bifikirbifikir

Tank Adam (Tank Man)

Tank Adam (Tank Man)

5 Haziran 1989 tarihinde, Çin’in başkenti Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda dünyanın en ünlü fotoğraflarından biri çekildi. Ülkede, 15 Nisan 1989 tarihinde başlayan protestolar bir ayı aşkın süredir devam ediyordu. Öncülüğünü üniversite öğrencilerinin yaptığı protesto gösterileri, Çin Komünist Partisi’nin baskıcı yönetimini reddetmek ve özgürlük talep etmek için başlamıştı. Bu esnada Gorbaçov da Çin’i ziyaret ettiği için, yabancı basından çok sayıda kişi de Pekin’deydi. Bu nedenle protestolar dünya gündemini de oldukça meşgul ediyordu. Güvenlik güçleriyle protestocular arasındaki çatışmalar şiddetlenince, Çin Komünist Partisi orduya protestoların derhal bastırılması talimatını verdi. Böylece 4 Haziran 1989 tarihinde yaklaşık 200 bin asker ve birçok tank, Tiananmen Meydanı’na ulaştı. Askerlerin müdahalesi sırasında binlerce kişi hayatını kaybetti. Ancak müdahalenin başlamasından bir gün sonra çekilen bir fotoğraf, tüm bu olayların sembolü haline geldi.

Tank Adam ya da Meçhul Asi isimleriyle anılan bu fotoğraf karesi, dört farklı fotoğrafçı tarafından farklı versiyonlar halinde çekildi. Bu nedenle fotoğrafın altında Jeff Widener, Charlie Cole, Stuart Franklin ve Arthur Tsang Hin Wah’ın ortak imzasının bulunduğunu söylemek mümkün. Fotoğrafta, peş peşe sıralanmış dört tankın önünde tek başına dikilen bir adamı görüyoruz. Beyaz gömlek giyen ve her iki elinde de birer alışveriş poşeti tutan bu adam, günümüzde özgürlük mücadelesinin ve pasif direnişin sembolü olarak kabul ediliyor. Kendisinin kim olduğu da hâlen belirlenebilmiş değil. Tank Adam ve Meçhul Asi lakaplarıyla anılan bu kişinin başına ne geldiği de meçhul. Yalnızca iki kişi tarafından tanka bindirilerek götürüldüğü biliniyor. Son olarak, bu kişiyi fotoğraflayan sanatçıların da bu fotoğrafı ülkeden çok zor bir şekilde çıkarttığını vurgulamak gerek. Örneğin, Cole fotoğrafı ancak negatiflerini kaldığı otelin banyosuna gizleyerek polislerden kurtarabilmiş.

İlgili İçerikler

Günümüzden neredeyse iki asır önce icat edilen fotoğraf makinesi, hayatımıza girdiği andan bu yana unutmak istemediğimiz anları ölümsüz kılmamızı sağlıyor....

Benzer Şeyler
Sagopa Kajmer

Türkçe rap müziğin yaşayan efsanelerinden Sagopa Kajmer, asıl adı ile Yunus Özyavuz 17 Ağustos 1978’de...

Türkiye’de “Taş Devri” adıyla gösterime giren ABD’nin ABC televizyonunda yayınlanan orijinal halinde ise adı “The...

Nasıl Kemal Sunal denildiği zaman akla ilk gelen isim Şaban oluyorsa, Tarık Akan denildiğinde de...