bifikirbifikir

Büyük Beşli Maratonu

Büyük Beşli Maratonu

Spor ve adrenalin tutkunlarının ilgisini fazlasıyla cezbeden bir atletizm organizasyonu olan Büyük Beşli Maratonu, koşu ve safariyi buluşturmasıyla ünlü. Şehir merkezlerinde düzenlenen maratonların aksine, bu organizasyonda katılımcıların çevresinde apartmanlar, büyük yapılar, trafik ışıkları ya da kalabalık caddeler yok. Çünkü Büyük Beşli Maratonu, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin uçsuz bucaksız savasında ve buradaki vahşi yaşamın tam kalbinde düzenleniyor. Hatta maratonun ismi de bu coğrafyada yaşayan ve “büyük beşli” olarak adlandırılan beş hayvandan; bufalo, fil, aslan, gergedan ve leopardan geliyor.

Her yılın haziran ayında Güney Afrika’daki Entabeni Rezervi’nde düzenlenen Büyük Beşli Maratonu’nun en ilginç özelliklerinden biri, koşucuların gerçekten vahşi doğanın içinde koşması. Koşuculara zarar verebilecek vahşi hayvanlar maraton öncesinde parkurlardan uzaklaştırılsa da bölge tamamen hayvansızlaştırılmıyor. Böylelikle koşucular, eğer şanslı günlerindelerse, parkur boyunca zürafalarla ya da antiloplarla karşı karşıya gelebiliyor. Vahşi hayvanların maraton için doğalarından koparılmaları gibi bir durum da söz konusu değil. Her bir vahşi hayvan, maraton ekibi tarafından yalnızca kısa süreliğine bu bölgeden uzaklaştırılıyor. Maraton sonrasında bölgedeki doğal hayat da eski düzenine dönüyor.

Büyük Beşli Maratonu’nun kırmızı kumlarla kaplı büyüleyici parkurları farklı güzergahlara ayrılmış durumda. Orta seviyedeki koşucular yarı mesafe güzergahı, profesyonel ve kendine güvenen sporcular da tam maraton mesafesindeki güzergahı tercih edebiliyor. Ancak, tahmin edebileceğiniz üzere, iki güzergah da amatör ya da düşük kondisyonlu sporcuların kolayca tamamlayabileceği düzeyde değil. Bu nedenle Büyük Beşli Maratonu’na genellikle elit atletler ve yıllardır koşu sporuyla uğraşan kişiler katılıyor.

İlgili İçerikler

Mesafesi 42.195 metre olarak belirlenen klasik maratonları tamamlamak, başlı başına son derece zor ve dayanıklılık isteyen bir iş. Üstelik, dünyanın...

Benzer Şeyler

1984 Los Angeles Olimpiyatlarında, milli atletimiz Semra Aksu açılış töreninde bayrağımızı taşıyan ilk kadın sporcumuzdur....

CNN tarafından “Dünyanın En Zorlu Dayanıklılık Yarışı” olarak seçilen The Jungle Maratonu, her yıl Brezilya’da...

“Kumların Maratonu” olarak da adlandırılan Sables Maratonu, orijinal ismiyle Des Sables Marathon, dünyanın en ilginç...