bifikirbifikir

Wilt Chamberlain

Wilt Chamberlain

Bireysel istatistikler bazında ve oyunun değişmesine yaptığı katkı ile NBA tarihinin en büyük isimlerinden biri olan Wilt Chamberlain, 21 Ağustos 1936’da dünyaya geldi. 8 çocuklu ve orta gelirli bir ailenin çocuğu olan Wilt Chamberlain, çocukluğunu doğduğu yer Philadelphia’da geçirdi. Annesi ve babası çok çalıştığı için zamanının çoğunu sokakta oynayarak geçiren Wilt, zatürre hastalığına yakalanınca birkaç zorlu yıl yaşadı. Bu sürecin ardından, tam manasıyla enerjik bir gence dönüşen yıldız oyuncu atletizm ve basketbol ile ilgilenmeye başladı. Uzun boyu sayesinde iki spor dalında da başarılı olan Wilt, lise kariyerine atletizmle adım attı.

Lisede atletizmin yanında basketbol oynamayan Wilt, basketbola ilginin daha çok olduğunu görünce tamamen bu spora yöneldi. Lisede yakaladığı, sezonda 30+ sayı istatistiği ile tüm ABD’nin dikkatini çeken genç yıldız adayı, Kansas Üniversitesi’nden basketbol bursu aldı ve kariyerine burada devam etti. Lisede yakaladığı başarıyı kolej kariyerinde üzerine koyarak devam ettiren Wilt, 1957 yılında, NCAA “MVP” ödülünün sahibi oldu. Bireysel istatistikleri ile kolej ligine damga vuran Chamberlain, NBA takımlarının yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Wilt, o dönemki NBA kuralları gereği yapılan bölgesel seçimlerde Philadelphia Warriors tarafından dfrat edildi. 1959’da başlayan NBA kariyeri herkesin beklediği üzere başarılarla yoğruldu. Ancak ilk yıllarında yakaladığı bireysel başarılar ve bir daha kırılması zor rekorlara rağmen gelmeyen şampiyonluk, onun bir diğer NBA efsanesi Bill Russell’a karşı elini zayıflattı.

14 yıllık NBA kariyerinde Philadelphia Warriors, Philadelphia 76ers ve Los Angeles Lakers formaları giyen Wilt Chamberlain, iki NBA şampiyonluğunu kariyerinin olgunluk döneminde yaşadı. Philadelphia 76ers ve Los Angeles Lakers ile gelen şampiyonluklar, onun kariyerini taçlandırdı ve ne kadar büyük bir yıldız olduğunu herkese gösterdi. Bir maçta 100 sayı atarak kırdığı rekor gibi pek çok önemli istatistiğe imza atan Wilt, NBA tarihine geçmeyi başardı ve birçok insana göre gelmiş geçmiş en iyi basketbolcu olarak kabul edildi.

Basketbol tarihinin gördüğü en ikonik karakterlerden ve en başarılı oyunculardan olan Wilt Chamberlain, 1999 yılında, 63 gibi erken bir yaşta aramızdan ayrıldı.

İlgili İçerikler

NBA tarihinin en iyi oyuncusu ya da en iyi oyuncuları, basketbol kamuoyunda en çok tartışılan konulardan biri olmaya devam ediyor....

Spor insanın en eski uğraşlarından biri olsa da endüstri haline gelmesi çok uzak bir geçmişe dayanmıyor. Önceki dönemlerde, daha çok...

Basketbolu sevip de NBA'i takip etmeyenimiz yoktur herhalde. Hele o takımda bir de Türk bir sporcumuz oynuyorsa... Bu başarılı temsilcilerimiz...

0

(0)

Benzer Şeyler

Timothy “Tim” Duncan, 25 Nisan 1976’da Virgin Adaları’nda dünyaya geldi. Virgin Adaları’nın ABD etkisi altında...

Kevin Durant

NBA’ın en ünlü ve başarılı basketbolcularından biri olan Kevin Durant, uzun kolları ve bacakları nedeniyle...

Ferdinand Lewis Alcindor Jr, 16 Nisan 1947 tarihinde, New York’ta dünyaya geldi. Müslüman olduktan sonra...