bifikirbifikir

Titan Kenan (Kenan Şeranoğlu)

Titan Kenan (Kenan Şeranoğlu)

Kenan Şeranoğlu adını 1990’lı yıllarda Türkiye’ye getirdiği bir sistemle duyurdu. Bu sistemin adı saadet zinciri olarak adlandırılan bir “ponzi sistemi” veya “piramit sistemi” idi. Bu sistem sayesinde binlerce kişiyi dolandıran Şeranoğlu, Titan Kenan lakabı ile Türkiye tarihine geçti. Ülkemizin en popüler dolandırıcılarından biri olan Şeranoğlu, 31. yaş günü için düzenlediği lüks parti ile o dönemde uzun süre gündemden düşmemişti.

Titan Kenan 1967 yılında dünyaya geldi. Uzunca bir süre Almanya’da yaşayan ardından ise oradan aldığı bir sistemi Türkiye’ye getiren Şeranoğlu bir anda ünlendi. 1997 yılında, İzmir’de kurduğu Titan Saadet Zinciri ile binlerce insanı zengin olma vaadiyle kandıran Şeranoğlu, bu vaat ile kısa sürede yüklü bir kazanç elde etti. 1998’e geldiğimizde, henüz bir yıl içinde 35 bin üyeye kadar ulaşan Şeranoğlu’nun lüks hayatı dikkat çekmeye başladı. 2400 Alman Markı karşılığında zincire katılan insanlar, bu yatırımın ardından zincire bir yeni halka daha eklediklerinde yüksek bir pay alıyorlardı ve sistem bu şekilde ilerliyordu. Fakat Titan Kenan’ın vereceğini söylediği kar paylarını dağıtmaması ve insanların parası ile refah içinde bir hayat sürmesi kendisinin ve sisteminin sonu oldu. Ardı ardına gelen suç duyuruları ve şikayetler sonucu hakkında dava açılan Şeranoğlu, sürekli göz altına alınıyordu. Onunla birlikte Titan’ın üst yönetiminde olan herkes de sorgulanmaya başladı. En sonunda devlet işe el attı ve Titan’ın tasfiyesine karar verdi.

Sorgulamalar sonucunda Titan Kenan’ın tam 35 bin üyeden yaklaşık 86 milyon Alman Markı topladığı bilgisine ulaşıldı. Bu o dönem için oldukça büyük bir meblağ idi ve herkesi şaşkına çevirdi. Hakkında 13 ayrı suçlama bulunan Şeranoğlu, paraları Almanya’ya kaçırdı ve burada ortaklarıyla yeni bir şirketin hesabına aktardı.

10 Mart 1998’de hakim karşısına çıkan Şeranoğlu ve Titan yönetim kurulu üyeleri 25’er yıl hapis cezası aldılar. Sanıklar 10 yıl sonra ise serbest kaldılar. Şeranoğlu, cezaevinden çıktıktan sonra kimseyi dolandırmadığı ve hiçbir suçunun olmadığına dair iddialarına devam etti. Fakat, binlerce insanın yaşadığı mağduriyet göz önüne alındığında Şeranoğlu’nun Türkiye tarihinin en büyük dolandırıcılarından biri olduğu gerçeği ise değişmedi.

Yorumlar
16.05.2023 - 03:40
:) O yıllarda aileminde içine girdiği saadet zinciri. 12 yaşındaydım ve o yaşımda bile bu sistem kafam yatmamıştı. Ayrıca atlanan bir konu ise üyelerin çok detaylı bir sözleşmeye imza attıklarıydı. Çok iyi hatırlıyorum o sözleşmenin feshi ile ciddi bir şekilde uğraşmıştık. Giden bizim marklar olmuştu :)
İlgili İçerikler

İnsanlara çeşitli vaatler veren, umut satan ya da insanları psikolojik baskı altına alıp onlardan para talep eden kişilere maalesef hepimiz...

0

(0)

Benzer Şeyler

Dila Kent, asıl adıyla Dila Bozkaya, son yıllarda Youtube başta olmak üzere sosyal mecralarda fenomen...

Youtube’da kullandığı MuratAbiGF mahlası ile üne kavuşan ve Youtube Türkiye’nin en çok sevilen içerik üreticilerinden...

Mikhail Tal 1936 yılında Letonya, Riga'da dünyaya gelmiştir. Mihail Tal Letonyalı bir Sovyet satranç Grandmaster’ıdır...