bifikirbifikir

Jerry West

Jerry West

Los Angeles Lakers ve NBA tarihinin en önemli basketbolcuları arasında yer alan Jerry West, 28 Mayıs 1938’de dünyaya geldi. Batı Virjinya doğumlu West, öğrenim ve spor kariyerini kolej hayatının sonuna kadar bu bölgede devam ettirdi. Çocukluktan beri basketbola meraklı olan West, East Bank Lisesi’nde basketbol oynadığı dönemde bölgenin en iyi oyuncusu oldu. Takımını bölge şampiyonluğuna taşıyan West, yakaladığı sayı ortalaması ile rekor kırdı. Lise sonrası West Virginia Üniversitesi’nde kariyerine devam eden yıldız oyuncu, yine adından en çok söz ettiren basketbolculardan biri oldu. Hatta henüz NBA’e davet edilmemişken ABD milli takımı ile olimpiyat altın madalyası kazanma başarısı gösterdi.

Jerry West, çok genç yaşında kazandığı büyük başarılar ile girdiği 1960 NBA seçmelerinde (draft), ilk tur ikinci sıradan seçildi. Los Angeles Lakers tarafından seçilen West, bütün NBA kariyerini bu forma altında geçirerek kulübün efsaneleri arasına girdi.

Büyük yıldız West, kariyeri boyunca 14 kez “All – Star” seçildi, 10 kez de NBA “Yılın En İyi Beş”ine dahil oldu. NBA “Sayı Kralı”, “Asist Kralı”, “Finaller MVP” ödülü gibi sayısız başarılar kazandı. 25.000 sayı barajını geçen tarihteki 3. oyuncu oldu. Takımı Los Angeles Lakers ile 1972 yılında, NBA şampiyonluğu elde etti.

Jerry West aynı zamanda, NBA logosundaki basketbolcu olarak ünlendi. NBA’in ikonikleşen logosundaki isim West’in ta kendisi. Ancak son dönemde logoda artık yer almak istemediğini söyleyen West, logo tartışmalarını yeniden gündeme taşıdı. Jerry West ayrıca, NBA’de şampiyon olmadığı senede “Finaller MVP” ödülünü kazanan tek isim olarak tarihe geçti. 1969 NBA Finalleri’nde harika oynayan büyük yıldız, ödülü kazanmayı başardı.

14 yıl forma giydiği Los Angeles Lakers formasına, 1974 yılında emekli olarak veda eden West, oyunculuk kariyeri sonrası koçluk ve yöneticilik yaptı. İdari kariyeri de Lakers’ta geçen efsane isim, iki kez NBA’de “Yılın Yöneticisi” ödülünü aldı.

İlgili İçerikler

NBA tarihinin en iyi oyuncusu ya da en iyi oyuncuları, basketbol kamuoyunda en çok tartışılan konulardan biri olmaya devam ediyor....

Spor insanın en eski uğraşlarından biri olsa da endüstri haline gelmesi çok uzak bir geçmişe dayanmıyor. Önceki dönemlerde, daha çok...

Basketbolu sevip de NBA'i takip etmeyenimiz yoktur herhalde. Hele o takımda bir de Türk bir sporcumuz oynuyorsa... Bu başarılı temsilcilerimiz...

0

(0)

Benzer Şeyler

Basketbol ile adı özdeşleşen, bir dönemin tüm gençlerine ilham kaynağı ve rol model olan, tarihin...

Tam adıyla Robert Cousy, 9 Ağustos 1928 yılında dünyaya geldi. New York doğumlu Cousy, Amerikan...

Bireysel istatistikler bazında ve oyunun değişmesine yaptığı katkı ile NBA tarihinin en büyük isimlerinden biri...