bifikirbifikir

Uçlarda Yaşayan İnsanlar: Dünyanın En Tuhaf Rekorlarına Sahip 10 İnsan

Uçlarda Yaşayan İnsanlar: Dünyanın En Tuhaf Rekorlarına Sahip 10 İnsan
En iri, en minyon, en yaşlı, en uzun... İnsanların ne olabileceklerinin, ne yapabileceklerinin ve nelere katlanabileceklerinin sınırlarını yakın bir zamanda güvenilir bir şekilde kayıt altına almaya başladık. Bu hikayelerden çoğu etkileyici, bazıları ise endişe verici ama hepsi akıl almaz derecede sıra dışı. Kayıt altına alınan dünyanın en tuhaf rekorlarına sahip insanları kimisi hala hayatta, kimisi artık aramızda değil. Liste gittikçe ilginçleşiyor benden söylemesi...

İşte karşınızda en tuhaf rekorlara sahip 10 insan!

10. En Yaşlı İnsan 

21 Şubat 1875’te Fransa’da doğmuş olan Jeanne Calment, onaylanmış en uzun insan hayatına sahip kişiydi. 1977 Ağustos’unda vefat ettiğinde tam olarak 122 yıl ve 164 gündür hayattaydı. Jeanne’in tek bir çocuğu oldu. Kızı 1934’te akciğer enfeksiyonundan ve torunu da 1963’te bir araba kazasında öldükten sonra, Jeanne Calment şaşırtıcı bir şekilde son 34 yılını hiçbir varisi olmadan yaşadı.

Jeanne, evrimsel olarak özel bir alt kümeye ait, 110 yaşından fazla yaşayan ve “supercentenarian” olarak adlandırılan insanların en büyüğüydü. Bu kümeye ait kişilerden de yalnızca iki bin tanesi belgelenmiş halde.

Bilindiği üzere hem ölüm hem de doğum sıkılıkla manşet yapılıyor. Örneğin 2017 yılının nisan ayında 117 yaşındayken hayatını kaybeden Emma Morano 19. yüzyılda doğmuş olup hala hayatta kalan tek kişi olarak büyük haber oldu.

Şu anda dünyanın en yaşlı insanı 118 yaşındaki Kane Tanaka. Kendisi Japon ve kazandığı unvan ile bir diğer rekortmen olan yurttaşı Jiroemon Kimura’yı geçti bile. Jiroemon ise 116 yıl 54 günlük hayatı ile şimdiye kadar en uzun yaşamış olan erkek unvanını taşımaktaydı. Kane Tanaka’nın biyografisinde yalnızca bir konu matematiksel olarak imkansız görünüyor. O da Kane’nin rahmetli eşi Hideo ile 71 yıl evli kalması. Ve bu da YİRMİ SEKİZ sene önceydi.

Kane, on beş yıl önce, 103 yaşında kalın bağırsak kanserini yendi, çünkü neden yenmesin ki? Geçtiğimiz mayıs ayında, olimpiyatlarda meşale taşıma planını iptal etti. Sizce neden? Kendisinden bağımsız olarak yaşlı bakımevindeki arkadaşlarının sağlıklarından endişe ettiği için. Kane Tanaka şimdiye kadar kayıtlara geçmiş olan 3. en yaşlı insan. Eğer 2025 Haziran ayının son günlerine kadar hayatta kalırsa uzun ömürlülük rekortmeni olacak.

9. En Şişman İnsan

Eveeet! Tabii ki bir Amerikalı!

Gelmiş geçmiş en ağır insan, tartıda 635 kilogramı gören Seattle, Washington’da yaşayan Jon Brower Minnoch oldu. Jon her zaman iri yapılı biriydi. 12 yaşına geldiğinde neredeyse 136 kiloydu. Bundan on yıl sonra yani 22 yaşında ise 226 kiloyu gördü. Bunun gibi uçlarda bir obezite sadece beslenme şeklinden kaynaklı olmaz. Jon aynı zamanda bedeninin geneline yayılmış olan bir ödemden mustaripti. Bu durum vücudunun aşırı şekilde hücre dışı sıvı biriktirmesine sebep oluyordu. Ağırlığının neredeyse yarısı düzensiz bir şekilde birikmiş sıvılardan oluşuyordu.

