bifikirbifikir

Kıvırcık Saçlar İçin En İyi Şampuanlar: Kıvırcık Saçlılar İçin En İyi 8 Şampuan Önerisi

Kıvırcık Saçlar İçin En İyi Şampuanlar: Kıvırcık Saçlılar İçin En İyi 8 Şampuan Önerisi
Aramızda kıvırcık saçların hacimli, dolgun ve havalı görünümüne bayılmayan var mı? Eminim birçoğumuz kıvırcık saçlı kişileri şanslı buluyor, onların omuzlarına dökülen buklelere imrenmeden duramıyoruz. Ancak kıvırcık saç tipine sahip olanlar bilir ki, aslında o buklelerin harika görünümünü korumak ya da onları ideal forma sokmak pek de kolay olmuyor. 

Kıvırcık saçlı olmak, genellikle sürekli kabarmaya ve kurumaya meyleden, ilgi isteyen ve asi saçlarla mücadele etmeyi de beraberinde getiriyor. Çünkü kıvırcık saçlara ideal bakım uygulanmadığı takdirde, o güzelim bukleler kolayca şeklini ve canlılığını kaybedebiliyor. Peki, bu mücadeleyi kolaylaştırmanın yolları yok mu? Elbette var! Bunun yolu, her şeyden önce doğru saç bakımı ürünleri arasından seçim yapmaktan geçiyor. 

Tıpkı cildimizde olduğu gibi, saçlarımızın da onların yapısına ve gereksinimine uygun şekilde düzenlenmiş bir bakım rutinine ihtiyacı var. Kullanılması gereken bakım ürünlerinin listesi saç tipine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ancak bildiğiniz gibi, şampuan istisnasız her saç tipinin ihtiyaç duyduğu bir ürün. Kıvırcık saçları yatıştırmak, kolay şekillendirmek ve onların canlılığını korumak için de şampuan seçimi çok önemli bir rol oynuyor. 

Kıvırcık Saçlar İçin En İyi Şampuan Hangisi?

Kıvırcık saç tipinin en yaygın rastlanan problemlerinden biri, kuruluk. Saç derisi saç tellerini dipten uca nemlendirmeye yetecek kadar sebum üretemediği takdirde, saçlarda kuruluğa bağlı elektriklenme ve kabarma gibi sorunlar meydana gelebiliyor. Bu da buklelerin tülermesine, zor şekil almasına ve kontrolden çıkmasına yol açıyor. Bu sebeple kıvırcık saçlar için en iyi şampuan seçeneklerinin saça güçlü bir nem desteği sağlaması çok önemli. Saç derisini kurutabilecek içerikler kullanılmadan hazırlanmaları da aynı ölçüde önem taşıyor. 

Bugün konumuz şampuan ama elbette ideal kıvırcık saç bakımı rutini yalnızca doğru şampuanı seçmekle bitmiyor. Özellikle daha hacimli ve kolay şekil alan buklelere kavuşmak için, saç bakım kremlerinin desteğini de unutmamak gerek. Saça yoğun nem desteği sağlayan ve onlara yumuşaklık kazandıran bakım kremleri, serumları ve yağları da bu yolculukta en önemli yardımcılarınız arasına girebilir. Ayrıca, saçları çok sık yıkamak da saç derisinin nem ihtiyacını artıracağı için, özellikle kış aylarında saç yıkama sıklığını biraz azaltmak da çok hızlı sonuçlar almanızı sağlayabilir. Bu hap niteliğindeki tavsiyelerden sonra, yeniden konunun başına dönelim. Çünkü şampuan seçimi, dört dörtlük bir saç bakım rutini uygulamanın ilk adımını oluşturuyor.  

Peki, kıvırcık saçlar için en iyi şampuan seçenekleri hangileri? Bu soruyu yanıtlamak için, son yılların en çok ilgi gören kıvırcık saç şampuanlarını listeledik. Belki de kıvırcık saçlarınıza ideal bakım desteğini sağlamak için uzun zamandır aradığınız şampuan, yalnızca birkaç paragraf uzağınızda. Gelin, listemizdeki şampuanlara birlikte göz atalım. 

1. Urban Care Twisted Curls Saç Bakım Şampuanı

Urban Care Twisted Curls Saç Bakım Şampuanı

Özellikle son yıllarda ülkemizde daha da popülerlik kazanan Urban Care, farklı saç tiplerine, sorunlarına ve ihtiyaçlarına yönelik şekilde hazırladığı saç bakım serileri sayesinde çözüm odaklı bakım ilkesini benimsiyor. Markanın imzasını...

