bifikirbifikir

Rene Descartes

Rene Descartes

Ünlü filozof ve bilim insanı Rene Descartes, 1596 yılında dönemin Fransa Krallığı sınırları içerisinde dünyaya geldi. Çok küçük yaşta annesini kaybeden Descartes, bu acı kaybın sonrasında babasının yanında kalmadı. Ninesinin yanında büyüyen Descartes, yirmili yaşlarının ortasına kadar hastalıklarla mücadele etti. Tüberküloza yakalanması onu son derce yordu. Hayattan mücadelesini esirgemeyen Descartes, bu zorlu şartlar altında okula devam etti. 1616 yılında ise Hukuk derecesi almayı başardı. Eğitimini tamamlayan Descartes, kaşif kişiliğinin getirisiyle hemen çalışmak yerine Avrupa’yı gezmek istedi. Bunun üzerine Fransa’dan ayrılarak Hollanda’ya gitti.

Hollanda’da askeri bir okula mühendislik ve matematik eğitimi için kaydoldu. Descartes, hukuktan çok feslfese ve matematiğe ilgi duyuyordu. Bu okulda çalışmalarını sürdüren Descartes, bir süre de ordu da görev aldı. Tüm bu süreçte, matematik ve geometriyi bir araya getirecek fikri üzerine çalıştı. Descartes’in aklındaki şey bugün analitik geometri dediğimiz bilim dalını yaratmaktı. Uzun süren çalışmaları sonrasında bunu başardı. Descartes, analitik geometri biliminin kurucusu oldu.

Ordudan ayrılarak bir süre daha Avrupa’da seyahat eden Descartes, tekrar Hollanda’ya döndü ve artık tamamen oraya yerleşti. Bilim insanlarından bir çevreye dahil olan Descartes’in varı yoğu felsefe ve matematik oldu. Hollanda’da yaşadığı süre boyunca birçok yazılı esere imza attı.

Avrupa felsefesine yeni bir soluk getiren Descartes, modern felsefenin kurucusu ve yeni dönem Aristoculuğun önemli temsilcilerinden biri olarak bilinir. Rasyonalizmin temellerini attığı da söylenir. Doğa felsefesi ve matematik – felsefe alanlarında önemli savlar ortaya atan Descartes, dünyanın en önemli düşünürlerinden ve bilim insanlarından biri olarak kabul edilir. Aynı zamanda Avrupa’da Orta Çağ’ın karanlığını bitiren Aydınlanma Çağı’nı başlatan kişilerden biri Descartes’tir.

Rene Descartes, Avrupa’nın en ünlü filozof ve bilim adamlarında biri oldu. Bunun sonucunda İsveç Kraliçesi onu bilim akademisi kurması için ülkesine davet etti. İsveç’e taşınan Descartes burada çalışmalarına devam ederken, 1650 yılında hayata veda etti. 

İlgili İçerikler

Modern insanın ortaya çıkışı ile felsefenin doğuşu hemen hemen aynı döneme dayanır. İnsan, fiziki evrimini tamamlarken düşünsel açıdan da kendini...

0

(0)

Benzer Şeyler

Dila Kent, asıl adıyla Dila Bozkaya, son yıllarda Youtube başta olmak üzere sosyal mecralarda fenomen...

Youtube’da kullandığı MuratAbiGF mahlası ile üne kavuşan ve Youtube Türkiye’nin en çok sevilen içerik üreticilerinden...

Mikhail Tal 1936 yılında Letonya, Riga'da dünyaya gelmiştir. Mihail Tal Letonyalı bir Sovyet satranç Grandmaster’ıdır...