bifikirbifikir

Hakeem Olajuwon

Hakeem Olajuwon

Hakeem “The Dream” olarak anılan, NBA’in gördüğü büyük süper starlardan Hakeem Abdul Olajuwon, 21 Ocak 1963’te dünyaya geldi. Nijerya’nın Laos kentinde doğan ve fakirlik içinde bir çocukluk geçiren Olajuwon, 15 yaşına kadar basketbol ile tanışmadı. Nijerya’da daha popüler olan futbolla ilgilenen Olajuwon, çocukluk yıllarında kalecilik ile ilgilendi. Yerel bir turnuvada yer alan koçlardan birinin onu denemek istemesi üzerine basketbolla tanışan Hakeem, bu spor dalına hayran oldu ve kariyerine basketbolda devam etmek için çok çalıştı.

Lise sonrası Hakeem Olajuwon’daki yeteneği keşfeden ABD’li koçlar onu NCAA’e getirmek için kolları sıvadılar. Houston Üniversitesi’nin teklifini kabul eden yıldız oyuncu, ABD’ye taşındı ve tüm kaderini değişti. Kolej kariyerinde Houston Cougars ile başarılı yıllar geçiren Olajuwan, 1983 yılında “MVP” ödülünün sahibi oldu. Bu dönemde Houston Rockets efsanesi Moses Malone ile çalıştı ve kendini geliştirdi.

1984 yılı NBA seçmelerinde (draft) büyük yıldızlar ile rekabete giren Hakeem, Michael Jordan, Charles Barkley ve John Stockton gibi yıldız adayları arasından sıyrılmayı başardı ve birinci tur birinci sıradan seçildi. Hayalini kurduğu takım olan Houston Rockets Olajuwon’ı kadrosuna kattı.  Olajuwon daha ilk yılında önemli bir çıkış yakaladı ve “Yılın Çaylağı” oylamasında Michael Jordan’ın ardından ikinci oldu.

Kariyerinin son yılı hariç geri kalan tüm yıllarını Houston Rockets forması altında geçiren efsane isim, takımını 2 kez NBA şampiyonluğuna taşıdı. Houston şampiyonluğa ulaşırken Hakeem, 2 kez NBA Finaller “MVP” ödülünü kazandı. 1994 yılında, normal sezon “MVP” ödülü de Olajuwon’un oldu.

Bireysel kariyerinde 12 kez “All – Star” takımına seçilen Hakeem “The Dream”, 3 kez “Blok Kralı” ve 2 kez “Ribaunt Kralı” olma onuruna erişti. Daha pek çok bireysel başarının sahibi olan yıldız oyuncu, NBA’in en iyileri arasına adını yazdırdı ve unutulmaz bir efsaneye dönüştü.

Kariyerinin son yılında Toronto Raptors forması giyen Hakeem, 2002 yılında, basketbolculuk kariyerini noktaladı.

İlgili İçerikler

NBA tarihinin en iyi oyuncusu ya da en iyi oyuncuları, basketbol kamuoyunda en çok tartışılan konulardan biri olmaya devam ediyor....

Spor insanın en eski uğraşlarından biri olsa da endüstri haline gelmesi çok uzak bir geçmişe dayanmıyor. Önceki dönemlerde, daha çok...

Basketbolu sevip de NBA'i takip etmeyenimiz yoktur herhalde. Hele o takımda bir de Türk bir sporcumuz oynuyorsa... Bu başarılı temsilcilerimiz...

0

(0)

Benzer Şeyler

Basketbol ile adı özdeşleşen, bir dönemin tüm gençlerine ilham kaynağı ve rol model olan, tarihin...

Tam adıyla Robert Cousy, 9 Ağustos 1928 yılında dünyaya geldi. New York doğumlu Cousy, Amerikan...

Bireysel istatistikler bazında ve oyunun değişmesine yaptığı katkı ile NBA tarihinin en büyük isimlerinden biri...