bifikirbifikir

Emily Blunt

Emily Blunt

Ünlü aktris Emily Blunt, 1983 yılında Londra’nın güneybatısında, İngiltere’de dünyaya geldi. Özel okulda kaliteli bir eğitim almaya başlayan Blunt, 8 yaşında kekemelik sorunu çekmeye başlamıştır. Bunu okuldaki öğretmeni sayesinde 12 yaşında aşmıştır. Daha sonra Hurtwood House okulunda öğrenim hayatına devam etti. Burada şan, çello ve tiyatro dersleri aldı. Okulun tiyatro topluğunda da 2 yıl boyunca yer aldı.

Blunt, 2001 yılında The Royal Family isimli tiyatro oyunu ile profesyonel oyunculuk kariyerine başladı. Uzun metraj filmlerdeki ilk deneyimini ise 2003 yılında rol aldığı Boudica adındaki televizyon filmi ile elde etti. 2004 yılında rol aldığı My Summer of Life adlı bağımsız film ile sinemaseverlere kendisini tanıttı. 2005 yılında ise rol aldığı Gideon’s Daughter ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Altın Küre kazandı. Bir yıl sonra en başarılı rollerinden birini, Türkçe’ye Şeytan Marka Giyer (2006) diye çevrilen The Devil Wears Prada (2006)’da oynadı. Buradaki rolü ile BAFTA Ödülü ve Altın Küre’ye aday gösterildi.

Güzel oyuncu Emily Blunt’ı The Young Victoria (2009), Scario (2015), The Girl on the Train (2016) ve A Quiet Place (2018) gibi yapımlardaki başarılı rolleri ile de hatırlıyoruz. 2022 yılında vizyona girmesi beklenen, iki farklı projede yer alacak olan yıldız oyuncunun, yeni yapımlardaki performansı merakla bekleniyor.

2005 – 2008 yılları arası Kanadalı ünlü müzisyen Michael Buble ile üç yıllık bir ilişkisi olan Blunt, bu ayrılık sonrası aynı yıl ünlü Amerikalı aktör John Krasinski ile yeni bir ilişkiye başlamıştı. 2010 yılında evlenen çift, bu evlilikten iki kız çocuğu sahibi.

İlgili İçerikler

Sanat dalları arasında sinema, günümüzde en çok gelir getirenlerden bir tanesi olarak ön plana çıkıyor. Çok sayıda insan oyuncu olmanın...

0

(0)

Benzer Şeyler

Ünlü oyuncu ve yapımcı Elisabeth Moss, müzisyen bir ailenin çocuğu olarak 1982 yılında, Los Angeles,...

Hollywood’un en gözde aktrislerinden Angelina Jolie, 4 Haziran 1975’te, Kaliforniya, ABD’de dünyaya geldi. Jolie, Oscar...

Jackie Chan, 1954’te Hong Hong’ta dünyaya geldi. Chan’e sadece aktör demek yeterli olmaz. Usta oyuncu...