Farklı saç tiplerine ve ihtiyaçlarına yönelik olarak geliştirdiği bakım serileriyle kalbimizi çalan Urban Care, kıvırcık ve dalgalı saçlar için Twisted Curls adlı seriye imza attı. Tamamı Hibiscus ve shea yağı içeren ürünlerden oluşan bu seri, saçlara yoğun bir nem desteği sağlayarak elektriklenme ve kabarma gibi problemleri önlemeye yardımcı olabilmek adına özel olarak hazırlandı. Twisted Curls Saç Bakım Şampuanı’nın formülünde Hibiscus ve shea yağının yanı sıra; A ve C vitaminleri ile yüksek antioksidanlar var. Bu bileşenler saç tellerini onarmaya, buklelere daha dolgun bir görünüm kazandırmaya ve saç tellerini yumuşatmaya yardımcı oluyor. Ürünün formülünde paraben ve silikon bulunmuyor. 

2. Yves Rocher Kıvırcık Saçlar İçin Şampuan

Yves Rocher Kıvırcık Saçlar İçin Şampuan

Yves Rocher, hem cilt, vücut ve saç bakımı hem de makyaj ürünleri ve parfümleriyle ülkemizde uzun yıllardır yoğun ilgi gören bir kozmetik markası. Markanın imzasını taşıyan şampuanlar da hedef ve...

Yves Rocher Kıvırcık Saçlar İçin Şampuan, %96 oranında doğal içerikler kullanılarak geliştirilmiş bir ürün. Formülünde silikon ve sülfat bulunmadığı için, kıvırcık saçlara son derece uygun. Ürünün vegan formülasyonunda organik keten özü ve Agav isimli bileşenler dikkat çekiyor. Organik keten özü buklelerin daha belirgin ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlarken, Agav da saç köklerinin temizlenirken beslenmesine ve böylece saçların daha canlı bir görünüm yakalamasına yardımcı oluyor. Kabarma ve elektriklenme problemlerini önlemeyi de destekleyen Yves Rocher Kıvırcık Saçlar İçin Şampuan, doğal içerikli bir ürün arayanlar için ideal seçeneklerden biri. 

3. Aveda Be Curly Bukleli Saçlar için Şampuan

Aveda Be Curly Bukleli Saç Şampuanı

Eğer kıvırcık saçlarınız varsa bazı sabahlar yataktan kalktığınızda ya da havanın nemli olduğu günlerde dışarıda vakit geçirdiğinizde saçlarınızın hızla kabardığına ve elektriklendiğine şahit olmuş olabilirsiniz. Bu problemler kıvırcık saç tipinde...

Aveda’nın en dikkat çeken ve ilgi gören ürünlerinden biri olan Be Curly Bukleli Saçlar İçin Şampuan, hem dalgalı hem de kıvırcık saçlar için geliştirilmiş. Bu şampuanın formülünde bulunan buğday proteini ve organik aloe bileşimi, buklelerin yatışmasına ve daha parlak bir görünüme kavuşmasına destek oluyor. Yalnızca saç ıslakken aktive olan bu bileşenler, daha belirgin görünen buklelere kavuşmak açısından da oldukça destekleyici. Ayrıca, ürünün içeriğinde organik sertifikalı limon, portakal ve bergamot gibi saf çiçek ve bitki özlerinden oluşan citrus pure-fume aroması da kullanılmış. Aveda’nın patentli içeriği olan bu aroma da kullanıcılar tarafından çok seviliyor. Markanın ürünleri minimum %90 oranında doğal kaynaklı içerikler ve vegan formüller kullanılarak hazırlanıyor.  

4. Kérastase Curl Manifesto Bain Hydratation Douceur Şampuan

Kérastase Curl Manifesto Bain Hydratation Douceur

Saçlarınıza en ideal bakım desteğini sağlamak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey saçlarınızın yapısına ve ihtiyaçlarına uygun bir bakım rutini oluşturmak. Elbette bu rutini oluşturmanın yolu da saçınızın yapısına uygun ürünleri...

Kérastase imzalı Curl Manifesto Bain Hydratation Douceur Şampuan, kıvırcık saçlar için en iyi şampuan önerileri arasında ismini en sık duyduğumuz ürünlerden biri. Kıvırcık ve dalgalı saçlar için geliştirilen bu ürünün formülündeki Manuka balı, seramid ve gliserin; saçları ağırlaştırmadan beslemek, nemlendirmek ve temizlemek açısından gerçekten oldukça güçlü etkilere sahip. Saç derisinin doğal yağ dengesini koruyarak temizlik işlemini gerçekleştiren bu şampuan, her yıkama sonrasında ağırlık hissi bırakmadan buklelerinizin de kökten uca nemlenmesini sağlıyor. Böylece daha hacimli, canlı ve parlak buklelere kavuşabiliyor; onları çok daha kolay ve keyifli bir şekilde şekillendirebiliyorsunuz. 

