bifikirbifikir

Taipan Yılanı

Taipan Yılanı

Taipan (Taypan) yılanı, vücudunda taşıdığı zehrin gücü açısından dünyanın en zehirli yılanı unvanına sahip olan bir kara yılanı türü. Bu tür Avustralya’nın çöllerinde ya da sahil bölgelerinde görülüyor. Aslına bakarsanız Avustralya çöllerinde yaşayan Taipan yılanları zehirlerinin gücü bakımından çok daha tehlikeli. Ancak sahil bölgelerinde yaşayanlar daha az güçlü bir zehre sahip olsalar da insanlarla karşılaşma olasılıkları daha yüksek. Bu nedenle sahil bölgelerindeki Taipan yılanları, insanlar açısından daha büyük bir tehlike arz ediyor.

Birçok hayvan türünün kendisini tehlike altında hissettiği anda verdiği ilk tepki, kaçmak. Ancak başta Taipan yılanı ve kara mamba olmak üzere, bazı yılan türleri bunu yapmak yerine saldırıya geçmeyi tercih ediyor. Taipan yılanı da kendisini tehdit altında hissettiği anda vücudunu S formuna sokan ve ardından doğrudan avına saldırarak onu çok hızlı bir şekilde birkaç kez ısırdıktan sonra tüm zehrini boşaltabilen bir tür. Üstelik, Taipan yılanın zehrinin içinde diğer yılanlardan farklı bir enzim bulunuyor. Bu enzim avın vücudunda zehrin emilim oranını da artırıyor.

Taipan yılanı tarafından ısırılmak, 1956 yılına dek insanlar için kaçınılmaz ve korkunç bir ölüm anlamına geliyormuş. Ancak 1956 yılında yılanın zehrine karşı etkili bir panzehir üretilmiş. Yine de durum hâlen son derece tehlikeli. Çünkü Taipan yılanı tarafından ısırılan bir kişi çok kısa sürede panzehire ulaşamazsa ölüm riski yine çok ciddi seviyelere ulaşabiliyor.

İlgili İçerikler

İnsanların ölümüne en çok sebebiyet veren hayvan türünün sivrisinek olduğunu biliyor muydunuz? “İnsan hayatı için en riskli hayvanlar” dendiğinde aklımıza...

0

(0)

Benzer Şeyler

Brezilya gezgin örümceği, diğer ismiyle muz örümceği, dünya üzerindeki en zehirli canlı türlerinden biri. Aslında...

Ülkemizde yaşayan en zehirli akrep türü olduğu bilinen Anadolu sarı akrebi, halk arasındaki ismiyle sarı...

Yumuşakçalar grubuna giren karından ayaklılar sınıfının içine sayısı beş yüzü aşkın canlı türü dahil. Bu...