekranı kilitleyken onu yüzünüze doğru tutmak, kilidi açmak için yeterli oluyor. Apple bu konuda kendisini günden güne geliştirdiği için, Face ID sizi makyajlıyken ya da güneş gözlüğünüzü takmışken de rahatlıkla tanıyabiliyor.

iPhone 12 Kılıf Nereden Alınır?

iPhone 12 son derece modern ve şık bir tasarıma sahip olduğu için, onu kılıfsız kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak iPhone 12 fiyat aralığını da biliyoruz. Bu seri her ne kadar düşmelere ve darbelere karşı daha dayanıklı olsa da, yine de işi şansa bırakmamak gerek. Onu olası kazalara ve risklere karşı korumanın en temel yollarından biri de yeterince dayanıklı bir kılıf kullanmak.

Eğer iPhone’unuzun rengini bir kılıfla kapatmak istemiyorsanız, yapmanız gereken tek şey şeffaf bir kılıf almak. Zaten piyasada envai çeşit renkte ve desende kılıf seçeneğine rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Kısa bir araştırma yaptığınızda, Apple’ın sattığı kılıf seçeneklerinin de yüksek fiyatlarla satışa sunulduğunu göreceksiniz. Bunun sebeplerinden biri, Apple’ın bu seriyle birlikte MagSafe teknolojili kılıfları da piyasaya sürmüş olması.

MagSafe özellikli iPhone 12 kılıf modelleri, telefona ekstra koruma sağlamanın yanı sıra, üzerindeki yerleşik mıknatıslar sayesinde daha hızlı kablosuz şarj olanağı sunuyor. Telefonunuzu kablosuz şarj ederken kılıfından çıkarma zorunluluğunuz, bu modeller sayesinde ortadan kalkıyor. Ancak eğer ki kablosuz şarj özelliğini kullanmayacaksanız, MagSafe özellikli iPhone 12 kılıf modelleri size pek cazip gelmeyebilir. Çünkü her birinin fiyatı, standart iPhone 12 kılıf seçeneklerine kıyasla çok daha fazla.

iPhone 12 Fiyat

Sıra geldi, en can alıcı kısımlardan birine: iPhone 12 fiyat aralığına. Bildiğiniz üzere hem dolar kuru sürekli artabiliyor hem de Apple bir süredir ürünlerine dönem dönem zam yapıyor. Bu nedenle iPhone 12 fiyat bilgisi de sürekli değişebiliyor. 2022 yılının Kasım ayı sonu itibarıyla Apple’ın sitesinde;

 • iPhone 12 64 GB fiyat: 24.999 TL’den,
 • iPhone 12 128 GB fiyatı 26.2999 TL’den,
 • iPhone 12 256 GB fiyatı ise 28.8999 TL’den başlıyor.

Söz konusu fiyatlandırma iPhone 12 Mini, Pro ve Pro Max modelleri için değişiyor. Öte yandan, farklı online satış sitelerinde ya da teknoloji mağazalarında daha uygun/yüksek fiyatlı ürünlerle karşılaşmanız olası. Kısacası, bu seriden bir model satın almaya karar verdiğinizde mutlaka güncel iPhone 12 fiyat aralığını araştırın. Bazı site ve mağazalar, müşterilerine eski akıllı telefonlarını getirmeleri karşılığında indirimden yararlanma fırsatı da sunuyor.

Yenilenmiş iPhone 12 Nedir?

Eğer iPhone 12 fiyat aralığı bütçenize göre yüksekse, değerlendirebileceğiniz bir seçenek daha var: Yenilenmiş iPhone 12 satın almak. “Yenilenmiş” ibaresiyle sunulan akıllı telefonlar, çeşitli sebeplerden ötürü ambalajı açılmış ve satıcı firmalara geri gönderilmiş modelleri ifade ediyor. Bu ürünler uzmanlar tarafından etraflıca incelendikten sonra hem yazılım hem de donanım açısından sıfır ayara getirilip tekrar satışa sunuluyor. Ambalajlarının açılmış olması, yenilenmiş şekilde yeniden satışa sunulmaları için yeterli bir sebep. Bunun yanı sıra, nakliye hasarı ve benzeri sebepler de söz konusu olabiliyor.

Yenilenmiş iPhone 12 modelleri, sıfır ürünler değil. Ancak sıfıra en yakın olan ürünler bu grupta yer alıyor. Bu tip bir model satın almayı düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk şey, yenileme işlemini yapan şirketin Ticaret Bakanlığı tarafından verilen yenileme lisansına sahip olduğuna emin olmak. Bu lisansa sahip olan yenilenmiş modeller, size tüm fonksiyonları %100 çalışır halde geliyor. Bu açıdan da ikinci el telefonlardan ayrılıyorlar.

Yenilenmiş telefonları ikinci el telefonlardan ayıran bir diğer fark da yenilenmiş modellerin 12 ay garantili olması. İkinci el telefonlarda garanti söz konusu değil. İkinci el telefonun yasa dışı eylemlerde kullanılmış olma riski bulunurken, yenilenmiş telefonların (lisanslı oldukları sürece) bütün resmi kayıt işlemlerinin tamamlanmış olması gerekiyor. Kısacası, eğer daha uygun fiyatlı bir iPhone 12 almak istiyorsanız, yenilenmiş modelleri tercih etmek ikinci el telefon almaya kıyasla daha güvenilir ve güvenli bir seçenek.

