bifikirbifikir

Société Générale Bankası Soygunu

Société Générale Bankası Soygunu

İncelikle planlanmış bir soygun hikayesi hemen hemen herkesin ilgisini çeker. Société Générale Bankası soygunu da tam olarak böyle bir hikayeydi ve kısa sürede büyük bir yankı uyandırdı. Ülkenin "yüzyılın soygununu" kendisinin üstlendiğini söyleyen bir kitap yazan Fransız gangster, olaydan tam kırk iki yıl sonra yargılandı. Soygun 1976 yılında, Nice'deki lağımlardan banka kasasına tünel kazmak için aylarını harcayan bir çete tarafından gerçekleştirildi. Soyguncular kanalizasyonda ilerlemek için lastik sallar kullandılar ve bankanın bodrum katına sekiz metrelik bir tünel kazıp orayı  aydınlatmak için yüzlerce metrelik elektrik kablosu kurdular. Bir hafta sonunda nihayet kasaya girdiler, neredeyse 200 güvenlik kasasından geçmeyi başardılar ve 46 milyon frank ile kaçtılar.

Bütün bir hafta sonu boyunca banka tatil olduğundan dolayı yaptıkları planı hiç kimse fark etmedi. Daha sonra olay açığa çıkınca olay yerinde hiçbir parmak izi bulunmadı. Yalnızca boş şarap şişeleri, yemek artıkları ve sigara izmaritleri bulmayı başardılar. Soygunu daha da unutulmaz kılan ise soyguncuların bıraktığı mesajdı. Duvarda “Silah olmadan. Şiddet olmadan. Nefret olmadan.” yazıyordu. Polis hemen büyük bir araştırmaya başladı. Ama polisin işi hiç kolay değildi. Çünkü birikimlerinin çalındığını fark eden insanlar banka çalışanlarına hayatı dar ediyordu. Bundan dolayı bir ekibin de çalışanları koruması gerekti. Birkaç hafta sonra pek çok şüpheli yakalandı ve detaylı bir incelemeden sonra suçlular ele geçirildi.

İlgili İçerikler

Suç belgeselleri tarafından öğrendiğimiz tek bir şey varsa o da seri katillerin kesinlikle insanlardan farklı bir tür olduğudur. Gölgelerde saklanan...

Pek çoğumuz soygun filmlerine bayılıyoruz. Hatta bu konu o kadar çok seviliyor ki La Casa De Papel dünyanın en çok...

0

(0)

Benzer Şeyler

Yetenekli banka soyguncularından oluşan bir ekip, on iki milyon dolarlık bir vurgun yapma umuduyla 1972...

12 Temmuz 1961 tarihinde, bekar bir anne bir hastanede doğum yaptı. Bu doğumda dördüz bebekleri...

18 Mart 2003 tarihinde gerçekleşmiş olan Irak Merkez Bankası soygunu tüm zamanların en büyük meblağlı...