bifikirbifikir

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti

Nvidia
Nvidia GeForce RTX 3060 Ti

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti, Nvidia’nın RTX 3000 serisinin en mütevazı ekran kartı modeli olarak biliniyor. Mütevazı diyince akıllara düşük özellikli bir ekran kartı gelmesin. Serinin üst modelleri zirveyi belirlediği için Nvidia GeForce RTX 3060 Ti daha makul bir model olarak karşımıza çıkıyor. Bu serinin tamamında stok sorunu yaşandığını söyleyelim. Oyun tutkunları ve kripto madencileri az olan stokları hemen tüketiyor. Ülkemizde dolar kurunun yüksek olması da stokların artmasını engelliyor. Nvidia GeForce RTX 3060 Ti’nin piyasa fiyatı 12 bin ila 15 Türk Lirası arasında değişkenlik gösteriyor. Bu modelin kendi segmentindeki diğer ekran kartlarından çok daha üstün bir performansa sahip olduğunu da söyleyelim.

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti, tasarım olarak RTX 3000 serisinin tüm özelliklerini taşıyor. Cross metalik çerçeveler siyah gövdenin üzerinde oldukça şık duruyor. Bu modelde 3 değil iki soğutucu fan bulunuyor. Nvidia GeForce RTX 3060 Ti’nin teknik özellikleri baz alındığında çift fanlı sistem yeterli oluyor. RGB aydınlatma olman bu model, sadelik ve şıklığın birleşimini yansıtıyor. Üzerinde 3 display ve 1 HDMI çıkışı bulunan Nvidia GeForce RTX 3060 Ti, 200 W enerji harcıyor.

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti’nin teknik özelliklerine baktığımızda 8 GB GDDR6 RAM ile karşılaşıyoruz. Bellek frekansı 14 Gbps olan ekran kartının bellek veriyolu kapasitesi ise 256 bit. Temel hızı 1410 Mhz olan Nvidia GeForce RTX 3060 Ti’nin boost hızı ise 1665 Mhz. Bu ekran kartında DX 12, 2. nesil Ray Tracing, DLSS ve RTX gibi teknolojiler de standart olarak bulunuyor.

İlgili İçerikler

Çağımız bilgisayar çağı olarak nitelendiriliyor. Bilgisayar hayatımızda bu kadar önemli bir yer tutarken, bilgisayar çevre parçaları ve donanım parçalarının da...

Benzer Şeyler

Nvidia GeForce RTX 3070 modeli piyasadaki pek çok ekran kartı bloğuna chipset veriyor. Bu üstün...

Ekran kartı denince akla ilk gelen markalardan biri olan Gigabyte’ın klasik modeli olan, Radeon RX...

Nvidia’anın oyun tutkunları için özel olarak ürettiği ekran kartlarından Nvidia GeForce RTX 3080 Ti, muhteşem...