bifikirbifikir

Larry Bird

Larry Bird

Amerikan basketbol tarihinin gördüğü en zeki ve en yetenekli basketbolculardan biri olan Larry Bird, 7 Aralık 1956 tarihinde dünyaya geldi. Indiana’nın küçük bir kasabası olan French Lick kasabasında doğan ve çocukluğunu orada geçiren Bird, lise eğitimini Springs Valley in French’te aldı. Bu sırada basketbol ile tanışan Bird, oyuna olan yeteneği ile herkesi şaşırtmayı başardı. O dönemde, “siyah” vatandaşların yetenekli olduğu bir oyun olarak anılan basketbolda bu “beyaz” adamın yaptıkları inanılmazdı.

Ailevi nedenlerden dolayı zor bir çocukluk ve gençlik dönemi geçiren yıldız basketbolcu, ona tabiri caizse hayat veren oyun sayesinde Indiana State Üniversite’sinde eğitimine devam etti. Basketbol bursu Bird’ün kaderini değiştirdi. Indiana State gibi mütevazı bir üniversitenin NCAA Finalleri oynamasında büyük rolü olan Bird, geleceğin yıldız adayları arasında gösterilmeye başladı.

Larry Bird, başarılı basketbolu ile NBA’e hazır olduğunu herkese ispatladı. 1978 yılında kolej kariyerini tamamlamış bir yetenek olarak girdiği NBA seçmelerinde (draft), birinci tur 6. sıradan, Boston Celtics tarafından seçildi. Geçmişi başarılarla dolu bir takıma yıldız potansiyeli ile giden Bird, büyük bir sorumluluk almış oldu.

1979 – 1992 yılları arasında, tam 13 sezon boyunca hiç üzerinden çıkarmadığı Boston Celtics forması ile büyük başarılar yakalayan Bird, ondan beklentiyi fazlasıyla karşıladı. Oyun zekası ve şutları ile ön plana çıkan yıldız oyuncu herkesin takdirini topladı. Kariyerinde Celtics ile 3 NBA şampiyonluğu kazanan Bird, defalarca final oynama başarısı da gösterdi.

Bireysel olarak son derece başarılı istatistiklerin sahibi olan Bird, 2 kez NBA Finaller “MVP”, 3 kez normal sezon “MVP” ödüllerini evine götürdü. 12 kez “All – Star” takımına seçilmeyi başaran yıldız oyuncu NBA’de “Yılın Çaylağı” ödülünün de sahibi oldu.

Oynadığı pozisyonda o güne kadar görülmemiş bir şut kabiliyeti ve oyun zekası ortaya koyan Bird, tarihin en büyük yıldızları arasında yer almayı sonuna kadar hak etti. 1992 yılında basketbolu bırakan yıldız oyuncunun “33” numaralı forması Celtics tarafından emekli edildi.

1997 – 2000 yılları arsında, Indiana Pacers koçu olarak NBA’e dönen Bird, 1998’de “Yılın Koçu” ödülünün sahibi oldu. Daha sonra ise takımda yönetici olarak yer aldı.

Yorumlar
06.07.2022 - 09:51
Bird'ü örnek alan, onun gibi çok seri olmayan fakat zeki basketbolcu olan bir çok öğrencinin burs ile okumasına vesile oldu. Efsanedir...
07.07.2022 - 10:00

Larry Bird basketbolu azmederse ve zekasını kullanırsa herkesin oynayabileceğini gösteren gerçekten çok önemli bir figür Mehmet Akif Bey. Büyük efsaneyi, bir kez daha saygıyla selamlıyoruz.

İlgili İçerikler

NBA tarihinin en iyi oyuncusu ya da en iyi oyuncuları, basketbol kamuoyunda en çok tartışılan konulardan biri olmaya devam ediyor....

Spor insanın en eski uğraşlarından biri olsa da endüstri haline gelmesi çok uzak bir geçmişe dayanmıyor. Önceki dönemlerde, daha çok...

Basketbolu sevip de NBA'i takip etmeyenimiz yoktur herhalde. Hele o takımda bir de Türk bir sporcumuz oynuyorsa... Bu başarılı temsilcilerimiz...

0

(0)

Benzer Şeyler

Timothy “Tim” Duncan, 25 Nisan 1976’da Virgin Adaları’nda dünyaya geldi. Virgin Adaları’nın ABD etkisi altında...

Bireysel istatistikler bazında ve oyunun değişmesine yaptığı katkı ile NBA tarihinin en büyük isimlerinden biri...

Ferdinand Lewis Alcindor Jr, 16 Nisan 1947 tarihinde, New York’ta dünyaya geldi. Müslüman olduktan sonra...