bifikirbifikir

Angelina Jolie

Angelina Jolie

Hollywood’un en gözde aktrislerinden Angelina Jolie, 4 Haziran 1975’te, Kaliforniya, ABD’de dünyaya geldi. Jolie, Oscar ödülü sahibi Jon Voight’in kızıdır. 1976’da annesi ile babası boşanınca, Palisades, New York’a taşınmak zorunda kaldı. Burada annesi ile birlikte yaşarken, sık sık onunla filmler izlerdi. Jolie, bu durumun sinemaya başlama kararını etkilediğini dile getirmiştir. Babasının yıldız bir oyuncu olmasının ise sinemaya olan ilgisinde etkili olmadığını söylemiştir.

Jolie, okul hayatının ilk bölümünde yaramaz bir çocuktu. 11 yaşına geldiğinde ise, Los Angeles’e tekrar döndü. Oyuncu olmak istediğini hissetmeye başladı ve bir tiyatro okuluna kaydoldu. 2 yıl sonra ise Beverly Hills High School’a gitmeye başladı. Burada zengin çocuklar ile anlaşamadı ve bunalıma girdi. Sonra ilk mankenlik denemesinde de başarısız olunca hayata küstü. Sorunlu bir gençlik dönemi geçiren Jolie, 14 yaşında okuldan atıldı. Bundan sonra mankenliğe geri döndü ve birkaç işte yer aldı. 16 yaşında ise tiyatroya başladı.

İlk profesyonel sinema kariyeri ise Cyborg 2 filmi ile 1993’te başladı. 1998’de George Wallace adlı televizyon filmi ile Altın Küre ve Emmy ödülü kazanarak adından iyice söz ettirmeye başladı. 2000 yılında ise, Aklım Karıştı filmi ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Oscar ve Altın Küre alarak adını en ünlü oyuncular arasında yazdırmayı başardı. 2001’de ise Lara Croft Tom Raider filminde başrolü alarak büyük üne kavuştu.  Mr. & Mrs. Smith (2005), Güçlü Bir Yürek (2007), Wanted (2008), Sahtekar (2009), (Turist 2010) ise Jolie’nin başarılı kabul edilen diğer filmleri arasında ilk akla gelenlerden. Halen aktif oyunculuk kariyerine devam eden yıldız isim, aynı zamanda yapımcılık ile de sinema sektöründe yer alıyor.

Yaptığı hayır işleri ile adından sıkça söz ettiren güzel yıldız, dünya barışı adına da birçok projede yer alıyor.

Jolie, 1996’da Jonny Lee Miller, 2000’de Billy Bob Thornton ve 2014 yılında Brad Pitt ile olmak üzere üç evlilik yaptı. Angelina Jolie’nin evlat edindiği çocuklar ile birlikte toplamda 6 çocuğu vardır.

İlgili İçerikler

Sanat dalları arasında sinema, günümüzde en çok gelir getirenlerden bir tanesi olarak ön plana çıkıyor. Çok sayıda insan oyuncu olmanın...

0

(0)

Benzer Şeyler

Ünlü oyuncu ve yapımcı Elisabeth Moss, müzisyen bir ailenin çocuğu olarak 1982 yılında, Los Angeles,...

Jackie Chan, 1954’te Hong Hong’ta dünyaya geldi. Chan’e sadece aktör demek yeterli olmaz. Usta oyuncu...

Ünlü aktör Ben Affleck, 1972 yılında Kaliforniya, ABD’de dünyaya geldi. Affleck aynı zamanda senaristlik ve...