bifikirbifikir

Maarten de Jonge

Maarten de Jonge

Hayat insanın karşısına bazen öyle talihsizlikler ya da kötü sürprizlerle çıkıyor ki, yaşamımızın bazı anlarda bir pamuk ipliğine bağlı olduğunu anlıyoruz. Hollandalı bisikletçi Maarten de Jonge için de bu durum birden fazla kez gerçekleşmiş. 1985 doğumlu profesyonel sporcu, 2014 yılında Malezya’nın Terengganu takımı için yarışacakmış. Bunun için de Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a uçması gerekiyormuş. Biletini Malezya Hava Yolları’nın 17 Temmuz 2014 tarihli 17 sefer sayılı uçuşuna almış. Ancak uçuş tarihinden çok kısa bir süre öncesinde, yolculuğunu Frankfurt aktarmalı başka bir uçuşla yaptığı takdirde daha ucuza getireceğini fark etmiş.

Bunun üzerine rezervasyonunu iptal ederek farklı bir uçuşa bilet almış. Bu karar da onun hayatını kurtarmış. Çünkü Malezya Hava Yolları’nın 17 sefer sayılı uçağı, Ukrayna ve Rusya birliklerinin çatışma halinde olduğu bir noktada düşerek 11 Eylül saldırılarından bu yana gerçekleşen en büyük havacılık kazası olarak tarihe geçti. Uçakta 15 mürettebat ve 283 yolcu bulunuyordu ve herkes yaşamını yitirdi.

Maarten de Jonge ile ölümün kıyısından son anda ve şans eseri dönmesiyle ilgili yapılan bir röportaj, ortaya çok daha şaşırtıcı bir gerçeği daha çıkardı: Bu olay, Hollandalı sporcunun tam da bu şekilde ölümden dönmesinin ilk örneği değildi. Jonge’un yaptığı açıklamalara göre, kendisi 8 Mart 2014 tarihinde Kuala Lumpur’dan Pekin’e doğru yola çıkan Malezya Hava Yolları 370 sefer sayılı uçuşuna da bilet almıştı. Ancak bu yolculuğu Tayvan’daki bir yarışa katılmak için yapacağından, son dakikada Pekin aktarmasız bir uçuşla seyahat etmeye karar verdi.

Jonge’un yine ani bir karar değişikliği sonucunda binmediği bu uçak, havalandıktan çok kısa bir süre sonra ardında hiçbir iz bırakmadan ortadan kayboldu. 2022 yılı itibarıyla bile uçağa dair hiçbir enkaza ya da ipucuna ulaşılabilmiş değil. Kayıtlara göre, uçaktan kaybolmadan önce hiçbir çağrı gelmemiş. Bozuk olduğuna veya bozulduğuna ilişkin hiçbir bilgi de yokmuş. Buna rağmen, sırra kadem basan uçağın içindeki tam 298 kişiden de sekiz yıldır haber alınabilmiş değil.

İlgili İçerikler

Şansa inanır mısınız? Ya da soruyu daha farklı bir şekilde soralım: Şans kavramını nasıl tanımlarsınız? Sizce çok korkunç bir kaza...

0

(0)

Benzer Şeyler

Dila Kent, asıl adıyla Dila Bozkaya, son yıllarda Youtube başta olmak üzere sosyal mecralarda fenomen...

Youtube’da kullandığı MuratAbiGF mahlası ile üne kavuşan ve Youtube Türkiye’nin en çok sevilen içerik üreticilerinden...

Deli Mi Ne? isimli Youtube kanalı ile ünlenen ve kısa sürede büyük bir izleyici kitlesine...