Siz iPhone 12’nin özellikleri ve tasarımı hakkında ne düşünüyorsunuz? iPhone kullanım deneyiminizi yorumlarda bizimle paylaşırsanız, yeni telefon almayı düşünen kullanıcılarımıza da fikir verebilirsiniz.

Sıra İçerik Kullanıcı Puanı
1 iPhone 12 8,4
2 iPhone 12 Mini -
3 iPhone 12 Pro 8,4
4 iPhone 12 Pro Max 8,0
Ege Ertan Yazar
02.12.2022
İlgili İçerikler

Yeni bir telefon alacaksın ve üst segment, yani özellikleri diğer cihazlara kıyasla çok daha iyi olan bir ürün sahibi olmak...

Çin menşeli akıllı telefon, bilgisayar ve giyilebilir teknolojiler üreticisi Tecno son yıllarda özellikle akıllı telefon pazarında etkin oyunculardan biri haline...

Geçtiğimiz yıl hayatımıza giren ve girdiği andan itibaren adından bol bol söz ettiren iPhone 13 Pro Max, Apple ailesinin en...

Çocuklar için yılın en güzel zamanlarından bir tanesi sonunda geldi! Yorucu bir eğitim öğretim döneminin ardından bolca dinlenip eğlenebilecekleri bu...

Dünyanın en büyük teknoloji devlerinden ve en ünlü akıllı telefon üreticilerinden Apple’ın yeni akıllı telefon serisi iPhone 15 ailesi 12...

Akıllı telefon alırken çoğumuzun en çok önem verdiği özelliklerden biri de telefonun kamerası zira profesyonel fotoğrafçı değilsek yanımızda fotoğraf makinesi...

Çinli teknoloji devi Xiaomi’nin güçlü akıllı telefon serisi Xiaomi 13 teknoloji dünyası ve tüketicilerden tam not almayı başarmıştı. Özellikle Leica...

Gündelik yaşamın yoğun ve koşuşturmacalı temposu içinde, kablosuz kulaklıklar gerçekten de hayatı kolaylaştırıyor. Ancak bildiğiniz üzere, kablosuz kulaklıklar kendi içlerinde...

Artık akıllı telefon pazarının sürekli güncellendiğini ve sürekli yeni modellerin piyasaya sürüldüğünü söylemeye bile gerek yok. Teknolojinin dev firmaları çok...

Artık akıllanmış olan cep telefonlarımız cebimizden çok elimizde vakit geçiriyor. Yolda, işte, sporda, yemek yaparken… Her daim bir şekilde ilgilendiğimiz...

Herhalde günümüzün teknoloji alanında en popüler ürünü akıllı telefonlardır diye düşünüyoruz. Hemen her yaştan her kesimin kullandığı akıllı telefonlar, bu...

Cep telefonu tarihi oldukça uzun bir geçmişe sahip. İlk cep telefonu, Motorola firması tarafından 1973 yılında geliştirildi. Bu cihaz, bugünkü...

Gelişen ve değişen dünya düzenine herkes bir tanımlama yapıyor. Kimisi dijital çağ, kimisi küresel çılgınlık ya da buna benzer nice...

Çin merkezli bir teknoloji üreticisi olan Oppo, fiyat performans dengesi ve kalite açısından başarılı bulunan akıllı telefon modelleri sayesinde ülkemizde...

Çinli teknoloji devi ve akıllı telefon pazarının lider markalarından olan Oppo 2023 Mart ayında yeni amiral gemisi serisi Oppo Find...

Son yıllarda birbirlerine rakip oldukları birçok alanda Apple'ın korkulu rüyası haline gelen Samsung ve Huawei, akıllı saat pazarında da nefeslerini...

Apple 14 Eylül 2021’de gerçekleştirdiği yıllık tanıtım etkinliğinde yeni model iPhone’u tanıttı. Batı kültüründe uğursuz kabul edilen 13 rakamının yeni...

Teknolojinin günden güne ilerlemesiyle hayatımıza giren bluetooth kulaklık modelleri, kablosuz tasarımları sayesinde gündelik hayatımızı epey kolaylaştırıyor. Özellikle söz konusu spor...

Son yıllarda, tüm dünyada gündem olan 5G teknolojisi bizim için ne ifade ediyor, bu teknoloji nasıl kullanılıyor ve hayatımızı ne...

Sıkı iPhone takipçilerinin beklediği gün geldi çattı. Apple, iPhone 14 ne zaman tanıtılacak diye bekleyenlere tarih verdi ve medya mensuplarına...

Benzer İçerikler

Artık akıllı telefon pazarının sürekli güncellendiğini ve sürekli yeni modellerin piyasaya sürüldüğünü söylemeye bile gerek yok. Teknolojinin dev firmaları çok...

Gelişen ve değişen dünya düzenine herkes bir tanımlama yapıyor. Kimisi dijital çağ, kimisi küresel çılgınlık ya da buna benzer nice...

Herhalde günümüzün teknoloji alanında en popüler ürünü akıllı telefonlardır diye düşünüyoruz. Hemen her yaştan her kesimin kullandığı akıllı telefonlar, bu...

Yeni bir telefon alacaksın ve üst segment, yani özellikleri diğer cihazlara kıyasla çok daha iyi olan bir ürün sahibi olmak...

Akıllı telefon alırken çoğumuzun en çok önem verdiği özelliklerden biri de telefonun kamerası zira profesyonel fotoğrafçı değilsek yanımızda fotoğraf makinesi...