bifikirbifikir

Suat Fetgeri Aşeni

Suat Fetgeri Aşeni

1936 yılında Berlin Olimpiyatlarında eskrim dalında ülkemizi temsil eden, Halet Çambel ve Suat Fetgeri Aşeni Türkiye adına yarışan ilk kadın sporcularımızdır.

Suat Fetgeri Aşeni 1916 yılında bir sporcunun kızı olarak dünyaya gelmiştir. Aşeni'nin babası Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün ve Türkiye İdman Cemiyeti’nin kurucularındandır. Babasının verdiği destek ve cesaret ile çok küçük yaşta spora başlayarak önceleri jimnastik sonraları eskrim ile spor hayatına devam etmiştir. İlk kadın eskrimci olduğu için rakipleri her zaman erkek olduğundan dolayı kısa süre sonra en iyi arkadaşı Halet Çambel olmuştur.

Olimpiyatlarda ilk turda Çek ve Amerikalı rakiplerini yenerek 2.tura yükselmiş ve ikinci turda İsviçre'li rakibine yenilerek elenmiştir. Türk kadınına örnek olan sporcumuz 1970 yılında vefat etmiştir.

İlgili İçerikler

Olimpiyat eski Yunan'da dört yılda bir yapılan yarışlara verilen addır. 1896 yılında başlayan uluslararası oyunlar da ismini buradan alıyor.Yeni...

Benzer Şeyler

George Russell hakkında yorumları okuyabilir ya da sen de bir yorum yazabilirsin. George Russell hakkında...

Fransa’nın Paris şehrinde 1970 yılında kurulan Paris Saint Germain FC (PSG), Paris FC ve Stade...

Futbol tarihinin en ikonik yıldızlarından, sansasyonel isimlerinden Zlatan Ibrahimovic, 3 Ekim 1981’de dünyaya geldi. Boşnak...