bifikirbifikir

LeBron James

LeBron James

Dünyanın en önemli basketbol figürlerinden biri olan LeBron James kendisinin tabiri ile King James, 1984’te ABD’nin Ohaio eyaletinde dünyaya geldi. Spora erken yaşta Amerikan futbolu ile başlayan James, fazla geçmeden 9 yaşında basketbola geçiş yaptı. Basketbolda ilk yıllarından beri başarılı bir grafiği olan James, birçok liseden teklif almasına rağmen, bulunduğu yerden mutlu olduğu için St. Mary - St. Vincent Lisesi’ne gitti. Lisede basketbol takımına ilk yılında girmeyi başardı ve yüksek ortalamalar tutturdu. Daha ikinci yılında NBA scoutları tarafından izlenmeye başlayan James’in ne kadar büyük bir oyuncu olacağı çoktan belli gibiydi. Son yılında James’in oynağı maçlar televizyondan verildi. Bu ulusal kanalda bir ilkti. Başarılı bir şekilde lise kariyerini tamamlayan yıldız oyuncu, üniversiteye gitmek yerine direk NBA’e adım atmayı tercih etti. 2003 draftlerine giren James, Cleveland Cavaliers tarafından birinci sıradan seçildi ve profesyonel kariyeri başlamış oldu.

2003 - 2010 yılları arasında Cavaliers’te forma giydi ve sporun bahtsız şehri Cleveland’ın kaderini değiştirmeye çalıştı. Burada sezonun takımına seçildi ve All-star olma başarısı gösterdi fakat şampiyonluk alamadı. Bu sebeple 2010’da ayrılarak Miami Heat ile anlaştı. Bu kararı çok tartışılsa da Miami forması altında kazandığı iki şampiyonluk ile ayrılma kararının haklı olduğunu ispatladı. Ayrıca MVP ödüllerine de layık görüldü.

2014’te tekrar yuvaya dönen James, Clevland ile bu defa daha başarılı bir grafik sergiledi ve üst üste finaller gördü. 2015 - 2016 sezonunda ise Cavaliers’a tarihinin ilk şampiyonluğunu getirdi. 2018 yılında Los Angeles Lakers ile anlaşan King, burada da bir şampiyonluk yüzüğü elde etti. Ve halen Lakers kariyeri devam ediyor.

Kariyerinde MVP ödülleri, 4 şampiyonluk yüzüğü ve sayısız başarılar olan James, halen basketbol efsanesi Michael Jordan ile kıyaslanan tek isim olmaya devam ediyor.

İlgili İçerikler

NBA tarihinin en iyi oyuncusu ya da en iyi oyuncuları, basketbol kamuoyunda en çok tartışılan konulardan biri olmaya devam ediyor....

Spor insanın en eski uğraşlarından biri olsa da endüstri haline gelmesi çok uzak bir geçmişe dayanmıyor. Önceki dönemlerde, daha çok...

0

(0)

Benzer Şeyler

Basketbol ile adı özdeşleşen, bir dönemin tüm gençlerine ilham kaynağı ve rol model olan, tarihin...

Tam adıyla Robert Cousy, 9 Ağustos 1928 yılında dünyaya geldi. New York doğumlu Cousy, Amerikan...

Bireysel istatistikler bazında ve oyunun değişmesine yaptığı katkı ile NBA tarihinin en büyük isimlerinden biri...