Jon 36 yaşındayken, 50 kilo olan bir kadınla evlendi ve evli çiftler arasındaki en fazla kilo farkı rekorunu kırdılar. Ki böyle bir şeyin konu bile olmaması lazım bence… Ve malesef Jon Minnoch 1983’te 41 yaşındayken vefat etti.

Kayıtlara geçmiş en ağır ikinci kişi Suudi Arabistan’lı Khalid bin Mohsen Shaari. Fakat bu ağır sıklet unvanını üzerinden atan Shaari'nin artık daha mutlu bir hikayesi var. Aslında kendisi başka bir rekor için hak iddia ediyor: Tarihindeki en büyük kilo kaybı. Çünkü Shaari 4 yıl gibi bir sürede 544 kilo verdi. Şimdi 68 kiloya sahip sağlıklı bir insan.

Khalid’in varisi diyebileceğimiz Meksikalı Juan Pedro Franco da bu davayı sürdürdü. 595 kiloyla kariyerini zirvede bırakan Juan, neredeyse 410 kilo vererek tahtından vazgeçti. Franco'nun etkileyici kilo verme süreci çok iyi bir zamanlamada oldu. Çünkü yakın zamanda Koronavirüs salgınına yakalandı.

Şu anda “dünyanın en ağır insanı” kategorisi resmi olarak boş durumda, ancak en az 450 kilo oldukları bilinen 4 kişi var hayatta. Bu kişilerden üçü de tahmin edebileceği gibi Amerikalı.

8. En Uzun İnsan

2 metre 74 santim boy mu? Şimdiye kadar yaşamış en uzun insan, Amerikalı Robert Wadlow oldu. Kendisi ince uzun bacaklarıyla göğe uzanan 2 metre 74 santimlik bir boya sahipti. 1918 doğumlu Robert’ın boyu başından beri standartların üstündeydi. 5 yaşına kadar 1.62 boyuna ulaşan Robert, 8 yaşına geldiğinde tam tamına 1.82 boyundaydı.

Maalesef bu durum ne normal ne de sürdürülebilir bir şeydi. Robert’ın rekor kıran uzun boyunun bir sebebi vardı. O da hipofiz bezi hiperplazisiydi. Yani insan büyüme hormonunun kaçak üretimi olarak özetleyebiliriz. Üstelik 1930’larda uygulanabilir bir tedavisi de yoktu. Robert aşırı uzun boyundan dolayı takmak zorunda olduğu bir bacak desteğinin yoğun enfeksiyona sebep olmasından sonra 1940’ta 22 yaşında kan zehirlenmesinden hayatını kaybetti.

Şu anda dünyada yağmur yağdığını ilk fark edebilecek olan insan 38 yaşındaki Türk çiftçi Sultan Kösen. Sultan 20 yılı aşkın süreden sonra 2009 yılında 2 metre 43 santimi geçen ilk insan olarak tarihe geçti. Şimdi ise boyu tam olarak 2.5 metre. Bunun dışında iki rekoru daha var. Ne olduğunu tahmin edebilir misiniz? Ben söyleyeyim: 284 cm ile şimdiye kadar yaşamış, en uzun ellere sahip insan ve 355 cm ile ikinci en uzun ayaklara sahip insan olma rekorları.

Sultan Kösen’in istisnai uzun boyunun sebebi ise hipofiz tümörü. Neyse ki 2010 yılında gördüğü radyasyon tedavisi devam etmemesi gereken uzamayı başarılı bir şekilde durdurdu. Sultan tüm resimlerinde ortalama büyüklükteki şeylerin bile küçücük gözükmesine neden olan bir adam.

