bifikirbifikir

Nicole Kidman

Nicole Kidman

Ünlü Aktris ve yapımcı Nicole Kidman, Honolulu, Hawaii’de dünyaya geldi. Burada doğmasına rağmen çocukluğunun büyük bir kısmını Avustralya’da geçirdi ve aslen Avustralyalı’dır. Kidman, Sydney’de üç yaşında bale ile sanat hayatına atıldı ve sahne ile tanışmış oldu. Çocukluğunda çok utangaç olduğunu vurgulayan Kidman, kekemelik sorunu ile de mücadele ettiğini söylemiştir. Lise çağlarında, Avustralya’da sokak tiyatroları ve gençlik tiyatrolarında oyunculuğa başladı.

1983 yılında 16 yaşında ilk sinema filminde rol aldı ve beyazperdeye de genç yaşta atılmış oldu. Aynı yıl bir televizyon dizisinde de ufak bir rol aldı. Sonra birkaç filmde rol alarak ününü artırmaya başladı. 10 yıl boyunca Avustralya’da A Country Practice adlı pembe dizide rol aldı. Ayrıca televizyon programları ve televizyon filmlerinde rol aldı. 1988’de Emerald City filmi ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Avustralya Film Enstitüsü ödülünü kazandı. Bu ona müthiş bir kariyer sayfası açacaktı.

1991’de Billy Bathgate filmindeki rolü ile aday oldu ve Hollywood’ta da adını duyurmayı başardı. 2002 yılındaki Saatler filmindeki Wirginia Woolf karakteri ile En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını aldı. Kidman kariyerinde, bunun yanı sıra, 5 Altın Küre, 1 İngiliz Film Akademisi Ödülü gibi birçok ödül aldı. O günlerden bu yana çok sayıda başarılı yapımda yer alan Kidman, beyazperdenin en saygın aktrislerinden biri oldu. Aktif oyunculuk kariyerine devam eden yıldız, ayrıca sinema sektöründe yapımcı olarak yer almaya da devam ediyor.

1990 yılında ünlü oyuncu Tom Cruise ile evlenen Kidman 2001 yılında Cruise’den ayrıldı. 2006 yılında da country müzik sanatçısı Keith Urban ile evlendi. Yıldız oyuncunun dört tane de çocuğu bulunuyor.

İlgili İçerikler

Sanat dalları arasında sinema, günümüzde en çok gelir getirenlerden bir tanesi olarak ön plana çıkıyor. Çok sayıda insan oyuncu olmanın...

0

(0)

Benzer Şeyler

Ünlü oyuncu ve yapımcı Elisabeth Moss, müzisyen bir ailenin çocuğu olarak 1982 yılında, Los Angeles,...

Hollywood’un en gözde aktrislerinden Angelina Jolie, 4 Haziran 1975’te, Kaliforniya, ABD’de dünyaya geldi. Jolie, Oscar...

Jackie Chan, 1954’te Hong Hong’ta dünyaya geldi. Chan’e sadece aktör demek yeterli olmaz. Usta oyuncu...