bifikirbifikir

Portekizce

Portekizce

Dünyanın en çok konuşulan dillerinden bir tanesi olan Portekizce, ortalama 230 milyon insanın ana dili. Bundan dolayı da dünya genelinde çok büyük bir öneme sahip ve diller dünyasında bir gelecek vaad ediyor. Artık İspanyolca'nın gölgesinde kalmıyor, küresel işletmelerin görmezden gelemeyeceği kadar çok fazla konuşmacıya ve çok fazla ekonomik güce sahip. Portekizce Güney Amerika'da en çok konuşulan dil ve Latin Amerika'da en çok konuşulan 2. dil (İspanyolcadan sonra) olarak biliniyor. Ayrıca 9 farklı ülkenin de resmi dili olarak kullanılıyor. Örneğin kültürlerin birleşme noktası olan Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 1.228.126 kişi Portekizce konuşuyor.

Latin dillerini bilen kişiler için Portekizce öğrenmenin oldukça kolay olduğu söyleniyor. Bunun nedeni, Portekizce'nin İspanyolca ile yakından ilişkili olmasıdır. Aslında, iki dil kelime dağarcığının ve dilbilgisinin %89'unu paylaşıyor. Ancak tüm bu benzerliğine rağmen, Portekizce ve İspanyolca karşılıklı olarak tamamen anlaşılmak için yeterli olmuyor. Ayrıca tıpkı İngiliz İngilizcesi ve Amerikan İngilizcesinde olduğu gibi Portekizcede de böyle bir ayrım bulunuyor. Her ne kadar Brezilya Portekizcesi ve Avrupa Portekizcesi hemen hemen aynı olsa da dilbilgisi, yazım ve bazı kelimelerin anlamlarında farklılıklar bulunuyor.

Son olarak, Portekizce’nin yoğun bir şekilde Arapça’dan etkilendiğini ve pek çok ortak kelimeye sahip olduğunu öğrenmek sizi şaşırtabilir. Kuzey Afrika ve Orta Doğu'dan gelen Müslüman Moors, 8.yüzyılda Portekiz ve İspanya'yı fethettiği zaman İber Yarımadası'nın resmi dili Arapçaymış. Bundan dolayı amofada (yastık), azeitona (zeytin) ve garrafa (şişe) dahil olmak üzere birçok Arapça kökenli kelime günlük dilde hâlâ yer alıyor.

İlgili İçerikler

İki insanın düzgün bir iletişim kurabilmesi için ortak ilgi alanlarına sahip olması, benzer bir kültürden gelmesi gibi kriterler her ne...

0

(0)

Benzer Şeyler

Dünya çapında en çok konuşulan dillerden bir tanesinin Bengalce olması ben sürekli olarak şaşırtmayı başarıyor....

Latin dili ailesinden gelen Fransızca, yaygın olarak dünyanın en güzel ve en çok konuşulan dilleri...

Dünyanın en çok konuşulan 2. dili olan İspanyolca Hint-Avrupa dil ailesinden geliyor ve günümüzde yüz...