Ve Sultan Kösen aşağıda bahsedeceğim bir diğer rekortmen ile bir araya geldi.

7. En Kısa İnsan

2014 yılı Kasım ayında Sultan Kösen yaşayan en kısa insan -hatta yazılı tarihin en kısa insanı- ile bir araya geldi. Açıkçası bu buluşmanın görselleri çok ilginçti.

1939’da Nepal’de doğmuş olan Chandra Bahadur Dangi aslında hiç büyümedi, sadece yaşlandı. Başkent Kathmandu’dan yaklaşık 400 km uzağında olan izole bir köyde yaşayan Chandra’nın ciddi şekilde ufacık olan endamı 2012 yılına kadar resmi olarak kayıtlara geçmedi.

İlkel cüce olarak adlandırılan Chandra, doğuştan istisnai olarak küçücüktü. En uzun olduğu zaman boyu 54 santimdi ki bu da kendinden önceki rekortmenden yaklaşık 1 santim kısaydı. Ne yazık ki, yaşayan en kısa adam olma iddiası 2015 yılında 75 yaşında iken hayata veda etmesi ile bitti.

Chandra’nın ölümü ile meşale, 59 cm boyundaki Filipinli Junrey Balawing’e teslim edildi. Fakat o da geçtiğimiz yıl vefat etti. Bugün yaşayan en kısa erkek, seleflerinden 6 cm daha uzun olan, 60 santimlik boyu ile Tayvanlı Lin Yü-chih.

Fakat Lin yaşayan en kısa insan değil, bu onur 27 yaşındaki Hintli bir kadın olan Jyoti Amge’ye ait. 62 santimlik boyu ile yazılı tarihin en kısa üçüncü kadını. Ayrıca Lin 2014 yılında “Amerikan Horror Story: Freak Show” adlı dizide Ma Petite adlı karakteri canlandırdı ve bu rol tam ona göreydi.

6. En Hızlı İnsan

Diğerleri belki çok bilinen isimler değildi ama bu başlığın tahmin edilebileğini düşünüyorum. Jamaikalı koşucu Usain Bolt kayıtlara geçen en hızlı koşuya sahip. Hatta koşulara diyebilirim, çünkü 100 metrede 9.58 saniye ve 200 metrede 19.19 saniye ile rekorları elinde tutuyor. Saatte 44 km’ye ulaşarak bir insan tarafından ulaşılan en yüksek hıza sahip oldu. Bu birçok köpek cinsinin yapabileceğinden bile fazla bir hız olduğunu söyleyebiliriz.

Usain Bolt’un hızından daha etkileyici bir durum var ki o da bu başarısının uzun ömürlü olması. Çünkü genelde bir sporda bu olağanüstü çıkışlar kısa ve öz bir kariyerle sonlanır. Fakat Usain rekorunu 12 sene önce kırmasına ve 2017’de emekli olmasına rağmen birçokları için hala dünyadaki en hızlı insan. Bunun iki açıklaması var. Birincisi şüphesiz Usain Bolt’un 2008 Olimpiyatları'ndan başlayarak 100 ve 200 metrede art arda 3 kez şampiyonluğunu koruması. İkincisi ise şimdiki koşucuların onun koştuğu sürelere erişemiyor olmaları.

Son olimpiyatlarda en hızlı atlet Amerikalı Trayvon Bromell ile oldu. Fakat en iyi skoru olan 9.77 saniyelik süresi ile  Usain Bolt’a yaklaşamadı. Koşuda saniye farklarının bir ömre eşdeğer olduğunu söyleyelim. En sonunda İtalyan koşucu Lamont Jacobs 9.8 saniye ile altın madalya aldı. Buradan bakarsak 34 yaşındaki Usain Bolt eski formunu geri yakalayıp dönerse, genç olmayan bir koşucu olmasına rağmen tahtını geri alabilir sanki, ne dersiniz?

