bifikirbifikir

Minecraft

Minecraft

Popülerliği ile sınırları zorlayan ve adını herkese ezberleten Minecraft, 1 hafta kadar kısa bir sürede geliştirildi. “Beta” olarak yazılan bu sürüm 2009 yılında görücüye çıktı. Oyunun tasarımcısı Markus “Notch” Persson olarak biliniyor. Oyunun geliştirme sürecinde kendisine Jens “Jeb” Bergensten yardımcı oldu. 2011 yılına geldiğimizde, Minecraft “full” versiyonu ile piyasaya sürüldü. Oyunun haklarını elinde bulunduran Mojang Studios, dağıtımı da üstlendi. Minecraft, ilginç grafikleri ve sunduğu fantastik evren ile video oyunu piyasasında, kısa sürede yayıldı. Minecraft, oyun forumlarında bir numaralı “trend” konu haline geldi. Böylece, milyonlarca kullanıcı kısa sürede oyunu oynamaya başladı. Dünyanın dev yazılım şirketi Microsoft, Minecraft’ın potansiyelini gördü ve 2014 yılında oyunu satın aldı. Minecraft, bu dönemden sonra Microsoft etiketi ile yoluna devam ediyor.

Minecraft, son yıllarda aşina olduğumuz grafik harikası ve görsel efekt cümbüşü oyunlara hiç benzemiyor. Minecraft, 3 boyutlu Voxel (bir pikselin üç boyutlu hali) grafiklerden oluşuyor ve sandbox (kum havuzu) türünde bir oyun. Oyunun bir diğer ilginç özelliği de herhangi bir hikayeye dayanmıyor oluşu diyebiliriz. Daha doğru tabirle, oyun herkesin kendi hikayesini yaratmasına imkan sağlıyor. Oyunda, çeşitli hammaddelerden alet ve eşya geliştirmek hatta şehir inşa etmek bile mümkün. Aynı zamanda inşa ettiğiniz evi veya şehri düşmanlardan korumanız gerek modlar da mevcut. Yani, oyun hayal gücünün sınırlarını zorluyor.

Minecraft, dünya üzerinde PC ile başlayan serüvenine pek çok farklı oyun konsolunu da ekleyerek devam ediyor. 200 milyon kopyadan fazla satarak “Dünya Tarihinin En Çok Satan Oyunu” unvanını alan Minecraft, milyarlarca dolarlık değeri ile video oyunu piyasasının hükümdarları arasında yer alıyor.

İlgili İçerikler

Bilgisayarlar hayatımıza girdiği günden itibaren hızla bir gelişim gösterdi ve evrim geçirdi. Bilgisayar kullanımı ilk etapta teknik işlerde yaygınken, zaman...

Benzer Şeyler

Activision firmasının, her dönem satış rekorları kıran efsane oyun serisi Call of Duty, 2015 yılında...

RTS (gerçek zamanlı strateji) oyunlarının en iyilerinden biri olan Age of Empires serisi, tüm dünyada...

Bomberman “atari” ve birinci nesil konsollar için üretilen en efsane oyunlar arasında yer alıyor. O...