5. Kiehl’s Smoothing Oil-Infused Şampuan

Kiehl’s Smoothing Oil-Infused Şampuan

Kıvırcık saçların harika göründüğü konusunda hepimiz hemfikiriz ama kıvırcık saç bakımının biraz zorlu ve zahmetli bir süreç olduğu da bir gerçek. Kıvırcık saçlar kuruluk ve buna bağlı olarak kabarma ya...

Kiehl’s’in kuru ve kıvırcık saçlar için özel olarak geliştirdiği Smoothing Oil-Infused Şampuan, gücünü büyük oranda doğal içerikli yağlardan alan bir ürün. Formülünde hem argan yağı hem de Brezilyalı Palmiye Ağacı’ndan elde edilen Babassu yağı bulunuyor. Argan yağının saçları nemlendirmek ve beslemek açısından ne kadar güçlü etkilere sahip olduğu, zaten artık kanıtlanmış durumda. Babassu yağı da bu açıdan argan yağıyla yarışır nitelikte. Bu iki bileşen bir araya gelerek saç tellerinin onarılmasına, saç diplerinin temizlenirken yumuşamasına ve saçların doğal ışıltısının ön plana çıkarılmasına yardımcı oluyor. Böylece hem elektriklenen ve kabaran saçları yatıştırmak hem de daha esnek ve parlak görünen saçlara kavuşmak mümkün oluyor. Doğal içerikli ve besleyici yağ içeren şampuan arayanlar, bu üründen de çok memnun kalabilir. 

6. L’Oréal Paris Elseve Mucizevi Hindistan Cevizi Yağı Ağırlaştırmayan Besleyici Şampuan

L’Oréal Paris Elseve Mucizevi Hindistan Cevizi Yağlı Şampuan

İstisnasız her saç tipinin sizin tarafınızdan sağlanacak bir bakım desteğine ihtiyacı var. Söz konusu normal saç tipi olduğunda bile bu ihtiyaç değişmiyor. Ancak özellikle kuru, kıvırcık, kolay elektriklenen ya da...

L’Oréal Paris Elseve’in imzasını taşıyan Mucizevi Hindistan Cevizi Yağı Ağırlaştırmayan Besleyici Şampuan; kuru, kıvırcık, normal ve kabarma sorunu yaşayan saç tiplerinin tümüne uygun olabilecek bir seçenek. Çünkü içeriğindeki Hindistan cevizi yağı, saç tellerini ağırlaştırmadan temizlemek ve beslemek açısından son derece etkili. Saç tellerine daha hacimli ve ferah bir görünüm kazandırmaya da yardımcı olan ürün, elektriklenme sorununu ortadan kaldırmayı da kolaylaştırıyor. Bu sayede hem kıvırcık hem de ağırlaşmaya meyilli dalgalı saçlar için ideal bir alternatif oluşturuyor.

7. OGX Quenching Coconut Curls Şampuan

OGX Quenching Coconut Curls Şampuan

Her birimizin saçının yapısı ve ihtiyaçları bir diğerinden farklı olduğu için, her şampuan da her birimizin saçı için en uygun seçim olmayabiliyor. Bu sebeple şampuan ve diğer saç bakım ürünlerini...

Farklı saç tiplerinin ihtiyaçlarına çözüm üreten bir diğer marka da elbette OGX. OGX imzalı ürün serileri arasında her saç tipine ve sorununa uygun bir seçenek bulmak mümkün. Kıvırcık saçlar için özel olarak geliştirilen Quenching Coconut Curls Şampuan da gücünü formülündeki Hindistan cevizi yağı, turunçgil yağı ve baldan alıyor. Sülfat içermeyen bu özel formül, buklelerinizin birçok ihtiyacını aynı anda karşılayabiliyor. Hindistan cevizi yağının saç tellerini onarmakta ve beslemekte etkili olduğundan az önce söz etmiştik. Bal saç derisini ve saç tellerini nemlendirirken, turunçgil yağı da saç tellerinin parlaklığını artırmaya yardımcı oluyor. Üstelik, tüm bu bileşenler sayesinde ürünün son derece hoş bir kokusu var. Saçları ağırlaştırmadan besleyen, yumuşatan ve elektriklenmeyi azaltan bu şampuan, son yılların en favori ürünlerinden biri. 

