bifikirbifikir

Rusça

Rusça

Rusça, dünyada en çok konuşulan 8. dil ve ayrıca Birleşik Milletler’in resmi dillerinden bir tanesi. Rusça, batıdaki Roman dillerinden farklı olarak, hem ses hem de yapı bakımından son derece farklı. Pek çok Avrupa lehçesi Latince'ye dayalıyken, Rusça benzersiz ve iki kat daha fazla ünlü ve bazı ekstra ünsüzlere sahip. Bu benzersiz yapısı Rusça’ya kendine özgü bir melodi kazandırıyor. Rus alfabesine Kiril veya azbuka deniyor ve MS 9. yüzyılda Birinci Bulgar İmparatorluğu sırasında geliştirilmiş olduğu biliniyor. Kiril alfabesinde 33 harf var. Bunlardan 10 tanesi ünlü harf, 21 tanesi ünsüz ve 2 tanesi de sesi olmayan harf olarak geçiyor. Ayrıca ilginç bir şekilde, sesli harf, önceki ünsüzün sert mi yoksa yumuşak mı olduğunu gösteriyor.

Rusça, 154 milyon kişi tarafından konuşuluyor. Fakat Rusya’da konuşulan diğer diller de bulunuyor. Tartar, Çeçen, Çuvaş, Beşir ve Mordvin gibi dilleri de Rusya’da duymak mümkün. Rusça, özellikle Belarusça ve Ukraynaca olmak üzere diğer Slav dillerine çok benzeyen bir dilbilgisine sahip, zengin çekimli bir dil. Rusça ile ilgili farklı bir bilgi vermek istiyorum; Rus göbek adları patroniktir ve cinsiyete göre değişiyor Adın gövdesi aynı kalıyor, ancak cinsiyete özgü bir son ek ekleniyor. Erkekler için ovich veya evich eki, kızlar için ovna veya evna ekleniyor. Ayrıca Türkiye ile ticaret ilişkileri göz önünde bulundurarak bu dili öğrenmenin sizin için çok avantajlı olabileceğini söyleyebilirim.

İlgili İçerikler

İki insanın düzgün bir iletişim kurabilmesi için ortak ilgi alanlarına sahip olması, benzer bir kültürden gelmesi gibi kriterler her ne...

0

(0)

Benzer Şeyler

Çince olarak genellenen ama aslında Mandarin Çincesi olan dil, tüm dünyada en çok konuşulan dil...

Dünya çapında en çok konuşulan dillerden bir tanesinin Bengalce olması ben sürekli olarak şaşırtmayı başarıyor....

Latin dili ailesinden gelen Fransızca, yaygın olarak dünyanın en güzel ve en çok konuşulan dilleri...