bifikirbifikir

Hayko Cepkin

Hayko Cepkin

Hayko Cepkin, heavy metal, death metal ve Anadolu rock karışımı müzik tarzıyla kendine has kitlesi olan, önemli müzik insanlarımızdan birisidir. Besteci ve söz yazarı özelliğinin yanı sıra Türkiye’nin en iyi klavyecilerinden biri olduğu da tartışılmazdır.

Hayko Cepkin, Ermeni asıllı Anadolu’lu bir ailenin çocuğu olarak 1978 yılında, İstanbul’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğretimini İstanbul’da tamamlayan Hayko, küçüklüğünden beri ilgi duyduğu müziğe profesyonel olarak eğilme kararı aldı. Hayko, kilise korosunda piyano çalarak başladığı müzik kariyerini Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’ne taşıdı. Burada solfej, şan ve piyano eğitimi aldı. Üniversite sonrasında çeşitli müzik okullarında eğitim almaya devam eden Hayko Cepkin, gelişiminin belirli bir noktaya geldiğini düşündükten sonra sahnelere atılma kararı aldı.

Kendi albümlerini yapmadan önce klavyede büyük bir kariyer inşa etti. Türkiye’nin çok ünlü rock müzisyenleri ile aynı sahneyi paylaştı. Kurban, Öztürk, Demir Demirkan, Ogün Sanlısoy bu isimlerden yalnızca birkaçıydı. Hayko, daha sonra kendi yaptığı bestelerini hayata geçirme kararı aldı. 2005 yılında, evinin odasına kurduğu stüdyoda kaydettiği ‘’Sakin Olmam Lazım’’ adlı albümünü piyasaya sürdü. Albüm rock müzik severler arasında hızla büyük ilgiye kavuştu.

Hayko yakaladığı ivmeyi hiç kaybetmeden 2007 yılında, ‘’Tanışma Bitti’’ albümünü çıkardı. Bu albüm Hayko’yu kariyerinde yukarılara taşıdı. Artık Türkiye’nin gündeminde olan bir müzisyen konumuna gelmişti. Bu dönemde farklı tarzı ve ilginç sahne şovları tartışma yarattı. Hayko’ya destek verenler ve onu eleştrilen iki ayrı kutba ayrıldı. Hayko, ne kadar sıkıntılar çekse de tüm eleştirilere kulak tıkadı ve sevenleriyle birlikte yoluna devam etti.

2010’da ‘’Sandık’’, 2012’de ‘’Aşkın Izdırabını…’’ albümleri geldi. 2016 yılında ise ‘’Beni Büyüten Şarkılar Vol.1’’ albümüyle, çocukluğunda onu etkileyen ve Anadolu ezgileri taşıyan besteler ile hayran kitlesini genişletti.

Hayko Cepkin, canlı performanslarına devam ederken bir süre albümlere ara verdi. İstanbul’dan İzmir Selçuk’a taşınan sanatçı doğayla iç içe yaşamaya karar verdi. Paraşüt sporuna gönül veren Hayko, aynı zamanda camping alanı işletmeciliğine soyundu.

2020 yılında ise yaşanan pandeminin etkisi ile ‘’Karantina Günlükleri’’ albümünü yayınladı. Bu albümde Burak Malçok ile birlikte çalıştı.

Hayko Cepkin, halen aktif müzik kariyerine devam ediyor. Hayranları Hayko’nun yeni çalışmalarını görmek için sabırsızlıkla bekliyor.

İlgili İçerikler

ABD’de doğan rap müzik, öyle bir ivme yakaladı ki günümüzde tüm dünyada sevilerek dinleniyor. Bu müziğin en güçlü temsil edildiği...

Döneme damgasını vuran şarkıları, dansları ve kostümleri ile adeta kalbimize taht kurmayı başaran ve üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin...

Ünlü müzisyenlerin 27 yaşında gerçekleşen zamansız ölümleri tesadüf olabilir ama bu gerçekten de trajik bir tesadüf. 27’ler kulübü mitolojisi, 1970'lerde...

En popüler sanat dallarından biri olan müzik, uzun yıllardır hayatımızın nerdeyse ayrılmaz bir parçası konumunda. İnsan duygularını ve düşüncelerini aktarmak...

0

(0)

Benzer Şeyler
Sagopa Kajmer

Türkçe rap müziğin yaşayan efsanelerinden Sagopa Kajmer, asıl adı ile Yunus Özyavuz 17 Ağustos 1978’de...

Rap müzik dünyasında Hidra mahlası ile tanınan ve asıl ismi Fatih Uslu olan ünlü sanatçı,...

Ezhel

Yaptığı şarkıların pek çoğu yüz milyonlarca dinlenen, yeni nesil Türkçe rap’in en ünlü isimlerinden biri...