bifikirbifikir

Yaşar Kemal

Yaşar Kemal

Türk edebiyatının en önemli yazarlarından Yaşar Kemal, 6 Ekim 1923’te, Osmaniye’nin Hemite köyünde dünyaya geldi. Asıl adı Sadık Kemal Göğçeli olan usta kalem, hayatının büyük bölümünde, Yaşar Kemal ismini kullanmayı kendisine uygun gördü. Çiftçilik ile uğraşan bir ailenin çocuğu olan Yaşar Kemal’in küçüklüğü, Çukurova’nın verimli ovalarında geçti. Babası Sadık Efendi ve Annesi Nigar Hanım, doğudan Çukurova’ya göçen çiftçilikle geçinmeye çalışan insanlardı. Ailesinin durumu ve içine doğduğu ortam Yaşar Kemal’in yazın serüveni üzerinde büyük etkiler bıraktı.

5 yaşında, bir kan davası sonucu babasını yitiren Yaşar Kemal, bunun üzerine, bir de geçirdiği kaza sonucu sağ gözünü kaybetmenin acısını tattı. Zorlu bir çocukluk geçiren usta yazar, ilk eserlerini ortaokulda kaleme almaya başladı. Şiirler yazan Kemal, edebiyatını ilerleteceği dönemde, yoksulluk yüzünden okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Okulu bıraktıktan sonra, bir sürü zorlu işte çalışan Yaşar Kemal, bir yandan da dergilerde şiirlerinin yayımlanması için çaba gösterdi. Kemal’in çabaları sonuçsuz kalmadı ve birçok dergide şiirleri yayımlandı. Bunun üzerine, muhalif tavrı ile bilinen usta kalem komünizm propagandası gerekçesiyle tutuklandı.

1950’den itibaren bir yıl cezaevinde kalan Kemal, tahliye olur olmaz İstanbul’a yerleşti. Burada, gazetecilik ve yazarlık yapmaya başlayan Yaşar Kemal, bir yandan roman ve öykülerini yazarken bir yandan da gazete için fıkra ve röportajlar yazdı. 1963’te ise tamamen gazeteciliği bırakarak kendisini edebiyata verdi.

Yaşar Kemal, yazın hayatı boyunca 26 roman, 2 öykü, pek çok röportaj ve denemeyi edebiyatımıza kazandırdı. Bunların yanında şiir konusunda da önemli eserler verdi. Usta yazarın en önemli eserlerinin başını “İnce Memed” isimli romanı çekiyor. Bu eserin yanı sıra ilk öykü kitabı “Sarı Sıcak”, “Yılanı Öldürseler”, “Ağrı Dağı Efsanesi”, “Teneke” ve “Binboğalar Efsanesi” gibi romanları ön plana çıkıyor. Yaşar Kemal’e ait tüm eserler hem ülkemizde hem dünyada en kıymetli edebi eserler arasında yer alıyor.

39 farklı dile çevrilen ve dünyanın “Nobel” dahil en önemli ödüllerine aday gösterilen eserleri ile Yaşar Kemal, edebiyat dünyamızın en büyük isimleri arasında yer alıyor. Aday gösterildiği birçok ödülü kazanma başarısı da gösteren usta kalem, her açıdan kusursuz bir yazar olarak nitelendiriliyor.

Ardında çok önemli eserler ve bir edebiyat ekolü bırakan Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015 tarihinde, İstanbul’da hayata veda etti ve sevenlerini büyük bir hüzne boğdu.

Yorumlar
12.11.2022 - 13:28
Türk edebiyatının köşe taşlarından Yaşar Kemal'in, leziz ve akıcı dili, tam da oradaymışsınız gibi hissettiren tasviri muazzamdır. Madame Tussauds Müzesi'nde sergilenen balmumu heykeli ile sohbet edip hasret gidermiştim büyük usta ile. Işıklar içinde uyu büyük usta 🙏
İlgili İçerikler

Türk edebiyatının en önemli kalemlerinden ve Türkçeyi en doğru kullanan yazarlarından olan Yaşar Kemal, 70 yılı aşan yazarlık serüveninde, biz...

10

(1)

Benzer Şeyler

Dila Kent, asıl adıyla Dila Bozkaya, son yıllarda Youtube başta olmak üzere sosyal mecralarda fenomen...

Youtube’da kullandığı MuratAbiGF mahlası ile üne kavuşan ve Youtube Türkiye’nin en çok sevilen içerik üreticilerinden...

Klasik batı felsefesinin kurucusu Thales, geliştiricisi Sokrates ise zirve noktası da Platon’dur. Platon’un yazılı eserleri...