bifikirbifikir

Bill Russell

Bill Russell

William Felton Russell, bizim tanıdığımız adıyla Bill Russell, 12 Şubat 1934 tarihinde dünyaya geldi. Monroe, Louisiana doğumlu Russell, NBA tarihinin en çok başarı kazanan ve oyuna en büyük katkıyı sağlayan oyuncuları arasında yer alıyor.

Basketbola Kaliforniya’da başlayan Russell, McClaymonds Lisesi takımında oynadı. Siyahilere karşı ırkçılığın en bariz şekilde görüldüğü yıllarda basketbola başlayan Russell, büyük zorluklarla karşılaştı. Asla iyi bir basketbolcu olacağını düşünmüyordu. Bunun nedeni önünde ırksal olarak büyük engeller olmasıydı. Ancak lisede hocalarının yardımı ile bu baskıları kırdı ve önemli bir oyuncu olma yolunda ilerledi. San Francisco Üniversitesi’nden basketbol kursu kazanan Rusell, kolej kariyeri boyunca etkileyici bir performans ortaya koydu. Russell, okulunu 1955 ve 1956 yıllarında NCAA şampiyonluğuna taşıdı.

1956 yılı NBA seçmelerine (draft) giren genç Bill Russell, beklenildiği gibi birinci tur ikinci sıradan seçildi. Onu, net bir pota altı oyuncusu arayan Boston Celtics kadrosuna kattı. Kariyerinin tamamını Celtics forması altında geçiren Bill Russell, burada hem kulübün hem de ligin efsane isimleri arasına adını yazdırmayı başardı.

Celtics forması altında, NBA’de oynadığı 13 sezonda, 11 şampiyonluk kazanan Bill Russell kırılması çok ozr bir rekora imza attı. 5 kez ligin “MVP” ödülünü aldı. 11 kez “All – Star” takımlarında yer aldı. 4 kez NBA’in “Ribaunt Kralı oldu. Onun hem bireysel hem takım ile birlikte yakaladığı başarılar, diğer oyuncular için çıtayı çok yükseğe çıkardı. Kariyeri boyunca kıyaslandığı Wilt Chamberlain, tüm başarılar ele alındığında, net bir şekilde onun gerisinde kaldı.

Bill Russel, NBA’de süper star seviyesine ulaşan ilk siyahi oyuncu oldu. Siyah hakları için hep mücadele etti. Bu mücadeleleri sonucunda “Başkanlık Özgürlük Madalyası” ile onurlandırıldı.

Aktif oyunculuk kariyerine 1969 yılında nokta koyan Rusell, kariyerinin son döneminde hem koç hem oyuncu olarak Celtics kadrosunda yer aldı.

İlgili İçerikler

NBA tarihinin en iyi oyuncusu ya da en iyi oyuncuları, basketbol kamuoyunda en çok tartışılan konulardan biri olmaya devam ediyor....

Spor insanın en eski uğraşlarından biri olsa da endüstri haline gelmesi çok uzak bir geçmişe dayanmıyor. Önceki dönemlerde, daha çok...

Basketbolu sevip de NBA'i takip etmeyenimiz yoktur herhalde. Hele o takımda bir de Türk bir sporcumuz oynuyorsa... Bu başarılı temsilcilerimiz...

0

(0)

Benzer Şeyler

Timothy “Tim” Duncan, 25 Nisan 1976’da Virgin Adaları’nda dünyaya geldi. Virgin Adaları’nın ABD etkisi altında...

Ferdinand Lewis Alcindor Jr, 16 Nisan 1947 tarihinde, New York’ta dünyaya geldi. Müslüman olduktan sonra...

Elgin Gay Baylor, 16 Eylül 1934’te Washington DC’de dünyaya geldi. Tüm zamanların en iyi NBA...