8. Schwarzkopf Bonacure Hyaluronic Moisture Kick Şampuan

Schwarzkopf Bonacure Hyaluronic Moisture Kick Şampuan

Saçlarınızın kuru olmasından, bu sebeple de sıklıkla elektriklenmesinden, kabarmasından ya da kırılganlaşmasından mı şikayetçisiniz? O halde saçlarınızın yoğun nem desteği içeren bir bakım rutinine ihtiyacı var demektir. Özellikle şampuan seçimi,...

Saç tellerinde ve diplerinde meydana gelen kuruluk, elbette yalnızca kıvırcık saçlara mahsus bir problem değil. Normal, yıpranmış ve dalgalı saçlar da bu sorunla sıklıkla karşılaşıyor. Schwarzkopf’un Bonacure serisinde bulunan Hyaluronic Moisture Kick Şampuan da aslında sözünü ettiğimiz tüm saç tiplerine hitap eden bir ürün. Silikon, sülfat, SLES, SLS ve yapay renklendirici içermeyen bu şampuanın formülasyonu tamamen vegan içerikler kullanılarak hazırlanmış. Dokulu ve kırılgan saç tiplerine de hitap eden şampuanın alamet-i farikası ise saça bir nevi nem yüklemesi yapması. 

Gliserin ve arginine gibi içerikler kullanılarak geliştirilen Schwarzkopf Bonacure Hyaluronic Moisture Kick Şampuan, saçta 48 saate kadar süren bir hafiflik hissi bırakarak saçları nem dengesini korumayı destekleyerek arındırıyor. Saçın ideal nem seviyesi korunduğu sürece kıvırcık saçların buklelerini yatıştırmak ve belirginleştirmek de oldukça kolaylaşıyor. Eğer saçlarınıza yoğun nem desteği sağlamak ve kıvırcık saçlarınızın doğal parlaklığını ön plana çıkarmak istiyorsanız, bu şampuan da tam aradığınız seçenek olabilir. 

Ege Ertan Yazar
27.01.2023
Yorumlar
Bifikir
BifikirYönetici
02.08.2023 - 23:21
Kıvırcık saçlar genellikle doğal olarak kuru ve eğilimli saç türüdür. Bu nedenle, kıvırcık saçlar için nemlendirici ve saçı besleyici şampuanlar tercih edilmelidir. İşte kıvırcık saçlar için önerilen şampuanlar ve dikkat edilmesi gereken bazı özellikler:

1. Nemlendirici şampuanlar: Kıvırcık saçlar, doğal yağların saç tellerine inmesini engelleyen kıvrımlar içerir. Nemlendirici şampuanlar, saçları derinlemesine nemlendirerek kuru ve mat görünümlerini azaltır.

2. Sulfat içermeyen şampuanlar: Sodyum lauril sülfat (SLS) gibi köpüren kimyasal maddeler, kıvırcık saçlardaki doğal yağ dengesini bozabilir ve saçları kurutabilir. Sulfat içermeyen şampuanlar, saçları temizlerken doğal yağları daha iyi korur.

3. Doğal içeriklerle zenginleştirilmiş şampuanlar: Shea yağı, hindistan cevizi yağı, argan yağı gibi doğal içerikler kıvırcık saçlar için idealdir. Bu içerikler, saçları yumuşatarak, parlaklık ve esneklik kazandırarak saçları daha kolay şekillendirmenize yardımcı olur.

4. Yumuşatıcı ve pürüzsüzleştirici etkili şampuanlar: Kıvırcık saçlar, kabarıklığa ve düğümlenmeye eğilimlidir. Yumuşatıcı ve pürüzsüzleştirici etkisi olan şampuanlar, saçları daha kolay tarayabilmenize yardımcı olur.

5. Protein içeren şampuanlar: Saçların yapı taşı olan proteini içeren şampuanlar, kıvırcık saçların dayanıklılığını artırarak kırılmaları ve kopmaları azaltır.

6. Hacim veren şampuanlar: Kıvırcık saçlar bazen düzgün ve dolgun görünmek yerine sönük ve yapışık görünebilir. Hacim veren şampuanlar, saçlara daha dolgun bir görünüm kazandırmaya yardımcı olabilir.