5. En Akıllı (En Yüksek IQ’ya Sahip) İnsan

Listedeki isimlerle başlamadan önce bir şeyi belirtelim. “Akıllılık” kavramı nesnel olarak ölçülemeyecek kadar fazla değişkene sahip. Örneğin Meta CEO’su Mark Zuckerberg şüphesiz son derece akıllı bir adam. Ama belli başlı sonuçları önceden kestirebilme ve gerçek zamanlı problemlere tepki vermede de son derece başarısız olan birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Tam olarak akıl ve zekadan bahsederken IQ en iyi, fakat yine mükemmel olmayan, ölçü birimi olabilir. Resmi bir IQ testi yaptırmamış olsa da uzmanlar Amerikalı William Sidis’in 250-300 arası bir IQ puanına sahip olduğunu belirtiyor, ki bu Albert Einstein'ınkinden şok edici bir şekilde 50-100 puan bandında yüksek. William 2 yaşına geldiğinde gazete okuyabiliyordu ve 6 yaşına geldiğinde ana dili olan İngilizce dışında Latince, Fransızca, Almanca, Rusça, İbranice, Türkçe ve Ermenice olmak üzere 7 farklı dil konuşabiliyordu. Ve 11 yaşında Harvard Üniversitesine girdi.

William’ın yetişkinlik zamanları ise çok daha az dikkat çekiciydi. Harika çocuk unvanının getirdiği beklentilerden ve ilgiden yorulan William sahne ışıklarından kendini çekti ve münzevi bir yazar oldu. Bu öyle bir toplumdan uzaklaşmaydı ki kitaplarının çoğunu yayımlarken takma isim kullandı. Maalesef üzücü bir şekilde 46 yaşında beyin kanaması geçirerek hayata veda etti.

Peki şu an en akıllı kim? Aslında durum biraz karışık. 1980’lerde Amerikalı Marilyn vos Savant 228 gibi şaşırtıcı yüksek bir puan aldı ve Guinnes bundan kısa bir süre sonra “En Yüksek IQ” kategorisini listelerden çıkarttı. Şimdilerde ise World Genius Directory listesinde zirvede olan isim Konstantinos Ntalachanis adlı bir satranç oyuncusu. Onun da IQ testinde 230 gibi bir puan aldığı biliniyor.

4. En Kıllı İnsan

Meksikalı Larry Gomez, doğuştan yaygın hipertrikoz adlı dünyada 100 insandan az kişide görülen nadir bir genetik bozukluğa sahip. Bunun sonucu olarak vücudunun %98 kıllarla kaplı. Dünyada sadece 10 kişinin oranı %95 iken bizim şanslı Larry en kıllı insan oldu.

Lakabı mı? Tabii ki “Kurt Adam”, aksi düşünülemez bile. Larry yalnız bir kurt değil. Ailesi Guiness Rekorlar Kitabı'nda “En Kıllı Geniş Aile” rekoruna sahip. Neden böyle bir kategori olduğunu anlamak mümkün değil ya, neyse... Gabriel “Danny” Ramos Gomez, Luisa Lilia De Lira Aceves ve Jesus Manuel Fajardo Aceves, Larry ve diğer akrabaları beş jenerasyondur bu genetik bozukluğa sahip 19 kişinin içindeler. Bunlardan Larry ve Danny Meksika Milli Sirki'nde şovlara çıkıyorlar. Bazıları bunun şampuan giderlerini karşılamak için olduğunu düşünüyor.

Hipertrikoz, orta çağda yalnızca 50 kişide görülmüş daha da nadir olan ambras sendromunun bir alt dalı olarak tanımlanıyor. Bu hastalıktan mustarip olan bir diğer kişi ise Tayvanlı Supatra Susuphan. 11 yaşında geldiğinde “Dünyanın En Kıllı Kızı” olarak anılmaya başladı. Lakapları arasında “Kurt Kız”, “Maymun Surat” ve Star Wars film karakteri olan Chewbacca yer alıyor. Bu filmin daha mutlu bir sonu var ama: Supatra 2018 yılında mutlu bir evlilik yaptı ve  güzel bir hayat sürüyor.

