bifikirbifikir

Muhlis Akarsu

Muhlis Akarsu

Türk halk müziğinin en önemli seslerinden Muhlis Akarsu, 20 Şubat 1948 tarihinde dünyaya geldi. Sivas’ın Kangal ilçesine bağlı Minerakaya köyünde doğan Muhlis Akarsu, köydeki aşık kültürünün etkisiyle küçük yaşta müziğe ilgi duymaya başladı. Köyde yapılan sazlı sözlü eğlenceler Akarsu’nun müziğinde önemli bir başlangıç noktası oldu. Çocukluğunda cemlere katılan Akarsu, Alevi – Bektaşi müziğine ait eserler ile burada karşılaştı. Ustalarının etkisiyle saz çalmaya ve deyişler söylemeye başlayan Muhlis Akarsu, ailesinin köyden ayrılmasıyla Malatya’ya taşınmak zorunda kaldı.

Ortaokulu Malatya’da okumaya başlayan sanatçı, maddi imkansızlıklar nedeniyle bir süre sonra okulu bırakmak zorunda kaldı. Bu dönemde bir yandan da nefesler ve deyişler yazmaya başlayan usta isim Alevi – Bektaşi kültürü ile iyice yoğruldu. 1970’li yılların başında İstanbul’a gelen ve müziğini burada duyurmaya çalışan Muhlis Akarsu, 1974 yılında ilk albümünü yayınladı. Daha sonra aynı yıl içinde iki albüm daha çıkardı. Üst üste gelen üç albüm sonrası çalışmalarına ara vermeden devam eden usta müzisyen, bu dönemde pek çok 45’liğe ve albüme daha imza attı.

Profesyonel sanat hayatının başında Aşık Mahzuni Şerif, Feyzullah Çınar ve Davut Sulari gibi ustalardan esinlenen Muhlis Akarsu, büyük ustaların eserleri sayesinde kendisini çok geliştirdi. 1980’li yıllarda Arif Sağ ve Musa Eroğlu gibi Türk halk müziğinin o dönem parlayan yıldızları ile birlikte çalıştı. 1980’lerin ikinci yarısında ise Ali Ekber Çiçek ile yurtiçi ve yurtdışında konserler düzenledi. Bu sırada albüm çalışmalarına da devam etti.

1993 yılı Temmuz ayında, Pir Sultan Abdal Şenlikleri’ne katılmak için gittiği memleketi Sivas’ta, “Madımak Katliamı” olarak anılan hain saldırının hedefinde kalan Muhlis Akarsu, 45 gibi genç bir yaşta hayata veda etti.

İlgili İçerikler

Türk halk müziği, halkın ortak kültürü ve coğrafyanın ortak mirasından şekillenen bir müzik türü olarak tanımlanabilir. Yüzyıllar boyunca, bağlama başta...

0

(0)

Benzer Şeyler
Sagopa Kajmer

Türkçe rap müziğin yaşayan efsanelerinden Sagopa Kajmer, asıl adı ile Yunus Özyavuz 17 Ağustos 1978’de...

Rap müzik dünyasında Hidra mahlası ile tanınan ve asıl ismi Fatih Uslu olan ünlü sanatçı,...

Şüphesiz ki Türkiye’nin büyük bir kısmını rap müzik ile buluşturan grup Cartel’dir. Cartel’in bu nedenle,...