bifikirbifikir

Zehirli Ok Kurbağası

Zehirli Ok Kurbağası

Kendi içinde iki yüzü aşkın tür barındıran zehirli ok kurbağası, bilimsel olarak Epipedobates tricolor ismiyle adlandırılıyor. Ortalama ömürleri 3 ile 15 yıl arasında değişiklik gösteren zehirli ok kurbağaları, ilk bakışta göze çok sevimli ve küçük görünen bir boyuta sahip. Büyüklükleri 1-5 cm ile 5 cm arasında farklılık gösteriyor. Ancak onların şirin ve küçük görünmesi sizi yanıltmasın. Günümüzde nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bu tür, dünyanın en zehirli canlıları arasında yer alıyor.

Genellikle Orta ve Güney Amerika’da bulunan yağmur ormanlarında, ağaçların ve akıntıların civarında yaşayan zehirli ok kurbağalarının her bir türü farklı bir zehre sahip. Ancak genel anlamda bakıldığında da birçok kaynakta dünyanın en zehirli canlısı olarak adlandırılıyorlar. Bir zehirli ok kurbağası tek başına yaklaşık 150 kişiyi ya da 20 bin fareyi öldürebilecek kadar güçlü bir zehre sahip. Ancak genellikle doğal hayatlarında küçük çekirgeler, karıncalar ve sinekler gibi canlıları yiyerek besleniyorlar.

Geçmişte, Kolombiya’da yaşayan Choco kabilesinin yerlileri, zehirli ok kurbağalarının zehirlerini düşmanlarıyla savaşmak için kullandıkları oklara sürermiş. Keza kurbağanın bu ismi taşıması da aslında bu kabileden geliyor. Zehirli ok kurbağalarının en belirgin özelliklerinden biri, vücutlarında yeşil, sarı ve turuncu renkli bölümler bulunması. Söz konusu renkler onların doğal ortamlarında rahatça gizlenebilmelerine de yardımcı oluyor. Yağmur ormanları insanlar sebebiyle tehdit altında olduğu için, zehirli ok kurbağalarının sayısı da günden güne azalıyor.

İlgili İçerikler

İnsanların ölümüne en çok sebebiyet veren hayvan türünün sivrisinek olduğunu biliyor muydunuz? “İnsan hayatı için en riskli hayvanlar” dendiğinde aklımıza...

0

(0)

Benzer Şeyler

Brezilya gezgin örümceği, diğer ismiyle muz örümceği, dünya üzerindeki en zehirli canlı türlerinden biri. Aslında...

Dünyanın en zehirli canlılarından biri olan, balıklar içinde ise “en zehirli” unvanını taşıyan taş balığı,...

Taipan (Taypan) yılanı, vücudunda taşıdığı zehrin gücü açısından dünyanın en zehirli yılanı unvanına sahip olan...