3. En Uyanık İnsan

Tabii ki buradaki uyanıklığın karakter ile bir alakası yok, fiziksel olarak uyanık olmak ya da uyumuyor olmak durumundan bahsedeceğim. Kronik uykusuzluk hastası kişiler ya da işkence gören savaş esirleri saatlerce uykusuz kalmış olabilirler ama aralıksız uyanık kalma resmi rekoru Amerikalı Randy Gardner’a ait.

17 yaşında bir lise öğrencisiyken ne kadar uzun süre uyanık kalabileceğine dair bir bilim projesi olarak başlayan serüven 11 günü aşkın sürdü ve tam olarak 264 saat uyanık kalarak önceki rekoru 4 saat geçti. Randy sınıf arkadaşı Bruce McAllister ile Hawaili DJ Tom Rounds’un rekoru olan 260 saati geçmeyi hedefledi. DJ Tom ise bu rekoru bir alışveriş merkezi vitrininde oturarak şova dönüştürüp kötü bir ün sahibi olmuştu.

Randy ve arkadaşı Bruce’un rekor kırma planı daha masum bir şekilde başladı ama buna kalkıştıkları öğrenildikten sonra projeye uyku araştırmacısı Dr. William Dement ve Amerikan Ordusu Doktoru John Ross da katıldı. Üçüncü güne geldiklerinde Randy belirgin bir şekilde koordinasyonunu kaybetti ve ciddi ruh hali değişiklikleri yaşıyordu. Beş gün sonra ise halüsinasyonlar başladı. Ve akıl almaz bir şekilde, süreci bitirdiklerinde Randy uyumak yerine bir basın konferansına katıldı. Daha sonra beyin dalgalarını incelemek için bir elektroensefalogram verildi ve Randy sağlam bir 14 saat uykuya daldı. Randy bugün hala hayatta olan rekortmenlerden biri.

2. En Islak İnsan

Listenin en yeni rekortmenlerinden biri olan İspanyol Pablo Fernandez, 2021 Temmuz 19 ve 20’si arasında tam 250 km yüzerek en uzun mesafeli yüzüş ile kayıtlara geçti. 19 Temmuz’da saat sabah 10’da başlayıp 26 saat 36 dakika yüzerek bu rekoru kırdı. Hatta bunu yaparken sakin bir akıntıda biraz uyudu bile.

Rekor girişiminin baş gözlemcisi olan Robert Strauss, “Akıntılar çok hızlı ilerliyordu. Pablo'nun 24 saat boyunca yaklaşık her 40 saniyede bir 100 metre yüzdüğünü hesapladık. Resmen uçuyordu.” dedi. Kıyaslamak gerekirse olimpiyatlarda erkek kısa mesafe yüzücülerinin 100 metre yüzmesi genelde 46-47 saniye sürüyor.

Bu rekorun Pablo’nun tek rekoru olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü kendisi çeşitli suya dayanıklılık rekorlarına sahip. 2019 yılında 5 km’yi ayak kelepçeleri ile en hızlı yüzen kişi oldu, ki bu baya spesifik bir dünya rekoru. 2020’de ise aralıksız 25 saat yalnızca hafif el ve ayak hareketleriyle olduğu yerde yüzme rekorunu kırdı.

