bifikirbifikir

Lin Manuel Miranda

Lin Manuel Miranda

Amerikalı aktör, besteci ve oyun yazarı Lin - Manuel Miranda, 1980 yılında, New York, ABD’de dünyaya geldi. Miranda, Meksika asıllı bir aileden gelmektedir. Hunter College’de üniversiteye kadar olan eğitim hayatını geçiren Miranda, lisede ilk olarak bir kısa müzikalde oynadı ve tiyatro kariyerine adım attı. Aynı zamanda lisede sınıf arkadaşı olan ve daha sonra ünlü bir rapçi olacak Immortal Technique ile müzikal oyunlar yazmaya başladı. Miranda daha sonra Wesleyan Üniversitesi’ne gitti. Burada tiyatro topluluğuna girdi. Okulda birkaç müzikal yazıp yönetti. Müzikallerin içerisine rap müzik ve salsa esintileri eklemesiyle dikkat çekti.

Okuldan mezun olduktan hemen sonra, 2002 yılında profesyonel tiyatro kariyerine adım attı. Hem oyuncu hem oyun yazarı olarak işler ortaya koyan Miranda, 2008 yılında Broadway’de sahnelenecek olan In the Heights isimli müzikalin şarkı sözlerini yazdı ve müziklerini besteledi. Bu oyunda yazdığı sözler ile 2008 ve 2009 yıllarında Tony Ödülü’nün sahibi oldu. Aynı zamanda müzikalde başrol oynayan ünlü yıldız, bu performansı ile Tony Ödülü adayı gösterildi. Miranda artık tanınır bir oyuncu ve müzisyen olarak adından sıkça söz ettirmeye başlamıştı.

Miranda, 2016 yılında bir tarihi biyografiden esinlenerek yazdığı, Hamilton’u Brodway sahnesine koydu. Senaryo, müzik ve şarkı sözleri ona aitti. Müzikal harika bir başarı elde ederek, 16 dalda Tony Ödülü’ne aday gösterildi ve 11’ini kazandı. Ayrıca oyun, drama dalında Pulitzer Ödülü ve müzikal tiyatro albümü dalına Emmy Ödülü kazandı. Tüm bu başarılar ile Amerikan tiyatrosu için bir yıldıza dönüşen Miranda, Hamilton oyununu beyazperdeye taşıyarak, Disney ile anlaştı ve sinemaya da adım atmış oldu.

İlgili İçerikler

Sinema oyunculuğu, tabiri caizse “artistlik”, her insanın en az bir defa olsun hayalini kurduğu mesleklerden biridir. Geçmişte sinema endüstrisi bu...

0

(0)

Benzer Şeyler

Ünlü oyuncu ve yapımcı Elisabeth Moss, müzisyen bir ailenin çocuğu olarak 1982 yılında, Los Angeles,...

Hollywood’un en gözde aktrislerinden Angelina Jolie, 4 Haziran 1975’te, Kaliforniya, ABD’de dünyaya geldi. Jolie, Oscar...

Jackie Chan, 1954’te Hong Hong’ta dünyaya geldi. Chan’e sadece aktör demek yeterli olmaz. Usta oyuncu...