bifikirbifikir

Tim Duncan

Tim Duncan

Timothy “Tim” Duncan, 25 Nisan 1976’da Virgin Adaları’nda dünyaya geldi. Virgin Adaları’nın ABD etkisi altında olması nedeniyle Amerikan kültürü altında büyüyen Duncan, spora meraklı bir çocuktu. Aynı zamanda sporcu kardeşlere sahip olması onun için avantajdı. Ablası gibi yüzücü olmak isteyen Duncan, spordaki eğilimini bu yöne çevirdi. Başarılı bir yüzücü olma yolunda ilerlerken, annesinin ani vefatı onu spordan bir süre kopardı. Toparlanıp kendine geldiğinde, spora basketbol ile döndü. Lisede basketbol oynamaya başlayan Duncan, en başlarda yeteneklerini pek sergileyemiyordu; ancak son yılında 25 sayı gibi bir ortalama tutturmayı başardı ve pek çok Amerikan üniversitesinin dikkatini çekti.

Wake Forest Üniversitesi’nden basketbol bursu alan Tim Duncan, 1993 yılında başladığı kolej kariyeriyle birlikte ABD’ye taşındı. Eğitim ve basketbol kariyerini birlikte sürdüren Duncan, basketbol takımıyla iyi bir ivme yakaladı ve büyük bir yıldız adayına dönüştü. Hatta bütün favori isimlerin üstüne çıkan performansı ile hayranlık uyandırdı.

Tim Duncan, beklenildiği üzere 1997 NBA seçmelerinin (draft) bir numaralı ismi oldu. San Antonio Spurs, ilk sıradan Duncan’ı kadrosuna kattı.

David Robinson’lu Spurs takımına katılan genç yıldız, ilk sezonundan itibaren iyi bir performans ortaya koydu. Yıldızını parlattı ve rüştünü ispat etti. Kariyerinin tamamında giydiği San Antonio forması ile toplamda 5 NBA şampiyonluğu kazanan Duncan, kulüp tarihinin en büyük oyuncularından biri olmayı başardı.

Bireysel olarak da büyük başarılar yakalayan yıldız oyuncu NBA tarihinin en büyük isimleri arasına adını yazdırdı. Tim Duncan, 3 NBA Finaller “MVP” ödülü ve 2 normal sezon “MVP” ödülü kazandı. 15 kez “All – Star” olma başarısı gösterdi. “Yılın Çaylağı”, “Yılın Basketbolcusu” gibi kategorilerde zirveyi aldı. 2016 yılında basketbolu bıraktığında, “21” numaralı forması Spurs tarafından salona asıldı ve emekli edildi.

ABD milli basketbol takımının önemli figürleri arasında yer alan Duncan, 2004 Atina Olimpiyat Oyunları’nda bronz madalya alan takımda boy gösterdi.

İlgili İçerikler

NBA tarihinin en iyi oyuncusu ya da en iyi oyuncuları, basketbol kamuoyunda en çok tartışılan konulardan biri olmaya devam ediyor....

Spor insanın en eski uğraşlarından biri olsa da endüstri haline gelmesi çok uzak bir geçmişe dayanmıyor. Önceki dönemlerde, daha çok...

Basketbolu sevip de NBA'i takip etmeyenimiz yoktur herhalde. Hele o takımda bir de Türk bir sporcumuz oynuyorsa... Bu başarılı temsilcilerimiz...

0

(0)

Benzer Şeyler

Ferdinand Lewis Alcindor Jr, 16 Nisan 1947 tarihinde, New York’ta dünyaya geldi. Müslüman olduktan sonra...

Elgin Gay Baylor, 16 Eylül 1934’te Washington DC’de dünyaya geldi. Tüm zamanların en iyi NBA...

Kevin Durant

NBA’ın en ünlü ve başarılı basketbolcularından biri olan Kevin Durant, uzun kolları ve bacakları nedeniyle...