Kadın rekortmenlerden bahsedecek olursak, karışımıza Avusturalyalı Chloe McCardel çıkıyor. Chloe 2014’te 41 saatlik bir süre içerisinde Atlantik Okyanusu'nda 124 km yüzerek yardımsız açık deniz yüzüşü rekorunu kırdı. Chloe bu rekoru kırarken 29 yaşında ve harika bir forma sahipti. Fakat 64 yaşındaki Diana Nyad’ın kırdığı rekor da en az onunki kadar etkileyiciydi. 2013 yılında Küba’dan Florida’ya 177 km’yi 53 saatlik bir süre zarfında yüzdü. Bunu okuyunca rekorun neden Chloe’de olduğunu düşünebilirsiniz. Şöyle ki Diana’nın yüzüşü “yardımsız” sayılmadı çünkü önceki girişimlerinde onu durdurmuş olan tehlikeli denizanalarından korunmak için bir alet ile yüzdü. Karar sizin.

1. En Sarhoş İnsan

Alkoliklerin ağızdan ağıza dolaşan ve insanı hayrete düşüren hikayelerini sizler de duymuşsunuzdur. Kısa sürede ne kadar çok bira içebildiklerini anlatan hikayeler çok komik olaylarla sonuçlanabiliyor. Ancak bu adamın hikayesi gördüğü zarardan ötürü o kadar da komik değil.

Bir araba kazasının sebep olduğu ağır yaralanmalardan sonra yapılan testlerde adı açıklanmayan Polonyalı bir adamın kanında %1.480 oranında alkole rastlandı. Kıyaslama yapabilmeniz için birkaç veri paylaşmak isterim: Amerika, Kanada ve İngiltere’de araba kullanmak için üst sınır % 0.08’dir. Avrupa Birliği ve Avusturalya'da ise bu daha da düşer: % 0.05 promil alkollü çıkmışsanız, araba kullanmak için fazla sarhoş sayılırsınız. Bu demek oluyor ki Polonyalı arkadaşımızın kanındaki alkol oranı kabul edilebilir sınırların 20-30 kat üzerinde. Bu oran tarihte bilinen en yüksek oran. Şöyle düşünebiliriz, kanında bu oranda alkol çıkması için 68 kilo bir adamın 2661 ml votka içmiş olması gerekli.

Doktorlara göre adam aşırı alkol tüketiminin yarattığı hasarları şaşırtıcı bir şekilde atlatmış. Fakat kazanın yol açtığı yaralamalara yenik düşmüş.

Tıbbi kayıtların gizli tutulması sebebiyle şu an “en sarhoş insan” unvanını taşıyan kişinin ismini bilemiyoruz. Fakat 2010’da Güney Afrikalı bir koyun hırsızının kanındaki alkol oranının %1.41 olduğu kayıtlara geçmiş. Ayrıca 24 yaşındaki Amerikalı bir kadın, kanındaki %1.33 alkol oranıyla bu sınıra ulaşmış ilk kadın.

17.01.2022
İlgili İçerikler

Olimpiyat eski Yunan'da dört yılda bir yapılan yarışlara verilen addır. 1896 yılında başlayan uluslararası oyunlar da ismini buradan alıyor.Yeni...

Benzer İçerikler

İnternet mecrasının en çok tıklanan ve bilinen video oynatım platformu Youtube, özellikle son 10 yılda büyük bir evrim geçirdi. ABD’den...

Suç belgeselleri tarafından öğrendiğimiz tek bir şey varsa o da seri katillerin kesinlikle insanlardan farklı bir tür olduğudur. Gölgelerde saklanan...

Akaryakıt özellikle de benzin ve motorin tüm dünyada uzun yıllardır yaygın şekilde kullanılıyor. Bugün yenilenebilir enerji kaynakları enerji sektöründeki payını...

Modern insanın ortaya çıkışı ile felsefenin doğuşu hemen hemen aynı döneme dayanır. İnsan, fiziki evrimini tamamlarken düşünsel açıdan da kendini...

Mağaza mağaza dolaşıp ihtiyaçlarımızı aradığımız günler artık çok uzakta kalmış gibi hissettiriyor. E-ticaret platformlarının gelişmesi nedeniyle insanlar geleneksel mağazalardan ve...