Unutmayın ki herkesin saç yapısı ve ihtiyaçları farklıdır. Kıvırcık saçlarınız için en uygun şampuanı bulmak için deneme yanılma süreci gerekebilir. Ayrıca, şampuan seçiminin yanı sıra saç bakım rutininizi nemlendirici saç kremi, saç maskesi ve uygun tarak veya fırçalarla desteklemeniz de önemlidir.
İlgili İçerikler

Okul, iş, sorumluluklar, görevler derken bazen evden hazırlanıp çıkmak için yalnızca birkaç dakikamız oluyor. Bunca zaman kısıtlılığı içinde de saçlarımızı...

Kimyasal bileşenler, saçı yüksek ısıya maruz bırakan şekillendiriciler, stres, hava kirliliği ve dengesiz beslenme gibi birçok unsur saçların canlılığını yitirmesine...

Son zamanlarda isimlerini giderek daha sık duymaya başladığımız saç toniği ve saç sirkesi çeşitleri, saç bakım rutinini desteklemek amacıyla kullanılabilecek...

En yaygın görülen saç sorunlarından birinin saç dökülmesi olduğu bir gerçek. Bu sorunu yaşayan kişiler de genellikle bakım rutinini dökülme...

Kepek, yani saç derisindeki kabuklanmalar, oldukça yaygın rastlanan saç derisi problemlerinden biri. Bu problem çoğunlukla sağlık açısından bir risk oluşturmasa...

Eğer saçlarınızın mat, hacimsiz ve cansız görünmesinden, sertleşmesinden ve sık sık elektriklenmesinden şikayetçiyseniz saçlarınızın normalden kuru olma olasılığı epey yüksek....

Kozmetik sektörü geliştikçe, farklı ihtiyaçlara yanıt verebilmeyi amaçlayan pek çok bakım ürünü piyasaya sürülüyor. Ürünler ne kadar çeşitlense de içlerinde...

Saç dökülmesi günümüzde farklı yaşlara, cinsiyetlere ve saç tiplerine sahip birçok kişinin yaşadığı bir problem. Bildiğiniz üzere, şampuanlar da farklı...

Şampuanlar, saçı temizlemek, nemlendirmek, sağlıklı tutmak ve bazen özel gereksinimleri karşılamak için kullanılan kozmetik ürünlerdir. Genellikle suyla karıştırılarak saç ve...

Saç dökülmesi birçok faktörden kaynaklanabilir, bu nedenle dökülme sebebini tam olarak tespit etmek önemlidir. Ancak genel olarak saç dökülmesini önlemek...

İçinde bulunduğumuz modern çağın yoğun temposu içinde, saçlarımızı şekillendirmek ve hayal ettiğimiz görünüme kavuşturmak için genellikle çok kısıtlı bir vaktimiz...

Saçlarınızı bir gece önce yıkadığınız halde sabah kalktığınızda aynada yine sönük ve ağırlaşmış saçlarla karşılaşıyorsanız, yağlı saç tipine sahip kişiler...

Saç şekillendiriciler, saçın görünümünü ve yapısını değiştirmek veya belirli bir tarza uygun hale getirmek için kullanılan ürünlerdir. Bu ürünler, saçı...

Saçlarınızı platin başta olmak üzere çeşitli sarı tonlarına boyadıysanız, boyama işleminin üzerinden belirli bir süre geçtikten sonra saçlarınızda turunculaşma ya...

Saçları yağlanmaya meyilli olanlar bilir: Saçlarınız bazı sabahlarda, onları daha bir gece önce yıkamış olmanıza rağmen, sönük ve yağlı görünüyor...

Benzer İçerikler

Saçlarınızı bir gece önce yıkadığınız halde sabah kalktığınızda aynada yine sönük ve ağırlaşmış saçlarla karşılaşıyorsanız, yağlı saç tipine sahip kişiler...

Kepek, yani saç derisindeki kabuklanmalar, oldukça yaygın rastlanan saç derisi problemlerinden biri. Bu problem çoğunlukla sağlık açısından bir risk oluşturmasa...

Saç dökülmesi günümüzde farklı yaşlara, cinsiyetlere ve saç tiplerine sahip birçok kişinin yaşadığı bir problem. Bildiğiniz üzere, şampuanlar da farklı...

Şampuanlar, saçı temizlemek, nemlendirmek, sağlıklı tutmak ve bazen özel gereksinimleri karşılamak için kullanılan kozmetik ürünlerdir. Genellikle suyla karıştırılarak saç ve...

Saçlarınızı platin başta olmak üzere çeşitli sarı tonlarına boyadıysanız, boyama işleminin üzerinden belirli bir süre geçtikten sonra saçlarınızda turunculaşma ya...